прокурор Microsoft PowerPoint.ppt
- Количество слайдов: 20
ПРОКУРОР Прокурор (розпоряджатися, піклуватися) — головний законний представник обвинувачення в країнах цивільного права з системою слідства або в країнах загального права, що прийняли змагальну систему. Обвинувачення — сторона, що відповідає за виклад доказів проти особи, підозрюваної в здійсненні правопорушення, в ході судового розгляду у кримінальній справі.
Особи які я прокурорами n Прокурор - це Генеральний прокурор України, його перший заступник та заступники, прокурори Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя, прокурори міст, районів, та прирівняні до них прокурори, їх заступники, начальники головних управлінь, відділів, їх заступники, старші прокурори, прокурори головних управлінь, управлінь та відділів, старші помічники та помічники прокурорів, старші прокурори - криміналісти, прокурори-криміналісти.
Вимоги до прокурора n n Прокурорами можуть бути громадяни України, які мають вищу юридичну освіту з освітньо-кваліфікаційним рівнем спеціаліста або магістра, постійно проживають в Україні та за станом здоров'я, професійної підготовки, моральними і діловими якостями в змозі виконувати покладені обов'язки. Особи, які не мають досвіду практичної роботи за спеціальністю, проходять в органах прокуратури стажування строком до одного року. Порядок стажування визначається Генеральним прокурором України. На посади прокурорів Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя, прирівняних до них прокурорів призначаються особи віком не молодше тридцяти п'яти років зі стажем роботи в органах прокуратури не менше десяти років, на посади районних, міських та прирівняних до них прокурорів - особи не молодше двадцяти семи років зі стажем роботи в органах прокуратури не менше п'яти років. Генеральним прокурором України може бути громадянин України, який на день призначення на посаду досяг 40 років, має вищу юридичну освіту, стаж практичної роботи за фахом не менше 15 -ти років, у тому числі не менш як 10 років в органах прокуратури, постійно проживає в Україні, володіє державною мовою та за станом здоров'я, моральними і діловими якостями може виконувати покладені на нього обов'язки.
Принципи організації та діяльності прокуратури n n єдності та централізації територіальності та спеціалізації Принципи діяльності прокуратури n n n законність незалежність прокурорів усіх рівнів у здійсненні повноважень в межах відповідної компетенції; позапартийність рівність громадян перед законом, повага до їхніх прав і свобод гласність із дотриманням вимог законодавства щодо доступу до інформації
Функції прокурора n n n підтримання державного обвинувачення в суді представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом нагляд за додержанням законів органами, які проводять оперативно-розшукову діяльність, дізнання, досудове слідство; нагляд за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах, а також при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов'язаних з обмеженням особистої свободи громадян. На прокуратуру не може покладатися виконання функцій, не передбачених Конституцією України
Обов'язковість виконання вимог прокурора n n Вимоги прокурора, які відповідають чинному законодавству, є обов'язковими для всіх органів, підприємств, установ, організацій, посадових осіб та громадян і виконуються невідкладно або у передбачені законом чи визначені прокурором строки. Невиконання без поважних причин законних вимог прокурора тягне за собою передбачену законом відповідальність.
Система органів прокуратури Систему органів прокуратури становлять: Генеральна прокуратура України, прокуратури Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя, міські, районні, міжрайонні, районні прокуратури в містах. У разі необхідності Генеральний прокурор України може створювати спеціалізовані прокуратури на правах обласних, міських, районних та міжрайонних прокуратур.
Предмет нагляду за додержанням і застосуванням законів n n відповідність актів, які видаються всіма органами, підприємствами, установами, організаціями та посадовими особами, вимогам Конституції України та чинним законам додержання законів про недоторканність особи, соціально-економічні, політичні, особисті права і свободи громадян, захист їх честі і гідності, якщо законом не передбачений інший порядок захисту цих прав n додержання законів, що стосуються економічних, міжнаціональних відносин, охорони навколишнього середовища, митниці та зовнішньоекономічної діяльності. n Перевірка виконання законів проводиться за заявами та іншими повідомленнями про порушення законності, що вимагають прокурорського реагування, а за наявності приводів - також з власної ініціативи прокурора. Прокуратура не підміняє органи відомчого управління та контролю
Повноваження прокурора n n безперешкодно за посвідченням, що підтверджує займану посаду, входити у приміщення органів державної влади та органів місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, підпорядкованості чи приналежності, до військових частин, установ без особливих перепусток, де такі запроваджено; мати доступ до документів і матеріалів, необхідних для проведення перевірки, в тому числі за письмовою вимогою, і таких, що містять комерційну таємницю або конфіденційну інформацію. Письмово вимагати подання в прокуратуру для перевірки зазначених документів та матеріалів, видачі необхідних довідок, в тому числі щодо операцій і рахунків юридичних осіб та інших організацій, для вирішення питань, пов'язаних з перевіркою. Отримання від банків інформації, яка містить банківську таємницю, здійснюється у порядку та обсязі, встановлених Законом України "Про банки і банківську діяльність" вимагати для перевірки рішення, розпорядження, інструкції, накази та інші акти і документи, одержувати інформацію про стан законності і заходи щодо її забезпечення вимагати від керівників та колегіальних органів проведення перевірок, ревізій діяльності підпорядкованих і підконтрольних підприємств, установ, організацій та інших структур незалежно від форм власності, а також виділення спеціалістів для проведення перевірок, відомчих і позавідомчих експертиз; викликати посадових осіб і громадян, вимагати від них усних або письмових пояснень щодо порушень закону.
