Скачать презентацию Protokół dyplomatyczny Spotkania towarzyskie Protokół dyplomatyczny Przyjęcia Скачать презентацию Protokół dyplomatyczny Spotkania towarzyskie Protokół dyplomatyczny Przyjęcia

savoir-vivre.ppt

  • Количество слайдов: 50

Protokół dyplomatyczny Spotkania towarzyskie Protokół dyplomatyczny Spotkania towarzyskie

Protokół dyplomatyczny Przyjęcia oficjalne i prywatne Od najdawniejszych czasów człowiek zapraszał przyjaciół , częstował Protokół dyplomatyczny Przyjęcia oficjalne i prywatne Od najdawniejszych czasów człowiek zapraszał przyjaciół , częstował ich smacznie przygotowywanymi potrawami i napojami, chcąc w ten sposób umocnić przyjaźń, wesoło spędzić czas, oderwać się od kłopotów dnia codziennego.

Protokół dyplomatyczny Każdy naród wytworzył własne formy przyjęć. Niektóre z nich mają charakter międzynarodowy. Protokół dyplomatyczny Każdy naród wytworzył własne formy przyjęć. Niektóre z nich mają charakter międzynarodowy. Przyjęcia oficjalne są wydawane przez osobę zajmującą jakieś wyróżniające się stanowisko. Odbywają się one z okazji przyjmowania delegacji zagranicznej, jubileuszu firmy, otwarcia nowego oddziału firmy, udziału w targach, wprowadzenia nowego produktu na rynek itp.

Protokół dyplomatyczny Przyjęcia prywatne stanowią zaś element życia człowieka. Spotykamy się z przyjaciółmi z Protokół dyplomatyczny Przyjęcia prywatne stanowią zaś element życia człowieka. Spotykamy się z przyjaciółmi z różnych okazji

Protokół dyplomatyczny Wśród wielu form przyjęć na szczególną uwagę zasługują : 1. śniadania 2. Protokół dyplomatyczny Wśród wielu form przyjęć na szczególną uwagę zasługują : 1. śniadania 2. obiady Te dwie nazwy nie zawsze oznaczają to samo.

Protokół dyplomatyczny ŚNIADANIA – według terminologii używanej w działalności urzędowej, to posiłek spożywany w Protokół dyplomatyczny ŚNIADANIA – według terminologii używanej w działalności urzędowej, to posiłek spożywany w południe, począwszy od godziny 12, 30. W codziennym życiu mniej więcej w tym czasie spożywamy obiad.

Protokół dyplomatyczny OBIAD – to przyjęcie urządzane z reguły o godzinie 20, 00 , Protokół dyplomatyczny OBIAD – to przyjęcie urządzane z reguły o godzinie 20, 00 , a więc w czasie kiedy na co dzień spożywamy kolację.

Protokół dyplomatyczny ZAPROSZENIA: Zaproszenia gości odbywają się telefonicznie lub za pomocą kart zaproszeniowych. Karty Protokół dyplomatyczny ZAPROSZENIA: Zaproszenia gości odbywają się telefonicznie lub za pomocą kart zaproszeniowych. Karty te bywają przeważnie wielkości pocztówki. Piszemy je w w trzeciej osobie i wypełniamy czarnym atramentem lub pismem. Nie zawierają one ani podpisów, ani dat i miejsca wysłania.

Protokół dyplomatyczny U góry karty podajemy , kto zaprasza( a więc gospodarza- gospodarzy). Dalej Protokół dyplomatyczny U góry karty podajemy , kto zaprasza( a więc gospodarza- gospodarzy). Dalej zwrot: prosi, lub ma zaszczyt prosić ; w dalszej części: imię , nazwisko, stanowisko osoby zapraszanej. Dalej informacje; forma spotkania, kiedy się odbędzie, o której godzinie i gdzie, prośba o potwierdzenie przybycia( do dnia. . . Nr tel. )

Protokół dyplomatyczny Prośba o potwierdzenie udziału wyrażana jest bardzo często w następującej formie: U Protokół dyplomatyczny Prośba o potwierdzenie udziału wyrażana jest bardzo często w następującej formie: U dołu zaproszenia – po prawej lub lewej stronie , znajduje się skrót : R. S. V. P. Co oznacza : repondez s’il vous plait – proszę odpowiedzieć ; i numer telefonu. Skrót ten stosowany jest jako norma międzynarodowa.

