Проектна робота забруднення атмосфери.ppt
- Количество слайдов: 57
Проектна робота на тему “Забруднення атмосфери” Підготувала учениця 11 -А класу Дударенко Ірина
Щорічно по всій Україні в атмосферу виділяється близько 17 млн тонн шкідливих речовин.
Основними забруднювачами повітря України є підприємства чорної металургії (33% ), енергетики (ЗО%), вугільної промисловості (10%), хімічної та нафтохімічної промисловості (7%).
Види забруднень: • хімічне забруднення; • аерозольне забруднення; • забруднення атмосфери викидами рухливих джерел.
Хімічне забруднення атмосфери Найбільш масштабним і значним є хімічне забруднення середовища невластивими їй речовинами хімічної природи. Серед них - газоподібні й аерозольні забруднювачі промисловопобутового походження.
В основному існують три основних джерела забруднення атмосфери: промисловість, побутові котельні, транспорт. Частка кожного з цих джерел у загальному забрудненні повітря сильно розрізняється в залежності від місця. Зараз загальновизнано, що найбільш сильно забруднює повітря промислове виробництво.
Джерела забруднень - теплоелектростанції, що разом з димом викидають у повітря сірчистий і вуглекислий гази; металургійні підприємства, особливо кольорової металургії, що викидають у повітря оксиди азоту, сірководень, хлор, фтор, аміак, з'єднання фосфору, частки і з'єднання ртуті і миш'яку; хімічні і цементні заводи.
Шкідливі гази потрапляють у повітря в результаті спалювання палива для потреб промисловості, опалення житла, роботи транспорту, спалювання і переробки побутових і промислових відходів.
Атмосферні забруднення розділяють на первинні, що надходять безпосередньо в атмосферу, і вторинні, що є результатом перетворення останніх.
Основним джерелом пірогенного забруднення на планеті є теплові електростанції, металургійні і хімічні підприємства, котельні установки, що споживають більше 70% твердого і рідкого палива, яке добувається щорічно. Основними шкідливими домішками пірогенного походження є наступні.
A) Оксид вуглецю Виникає при неповному згорянні вуглеводистих речовин. У повітря він потрапляє в результаті спалювання твердих відходів, з вихлопними газами автомобілів і викидами промислових підприємств. Щорічно цього газу надходить в атмосферу не менш 1250 млн. т. Оксид вуглецю, сприяє підвищенню температури на планеті, і створенню парникового ефекту.
Б) Сірчистий ангідрид Виділяється в процесі згоряння палива, яке містить сірку, чи переробки сірчистих руд (до 170 млн. т. на рік). Частина з'єднань сірки виділяється при горінні органічних залишків у гірничорудних відвалах. Тільки в США загальна кількість викинутого в атмосферу сірчистого ангідриду складає 65 % від загальносвітового викиду.
B) Сірчаний ангідрид Утворюється при окислюванні сірчистого ангідриду. Кінцевим продуктом реакції є аерозоль чи розчин сірчаної кислоти в дощовій воді, що підкислює ґрунт, загострює захворювання дихальних шляхів людини.
Д) Окисли азоту Основними джерелами викиду є підприємства, що виробляють азотні добрива, азотну кислоту, нітрати, анілінові барвники, нітросполуки, віскозний шовк, целулоїд. Кількість окисів азоту, що надходять в атмосферу, складає 20 млн. т. на рік.
Є) З'єднання фтору Джерелами забруднення є підприємства з виробництва алюмінію, емалі, скла, кераміки, сталі, фосфорних добрив. Речовини, що містять фтор, надходять в атмосферу у вигляді газоподібних з'єднань — фтор вуглецю чи пилу фториду натрію і кальцію. З'єднання характеризуються токсичним ефектом.
Ж) З'єднання хлору Надходять в атмосферу від хімічних підприємств, що виробляють соляну кислоту, пестициди, що містять хлор, органічні барвники, гідролізний спирт, хлорне вапно, соду. В атмосфері зустрічаються, як домішки, молекули хлору і пари соляної кислоти. Токсичність хлору визначається видом з'єднань і їхньою концентрацією.
Г) Сірководень і сірковуглець. Надходять в атмосферу окремо чи разом з іншими з'єднаннями сірки. Основними джерелами викиду є підприємства по виготовленню штучного волокна, цукру, коксохімічні, нафтопереробні, а також нафтопромисли. В атмосфері при взаємодії з іншими забруднювачами піддаються повільному окислюванню до сірчаного ангідриду.
