8_prezentatsiya.pptx
- Количество слайдов: 38
Приватний вищий навчальний заклад «Буковинський університет» Факультет «Комп’ютерні системи і технології» Дисципліна «Управління ІТ-проектами» Тема: Управління якістю проектів Виконавець: Придій Ю. Г. Група К-301 Чернівці – 2014 рік
План: 1. Сутність управління якістю проекту та способи забезпечення якості проекту. 2. Витрати на забезпечення якості проекту. 3. Методи контролю якості проекту. 4. Модель досконалості європейського фонду управління якістю. 1. Історія 2. Структура моделі 3. Необіхдність та переваги моледі 4. Висновки. Можливість примінення моделі в сучасній Україні.
1. Сутність управління якістю проекту та способи Під якістю розуміють сукупність забезпечення якості проекту властивостей, які зумовлюють придатність продукту задовольняти певні потреби споживачів відповідно до його призначення. На сьогодні у світі створена нова стратегія, яка трактує якість як найбільш важливий фактор в забезпеченні конкурентноздатності будь-якої компанії. У зарубіжній практиці виділяють такі два основних елементи стосовно якості: відповідність цілям проекту та відповідність вимогам споживачів.
Управління якістю проекту - це дії, спрямовані навстановлення, забезпечення і підтримку необхідного рівня якості проекту в процесі його розробки, обґрунтування та реалізації. Ефективним засобом управління якістю єстандартизація, яка включає комплекс норм, правил і вимог до якості продукції.
Сертифікація продукції - один із важливих елементів системи управління якістю, який передбачає оцінку відповідності продукції певним вимогам та видачу певного документа-сертифіката. Сертифікат — це документ, що засвідчує високий рівень якості продукції та її відповідність вимогам міжнародних стандартів ISO серії 9000.
Згідно з вимогами чинного вітчизняного законодавства сертифікація продукції в Україні здійснюється в рамках державної системи сертифікації - Укр. СЕПРО. Сертифікацію здійснюють державні випробувальні центри (ДВЦ) з найважливіших видів продукції. На сертифіковану продукцію видається сертифікат відповідності, який містить спеціальний знак відповідності.
Організація робіт по забезпеченню якості проекту включає: 1. визначення робіт, необхідних для досягнення потрібного рівня якості; 2. визначення відповідальних за здійснення цих робіт; 3. розподіл робіт на функціональні частини; 4. визначення відповідальних та виконавців по кожній роботі; 5. створення зв’язків між різними роботами.
Система якості включає роботи в проекті, які впливають на якість продукту проекту. Вона може бути поділена на різні частини та підсистеми. Наприклад: 1. попередні роботи; 2. завдання специфікацій якості; 3. зв’язки з постачальниками; 4. виробництво; 5. Інспекція; 6. відношення із споживачами; 7. аудит якості; 8. метрологія; 9. забезпечення зворотного зв’язку за даними, що відносяться до якості; 10. персонал; 11. безпека продукту.
ISO (Міжнародна організація зі стандартизації) – це всесвітня федерація національних органів стандартизації (комітетів членів ISO). Міжнародні стандарти розробляють, як правило, технічні комітети ISO. Кожний комітет-член, зацікавлений у предметній галузі діяльності, для якої було створено технічний комітет, має право бути представлений у цьому технічному комітеті.
Призначення стандартів ISO забезпечити якість при проектуванні, розробці, монтажах, обслуговуванні. Вони включають наступні елементи: · відповідальність керівництва; · систему якості; · аналіз контрактів; · управління проектуванням; · управління потоком інформації; · матеріально-технічне забезпечення проектів;
· вироби, що поставляються замовником; · ідентифікація виробу; · управління процесом створення продукції; · контроль і випробування; · обладнання для контролю, виміру і досліджень; · статус контролю й випробувань; · оформлення продукції, що не відповідає вимогам; · внесення змін;
Система якості передбачає наявність: 1. інструкції з якості, яка включає методики системи якості компанії; 2. опис структури документації, що використовується в системі якості. Виходячи і з вищесказаного, можна зробити висновок про те, що сучасна система управління якістю проекту включає такі складові як: 1. планування якості, що передбачає розробку плану управління якістю; 2. забезпечення якості проекту; 3. контроль якості.