Protokół dyplomatyczny Jeśli gość potwierdził swój udział , to zaproszenie wysyła się jedynie dla Protokół dyplomatyczny Jeśli gość potwierdził swój udział , to zaproszenie wysyła się jedynie dla pamięci. W takim przypadku przekreśla się skrót R. S. V. P. i numer telefonu, a nad tym skrótem lub obok zostaje napisane : P. M. - Pro memoria. Po otrzymaniu takiego zaproszenia wiadomo , że nie wymaga ono odpowiedzi i zostało wysłane jedynie dlatego, by zaproszony nie zapomniał kiedy, gdzie i o której godzinie przyjęcie się odbędzie.

Protokół dyplomatyczny Przygotowanie stołu. Nakrycie. Przygotowanie stołu wymaga dużej dokładności i poczucia estetyki. Spośród Protokół dyplomatyczny Przygotowanie stołu. Nakrycie. Przygotowanie stołu wymaga dużej dokładności i poczucia estetyki. Spośród licznych problemów z tym związanych wymieniamy tylko najważniejsze.

Protokół dyplomatyczny OBRUS: Stół nakrywamy białym lub kolorowym obrusem dostosowanym do wielkości i powierzchni Protokół dyplomatyczny OBRUS: Stół nakrywamy białym lub kolorowym obrusem dostosowanym do wielkości i powierzchni stołu. Brzegi obrusa zwisają około 20 -30 cm poza krawędzie stołu ze wszystkich stron równo. Obrus powinien być świeży, co podkreślają kanty powstałe w wyniku jego złożenia.

Protokół dyplomatyczny Jeżeli używamy porcelany we wzorki to stół nakrywamy gładkim obrusem, gdy zaś Protokół dyplomatyczny Jeżeli używamy porcelany we wzorki to stół nakrywamy gładkim obrusem, gdy zaś porcelana jest gładka – to obrus we wzorki. Wymagania w stosunku do obrusa charakteryzuje powiedzenie: Plama na obrusie to plama na honorze gospodarza

Protokół dyplomatyczny Serwetki : Płócienne – podnoszą rangę przyjęcia; kładziemy na talerzu przeznaczonym na Protokół dyplomatyczny Serwetki : Płócienne – podnoszą rangę przyjęcia; kładziemy na talerzu przeznaczonym na przystawkę lub obok talerza podstawowego, z jego lewej strony.

Protokół dyplomatyczny TALERZE I TALERZYKI : Jednolita zastawa porcelanowa; Wszystkie talerze podstawowe ustawiamy w Protokół dyplomatyczny TALERZE I TALERZYKI : Jednolita zastawa porcelanowa; Wszystkie talerze podstawowe ustawiamy w jednakowej odległości , tj. 60 cm, aby goście mogli wygodnie siedzieć i nie przeszkadzać sobie wzajemnie. Przy stołach owalnych i okrągłych odległość ta może być nieco mniejsza. Talerz podstawowy oraz sztućce powinny być ustawione w odległości 1 cm od krawędzi stołu.

Protokół dyplomatyczny DEKORACJA STOŁU I OŚWIETLENIE : Kwiaty ( niezbyt wysokie, aby nie zasłaniały Protokół dyplomatyczny DEKORACJA STOŁU I OŚWIETLENIE : Kwiaty ( niezbyt wysokie, aby nie zasłaniały „pola widzenia” , Flagi i barwy narodowe, Świece ( lekko nadpalone!)

Protokół dyplomatyczny KARTY MENU: Pierwsze spojrzenie na stół daje pogląd na to jakie będą Protokół dyplomatyczny KARTY MENU: Pierwsze spojrzenie na stół daje pogląd na to jakie będą podane dania i napoje. Gość jednak chciałby wiedzieć dokładnie co będzie podane. Szczegółowe informacje zawiera więc karta , która znajduje się na stole , z lewej strony talerza podstawowego.

Protokół dyplomatyczny KARTONIKI Z NAZWISKAMI GOŚCI: Forma biletu wizytowego, zawiera imię, nazwisko, tytuł naukowy, Protokół dyplomatyczny KARTONIKI Z NAZWISKAMI GOŚCI: Forma biletu wizytowego, zawiera imię, nazwisko, tytuł naukowy, ewentualnie stanowisko gościa. Kładziemy je na kieliszku do do wina białego lub innego- aby były lepie widoczne, na złożonej serwetce albo też ustawiamy z prawej strony nakrycia.

