Природний газ n n n Природний газ - суміш газів, що утворилася в надрах землі при анаеробному розкладанні органічних речовин. Природний газ відноситься до корисних копалини. Природний газ в умовах (умовах залягання в земних надрах) пластів знаходиться в газоподібному стані - у вигляді окремих скупчень (газові поклади) або у вигляді газової шапки нафтогазових родовищ, або в розчиненому поляганні в нафті або воді. За нормальних умов (101, 325 к. Па і 20 °С) природний газ знаходиться лише в газоподібному стані. Також природний газ може знаходитися у вигляді природних газогідратів.
Хімічний склад n n n Основну частину природного газу складає метан (CH 4) - до 98 %. До складу природного газу можуть також входити важчі вуглеводні - гомологи метану: етан (C 2 H 6) пропан (C 3 H 8) Бутан (C 4 H 10) а також інші невуглеводневі речовини: водень (H 2) сірководень (H 2 S) діоксид вуглецю (СО 2) азот (N 2) гелій (Не). Чистий природний газ не має кольору і запаху. Аби можна було визначити витік по запаху, в газ додають невелику кількість речовин, що мають сильний неприємний запах (т. з. одорантов). Найчастіше як одорант застосовується этилмеркаптан. Для полегшення транспортування і зберігання природного газу його зріджують, охолоджуючи при підвищеному тиску.
Фізичні властивості n n n n Щільність: від 0, 7 до 1, 0 кг/м (сухий газоподібний); 400 кг/м (рідкий). Температура самозагорання: 650 °C; Вибухонебезпечні концентрації суміші газу з повітрям від 4 % до 16 % об'ємних; Питома теплота згорання: 28 -46 МДж/м (6, 7 -11, 0 Мкал/м )[1]; Октанове число при використанні в двигунах внутрішнього згорання: 120 -130. Легше за повітря в 1, 8 разів, тому при витоку не збирається в низинах, а піднімається вгору [2].
Родовища природного газу n n n У осадовій оболонці земної кори зосереджені величезні поклади природного газу. Згідно теорії біогенного (органічного) походження нафти, вони утворюються в результаті розкладання останків живих організмів. Вважається, що природний газ утворюється в осадовій оболонці при великих температурах і тисках, чим нафта. З цим узгоджується той факт, що родовища газу часто розташовані глибшим, ніж родовища нафти. У другій половині XX століття в університеті ім. І. М. Губкина були відкриті природні газогідрати (або гідрати метану). Пізніше з'ясувалося, що запаси природного газу в даному стані величезні. Вони розташовуються як під землею, так і на незначному поглибленні під морським дном. Метан і деякі інші вуглеводні широко поширені в космосі. Метан - третій за поширеністю газ всесвіту, після водню і гелію. У вигляді метанового льоду він бере участь в будові багатьох віддалених від сонця планет і астероїдів, проте такі скупчення, як правило, не відносять до покладів природного газу, і вони до цих пір не знайшли практичного вживання. Значна кількість вуглеводнів присутня в мантії
Видобуток природного газу n n n Природний газ знаходиться в землі на глибині від 1000 метрів до декількох кілометрів. Надглибокою свердловиною недалеко від міста Новий Уренгой отриманий приплив газу з глибини більше 6000 метрів. У надрах газ знаходиться в мікроскопічних порожнечах (порах). Пори сполучені між собою мікроскопічними каналами - тріщинами, по цих каналах газ поступає з пір з високим тиском в пори з нижчим тиском до тих пір, поки не виявиться в свердловині. Рух газу в пласті підкоряється певним законам. Газ добувають з надр землі за допомогою свердловин. Свердловини прагнуть розмістити рівномірно по всій території родовища. Це робиться для рівномірного падіння тиску пласта в покладі. Інакше можливі перетікання газу між областями родовища, а також передчасне обводнення покладу. Газ виходить з надр унаслідок того, що в пласті знаходиться під тиском, що багато разів перевищує атмосферне. Таким чином, рушійною силою є різниця тисків в пласті і системі збору.
Екологія n n У екологічному відношенні природний газ є найчистішим виглядом мінерального палива. При згоранні його утворюється значно менша кількість шкідливих речовин в порівнянні з іншими видами палива. Проте спалювання людством величезної кількості різних видів палива, у тому числі природного газу, за останні півстоліття привело до деякого незначного збільшення вмісту вуглекислого газу в атмосфері, який є парниковим газом. Деякі учені на цій підставі роблять вивід про небезпеку виникнення парникового ефекту і як наслідок - різкого потепління клімату. У зв'язку з цим в 1997 р. деякими країнами був підписаний Киотський протокол по обмеженню парникового ефекту. За станом на 26 березня 2009 Протокол був ратифікований 181 країною світу (на ці країни сукупно доводиться більш ніж 61 % загальносвітових викидів )
Країна Видобуток, млрд куб. м Частка світового ринку (%) Російська Федерація 673, 46 18 США 667 18 Алжир 171, 3 5 Іран 170, 1 5 Норвегія 143 4 Індонезія 88, 1 2, 4 Саудівська Аравія 85, 7 2, 3 Нірленди 77, 67 2, 1 Малайзія 69, 9 1, 9 Туркменістан 66, 2 1, 8 Ін. країни 1440, 17 39, 5
Карачаганакськоє родовище Карачагана кское месторожде ниенефтегазоконденсатное родовище Казахстану, розташовано в Західноказахстанської області, поблизу міста Аксай. Відкрито в 1979 році. Освоєння почалося в кінці 1990 -х. n Початкові запаси родовища складають 1, 35 трлн. куб. м газу і 1, 2 млрд. тонн нафти і газового конденсату. n