25df7b8e05e8fe4deacc27dcc397d878.ppt
- Количество слайдов: 11
Problem Solving Strategy SWBAT solve multistep problems
In your groups discuss how you would go about solving the following problem Eva has read 300 pages of a 652 page book. If she reads 22 pages each day from now on, in how many days will she finish the book?
Read u Visualize the problem u List the facts – 652 page book – She’s read 300 pages – She’ll read 22 pages a day u What is the problem asking? – Question: How many days to finish the book?
Plan u Find an equation for each step: – How many pages does she have left? u 652 -300 =p – How many days will it take to finish? u. P ÷ 22 = d
Solve u Evaluate the equations – 652 -300 = p – P = 352 u Evaluate – P ÷ 22 = d – 352 ÷ 22 = d – D = 16 u It’ll take her 16 days to finish the book
Check u Use inverse operations to check your problem – 16 days time 22 pages – 352 pages plus 300 pages – 652 pages – It checks out!
Follow Along u Mrs. Lopez bough 2 lbs of apples at $1. 09 a pound, 3 lbs of oranges at $. 89 a pound, and 3 lbs of bananas at $. 39 a pound. How much did the fruit cost her? – Read – Plan – Solve – Check
Try in your groups u Dry cat food comes in regular and jumbo sizes. The 8 oz regular size costs $. 96. The 12 oz jumbo size costs $1. 35. Which is the better buy? – $. 96 ÷ 8 oz = $. 12 per oz – $1. 35 ÷ 12 oz = $. 1125 per oz – Jumbo size is a better deal
Try in your groups u Judy’s school has a 0. 5 km track. One day at practice she ran around the track 9 times and then ran another 1 km in sprints. How far did she run that day? – 9 laps times 0. 5 km = 4. 5 km – 4. 5 km plus 1 km = 5. 5 km
Try in your groups u An airplane travels 2044 miles in 3. 5 hours. Another travels 3146 miles in 5. 2 hours. Which airplane is faster? By how much? u Remember d=rt – 2044 = 3. 5 r – R = 584 mph – 3146 = 5. 2 r – R = 605 mph – Plane two is faster by 21 mph
Try in your groups u Natural Apple Sauce comes in 8 oz, 10 oz, and 16 oz jars. The 8 oz jar sells for $. 54, the 10 oz jar sells for $. 62, and the 16 oz jar sells for $1. 00. Which jar is the most expensive per ounce? – $. 54 ÷ 8 = $. 0675 per oz – $. 62 ÷ 10 = $. 062 per oz – $1. 00 ÷ 16 = $. 0625 per oz – The 8 oz jar is most expensive per ounce
25df7b8e05e8fe4deacc27dcc397d878.ppt