Protokół dyplomatyczny PRZED PRZYJŚCIEM GOŚCI – KONTROLA Kontrola – to bardzo ważna czynność pozwalająca Protokół dyplomatyczny PRZED PRZYJŚCIEM GOŚCI – KONTROLA Kontrola – to bardzo ważna czynność pozwalająca sprawdzić i usunąć na czas ewentualne braki. Czy kartoniki z nazwiskami gości zostały poprawnie napisane i rozłożone zgodnie z planem, czy krzesła są ustawione właściwienie na wprost nóg stołu, czy dekoracja nie jest za wysoka, czy temperatura Sali jest obniżona o 1 -2 stopnie C itp.

Protokół dyplomatyczny MENU : Słowo „menu” ma dwa znaczenia : 1. Zestaw dań podawanych Protokół dyplomatyczny MENU : Słowo „menu” ma dwa znaczenia : 1. Zestaw dań podawanych w czasie posiłku według ustalonej kolejności 2. Karta, którą kładziemy na stole obok talerza podstawowego – czyli spis serwowanych potraw i napojów.

Protokół dyplomatyczny KOLEJNOŚĆ DAŃ : 1. PRZYSTAWKA 2. ZUPA 3. DANIE RYBNE 4. DANIE Protokół dyplomatyczny KOLEJNOŚĆ DAŃ : 1. PRZYSTAWKA 2. ZUPA 3. DANIE RYBNE 4. DANIE MIĘSNE 5. SERY 6. DESER 7. KAWA

Protokół dyplomatyczny WSZYSTKIE DANIA, Z WYJĄTKIEM DAŃ PODZIELONYCH NA PORCJE I ZUPY , PODAJE Protokół dyplomatyczny WSZYSTKIE DANIA, Z WYJĄTKIEM DAŃ PODZIELONYCH NA PORCJE I ZUPY , PODAJE SIĘ Z LEWEJ STRONY GOŚCIA

Protokół dyplomatyczny Napoje nalewamy z prawej strony gościa Protokół dyplomatyczny Napoje nalewamy z prawej strony gościa

Protokół dyplomatyczny ZUPĘ PODAJEMY Z PRAWEJ STRONY Protokół dyplomatyczny ZUPĘ PODAJEMY Z PRAWEJ STRONY

Protokół dyplomatyczny PRZYKŁAD ROZSADZANIA GOŚCI NA SPOTKANIU TOWARZYSKIM-GOSPODARZE SIEDZĄ NAPRZECIWKO SIEBIE , POŚRODKU DŁUŻSZYCH Protokół dyplomatyczny PRZYKŁAD ROZSADZANIA GOŚCI NA SPOTKANIU TOWARZYSKIM-GOSPODARZE SIEDZĄ NAPRZECIWKO SIEBIE , POŚRODKU DŁUŻSZYCH BOKÓW 7 3 I G 4 II 8 9 10 6 IV 2 G 1 III 5

Protokół dyplomatyczny Rozsadzanie gości w czasie śniadań i obiadów oficjalnych opiera się na zasadzie Protokół dyplomatyczny Rozsadzanie gości w czasie śniadań i obiadów oficjalnych opiera się na zasadzie pierwszeństwa, osobistej randze i pozycji każdego uczestnika.

Protokół dyplomatyczny Gospodarze siedzą zawsze naprzeciwko siebie, aby w ten sposób mieć wszystkich gości Protokół dyplomatyczny Gospodarze siedzą zawsze naprzeciwko siebie, aby w ten sposób mieć wszystkich gości w polu widzenia, obserwować pracę obsługi kelnerskiej i w miarę potrzeby dyskretnie porozumiewać się ze sobą wzrokiem

Protokół dyplomatyczny W czasie śniadań i obiadów , w których uczestniczą kobiety i mężczyźni, Protokół dyplomatyczny W czasie śniadań i obiadów , w których uczestniczą kobiety i mężczyźni, rozsadza się gości na przemian.

Protokół dyplomatyczny Starszeństwo męża przechodzi na żonę. jeśli mąż zajmie przy stole np. miejsce Protokół dyplomatyczny Starszeństwo męża przechodzi na żonę. jeśli mąż zajmie przy stole np. miejsce 2 , to z reguły żonie przypadnie miejsce II.

