25ea6a045d1d228a9dc9fc08b5f54d00.ppt
- Количество слайдов: 15
Проект 2007 CB 16 IPO 006 -2009 -1 -47 ‘Пчеларство без граници’ УЪРКШОП Биологично пчеларство и добри пчеларски практики Кладово, Видин 01. 03. 2012 – 04. 03. 2012 Настоящият проект се съ-финансира от ЕС чрез трансграничната програма по ИПП България – Сърбия CCI № 2007 CB 16 IPO 006
Възможности за кандидатстване по Програмата за развитие на селските райони /ПРСР 2007 -2013/ • Подпомагане на биологични производители – Мярка 214. • Форми на коопериране на биопроизводителите – Мярка 142. • Икономически, социални и други съображения за намиране на подходяща форма на коопериране на биологични пчелари
• Мярка 214 “Агроекологични плащания” • Наредба № 11 от 6 април 2009 г. за условията и реда за прилагане на мярка 214 "агроекологични плащания" от програмата за развитие на селските райони за периода 20072013 г. Обн. ДВ. бр. 29 от 17 Април 2009 г. , изм. ДВ. бр. 19 от9 Март 2010 г. , изм. ДВ. бр. 18 от 1 Март 2011 г. • Плащанията по мярка 214 „Агроекологични плащания” (АЕП) са за изпълнение на конкретни агроекологични дейности за срок от пет последователни години.
Мярка 214 “Агроекологични плащания” Земеделски земи с висока природна стойност (ВПС): ВПС 1: Възстановяване и поддържане на недоизпасани затревени площи с ВПС 2: Възстановяване и поддържане на преизпасани затревени площи с ВПС 3: Поддържане на местообитания на водолюбиви птици ВПС 4: Поддържане на местообитания на защитени видове в защитени местообитания на обработваемите земи на ОВМ видове в обработваемите земи ВПС 5: Създаване на крайречни местообитания Биологично земеделие (БЗ) БЗ 1 -Биологично растениевъдство БЗ 2 – Биологично пчеларство Характеристики на ландшафта (ХЛ) ХЛ 1: Равнинен ландшафт ХЛ 2: Създаване, възстановяване и поддържане на полски граници ХЛ 3: Традиционно отглеждане на овощни култури Кандидат Земеделски производител Традиционно животновъдство (Ж) Ж 1: Опазване на застрашени от изчезване местни породи Ж 2: Планинско животновъдство Опазване на почвите и водите (ПВ) ПВ 1: Въвеждане на сеитбооборот за опазване на почвите и водите ПВ 2: Контрол на почвената ерозия Агроекологично обучение (обучението се подпомага по ос 1 на регламента за РСР)
ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ УСЛОВИЯ ЗА ПОДПОМАГАНЕ НА ЗЕМЕДЕЛСКИ ПРОИЗВОДИТЕЛИ ПО МЯРКА 214 “АГРОЕКОЛОГИЧНИ ПЛАЩАНИЯ” • Да са регистрирани в ИСАК • да спазват условията за поддържане на земята в добро земеделско и екологично състояние, други задължителни национални изисквания за минималните количества на торове и продукти за растителна защита и правилата за добра земеделска практика • да преминат през курс на основно агроекологично обучение За направление биологично земеделие договорът с контролиращото лице трябва да бъде сключен до 31. 12. на предходната година
ИЗИСКВАНИЯ ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА АГРОЕКОЛОГИЧНИТЕ ДЕЙНОСТИ - Направление “Биологично пчеларство” 1) Кандидатите за подпомагане за дейността "Биологично пчеларство" отглеждат наймалко 20 пчелни семейства. (2) В периода на изпълнение на агроекологичната дейност по ал. 1 подпомаганото лице отглежда всички пчелни семейства в стопанството по метода на биологичното производство. (3) За петгодишния период на изпълнение на дейността, подпомаганото лице не намалява броя на пчелните семейства под посочения в ал. 1, за които е поело задължение да извършва агроекологичната дейност. (4) В случай че броят на пчелните семейства за текущата година е намален, агроекологичните плащания за същата година се изплащат за наличния брой пчелни семейства. (5) При увеличаване на броя на пчелните семейства, подпомаганото лице прилага към „Заявлението за плащане” анекс за увеличения брой пчелни семейства към договора, сключен с контролиращото лице, . ( Финансови условия на под помагане за отглеждане на пчелни семейства - за пчелно семейство в период на преход или преминало периода на преход – 18. 4 евро.
