Психолого-медико-педагогический консилиум.pptx
- Количество слайдов: 25
Психолого-медикопедагогічний консиліум
Розвиток сучасної школи вимагає знання особливостей кожного школяра, шляхів професійного супроводу дитини, вміння визначити індивідуальний маршрут вихованця з урахуванням його психофізичних, та індивідуальних особливостей. На підставі аналізу реальної ситуації психолого-медикопедагогічного супроводу і з метою забезпечення комплексної спеціалізованої допомоги дітям і підліткам з відхиленнями в розвитку і станами декомпенсації в умовах освітнього закладу рекомендується створити психолого-медико-педагогічні комісії та консиліуми в освітніх установах.
• Функції психолого-медико-педагогічної комісії: • здійснюють диференційований відбір дітей з особливостями розвитку у спеціальні (корекційні) освітні установи • встановлюють психолого-педагогічний статус дитини • визначають вид освітньої установи та освітній маршрут дитини • діють на підставі положень • вирішує конфлікти між батьками та освітніми установами
У завдання ПМПК освітніх установ входить: -виявлення та рання діагностика відхилень у розвитку дітей; -підготовка необхідних документів для дітей, які потребують у спеціальному коррекційному закладі; -виявлення дітей, які потребують додаткової допомоги з боку психолога та інших фахівців; -аналіз розвитку та навчання тих дітей, які, незважаючи на запит до консиліуму з боку педагогів або батьків, не потребують додаткової спеціалізованої допомоги, -формування рекомендацій для батьків, педагогів і педради з організації допомоги дітям методами і способами доступними педагогічному колективу для забезпечення індивідуального підходу в процесі корекційно-розвивального супроводу; -відстеження динаміки розвитку та ефективності індивідуалізованих корекційно-розвивальних програм; -профілактика фізичних, інтелектуальних і емоційних перевантажень і зривів, організація лікувально-оздоровчих заходів і психологічно адекватного освітнього середовища;
Психолого-медико-педагогічний консиліум покликаний розглядати особистість дитини з урахуванням всіх її параметрів: психологічного та психічного розвитку, соціальної ситуації, стану здоров'я, характеру пропонованих вимог, оптимальності педагогічних впливів.
Психолого-медико-педагогічний консиліум - організаційна форма, в рамках якої об'єднуються зусилля педагогів, психологів та інших суб'єктів навчально-виховного процесу для вирішення проблем навчання і повноцінного розвитку дітей і підлітків. Фахівці ПМПК виконують відповідну роботу в рамках основного робочого часу, наявних у них функціональних обов'язків, оплати праці, коригуючи індивідуальний план роботи відповідно з реальним запитом освітньої установи в роботі консиліуму.
Психолого-медико-педагогічний консиліум - організаційна форма, в рамках якої можливо: - Психологічне ознайомлення суб'єктів навчально-виховного процесу з особливостями розвитку дитини; - Більш наглядове і об'єктивне спостереження і оцінка педагогами різних сторін навчання та поведінки дітей, - Вироблення спільної мови обговорення тих чи інших проблем; - Об'єднання зусиль педагогів, психологів та інших суб'єктів навчально-виховного процесу, зацікавлених в успішному навчанні і повноцінному розвитку дітей та підлітків; - Визначення програми індивідуального розвитку дитини;
Психолого-медико-педагогічний консиліум виконує наступні функції:
Нормативна функція ПМПК освітньої установи у своїй діяльності керується статутом освітньої установи, договором між освітнім закладом та батьками (законними представниками) учня, вихованця, договором між ПМПК і ПМПК. Голова ПМПК ставить до відома батьків (законних представників) та фахівців ПМПК про необхідність обговорення проблеми дитини і організовує підготовку та проведення засідання ПМПК
Прогностична функція включає в себе регулярний аналіз та оцінку концепції діяльності ПМПК конкретного освітнього закладу, що використовуються в роботі діагностичних методик, корекційних програм супроводу певного дитини і т. д. Даний напрямок передбачає оцінку актуальності, обгрунтованості поставлених цілей і завдань, а також умов їх досягнення за допомогою пропонованих прийомів, засобів, методів.