Protokół dyplomatyczny Gościom zagranicznym przy równych stanowiskach Przyznaje się pierwszeństwo przed krajowymi. Protokół dyplomatyczny Gościom zagranicznym przy równych stanowiskach Przyznaje się pierwszeństwo przed krajowymi.

Protokół dyplomatyczny Rozsadzanie gości ma duży wpływ na atmosferę , stąd też nie sadzamy Protokół dyplomatyczny Rozsadzanie gości ma duży wpływ na atmosferę , stąd też nie sadzamy obok siebie osób, które przebywają stale razem. Dotyczy to męża i żony oraz innych członków rodziny. Nie sadzamy również obok siebie ludzi nie darzących się wzajemną sympatią.

Protokół dyplomatyczny Przystępując do rozsadzania pamiętamy, aby goście mogli wzajemnie się porozumieć. Niekiedy zachodzi Protokół dyplomatyczny Przystępując do rozsadzania pamiętamy, aby goście mogli wzajemnie się porozumieć. Niekiedy zachodzi potrzeba posłużenia się tłumaczem. Zajmie on zawsze miejsce niższe od osoby , której ma tłumaczyć. Tłumacz gospodarza i gospodyni siada z ich lewej strony.

Protokół dyplomatyczny Gospodyni zaprasza do stołu kobiety Gospodarz- mężczyzn i wchodzi do sali ostatni Protokół dyplomatyczny Gospodyni zaprasza do stołu kobiety Gospodarz- mężczyzn i wchodzi do sali ostatni

Protokół dyplomatyczny TOASTY: Toast to „strawa duchowa” w trakcie przyjęcia. Toasty nigdy nie powinny Protokół dyplomatyczny TOASTY: Toast to „strawa duchowa” w trakcie przyjęcia. Toasty nigdy nie powinny być wygłaszane przed zjedzeniem przystawki i zupy, a także w trakcie spożywania poszczególnych potraw. Pierwszy zabiera głos gospodarz na stojąco. Toasty kończą się słowami: pragnę wznieść toast za. . .

Protokół dyplomatyczny KAWA: Kawa jest aromatycznym zakończeniem posiłku. Do kawy nie podaje się ciast, Protokół dyplomatyczny KAWA: Kawa jest aromatycznym zakończeniem posiłku. Do kawy nie podaje się ciast, tortów , ale mogą być podane czekoladki, a także winiak(przeważnie dla panów) oraz likiery (dla kobiet). W trakcie picia kawy nie podajemy napojów, które były podane przed lub w czasie posiłków.

Protokół dyplomatyczny NAJCZĘSTSZE UCHYBIENIA 1. Spożywając serwowane potrawy, pochylamy zbyt nisko głowę nad stołem, Protokół dyplomatyczny NAJCZĘSTSZE UCHYBIENIA 1. Spożywając serwowane potrawy, pochylamy zbyt nisko głowę nad stołem, zbliżając ją do talerza, a powinniśmy siedzieć prosto. Posługując się sztućcami, przenosimy potrawy do ust a nie odwrotnie.

Protokół dyplomatyczny 2. Przerywając jedzenie, odkładany sztućce tak, że częściowo znajdują się na talerzu, Protokół dyplomatyczny 2. Przerywając jedzenie, odkładany sztućce tak, że częściowo znajdują się na talerzu, a częściowo na stole. Zapominamy jednak, że wzięte do rąk sztućce nie powinny więcej dotykać obrusa. Sztućce w przerwie jedzenia krzyżujemy na talerzu, a po zakończeniu – kładziemy równolegle na talerzu ( za pięć piąta).

Protokół dyplomatyczny 3. Kieliszki z winem trzymamy za kielich, gdy tymczasem winniśmy je ujmować Protokół dyplomatyczny 3. Kieliszki z winem trzymamy za kielich, gdy tymczasem winniśmy je ujmować za nóżkę. 4. Głowy nie wspieramy na łokciach. Ręce trzymamy na stole oparte środkiem stawu przedłokciowego. 5. Gorliwe zachęcanie do picia alkoholu jest brzydkim zwyczajem. Każdy spożywa alkohol wg własnych możliwości oraz upodobań.

Protokół dyplomatyczny 6. Wygłaszanie toastów w czasie , gdy na stole znajduje się gorące Protokół dyplomatyczny 6. Wygłaszanie toastów w czasie , gdy na stole znajduje się gorące danie. Toasty wznosi się między daniami. 7. Interesowanie się zawartością kieliszków sąsiadów: jak to, nie wypiłeś zdrowia Krysi? 8. Organizowanie toastów „regionalnych” i trącanie się kieliszkami w których znajduje się wódka.

