прп алла.pptx
- Количество слайдов: 18
Природно-ресурсний потенціал Тернопільської області
Тернопільська область займає західну частину Подільського плато, межуючи на півночі з Рівненською, на півдні з Чернівецькою, на південному заході з Івано Франківською, на заході з Львівською областями України, а на сході — з Хмельницькою областями. Тернопільщина знаходиться поблизу українського кордону з Польщею, Словаччиною, Угорщиною і Румунією.
Тернопільська область займає площу 13. 8 тис. км², що становить 2, 3% території України. За цим показником займає 23 місце серед інших областей України (меншими є тільки Закарпатська і Чернівецька області). За площею Тернопільщина співрозмірна з Ізраїлем. За конфігурацією території Тернопільщина нагадує трикутник з основою на сході та вершиною — на заході.
Рельєф Тернопільська область займає західну частину Подільської височини. Рельєф її рівнинний. Поверхня області (на південь від Товтрів) має нахил з півночі на південь. Решта її території нахилена у північно східному напрямку. Абсолютні висоти коливаються від 443 метрів (гора Попелиха біля села Мечищів Бережанського району) до 116 метрів (у місці впадіння Збруча у Дністер).
Геологія Територія Тернопільської області знаходиться на Волино Подільській плиті Східноєвропейської платформи. На глибині 1500 3000 метрів залягає докембрійський кристалічний фундамент. Зверху він вкритий осадовими породами. Найдавнішими відкладами, які виходять на поверхню області, є породи верхнього силуру. Найбільшу площу Тернопільської області покривають породи кайнозою
Клімат та гідрологія • Клімат Тернопільщини помірно континентальний, проте дещо вологіший, ніж у східних областях України. Радіаційний режим залежить від висоти сонця, тривалості дня та сонячного сяйва, пов’язаних з геогра фічною широтою. Оскільки область витягнута з півночі на південь майже на 200 км, то вона нагрівається нерівномірно: північна і центральна її частини одержують менше тепла, південна – більше. • Радіаційний баланс на території області додатній і змінюється у межах від 39 до 41, 5 ккал/см 2 за рік. У літні місяці (червні й липні) він є найвищий, а в зимові (грудні та січні) – найнижчий.
Ґрунти Тернопільської області — природне тіло, що утворилося в результаті взаємодії материнської породи (підґрунтя), клімату, рослинності, мікроорганізмів. Верхній шар земної кори, на якому ростуть рослини.
Окремі класи нараховують: круглороті 1 вид • риби — 45, земноводні — 11, • плазуни — 10, птахи — 283, ссавці — 62 Тваринний світ Тернопільської області представнлений лісовими та степовими видами. В області зареєстровано 412 видів хребетних, які належать до 242 родів, 97 родин, 37 рядів і 6 класів.
Близько сотні представників рослинного світу Тернопільської області занесено до «Червоної книги України» , серед них — білоцвіт весняний, зозулині черевички, сон великий, шавлія кременецька та ряд інших
Фауна У Тернопільській області росте близько 1200 видів вищих спорових і насінних рослин. Загальна площа лісового фонду Тернопільської області становить 199, 3 тис. га, тобто 13, 8% території області (12 та в Україні). На Тернопільщині зустрічаються рослини релікти брусниця карликова, молочай багатобарвний, осока біла, осока низька, хвощ великий тощо.
Природні ресурси Основу мінеральних ресурсів області становлять нерудні корисні копалини, зокрема природні будівельні матеріали, яких розвідано близько 300 родовищ. У західній частині області розвідані потужні запаси мергелю (товщина пластів 18 30 м, глибина залягання 15 20 м), який вважається високоякісною сировиною для виробництва цементу. Промислове використання мергелю в області незначне.
• Потенційні запаси гіпсу на території області оцінюються десятками мільйонів тон. Загалом відомо понад 20 родовищ, товщина пластів досягає 20 -25 м. За умовами залягання і запасами розробка цих родовищ можлива в значних масштабах і протягом тривалого часу. Використовується гіпс в сільському господарстві для гіпсування ґрунтів, у медицині, паперовій, хімічній і цементній галузях промисловості. Однак, незважаючи на значні поклади в області, гіпс ще надто мало видобувається і використовується у виробництві. • Промислове значення мають поклади торфу в Тернопільській області. Відомо близько 50 родовищ, загальні запаси торфу в яких складають близько 7, 7 млн. тонн.
Господарство і промисловість До найважливіших галузей народного господарства області належать промисловість та сільське господарство, перспективна для розвитку — туристична галузь. За останні роки створено ряд нових підприємств, які організовують виробництво конкурентоспроможної продукції, зокрема філія ТОВ «Ла Кастеллана» , СП «Антарес» , ТОВ «Теркурій 2» . Скляну і фарфоро фаянсову промисловість представляють ВАТ «Бережанський склозавод» , ТОВ «Фірма „Декор“» , ТОВ «Тернопільфарфор» . До меблевої та деревообробної промисловості належать ПП «Фабрика меблів „Нова“» , ЗАТ «Тернопільське меблеве підприємство» , СП Фірма «МАК» , ТОВ «Будсервіс» , ТОВ «Ліском» . Продукція цих підприємств користується значним попитом у споживачів.
Зовнішньоекономічні зв*язки • Експортні та імпортні поставки зв'язують Тернопільщину із 87 країнами світу. Основними торгівельними партнерами краю є Австрія, Іспанія, Італія, Китай, Молдова, Нідерланди, Німеччина, Польща, РФ, Угорщина, Франція, Чехія. Тернопільська область експортує в Австрію, Молдову, Німеччину, Польщу, РФ переважно продукцію харчової промисловості, тваринництва, деревину та вироби з неї, текстиль і текстильні вироби, машини, електричне обладнання, інші промислові товари. Італія, Китай, Нідерланди, Німеччина, Польща, Франція, Чехія імпортують в область машини та електричне обладнання, фармацевтичну продукцію, транспортні засоби, пластмаси і вироби з них, продукти рослинного походження, чорні метали. Іноземні інвестиції в економіку області здійснюють у вигляді переважно спільних підприємств або підприємств із 100% іноземним капіталом.
Транспорт та комунікація • Транспортна галузь області представлена залізничним, автомобільним, річковим, трубопров ідним та авіаційним транспортними засобами. Щільність залізничної мережі на території області становить 45, 9 км на 1 тис. км², що значно перевищує такий же показник в Україні (37, 6 км) Довжина автомобільних шляхів у області становить 5, 6 тис. км (2005 рік), причому 5, 1 тис. км — це дороги із твердим покриттям. Річковий транспорт в області розвинутий лише на ріці Дністер нижче від міста Заліщики. Ним перевозяться в основному будівельні матеріали (гравій, галька), які добуваються із дна цієї річки. Територію Тернопільщини перетинають нафтопровід «Дружба» , газопроводи «Союз» (Оренбург — західний кордон), Уренгой — Помари — Ужгород, Дашава — Київ, Торжок — Долина.
• Отже, Тернопіль адміністративно територіальна одиниця України з центром у місті Тернопіль. До найважливіших галузей народного господарства області належать сільське господарство та промисловість перспективна для розвитку — туристична галузь. На території області розташована найдовша в Європі карстова печера Оптимістична завдовжки 240 кілометрів, а також одне з «Семи природних чудес України» — Дністровський каньйон.
Дякую за увагу!
прп алла.pptx