Урок 4. Що таке гномон.pptx
- Количество слайдов: 18
Природознавство 2 клас Вступ. Урок 4. Тема: Що таке гномон. Практична робота
Тема уроку • Що таке гномон. • Практична робота. Вимірювання довжини тіні від гномона та планування регулярних (1– 2 рази на місяць) спостережень за висотою сонця опівдні
Актуалізація опорних знань Відгадайте загадку Красиве, хороше, на всіх людей дивиться, А людям на себе дивитися не дозволяє. Перевірка домашнього завдання Що відбувається при обертанні Землі навколо Сонця? Скільки триває рік? Сонце Чому влітку день триває довше? Чому взимку холодно?
Сьогодні на уроці Розширимо уявлення • про висоту Сонця на небосхилі, про значення світла і тепла в природі; Навчимося встановлювати сформуємо вміння • залежність між висотою Сонця на небосхилі і довжини тіні від гномона, між висотою Сонця і кількістю тепла, яке воно посилає на землю; Сьогодні на уроці ми поговоримо про те, як спостерігати за видимим рухом Сонця на небі, познайомимося із приладом гномон. • встановлювати причиннонаслідкові зв’язки в природі; Вчимося бачити • красу природи й охороняти, примножувати природні багатства.
Що таке гномон? Одним з найдавніших винаходів людства є гномон. Це вертикально встановлена жердина. За допомогою гномона у давнину визначали висоту Сонця над горизонтом. У ясний сонячний день жердина відкидає тінь, довжина якої від сходу Сонця до полудня (12 год) зменшується, а від полудня до заходу Сонця – збільшується. Для точності вимірювання важливе значення має висота гномона – чим він вищий, тим довша тінь. Нині гномон як астрономічний інструмент уже не використовують.
Про гномон З найдавніших часів відомий один з найпростіших астрономічних інструментів - гномон. Вчені до цих пір залишаються без відповіді на питання про те, навіщо древнім мешканцям Землі були потрібні настільки відірвані від їх повсякденного життя знання. Але вони були вкрай важливими для всіх найдавніших культур на планеті.
Практична робота Вимірювання довжини тіні від гномона та планування регулярних (1– 2 рази на місяць) спостережень за висотою сонця опівдні Ø Встанови жердину заввишки 1 м на шкільному подвір’ї чи біля свого будинку. Ø Вимірюй довжину тіні в різний час доби. Ø Що ти помітив? Як змінюється довжина тіні впродовж дня? Ø Записуй свої спостереження у зошит. Ø Проводь такі спостереження 1 -2 рази у місяць. Ø Регулярно веди записи. Вони тобі знадобляться під час вивчення інших тем та проведення спостережень.
Практична робота
Перевір себе — Що таке гномон? — Які спостереження можна проводити за допомогою гномона? — Як змінюється висота Сонця над горизонтом упродовж дня? Року?
Для допитливих Сонячний годинник — прилад для визначення часу за напрямком тіні від гномона та її руху по циферблату. Недоліком сонячних годинників було те, що вони працювали тільки за ясної погоди й зовсім не працювали вночі.
Робота з малюнками — Розгляньте малюнки. В Україні у багатьох містах є сонячні годинники. Сонячний годинник у м. Луцьку Сонячний годинник у м. Бердянськ Сонячний годинник «Птах» у м. Черкаси Сонячний годинник у м. Макіївка, Донецька обл. У столиці держави — місті Києві — є декілька сонячних годинників. У м. Києві Парк Молодіжний У м. Києві На Подолі
СТОРІНКА ДОСЛІДНИКА Як виникає тінь Промені світла поширюються по прямій лінії і не можуть огинати предмети. Тому, коли промені зустрічають на своєму шляху перешкоду, крізь яку не можуть пройти, зі зворотного боку перешкоди утворюється тінь. Більшість тіл не пропускає світло: наприклад стіни, меблі, твоє тіло. Такі тіла називають світлонепроникними
СТОРІНКА ДОСЛІДНИКА Як можна виміряти висоту дерева за допомогою власної тіні Разом з дорослим виміряй висоту вибраного тобою дерева. Для цього потрібні вимірювальна стрічка та сонячний день. Світло Cонця дасть і твою чітку тінь, і тінь дерева. Крім того, ти маєш знати свій зріст. Припустимо, він становить 1 м 30 см.
Вимірювання висоти дерева Стань так, щоб тінь від твоєї маківки падала на який-небудь камінчик. Познач місце, на якому стоять твої п’яти. Виміряй відстань від нього до камінчика. Тепер виміряй тінь дерева. Зверни увагу: поверхня, на яку падає тінь, повинна бути рівною. Інакше у вимірі буде помилка. Твої розрахунки будуть правильними, якщо ти виміряєш свою тінь і тінь дерева якомога швидше. Адже Сонце постійно рухається по небосхилу. Попроси дорослого помножити довжину тіні дерева на значення твого зросту і розділити отриманий результат на довжину твоєї тіні. Якщо ти міряв свою тінь, стоячи у взутті, додай до зросту два сантиметри підборів.
Узагальнення й систематизація знань 1. Тестування 1) День настає тому, що: 2) На Землі змінюються пори року тому, що: а) на небі з’явилося Сонце; а) Земля обертається навколо Сонця; б) змінюється відстань від Землі до Сонця; в) Земля обертається навколо своєї осі. г) Місяця і зірок немає на небі.
Робота над загадками про сонце Золоте сховалося, а срібне показалося. Двері він не відчиняє, А в кімнату потрапляє. • Сонце і місяць • Промінець сонця Синє море хитається, білий заєць купається. • Сонце в морі Стоїть верба посеред села, Розпустила порослі до кожного двора. • Сонце з промінням Іде лісом – не шелестить, Іде водою – не плюскотить. • Проміння сонця, місяця Золотиста нитка в’ється, Тільки в руки не дається. • Сонячний промінь Він і гріє, і пече, І, як зайчик, грається. Хочеш взяти його – втече І мерщій сховається. • Промінь сонця Із-зі моря випливає, Промінці ласкаві має, Заглядає у віконце Це яскраве, кругле… • Сонце
Українські загадки про сонце За лісом, за пралісом золота паляничка печеться. Усі його люблять, усі його чекають, а хто подивиться — кожен скривиться. Вдень у небі гуляє, а ввечері на землю сідає. Без дров, без огня, а світить і гріє щодня. Хто однаково всіх любить, Всіх однаково голубить? Кожний скоса тільки гляне, А обняти не дістане. Сходжу ясно, всіх людей до себе скликаю. Що горить без полум’я? Що сходить без насіння? Серед моря-моря стоїть золота комора. На блакитній тарелі золоте яблуко катається. За горами, за лісами золотий кружок встає. Удень сяє, вночі зникає. Його не сіють, а воно кожного дня сходить. Кругленьке, ясненьке півсвіту освічує. Ой за лісом за пралісом Золота діжа ходить. Високо стоїть, Одне око має, Всюди заглядає.
Підбиття підсумків. Рефлексія — Коли сонце гріє сильніше: уранці, вдень або ввечері? — Що таке гномон?