Скачать презентацию Ratio and Proportion Jeopardy Ratios Proportion Similar Figures Скачать презентацию Ratio and Proportion Jeopardy Ratios Proportion Similar Figures

80b7e3b2cc32cb57835ebf239772604a.ppt

  • Количество слайдов: 26

Ratio and Proportion Jeopardy Ratios Proportion Similar Figures Word Problems Indirect Measurement Better Buys Ratio and Proportion Jeopardy Ratios Proportion Similar Figures Word Problems Indirect Measurement Better Buys 10 10 10 20 20 20 30 30 30 40 40 40 50 50 50

Mr. Miller bought 6 DVDs and 5 cds. What is the ratio of DVDs Mr. Miller bought 6 DVDs and 5 cds. What is the ratio of DVDs to the total number of discs purchased?

Matt has 6 video racing games and 8 video sports games. Write a ratio Matt has 6 video racing games and 8 video sports games. Write a ratio which compares sports games to racing games.

The annual dog show has 22 collies, 28 boxers, and 18 poodles. What is The annual dog show has 22 collies, 28 boxers, and 18 poodles. What is the ratio of boxers to collies?

A soccer league has 25 sixthgraders, 30 seventh-graders, and 15 eighth-graders. Write a ratio A soccer league has 25 sixthgraders, 30 seventh-graders, and 15 eighth-graders. Write a ratio which compares the number of 7 th and 8 th-graders to 6 th-graders.

During the 2001 WNBA season, the Los Angeles Sparks had 28 wins and only During the 2001 WNBA season, the Los Angeles Sparks had 28 wins and only 4 losses. Write the ratio of wins to games played three different ways.

A 5 -lb bag of apples contains 16 apples. What will a bag of A 5 -lb bag of apples contains 16 apples. What will a bag of 40 apples weigh? Use a proportion to solve.

A dripping faucet wastes 3 cups of water in 24 hours. How much water A dripping faucet wastes 3 cups of water in 24 hours. How much water is wasted in 56 hours? Use a proportion to solve.

An office supply store sells report covers at 3 for $0. 96. If the An office supply store sells report covers at 3 for $0. 96. If the rate remains the same, how much will 10 covers cost? Use a proportion to solve.

Eight oranges cost $1. 00. How much will 5 dozen oranges cost? Use a Eight oranges cost $1. 00. How much will 5 dozen oranges cost? Use a proportion to solve.

A certain shade of paint is made by mixing 5 parts blue paint with A certain shade of paint is made by mixing 5 parts blue paint with 2 parts white paint. To get the correct shade, how many quarts of white paint should be mixed with 8. 5 quarts of blue paint? Use a proportion to solve.

These two cakes are similar in shape. How tall is the larger cake? Use These two cakes are similar in shape. How tall is the larger cake? Use a proportion to solve. 15 inches 10 inches 6 inches

A painting was enlarged and made into a poster. The poster is 20 inches A painting was enlarged and made into a poster. The poster is 20 inches wide by 36 inches tall. If the actual painting is 5 inches wide, how tall is it? Use a proportion to solve. 36 inches 5 inches 20 inches

The two rectangular stained-glass windows are similar. What is the height of the bigger The two rectangular stained-glass windows are similar. What is the height of the bigger window? Use a proportion to solve. 4 ft 3 ft 5. 2 ft

The official size of a basketball court in the NBA is 94 feet by The official size of a basketball court in the NBA is 94 feet by 50 feet. The basketball court in the school gym is 47 feet long. How wide must it be to be similar to the NBA court? Use a proportion to solve.

A scale model of the world’s first Ferris wheel was created using a scale A scale model of the world’s first Ferris wheel was created using a scale of 1 inch = 75 feet. If the world’s first Ferris wheel was 264 feet tall, how tall was the scale model? Use a proportion to solve.

The flagpole below casts a shadow that is 14 feet long. A 5 -foot The flagpole below casts a shadow that is 14 feet long. A 5 -foot tall kangaroo standing nearby casts a 7 -foot shadow. How tall is the flagpole? Use a proportion to solve. 5 feet 14 feet 7 feet

A cactus casts a shadow that is 10. 5 ft long. A 6 -foot A cactus casts a shadow that is 10. 5 ft long. A 6 -foot tall cowboy nearby casts a shadow that is 7 feet long. What is the height of the cactus? Use a proportion to solve. 6 feet 10. 5 feet 7 feet

A 24 m tall building casts a shadow that is 16 m long while A 24 m tall building casts a shadow that is 16 m long while a taller building casts a 24 m long shadow. What is the height of the taller building? Use a proportion to solve.

A water tower casts a shadow that is 20 feet long. A 10 foot A water tower casts a shadow that is 20 feet long. A 10 foot tall tree casts a shadow that is 8 feet long. What is the height of the water tower? Use a proportion to solve.

A palm tree casts a shadow that is 44 feet long. A 16 -foot A palm tree casts a shadow that is 44 feet long. A 16 -foot shadow is cast by a ladder that is 6 feet long. Use a proportion to find the height of the palm tree.

A 5 -lb box of laundry detergent costs $4. 65. A 10 lb box A 5 -lb box of laundry detergent costs $4. 65. A 10 lb box of the same laundry detergent costs $8. 90. Which is the better buy? Explain.

A 6 -ounce tube of toothpaste costs $2. 30. An 18 -ounce tube of A 6 -ounce tube of toothpaste costs $2. 30. An 18 -ounce tube of toothpaste costs $6. 80. Which tube is the better buy? Explain.

Giant Eagle has 25 pounds of potatoes on sale for $27. 50. Marcs has Giant Eagle has 25 pounds of potatoes on sale for $27. 50. Marcs has the same brand of potatoes on sale for 5 pounds for $6. 35. Which store has the better buy? Explain.

Staples has Miss Haibach’s favorite pens on sale for 34 pens for $5. 10. Staples has Miss Haibach’s favorite pens on sale for 34 pens for $5. 10. The same pens at Office Max are selling for 22 pens for $3. 66. Which store has the better buy? Explain.

Pet. Smart has a certain dog food on sale for 4. 5 lbs for Pet. Smart has a certain dog food on sale for 4. 5 lbs for $11. 99. The same dog food is also sold in a 35 lb bag for $47. 99. Which is the better buy? Explain.