План управління якістю повинен включати плани, які пов’язані з основним процесом: - забезпечення якості; - управління ризиками; - управління конфігурацією; - плани інтеграції; - плани установки; - плани навчання співробітників та ін.
Інформацію для порівняння потокового рівня якості із запланованим надає облік і аналіз витрат, пов’язаних із забезпеченням якості проекту. Ці витрати класифікують так: 1. Попереджувальні, спрямовані на постійне задоволення вимог замовника щодо виробництва продукції без дефектів (витрати на забезпечення якості проекту, навчання персоналу тощо);
2. Інформаційні, пов’язані з бажанням замовника (споживача) переконатися в тому, що процес розвивається в потрібному напрямку (витрати на інспекційні перевірки, лабораторний і операційний контроль); 3. Внутрішні, спрямовані на усунення дефектів, пов’язаних з внутрішніми проблемами (витрати на відбракування, ремонт), з метою коригування процесу виготовлення продукції, прийнятної для замовника;
4. Зовнішні, спрямовані на усунення дефектів, пов’язаних з вимогами замовника, які спричинюються тим, що вимоги замовника не були задоволені (витрати на повернення продукції, задоволення скарг споживачів, необхідні заходи у відповідь)
2. Витрати на забезпечення якості проекту Інформацію для порівняння потокового рівня якості із запланованим надає облік і аналіз витрат, пов’язаних із забезпеченням якості проекту. Ці витрати класифікують так: 1. Попереджувальні, спрямовані на постійне задоволення вимог замовника щодо виробництва продукції без дефектів (витрати на забезпечення якості проекту, навчання персоналу тощо);
2. Інформаційні, пов’язані з бажанням замовника (споживача) переконатися в тому, що процес розвивається в потрібному напрямку (витрати на інспекційні перевірки, лабораторний і операційний контроль); 3. Внутрішні, спрямовані на усунення дефектів, пов’язаних з внутрішніми проблемами (витрати на відбракування, ремонт), з метою коригування процесу виготовлення продукції, прийнятної для замовника;
4. Зовнішні, спрямовані на усунення дефектів, пов’язаних з вимогами замовника, які спричинюються тим, що вимоги замовника не були задоволені (витрати на повернення продукції, задоволення скарг споживачів, необхідні заходи у відповідь).
Процес управління якістю проекту значною мірою повинен бути комп’ютеризований. За допомогою обчислювальної техніки розв’язують такі завдання: розподіляють у часі й за видами продукції витрати, пов’язані із забезпеченням якості проекту; визначають види і вартість продукції (проектів), що потребує підвищених витрат; виявляють динаміку зміни собівартості продукції; визначають ступінь задоволення споживачів продукцією проекту.
3. Методи контролю якості проекту Постачальник повинен розробити і підтримувати в робочому стані документовані процедури контролю і випробувань для перевірки виконання встановлених вимог до продукції.
Контроль і випробування, простіше кажучи, тестування програмного продукту може проводитися на декількох рівнях, від окремих елементів до закінченої системи. Існує декілька підходів до тестування, які стандартом не обговорюються. Вибір підходу залежить від постачальника. Постачальник повинен визначити, задокументувати і періодично аналізувати план тестування модулів, інтеграційних процесів, системи загалом і тестування для остаточного приймання.
Програма контролю якості повинна передбачати наступні заходи: - контроль розробки проектної документації; - контроль постачання обладнання, конструкцій і матеріалів; - першочергова інспекція; - перевірка готовності до випробувань; - метрологічний контроль, перевірка контрольно-вимірювальної апаратури;
- перевірка складування і зберігання; - контроль процедур проведення інспекцій, випробувань і прийняття; - виявлення непридатного обладнання, конструкцій і матеріалів; - корегування впливів; - реєстрація заходів по забезпеченню якості; - проведення ревізій, бажано, силами сторонніх спеціалістів.
Структура моделі EFQM Модель досконалості заснована на використанні дев'яти критеріїв. П'ять з цих критеріїв – критерії "Можливостей", а інші чотири – критерії "Результатів". Критерії Можливостей характеризують потенційні можливості компанії. Критерії Результатів характеризують чи досягнуті результати компанії. Результати випливають з Можливостей.
