МИКОЛА КУЛIШ.ppt
- Количество слайдов: 20
Привільненська ЗОШ Презентація на тему: «Життя та творчість Миколи Куліша» Учня 11 класу: Булименко Миколи Вч. Калініна С. І. 2012 рік
Микола Куліш (6 грудня 1892— 3 листопада 1937) Я не поет і не історик — ні! Я піонер з сокирою важкою: Терен колючий в рідній стороні Вирубую трудящою рукою.
письменник, поет, історик, фольклорист, етнограф, перекладач критик, редактор, видавець. Мабуть, я не помилюся, коли скажу, що в тодішній українській літературі ми не знайдемо твору — поезії, белетристики, публіцистики, — де б так повно, з такою силою переконання було окреслено завдання українського національного відродження. Куліш — ідеолог і творець української нації в її шляхетських елементах, Куліш — консолідатор розпорошених прошарувань української дрібномаєткової інтелігенції, Куліш — організатор національної культури. . . О. Дорошкевич.
Життя Микола Гурович Куліш народився 6 грудня 1892 року в селі поета Чаплинка на Херсонщині в бідній селянській родині. Початкову освіту М. Куліш здобув у школі того ж села в 1901– 1905 роках. 1909 року він закінчив у містечку Олешки (тепер Цюрупинськ) училище та вступив до приватної гімназії. 1913 року в м. Сочі склав екстерном іспит за 6 класів гімназії, а влітку 1914 року вступив до Одеського університету.
Але розпочалася Перша світова війна, і майбутній драматург пот школи прапорщиків. Влітку 1915 року М. Куліш одружився. У серпні того ж року він був направлений на фронт, де перебував до 1917 року. Наприкінці 1917 року М. Куліш повернувся до Олешок, де брав активну участь у культурному, громадському й політичному житті району. У липні 1918 року він потрапив до в’язниці, звідки вийшов у листопаді. Від травня до червня 1919 року він був членом дніпровського політвиконкому і завідуючим управлінням народної освіти.
У липні 1919 року М. Куліш вступив до КП(б)У, сформував і очолив Дніпровський селянський полк, у складі якого брав участь у боях з денікінцями. Під час окупації України денікінською армією він у підпіллі займався формуванням повстан ських загонів. Після розгрому Денікіна М. Куліш повернувся в Олешки на посаду голови відділу народної освіти, 1922 року переїхав до Одеси, де також керував народною освітою.
1924 року М. Куліш написав свою першу п’єсу « 97» , темою якої став голод 1921– 1923 років на селі. Прем’єра цієї п’єси відбулася в столичному Харківському театрі ім. І. Франка і стала подією в культурному житті України, зробивши загальновідомим ім’я драматурга. 1925 року М. Куліш переїхав до Харкова, де працював спочатку в народному комісаріаті освіти, а згодом — у редакції журналу «Червоний шлях» . Прибувши до Харкова, М. Куліш одразу активно включився у літературне життя. З початком літературної дискусії у квітні 1925 року він стає на бік М. Хвильового. Коли наприкінці того ж року утворилася ВАПЛІТЕ, М. Куліша обирають членом президії, а згодом і президентом цієї літературної організації. Він пише п’єси «Комуна в степах» (1925), «Зона» (1925), «Хулій Хурина» (1926), «Отак загинув Гуска» (1927) та ін.
У 1928– 1929 рр. знаменитий режисер Лесь Курбас у театрі «Березіль» ставить п’єси М. Куліша «Мина Мазайло» та «Народний Малахій» , що викликали палкі дискусії. Пізніше, після саморозпуску ВАПЛІТЕ, М. Куліш очолив українське товариство драматургів і композиторів, був членом редколегії журналу «Літературний ярмарок» (1929), членом президії ПРОЛІТФРОНТу. Коли під тиском Компартії 19 січня 1931 року ПРОЛІТФРОНТ припинив своє існування, хмари над головою драматурга починають густішати. Але восени 1931 ре жисер московського Камерного театру А. Таїров поставив новуп’єсу М. Куліша «Патетична соната» , яку не дозволяли ставити в Україні. Проте невдовзі п’єсу заборонили. Останнім твором М. Куліша, який 1933 року йшов на українській сцені, була трагедія «Маклена Грасса» , але і її після кількох вистав також заборонили.
Коротка хронологічна таблиця 6 грудня 1892 Народився: в селі Чаплинка на Херсонщині в бідній селянській родині. 1901– 1905 роках Початкову освіту М. Куліш здобув у школі того ж села. 1909 року він закінчив у містечку Олешки (тепер Цюрупинськ) училище та вступив до приватної гімназії (там же). 1913 – 1914 р. р В м. Сочі склав екстерном іспит за 6 класів гімназії, а влітку Наступного року вступив до Одеського університету Влітку 1915 М. Куліш одружився. У серпні того ж року він був направлений на фронт, де перебував до 1917 року. Липень 1918 Він потрапив до в’язниці, звідки вийшов у листопаді. 1924 року М. Куліш написав свою першу п’єсу « 97» , темою якої став голод 1921– 1923 років на селі 7 грудня 1934 М. Куліш був заарештований і засуджений на 10 років. 3 листопада 1937 року Розстріляли в урочищі Сандормох в Карелії на честь святкування 20 -ї річниці Жовтневої революції.
