Przebieg i skutki wojny w Iraku 2003 Nataliia Ilechko 40157
Przebieg działań zbrojnych Oficjalnie wojna rozpoczęła się 20 marca 2003 r. o 5. 30 czasu lokalnego nalotem bombowym na Bagdad. O 6. 15 prezydent Bush ogłosił, że wydał rozkaz ataku na Irak. Zadaniem nalotów było zabicie Sadama i 55 ważnych urzędników irackich, co spowodowałoby zniszczenie irackiej struktury dowodzenia i spowodowało chaos w irackich szeregach. Amerykański śmigłowiec OH-58 w Iraku
Armia Iracka F-117 zrzucający bombę GBU-27; samolotów z tymi bombami użyto w Iraku W początkowej fazie inwazji dużą uwagę zwrócono na zabezpieczenie pól naftowych i infrastruktury jej wydobycia, oraz transportu. Główne siły miały za zadanie jak najszybsze wejście w głąb kraju. W tym celu pominięto wiele miast po drodze by jak najszybciej dotrzeć do Bagdadu. Wyjątkiem była Basra, gdzie toczono ciężkie boje trwające 2 tygodnie.
Po 3 tygodniach od rozpoczęcia inwazji wojska amerykańskie dotarły do Bagdadu i okrążyły miasto. Najpierw zajęto lotnisko z użyciem oddziału 30 czołgów. Grupa zniszczonych irackich czołgów Zniszczony iracki czołg Typ 69 niedaleko szpitala w Nasirijji
Rezultat wojny 1 maja 2003 r. George W. Bush, na pokładzie lotniskowca USS Abraham Lincoln ogłosił zakończenie działań wojennych. Mimo to, na terenie całego Iraku dochodziło do walk partyzanckich i aktów terrorystycznych. Trudno dokładnie przybliżyć starty wojenne po obu stronach konfliktu, z uwagi na brak wiarygodnych danych statystycznych.
Straty po obu stronach Irakijczycy Liczba zabitych cywili waha się od 22 787 do 25 814. 21 października 2006 prestiżowy brytyjski magazyn medyczny „The Lancet" opublikował szacunkową liczbę ofiar po stronie irackiej od marca 2003 do czerwca 2006. Wynosi ona ok. 655 tys. osób, w większości cywilów Siły zbrojne USA 3533 zabitych, 52 571 rannych w boju (34 650 ewakuowanych) + nieznana liczba rannych poza bojem Siły zbrojne koalicjantów 279 Cywile niebędący obywatelami Iraku od 249 do 429 Tabela podaje szacunkowe straty zarówno w czasie samej inwazji jak i w czasie okupacji (2007 -06 -20).
Stabilizacja Iraku Wojska NATO i ONZ przystąpiły do stabilizacji Iraku, która miała polegać na przywróceniu bezpieczeństwa na terenie całego kraju i możliwość spokojnego działania rządu demokratycznego. Kluczowym elementem stabilizacji była okupacja pokojowa. 28 czerwca 2004 r. ambasador USA w Iraku – Lewis Paul Bremer, przekazał władzę nad Irakiem tymczasowemu rządowi irackiemu. Na czele rządu stanął Ijad Allawi. 19 sierpnia 2010 r. amerykańskie wojska bojowe opuściły Irak. W kraju zostało ok. 50 tys. żołnierzy, których zadaniem było szkolenie armii i policji irackiej. Całkowite wycofanie się wojsk amerykańskich z Iraku nastąpiło 18 grudnia 2011 r.
Sytuacja Iraku po wycofaniu się wojsk amerykańskich 1. Równocześnie z kryzysem politycznym, doszło do nasilenia aktów terroryzmu (Al-Kaida ) 2. Irak stał się areną walki o wpływy pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Iranem. 3. W ostatnich miesiącach widać wyraźną tendencję Iraku do zwracania się w stronę Rosji i państw azjatyckich (Chiny, «azjatycki tygrysy» ).