Критерій 1. Лідерство — це оцінювання того, як лідери використовують у своїй діяльності принципи загального управління якістю. А саме: лідери виробляють місію, бачення, цінності і етику, будучи прикладом культури Досконалості; лідери персонально залучені в забезпечення діяльності системи управління організації, її розвиток, здійснення і постійне поліпшення; лідери взаємодіють з клієнтами, партнерами
Критерій 2. Політика і стратегія — оцінювання того, як організація формулює стратегію та плани, базуючись на інформації, що є вагомою та вичерпною. А саме: політика і стратегія засновані на поточних і майбутніх вимогах і очікуваннях всіх зацікавлених сторін організації (власників, кредиторів, співробітників організації); політика і стратегія засновані на інформації про оцінку результатів діяльності,
Критерій 3. Персонал — оцінювання того, як організація розробляє та переглядає кадрові плани. А саме: людські ресурси плануються, управляються і поліпшуються; персонал спеціально навчається, щоб вони відповідали діловим потребам; організація оцінює ефективність та потреби розвитку кар´єри всіх своїх співробітників; персонал відзначається і винагороджується, про нього піклуються.
Критерій 4. Партнерство та ресурси — оцінювання того, як організація управляє фінансовими та інформаційними ресурсами, управляє постачанням, матеріалами та іншими ресурсами. А саме: зовнішні партнерські відносини повинні управлятися; ефективне управління ризиками та оцінка рішення щодо інвестицій; забезпечення найкращого використання будівель, обладнання та інших ресурсів;
Критерій 5. Процеси — оцінювання того, наскільки успішно організація фокусує увагу на процесах, які мають місце в організації. А саме: процеси систематично розробляються і управляються; процеси поліпшуються з використанням інновацій для повного задоволення і генерування підвищеної цінності для клієнтів та інших зацікавлених сторін; продукція та послуги розробляються і
Результати Критерій 6. Результати для клієнта — представляються результати стосовно сприйняття споживачами продукції, послуг та ставлення організації до споживачів, а також додаткових оцінок, пов´язаних із задоволенням потреб споживачів продукцією організації. Т Таким чином: Вимірники сприйняття – це відомості, одержувані, із споживчих оглядів, опитуваних груп, оцінок продавців, скарг та пропозицій щодо іміджу організації або продажної/після продажної підтримки.
Показники діяльності — це внутрішні показники, в яких міститься посилання на оцінювання. Мета: моніторинг, розуміння, поліпшення діяльності та передбачення її сприйняття зовнішніми споживачами.
Критерій 7. Результати для персоналу — представляються результати стосовно сприйняття співробітниками своєї організації та додаткових оцінок, пов´язаних із рівнем задоволення потреб працівників організації. Вимірники сприйняття — містять посилання на зворотний зв´язок, що організація отримує від свого колективу та який дає змогу їй аналізувати, оцінювати і розуміти, наскільки її працівники задовольнили свої потреби та сподівання.
Прикладами можуть бути: робоче середовище; перспективи кар´єри; управління; оцінювання; визнання; навчання; умови найму на роботу.
Показники діяльності — містять посилання на інші види допоміжної інформації, яку організація використовує для оцінювання ступеня задоволення потреб своїх працівників. Прикладами можуть бути: наявність прогулів; захворюваність; оновлюваність колективу.
Критерій 8. Результати для суспільства — наводяться результати, що стосуються того, як впливає організація на суспільну формацію, в якій вона діє. А саме: зниження чи відвернення ризику для здоров´я чи безпеки; зниження обсягу відходів та повторне використання матеріалів; активна співпраця з громадськими та добродійними організаціями, школами, добровільними об´єднаннями;
Критерій 9. Ключові результати діяльності — надаються результати, що стосуються фінансових та додаткових показників ефективності діяльності організації. А саме: результати обліку показників прибутків та витрат, таких як продажна ціна, собівартість, прибуток; позиції балансової звітності, такі як активи, робочий капітал, довготермінова та короткотермінова заборгованість;
позиції оцінювання потоку готівки, такі як операційний готівковий потік, капіталовкладення та фінансування готівкових потоків; частку ринку; показники виконання товарів чи послуг; періоди циклів (час перебування на ринку, час обробки замовлень, час виробництва та доставки, час вирішення ускладнень, час ротації партії).
8_prezentatsiya.pptx