Село Чаплинка займає особливе місце в історії України. Життя у селі: перші твори Саме тут перетнулися шляхи відомих українців Тараса Шевченка, Пантелеймона Куліша, Віктора Забіли, Василя Білозерського, Ганни Барвінок та Івана Пулюя.
У цьому селі жив і творив Куліш. Відомо, що після смерті Куліша його будинок стараннями Олександри Білозерської-Куліш перетворився на своєрідний музей. Архівні документи доволі точно передають інтер’єр будинку Куліша. Весь інтер’єр відновлено, збереглося багато речей. І сьогодні тут залишився дух великого письменника.
Тематика творів Микола Куліш, як і майже всі письменники того часу писав про тяжке життя українців, загальнолюдські питання, недоліки суспільства: хабарництво, чиношанування, бюрократію та інше. Також у своїх творах він освітлював ідею України як самостійної й незалежної держави.
Перший твір М. Куліша Першим твором Миколи Гуровича була п'єса “ 97” Історія написання Над п'єсою автор розпочав роботу у листопаді 1923 року, закінчив 27 червня 1924. У липня надіслав рукопис Івану Дніпровському до Харкова. У серпні Вищою науково-репертуарною радою при Головполітосвіті УРСР « 97» була схвалена й рекомендована до постановки «за літером А» , тобто — для всіх театрів, але з умовою, що автор введе «в кінці IV дії продкомісара, що привіз хліб для селян, куркулі, заарештовуються. Смик залишається живий» . На початку п'єси було зазначено «Дати голоду 1921— 1922 року на Херсонщині» . Перший варіант драми так і мав називатися — «Голод» . Проте ситуація з голодом була настільки складна, що Кулішеві не вільно було говорити про неї так відверто. Отож, у другій редакції п'єси поет був змушений перенести дію у 1923 рік. Якщо ви хочете прочитати твір “ 97” клікайте на документ -->
Перші п'єси « 97» (1924), «Комуна в степах» (1925) «Хулій Хурина» (1926) «Зона» (1926) «Отак загинув Гуска» (1927) «Народний Малахій» (1928) «Мина Мазайло» (1929). «Патетична соната» (1929)
Прослухати : «МИНА МАЗАЙЛО» ? l Політична комедія “Мина Мазайло” — нищівна комедія-сатира на: 1) малороса (міняє своє українське прізвище на російське Мазєнін задля успіху у службовій кар'єрі); 2) на російський великодержавний шовінізм (тьотя Мотя); 3) на анахронічний український націоналізм уенерівського типу (дядько Тарас із Києва); 4) на духовий інфантилізм комсомольської молоді.
Комедія «Мина Мазайло» Тема твору: Міщанство й українізація. Жанр: трагікомедія. Жанр: Ідея: викриття суспільних антиукраїнських Ідея: явищ та висміювання носіїв великодержавного шовінізму Особливості: - Драму не можна перекласти, бо втрачається обігрування українських і російських прізвищ - У творі містяться досить прозорі натяки на облудність насильницької радянської українізації - Фіаско для Мини можливе тільки в літературному творі, оскільки в той час більшовики підтримували перевертнів - немає позитивних персонажів
Чого не можна на Україні — те дозволено в Росії: відомий керівник Московського Камерного театру Таїров ставив у російському перекладі ПАТЕТИЧНУ СОНАТУ в Москві, де вона йшла з аншлагами від 19 грудня 1931 по 24 березня 1932 і здобула Кулішеві від фахової критики славу найбільшого в СРСР драматурга. За десять років драматургічної праці Куліш написав 14 п'єс — всі вони були по черзі заборонені; з 1956— 57 року з них «реабілітовано» в СРСР дві початківські п'єси Куліша — « 97» (1924) і КОМУНА В СТЕПАХ (1925). Біля половини всіх п'єс Куліша вважається поки що загубленими.
“Правда всюди нівечицця, а все колись визначицця”
Вірш М. Братана "Доля", присвячений пам’яті М. Куліша. Колискові степи - український Техас. Як назве їх в романі Яновський* потому, Тут почато життя, життя - і простори, і час, Що скінчились тобі у краю крижаному. Крутозламна доба, бунтівний грозовій Звирував, сколотив і степи, і відроги. Води рік і морів, і небесний сувій, На якому записані наші дороги. Світ на правду і лжу своє серце розсік. Нам не треба було вибирати де стати, Може, був не з народження ти більшовик. *Примітка: Ю. Яновський скористався біографією М. Куліша, створюючи образ комісара Данила в романі "Вершники".
Джерела інформації 1. Підручник 11 клас 2. Українська література. Матеріали для підготовки до зовнішнього незалежного оцінювання 3. Диск Збірка українських рефератів 4. Ресурси глобальної мережі Internet ДЯКУЮ ЗА УВАГУ 2012 рік