Направление “Биологично пчеларство” Специфични документи 1. Копие от договор с контролиращо лице, одобрено от министъра на земеделието и храните; 2. Копие от удостоверение за регистрация или пререгистрация по образец, одобрен със заповед на генералния директор на НВМС; 3. Попълнена таблица за описание на пчелина 4. Копие от сертификат или писмено доказателство за съответствие на произведените пчелни продукти с правилата на биологично производство (поне веднъж за 5 - годишното агроекологично задължение), издадено от контролиращото лице по т. 1; 5. Копия от: - договор с трето лице, заверен от контролиращото лице (за подизпълнители) - договор между контролиращото лице и третото лице.
Направление “Биологично пчеларство” Специфични декларации Декларирам, че: – Няма да намалявам броя пчелни семейства, за които съм поел петгодишно – – задължение, под минималния брой от 20 пчелни семейства; Ще спазвам разпоредбите на чл. 15, т. 2 и т. 3 и чл. 16 от Закона за пчеларството; Най-късно с подаването на „Заявление за плащане” през следващата година ще представя в ДФЗ-РА анекс към договора ми с контролиращото лице, ако увелича броя на пчелните семейства през текущата година; Копието от договора с контролиращо лице е предоставено през предходна година и е валидно за текущата година; Отглеждам всички пчелни семейства в стопанството си по биологичен начин.
Мярка 142 “Създаване на организации на производители” Наредба № 27 от 5. 08. 2008 г. (ДВ, бр. 73 от 19. 08. 2008 г. ) Средствата се отпускат за улесняване дейността на организациите на производителите. Размер на помощта Изплаща се веднъж годишно за 5 години от датата на признаване на организацията. Бенефициенти: Организации на производители, официално признати до 31 декември 2013 г. Членове са физ. лица или ЕТ, регистрирани като земеделски производители Признават се от Разплащателната агенция. Документите за признаване се подават в регионалните офиси. Сектори • Зърнено-житни култури; Медицински и етерично маслени култури; Технически култури, с изкл. На хмел; Зърнено-бобови култури; Картофи; Мляко; Месо; Мед; Винено грозде • Организации на производители на Биологично произведени продукти; . Финансовата помощ се предоставя, за да се улесни създаването на организации на производители и техните административни дейности
• Членовете на организацията трябва да имат общо обработваема земя и/или съответно брой животни в количества не по-малки от: 1. за зърнено-житни култури - 200 ха; 2. медицински и етеричномаслени култури - 48 ха; 3. зърнено-бобови култури - 300 ха; 4. технически култури - 50 ха, а в случай на тютюн - 30 ха; 5. картофи - 15 ха; 6. мляко: а) крави майки и/или биволици майки за мляко - 200 животни; б) овце майки и/или кози майки за мляко - 1000 животни; 7. месо: а) овце и кози, включително агнета (ярета) - 2000 животни; б) прасета за месо - 1000 животни; в) телета - 250 животни; г) птици - 50 000 птици, а за щрауси - 150; д) зайци - 3000 животни; е) животни за месо от различни видове, с изключение на птици и зайци - 1500 животни; 8. мед - 2000 пчелни семейства; 9. винено грозде - 30 ха.
• Членовете на организация за биологично произведени продукти трябва да имат общо обработваема земя и/или съответно брой животни в количества не по-малки от: 1. за земя - 30 ха; 2. за животни за мляко: а) крави майки и/или биволици майки за мляко - 150 животни; б) овце майки и/или кози майки за мляко - 800 животни; 3. за животни за месо: а) овце и кози, включително агнета (ярета) - 1500 животни; б) прасета за месо - 800 животни; в) телета - 250 животни; г) птици - 15 000 птици; д) животни за месо от различни видове, с изключение на птици и зайци - 750 животни; 4. за мед - 750 пчелни семейства.