Организаційна функція Загальне керівництво ПМПК покладається на керівника освітнього закладу. Обстеження проводиться кожним фахівцем ПМПК індивідуально з урахуванням реальної вікової психофізичної навантаження на дитину. Засідання ПМПК поділяються на планові та позапланові і проводяться під керівництвом голови. а засіданні ПМПК провідний спеціаліст, а також всі фахівці, що брали участь в обстеженні та / або корекційної роботи з дитиною, подають висновки на дитину і рекомендації
Функція супроводження На підставі даних діагностичного дослідження фахівці ПМПК визначають спеціальні освітні потреби дітей з відхиленнями в розвитку. Визначивши освітні потреби дитини, фахівці консиліуму розробляють певний індивідуальний маршрут проблемної дитини; дають рекомендації педагогам, батькам, дитині; безпосередньо впливають на особистість учня в ході співбесіди
Реабілітаційна функція Дана функція передбачає захист інтересів дитини та її сім'ї. Реабілітація може бути: сімейною, в процесі якої педагог прагне підвищити в очах батьків статус дитини, як члена сім'ї; шкільної, в процесі якої ПМПК сприяє руйнуванню негативного стереотипу дитини, сформованого у педагогів, а також підвищенню його статусу в колективі класу.
ПМПК являє собою невелике за чисельністю зібрання людей, відповідальних за успішне навчання і розвиток дитини в освітній установі. Засідання психолого-медико-педагогічного консиліуму проводиться: - за результатами обстеження всіх фахівців; - За запитом вчителя (вихователя); - За запитом психолога; - За запитом вчителя-логопеда; - За запитом батьків; - За запитом соціального працівника; - За запитом медичного працівника; - За запитом учня.
Медичний працівник освітнього закладу дає інформацію про стан здоров'я та фізичних особливостях школярів. Соматичний стан школярів має оцінюватися за трьома основними показниками: 1. Фізичний стан дитини на момент проведення консиліуму: - Відповідність фізичного розвитку віковим нормам; - Стан органів зору, слуху, кістково-м'язової системи; - Переносимість фізичних навантажень (на підставі даних вчителя фізкультури).
Фактори ризику порушення розвитку: - Наявність у минулому захворювань і травм, які можуть позначитися на розвитку дитини; - Фактори ризику за основними функціональними системами, наявність хронічних захворювань.
· Карта розвитку дитини. Даний документ заповнюється на кожну дитину; · Колегіальний висновок фахівців ПМПК (установи); · Лист відстеження динаміки розвитку учнів. . Журнал реєстрації висновків і рекомендацій фахівців ПМПК.
• Цільова група-група людей, виділена за певними параметрами (ознаками), на яку планується вплив.
Первинну цільову аудиторію складають люди, поведінка яких, як ми плануємо, зміниться за допомогою інформаційної кампанії, тобто люди, на яких ми хочемо вплинути в першу чергу. До вторинної цільової аудиторії відносяться люди, які мають вплив на первинну аудиторію. Це ті, хто надають вплив на здатність первинної групи зрозуміти, прийняти і практикувати більш безпечну поведінку. При цьому передбачається, що поведінка вторинної цільової групи також потрібно змінити.
наприклад: Мета інформаційної кампанії - спонукати молодих людей, що живуть статевим життям, використовувати презервативи. Первинна цільова група - молоді люди у віці від 15 до 25 років. Вторинна цільова група - батьки, старші друзі, психологи, педагоги, фахівці, що працюють в галузі профілактики ІПСШ та ВІЛ / СНІДу.
Психолого-медико-педагогічний консиліум школи (надалі шкільний ПМПК) є структурою діагностично-корекційного типу, діяльність якого спрямована на вирішення проблем, пов'язаних зі своєчасним виявленням, вихованням, навчанням, соціальною адаптацією та інтеграцією в суспільстві дітей з різними відхиленнями у розвитку, що приводять до шкільної дезадаптації (проблемам у навчанні та поведінкових розладів).