Нагляд за додержанням законів органами, які проводять оперативно-розшукову діяльність, дізнання, досудове слідство n n розкриттю злочинів, захисту особи, її прав, свобод, власності, прав підприємств, установ, організацій від злочинних посягань; виконанню вимог закону про невідворотність відповідальності за вчинений злочин; запобіганню незаконному притягненню особи до кримінальної відповідальності охороні прав і законних інтересів громадян, які перебувають під слідством n здійсненню заходів щодо запобігання злочинам, усунення причин та умов, що сприяють їх вчиненню
Не можуть бути призначеними на посаду прокурора та проходити службу в органах прокуратури особи, які: n n n n n визнані у встановленому порядку недієздатними або обмежено дієздатними були засуджені за вчинення злочину, за винятком реабілітованих притягувалися до кримінальної відповідальності і справи стосовно яких закрито за нереабілітуючими підставами мають іноземне громадянство або втратили громадянство України відмовляються скласти присягу відмовляються від проходження процедури оформлення допуску до відомостей, що складають державну таємницю, якщо виконання службових обов'язків на посадах, на які претендують дані особи, пов'язане з використанням таких відомостей мають захворювання, які згідно з медичним висновком перешкоджають виконанню службових обов'язків; у разі прийняття на службу будуть безпосередньо підпорядковані особам, які є їх близькими родичами чи свояками. Прокурор не має права суміщати свою службову діяльність з іншою роботою, крім викладацької, наукової та творчої, бути засновником (співзасновником) юридичних осіб, входити до складу керівного органу чи наглядової ради підприємства, що має на меті одержання прибутку. Прокурор не може належати до політичних партій.
Присяга пркурора n n n n Особа, яка вперше призначена на посаду прокурора, приймає Присягу такого змісту: "Вступаючи на службу в прокуратуру, присвячую свою діяльність служінню Українському народові і Українській державі та урочисто присягаю: неухильно додержуватися Конституції, законів та міжнародних зобов'язань України; сумлінним виконанням своїх службових обов'язків сприяти утвердженню верховенства права, законності та правопорядку; захищати права і свободи людини та громадянина, інтереси суспільства і держави; постійно вдосконалювати свою професійну майстерність, бути принциповим, чесно, сумлінно і неупереджено виконувати свої обов'язки, з гідністю нести високе звання працівника прокуратури. Усвідомлюю, що порушення присяги несумісне з подальшим перебуванням в органах прокуратури". Прокурор підписує текст прийнятої Присяги, яка додається до особової справи. Про прийняття Присяги вноситься запис у трудову книжку. Процедура прийняття Присяги визначається Генеральним прокурором України.
Атестація прокурорів n n n З метою перевірки рівня професійної підготовки прийнятті на службу в органи прокуратури та визначення відповідності займаній посаді прокурори, слідчі прокуратури, науково-педагогічні працівники, які мають класні чини, а також особи, що претендують на зайняття цих посад, підлягають атестації. Атестація проводиться один раз у п'ять років, а в разі неналежного виконання службових обов'язків чи висунення на вищі керівні посади - достроково. У Генеральній прокуратурі України утворюється Вища атестаційна комісія. Персональний склад цієї комісії затверджується наказом Генерального прокурора України. Атестаційні комісії утворюються в прокуратурі Автономної Республіки Крим, прокуратурах областей, міст Києва і Севастополя, прирівняних до них прокуратурах і в Національній академії прокуратури України. Персональний склад цих комісій затверджується наказами відповідних прокурорів і ректора Національної академії прокуратури України. Атестаційні комісії прокуратури діють відповідно до Положення про порядок проведення атестації працівників прокуратури, яке затверджується Генеральним прокурором України.