Protokół dyplomatyczny 9. Gospodyni rozpoczyna jedzenie i kończy ostatnia. Często się o tym zapomina. Protokół dyplomatyczny 9. Gospodyni rozpoczyna jedzenie i kończy ostatnia. Często się o tym zapomina. 10. Butelka i łokieć nie mają czego szukać na stole. 11. Pudrowanie twarzy, poprawianie włosów, szminkowanie ust odbywa się w garderobie a nie przy stole.

Protokół dyplomatyczny 12. Gospodyni stara się , by serwowane potrawy smakowały gościom. Warto więc Protokół dyplomatyczny 12. Gospodyni stara się , by serwowane potrawy smakowały gościom. Warto więc zrezygnować z praktyki wyrażania zachęty zwrotem : smacznego !

Protokół dyplomatyczny COCKTAILE: COCKTAIL – Party: Są przyjęciami odbywającymi się na stojąco, urządzane w Protokół dyplomatyczny COCKTAILE: COCKTAIL – Party: Są przyjęciami odbywającymi się na stojąco, urządzane w godzinach popołudniowych (w porze, kiedy nie odczuwa się jeszcze głodu, a więc pomiędzy głównymi posiłkami). Trwają dwie godziny np. 16, oo – 18, oo; 17, oo – 19, oo. Istotną cechą coctailu jest powstawanie i rozpadanie się grupek osób, co stwarza dogodne warunki do zawierania znajomości.

Protokół dyplomatyczny Na stołach ustawione są półmiski z kanapeczkami (z szynką, sardynkami, serem, ogórkami, Protokół dyplomatyczny Na stołach ustawione są półmiski z kanapeczkami (z szynką, sardynkami, serem, ogórkami, pomidorami, kawałki sera), słodycze, wyroby tytoniowe, itp. Napoje roznoszone są na tacach przez kelnerów. Dobierając napoje , pamiętamy o następujących zasadach:

Protokół dyplomatyczny • Napoje wytrawne są bardziej popularne niż słodkie • Latem kładziemy akcent Protokół dyplomatyczny • Napoje wytrawne są bardziej popularne niż słodkie • Latem kładziemy akcent na napoje chłodzące • Zimą – na napoje-cocktaile alkoholowe.

Protokół dyplomatyczny Uwaga: na przyjęcia cocktailowe , czyli popołudniowe, wkłada się ubranie wizytowe ( Protokół dyplomatyczny Uwaga: na przyjęcia cocktailowe , czyli popołudniowe, wkłada się ubranie wizytowe ( tenue de ville, informal) lub spacerowe. Od pań nie wymaga się specjalnego stroju. Każda modna, dostosowana do sezonu sukienka lub kostiumik w pełni się nadaje.

Protokół dyplomatyczny Inne znaczenie słowa cocktail to: Słowo powstałe z języka angielskiego Tail of Protokół dyplomatyczny Inne znaczenie słowa cocktail to: Słowo powstałe z języka angielskiego Tail of the cock , które oznacza „ogon koguta”. Cocktaile dzielimy na : 1. Alkoholowe 2. bezalkoholowe

Protokół dyplomatyczny Cztery uwagi dot. Przyrządzania i podawania cocktaili: 1. Cocktaile przyrządzamy bezpośrednio w Protokół dyplomatyczny Cztery uwagi dot. Przyrządzania i podawania cocktaili: 1. Cocktaile przyrządzamy bezpośrednio w szklance, shakerze lub mikserze 2. Przyrządzając je , musimy przestrzegać odpowiednich proporcji składników i receptur

Protokół dyplomatyczny 3. Naczynie – szkło w którym serwuje się cocktail winno być udekorowane Protokół dyplomatyczny 3. Naczynie – szkło w którym serwuje się cocktail winno być udekorowane np. kawałkami świeżych owoców ( plasterkiem pomarańczy). 4. Serwując cocktaile podajemy oliwki, migdały, orzeszki, paluszki, tartinki.

Protokół dyplomatyczny IN VINO VERITAS – w winie prawda. Wino rozwiązuje języki, człowiek zdradza Protokół dyplomatyczny IN VINO VERITAS – w winie prawda. Wino rozwiązuje języki, człowiek zdradza swoje tajemnice. Warto o tym pamiętać.