Мярка 142 Създаване на организации на производители Стъпка 3 Схема 6 Стъпка 2 Запознаване с наредбата по мярката Създаване на юридическо лице, отговарящо на изискванията Стъпка 4 Изготвяне на план за развитие Стъпка 5 Стъпка 1 Идея за създаване на организация на производители Попълване на заявление и набавяне на необходимите документи Земеделски производители от определен сектор, които желаят да направят организация Стъпка 6 Стъпка 10 Кандидатстване в ОРА годишни плащания Стъпка 7 Стъпка 9 Подписване на договор Стъпка 8 Признаване на организацията/одо брение или отхвърляне на проекта Проверка / разглеждане на документи РАДФЗ
Стъпка 1 “ИДЕЯ”: Общ маркетинг на продукцията (Целта на мярката е маркетингова, а не производствена). Стъпка 2: “Запознаване с наредбата”: Внимателно прочитане на наредбата за прилагане и запознаване с условията. • Поставени са изисквания отделно към членовете и отделно за цялата организация! Стъпка 3 „Създаване на юридическо лице, отговарящо на изискванията” Регистрация като ООД, СД, или кооперация, с изключение на кооперативните съюзи. Юридическите лица трябва да отговорят на изискванията на наредбата - цел на учредяването им, приет устав, вътрешен правилник и др. Могат да кандидатстват новоучредени и съществуващи юридически лица. Важно! Могат да кандидатстват ОП, които са признати по програма САПАРД, за остатъка от периода от датата на признаване. Стъпка 4 “Изготвяне на План за развитие”: План за развитие е по образец, който е част от наредбата. Изготвя се самостоятелно или безплатно от НССЗ. Стъпка 5 „Попълване заявление за признаване и подпомагане, както и набавяне на документи”: Заявлението е по образец, който е част от наредбата и се събират документи. Стъпка 6 “Кандидатстване” - В ОРА по седалище на организацията Стъпка 7 “Проверка на Заявлението”: В срок до 3 м след подаване на документите РА разглежда подадения проект и може да направи проверка на място. Стъпка 8 „Признаване на организацията/одобряване или отхвърляне на проекта: Изпълнителния директор на РА писмено се произнася за одобрение или отхвърляне. Стъпка 9 “Подписване на договор”: до 15 дни след одобрението се подписва договор с РА. Стъпка 10 „Годишни плащания”: Финансовата помощ се предоставя за период от пет последователни години от датата на признаване. Размерът е процент от реализираната годишна пазарна продукция.
• Общи грешки – Грешно – организации на производители (ОП) може да произвежда земеделски продукти, за които е призната. – Вярно - целта на ОП е маркетингова, т. е. по-добра продажба на продукцията на членовете й. Земеделските продукти се произвеждат от членовете. – Грешно - Продажбата на продукцията на членовете трябва е само през ОП. Вярно – продажбата може да става през организацията (препродажба) или с нейното посредничество (ОП намира клиент, но не участва в продажбата). • Процедура за кандидатстване – Грешно – новосъздадена ОП кандидатства най-напред за признаване и след това за финансова помощ. – Вярно - ОП кандидатстват едновременно за признаване и за подпомагане. – Грешно - ОП признати преди 01. 2007 не могат да кандидатстват по ПРСР. – Вярно – те могат да получат финансова помощ по ПРСР за остатъка от петгодишния период от датата на признаването им. • Допустими сектори – Грешно - ОП на тютюн не могат да кандидатстват. – Вярно – могат да кандидатстват, но задължително трябва да включат в плана за развитие нови земеделски и неземеделски дейности. – – • Грешно – ОП на плодове и зеленчуци се подпомагат по мярка 142. Вярно – не могат да кандидатстват по тази мярка, а по реда на Наредба № 11 от 15. 05. 2007 г. Кандидатстване на ОП по мярка 121 “Модернизиране на земеделските стопанства” от ПРСР – Грешно – ОП не могат да кандидатстват по мярка 121. – Вярно – ОП могат да кандидатстват за инвестиции, като ОП на тютюнопроизводители могат да кандидатстват за инвестиции, несвързани с тютюна. ОП на плодове и зеленчуци могат да кандидатстват за видове инвестиции, които не са част от техните Операционни програми по Регламент 2200/96.
БЛАГОДАРИМ ЗА ВНИМАНИЕТО! “ТОЗИ ДОКУМЕНТ Е СЪЗДАДЕН С ПОМОЩТА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ ЧРЕЗ ТРАНСГРАНИЧНАТА ПРОГРАМА ПО ИПП БЪЛГАРИЯ-СЪРБИЯ CCI № 2007 CB 16 IPO 006. СЪДЪРЖАНИЕТО НА ТАЗИ ПУБЛИКАЦИЯ Е ЕДИНСТВЕНА ОТГОВОРНОСТ НА СДРУЖЕНИЕ ”БЪЛГАРИЯ В ЕВРОПА” И ПО НИКАКЪВ НАЧИН НЕ ОТРАЗЯВА ВЪЗГЛЕДИТЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ ИЛИ НА УПРАВЛЯВАЩИЯ ОРГАН ПО ПРОГРАМАТА. ”
25ea6a045d1d228a9dc9fc08b5f54d00.ppt