Кодекс професійної етики та поведінки працівників прокуратури n n n Кодекс професійної етики та поведінки працівників прокуратури схвалюється всеукраїнською конференцією працівників прокуратури і затверджується Генеральним прокурором України. Прокурори зобов'язані неухильно дотримуватися вимог цього Кодексу як у своїй службовій діяльності, так і поза нею. Порушення прокурором вимог Кодексу тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відставка прокурорів n n n n n Відставкою є припинення служби першим заступником і заступниками Генерального прокурора України, прокурорами Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя та прирівняними до них прокурорами за письмовою заявою. Підставами для відставки є: 1) принципова незгода з рішенням вищестоящого прокурора, а також етичні перешкоди для перебування на посаді; 2) примушування прокурора до виконання рішення вищестоящого прокурора, яке суперечить Конституції та законам України, що може заподіяти значної матеріальної або моральної шкоди державі, підприємствам, установам, організаціям або об'єднанням громадян, громадянину; 3) стан здоров'я, що перешкоджає виконанню службових повноважень (за наявності медичного висновку). Відставка приймається або в ній дається вмотивована відмова Генеральним прокурором України. Рішення про прийняття відставки або про відмову в ній приймається у місячний термін з дня надходження заяви. У випадку відмови у відставці прокурор повинен продовжувати виконання службових обов'язків і має право на звільнення з роботи в загальному порядку. У разі відставки прокурора, який не має достатнього стажу для призначення пенсії, йому виплачується щомісячно 85 відсотків посадового окладу з урахуванням надбавок за класний чин та вислугу років до набуття права на пенсію.
Звільнення прокурорів Прокурори, крім Генерального прокурора України, можуть бути звільнені з роботи на загальних підставах, передбачених законодавством про працю. Прокурори можуть бути звільнені з посади також у таких випадках: n за результатами атестації щодо невідповідності працівника займаній посаді; n у разі припинення громадянства; n у разі притягнення до відповідальності згідно з Дисциплінарним статутом прокуратури України.
Генеральний прокурор Повноваження Генерального прокурора України 1) спрямовує роботу органів прокуратури і здійснює контроль за їх діяльністю; 2) призначає першого заступника, заступників Генерального прокурора України, керівників структурних підрозділів, головного бухгалтера, інших працівників Генеральної прокуратури України; 3) затверджує структуру і штатну чисельність підпорядкованих органів прокуратури, розподіляє кошти на їх утримання; 4) призначає за погодженням з Верховною Радою Автономної Республіки Крим прокурора Автономної Республіки Крим; 5) призначає заступників прокурора Автономної Республіки Крим, прокурорів областей, міст Києва і Севастополя, їх заступників, міських, районних, міжрайонних, а також прирівняних до них інших прокурорів; 6) відповідно до законодавства визначає порядок прийняття, переміщення та звільнення прокурорів, слідчих прокуратури та інших спеціалістів, за винятком осіб, призначення яких передбачено цим Законом; 7) відповідно до законів України видає обов'язкові для всіх органів прокуратури накази, розпорядження, затверджує положення та інструкції; 8) присвоює класні чини згідно з Положенням про класні чини працівників прокуратури. Вносить подання Президенту України про присвоєння класних чинів державного радника юстиції 1, 2 і 3 класів.
Завдання та повноваження прокурора в судовому процесі n n Завдання прокурора в судовому процесі Прокурор, який бере участь в розгляді справ у судах, додержуючи принципу незалежності суддів і підкорення їх тільки закону, сприяє виконанню вимог закону про всебічний, повний і об'єктивний розгляд справ та постановленню судових рішень, що грунтуються на законі Повноваження прокурора Прокурор може вступити у справу в будь-якій стадії процесу, якщо цього вимагає захист конституційних прав громадян, інтересів держави та суспільства, і зобов'язаний своєчасно вжити передбачених законом заходів до усунення порушень закону, хоч би від кого вони виходили. Прокурор має рівні права з іншими учасниками судового засідання. Обсяг і межі повноважень прокурора, який бере участь у судовому процесі, визначаються цим Законом та процесуальним законодавством України.
При виявленні порушень закону прокурор або його заступник у межах своєї компетенції мають право: n n n 1) опротестовувати акти Прем'єр-міністра України, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, виконавчих органів місцевих Рад, підприємств, установ, організацій, громадських об'єднань, а також рішення і дії посадових осіб 2) вносити подання або протест на рішення місцевих Рад залежно від характеру порушень; 3) порушувати у встановленому законом порядку кримінальну справу, дисциплінарне провадження або провадження про адміністративне правопорушення, передавати матеріали на розгляд громадських організацій; 4) давати приписи про усунення очевидних порушень закону; 5) вносити подання до державних органів, громадських організацій і посадовим особам про усунення порушень закону та умов, що їм сприяли; 6) звертатись до суду з заявами про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб.
Підтримання державного обвинувачення в суді Прокурор бере участь в судовому розгляді кримінальних справ залежно від характеру і ступеня суспільної небезпеки діяння. Підтримуючи державне обвинувачення, прокурор бере участь у дослідженні доказів, подає суду свої міркування щодо застосування кримінального закону та міри покарання підсудному. При цьому прокурор керується вимогами закону і об'єктивною оцінкою зібраних по справі доказів. У разі, коли при розгляді справи прокурор дійде висновку, що дані судового слідства не підтверджують обвинувачення підсудного, він зобов'язаний відмовитись від обвинувачення. Під час судового розгляду до закінчення судового слідства прокурор вправі змінити пред'явлене особі обвинувачення.