АЕРОЗОЛЬНЕ ЗАБРУДНЕННЯ АТМОСФЕРИ
Аерозолі - це тверді чи рідкі частки, що знаходяться в зваженому стані в повітрі. Тверді компоненти аерозолів у ряді випадків особливо небезпечні для організмів, а в людей викликають специфічні захворювання.
В атмосфері аерозольні забруднення сприймаються у вигляді диму, туману, чи імли серпанку. Значна частина аерозолів утворюється в атмосфері при взаємодії твердих і рідких часток між собою чи з водяною парою.
Середній розмір аерозольних часток складає 1 -5 мкм. В атмосферу Землі щорічно надходить близько 1 км 3 пилоподібних часток штучного походження. Велика кількість пилових часток утворюється також у ході виробничої діяльності людей.
Основними джерелами штучних аерозольних забруднень повітря є ТЕС, що споживають вугілля високої зольності, збагачувальні фабрики, металургійні, цементні, магнезитові і сажові заводи.
Постійними джерелами аерозольного забруднення є промислові відвали штучні насипи з відкладеного матеріалу, переважно розкривних порід, утворених при видобутку корисних копалин чи ж з відходів підприємств переробної промисловості, ТЕС.
ФОТОХІМІЧНИЙ ТУМАН (СМОГ)
Фотохімічний туман являє собою багатокомпонентну суміш газів і аерозольних часток первинного і вторинного походження. До складу основних компонентів смогу входять озон, оксиди азоту і сірки, численні органічні сполуки перекисної природи, названі в сукупності фотооксидантами.
Фотохімічний смог виникає в результаті фотохімічних реакцій за певних умов: наявності в атмосфері високої концентрації оксидів азоту, вуглеводнів і інших забруднювачів, інтенсивної сонячної радіації і затишності чи дуже слабкого обміну повітря в приземному шарі при могутній і протягом не менш доби підвищеній інверсії.
По своєму фізіологічному впливу на організм людини це явище вкрай небезпечне для дихальної і кровоносної системи і часто буває причиною передчасної смерті міських жителів з ослабленим здоров'ям.
ЗАБРУДНЕННЯ АТМОСФЕРИ ВИКИДАМИ РУХЛИВИХ ДЖЕРЕЛ
В останні десятиліття у зв'язку зі швидким розвитком автотранспорту й авіації істотно збільшилася частка викидів, що надходять в атмосферу від рухливих джерел: вантажних і легкових автомобілів, тракторів, тепловозів і літаків.
Відповідно до оцінок, у містахнадолю автотранспорту приходиться (у залежності від розвитку в даному місті промисловості і числа автомобілів) від 30 до 70 % загальної маси викидів.
Основні рухливі джерела забруднення атмосфери наступні: • автотранспорт; • літаки.
ОЧИЩЕННЯ ВИКИДІВ В АТМОСФЕРУ
Техніка газоочищення має в розпорядженні різноманітні методи й апарати видалення пилу і шкідливих газів. Вибір методу для очищення газоподібних домішок визначається в першу чергу хімічними і фізикохімічними властивостями цієї домішки.
Великий вплив на вибір методу робить характер виробництва: властивості наявних у виробництві речовин, їхня придатність як поглинача для газу, можливість рекуперації (уловлювання і використання продуктів відходів) чи утилізації уловлених продуктів.
Для очищення газів від сірчистого ангідриду, сірководню і метилмеркаптану використовується нейтралізація їх розчином лугу. У результаті одержують сіль і воду
Для очищення газів від незначних концентрацій домішок (не більше 1 % за обсягом) застосовують прямоточні компактні абсорбційні апарати. Поряд з рідкими, для очищення, а також для сушіння (зневоднювання) газів можуть бути застосовані тверді поглиначі.
Останнім часом для видалення з газового потоку газів з полярними молекулами стали застосовувати іоніти. Процеси очищення газів адсорбентами здійснюють в адсорберах періодичної чи безупинної дії.
Для очищення газового потоку можуть бути використані сухі і мокрі окисні процеси, а також процеси каталітичного перетворення. Для знешкодження газів, які вміщують сірку сульфатноцелюлозного виробництва (газів варильного і випарного цехів і ін. ) використовують каталітичне окислювання.
Для видалення пилу з викидів теплових електростанцій широко застосовують електрофільтри. Це спорудження висотою з 10— 15 -поверховий будинок. Вони вловлюють пил, що утворюється при спалюванні твердого палива.
ДЯКУЮ ЗА ПЕРЕГЛЯД!
Проектна робота забруднення атмосфери.ppt