RANY_I_BLIZNY.pptx
- Количество слайдов: 16
RANY I BLIZNY Eryka Cylkowska, Ola Rosa , Karolina Wiśniewska, Malwina Kozak, Wojtek Tatarek, Maja Mechowska
Czym jest blizna ? • Blizna to miejsce po uszkodzeniu skóry, tkanki podskórnej a także tych wewnętrznych tkanek jak powięź czy mięśnie. Często przy powierzchownym uszkodzeniu skóry powstaje rana, która po pewnym czasie znika i jest niewidoczna. Wygląd blizny zależy od typu urazu tkanek – oparzenia, przekłucia, cięcie, czy rozerwanie. Blizny mogą być płaskie, grube, wystające, jasne, żywo czerwone czy też bolesne w dotyku.
• Blizny powstają na skutek narastania tkanki łącznej w miejscu uszkodzenia skóry. Tkanka ta jest bogata w kolagen.
• Blizny, szczególnie te w jamie brzusznej i podbrzuszu (np. po cięciu cesarskim czy wyrostku robaczkowym) są jak „supeł” na elastycznie pracującej taśmie mięśniowej naszego ciała. Nie pozwalają na sprawną pracę taśm mięśniowych, przez co mogą powodować inne dolegliwości, niekiedy oddalone od samej przyczyny (blizny).
Masaż klasyczny przy bliznach pooperacyjnych • Po zabiegach chirurgicznych należy odczekać około 3 tygodni, aż blizna zrośnie się. Niekiedy po operacji może wystąpić ból blizny. Przyczynami tego bólu mogą być nerwból spowodowany wciągnięciem nerwów do tkanek blizny albo zaburzenia ukrwienia tego miejsca. Po wyciągnięciu szwów i całkowitym zarośnięciu rany możemy przystąpić do masażu klasycznego, który jest skutecznym zabiegiem stosowanym przy zmiękczaniu blizn. Im wcześniej rozpoczniemy masaż, tym lepsze i szybsze będą efekty.
Masaż klasyczny przy bliznach pooperacyjne • Przy starych bliznach zrastających się z podłożem masaż musimy przeprowadzić głęboko. Do masażu blizn możemy używać oliwki nicejskiej albo oliwki kosmetycznej. Po masażu blizny zalecane jest wcieranie maści, które powodują dodatkowe rozmiękczenia blizny. W pierwszym okresie przeprowadzamy masaż okolicy blizny w celu zmiękczenia oraz rozluźnienia skóry i tkanki podskórnej. Masujemy zbieżnie, dośrodkowo, stosując głaskanie oraz rozcieranie. Po kilku wstępnych masażach przystępujemy również do rozcierania samej blizny oraz stopniowo wprowadzamy ugniatanie okolicy i samej blizny.
Masaż klasyczny przy bliznach pooperacyjnych • Gdy blizna odpowiednio zmięknie i przestanie boleć, ujmujemy ją między kciuki i wskaziciele i odrywamy od podłoża. Tak ujętą w palce bliznę rozcieramy ruchami okrężnymi, następnie przełamujemy wykonując ruchy rąk w strony przeciwne. Gdy blizna i najbliższe jej otoczenie są już dobrze rozmasowane, możemy wykonać rolowanie, które przeprowadzamy następująco: na jednym z końców blizny ujmujemy fałd skóry między kciuki i wskaziciele, i przesuwamy ten fałd przez środek blizny do drugiego końca.
Czym są rany? • Rana – jest to przerwanie anatomicznej ciągłości tkanek lub ich uszkodzenie pod wpływem czynnika uszkadzającego. Czynnikiem powodującym powstanie rany może być różnego typu uraz lub proces chorobowy, w tym niedokrwienie tętnicze, niewydolność żylna, zakażenia, zmiany troficzne
Masaż a gojenie się ran • Rana musi być wygojona na tyle, że jej powierzchnia pokryła się już naskórkiem. Dzięki masażowi poprawia się ukrwienie. Skóra jest lepiej odżywiona i staje się bardziej elastyczna. Rana po prostu szybciej się goi. Stosując środki wspomagające, czyli maści i kremy możemy całkowicie zapobiec powstaniu blizn.
Masaż a gojenie się ran • W celu przyspieszenia procesu gojenia się rany należy przeprowadzić masaż klasyczny, który w pierwszej kolejności wykonuje się powyżej i poniżej miejsca występowania rany. Stosuje się głaskanie, rozcieranie i ugniatanie w pasmach podłużnych. W przypadku rany na kończynie (dolnej lub górnej) zaleca się masaż kontralateralny, a przy występowaniu obrzęku – drenaż limfatyczny.
Masaż a gojenie się ran • Po kilku zabiegach wstępnych masuje się okolicę rany od obwodu w kierunku brzegów rany oraz wokół rany, stosując głaskanie i rozcieranie. Po zagojeniu się rany i odpadnięciu strupa należy przystąpić do likwidacji blizny, postępując jak przy bliznach pourazowych i pooperacyjnych.
Bibliografia • Źródło: • Leszek Magiera. Leksykon masażu i terminów komplementarnych. 2001. • http: //www. leksykonmasazu. pl/ • Leszek Magiera. Klasyczny masaż leczniczy. 2010
RANY_I_BLIZNY.pptx