Скачать презентацию ПРИРОДНІ ЗОНИ УКРАЇНИ ЗОНА МІШАНИХ І ШИРОКОЛИСТЯНИХ ЛІСІВ Скачать презентацию ПРИРОДНІ ЗОНИ УКРАЇНИ ЗОНА МІШАНИХ І ШИРОКОЛИСТЯНИХ ЛІСІВ

природа.pptx

  • Количество слайдов: 28

ПРИРОДНІ ЗОНИ УКРАЇНИ ЗОНА МІШАНИХ І ШИРОКОЛИСТЯНИХ ЛІСІВ ПРИРОДНІ ЗОНИ УКРАЇНИ ЗОНА МІШАНИХ І ШИРОКОЛИСТЯНИХ ЛІСІВ

Фізико – географічне районування України Фізико – географічне районування України

ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ Лісова зона лежить у північній частині України. Вона займає 28 % території ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ Лісова зона лежить у північній частині України. Вона займає 28 % території країни. У ній виділяють дві підзони: мішаних (хвойношироколистих) і широколистих лісів. Мішані ліси, які називають Поліссям, тягнуться із заходу на схід широкою смугою між північним кордоном України і умовною лінією, що проходить містами Володимир. Волинський — Луцьк — Рівне — Житомир — Київ — Ніжин Глухів.

ПОЛІССЯ це дивовижний край лісів і річок, де не буває нищівних засух, де повітря ПОЛІССЯ це дивовижний край лісів і річок, де не буває нищівних засух, де повітря пахне сосною і хмелем, і здається, що його можна пити як березовий сік.

Зона мішаних лісів займає здебільшого Поліську низовину. Абсолютні висоти 200 м, найвищою ділянкою є Зона мішаних лісів займає здебільшого Поліську низовину. Абсолютні висоти 200 м, найвищою ділянкою є Словечансько. Овруцький кряж (понад 300 м). Перевіяні вітром піски утворюють дюни завдовжки до 5 км і заввишки до 18 м. Широколисті ліси вкривають височини — Волинську, Розточчя, Гологоро-Кременецький кряж, Подільську, Хотинську.

Хотинська височина Хвилясте горбисте пасмо на південь від Подільської височини, у межиріччі Пруту й Хотинська височина Хвилясте горбисте пасмо на південь від Подільської височини, у межиріччі Пруту й Дністра. Вона поступаєтеся багатьом іншим українським височинам своєю відносно невеликою площею. Однак саме тут перебуває найвища точка рівнинної частини України — гора Берда (515 м).

г. БЕРДА Гора Берда (515 м), найвища точка рівнинної України. Берда — гора на г. БЕРДА Гора Берда (515 м), найвища точка рівнинної України. Берда — гора на Хотинській височині, найвища вершина рівнинної частини України. Висота 515 м над рівнем моря.

Хотинська фортеця — фортеця 13 — 18 століття у місті Хотин, що у Чернівецькій Хотинська фортеця — фортеця 13 — 18 століття у місті Хотин, що у Чернівецькій області, Україна. Сьогодні на території фортеці розташований Державний історико-архітектурний заповідник «Хотинська фортеця» . Одне з семи чудес України.

ТОВТРИ Так, на заході Подільської височини здіймаються Товтри. Водночас на вододільних ділянках трапляються плоскі ТОВТРИ Так, на заході Подільської височини здіймаються Товтри. Водночас на вододільних ділянках трапляються плоскі височини — плато. Подільська височина і Прут. Дністровське межиріччя — найбільше в Україні скупчення карстових форм рельєфу.

Печера ОПТИМІСТИЧНА Там зосереджені понад 100 печер. Серед них і найдовші в світі в Печера ОПТИМІСТИЧНА Там зосереджені понад 100 печер. Серед них і найдовші в світі в гіпсових відкладах — Оптимістична, Озерна, Попелюшка, а також Кришталева, Млинки та інші.

Печера КРИШТАЛЕВА Печера КРИШТАЛЕВА

Корисні копалини топаз яшма бурштин У місцях неглибокого залягання кристалічних порід знайдено поклади міді Корисні копалини топаз яшма бурштин У місцях неглибокого залягання кристалічних порід знайдено поклади міді (Волинська область), каолінів, гранітів, базальтів, лабрадоритів, габро і коштовного каміння — топазів, яшми, бурштину (Рівненська, Житомирська області), фосфоритів (Сумська, Хмельницька області). Повсюдно на Поліссі є поклади торфу, а на Поділлі — вапняків. На кордоні з Польщею лежить Львівсько-Волинський кам'яновугільний басейн.

КЛІМАТ Клімат зони помірноконтинентальний. Температура повітря змінюється із заходу на схід у січні від КЛІМАТ Клімат зони помірноконтинентальний. Температура повітря змінюється із заходу на схід у січні від - 4 до - 8 °С, у липні - від +17 до +19 °С. У лісовій зоні випадає найбільше опадів серед рівнинних територій України (600— 700 мм за рік).

ВНУТРІШНІ ВОДИ У центрально-східній частині зону перетинає Дніпро, приймаючи притоки Прип'ять, Десну, Тетерів, Ірпінь. ВНУТРІШНІ ВОДИ У центрально-східній частині зону перетинає Дніпро, приймаючи притоки Прип'ять, Десну, Тетерів, Ірпінь. Найбільші притоки Прип'яті — Турія, Стохід, Стир, Горинь (з притокою Случ), Уж. Усі річки мають широкі долини з низькими берегами, повільну течію. Вони повноводні, тому що живляться передусім атмосферними опадами.

ОЗЕРА На території Полісся є найбільша в Україні кількість природних озер. У його північно-західній ОЗЕРА На території Полісся є найбільша в Україні кількість природних озер. У його північно-західній частині знаходяться Шацькі озера, переважно карстового і льодовикового походження. Найбільшими з них є озера Свитязь, Пулемецьке.

Шацькі озера включають близько 30 озер, найбільшi з них: • • Світязь 27, 5 Шацькі озера включають близько 30 озер, найбільшi з них: • • Світязь 27, 5 кв. км Пулемецьке озеро 16, 3 кв. км Луки 6, 8 кв. км Люцимир 4, 3 кв. км Остров`янське озеро 2, 5 кв. км Кримне 1, 44 кв. км Пісочне озеро 1, 86 кв. км.

Уздовж р. Десна та у долинах р. Прип'ять є близько 100 озер переважно стариць Уздовж р. Десна та у долинах р. Прип'ять є близько 100 озер переважно стариць або прируслових озер. Вони невеликі, розміщені на заболочених низовинних територіях.

ГРУНТОВО - РОСЛИННИЙ ПОКРИВ І ЛАНДШАФТИ У природному районуванні України підзона мішаних лісів виділяється ГРУНТОВО - РОСЛИННИЙ ПОКРИВ І ЛАНДШАФТИ У природному районуванні України підзона мішаних лісів виділяється як Поліський фізикогеографічний край (або Українське Полісся), а підзона широколистих лісів — як Західноукраїнський край.

ГРУНТИ УКРАЇНИ Майже на всій території зони поширені дерновопідзолисті ґрунти. У місцях виходу на ГРУНТИ УКРАЇНИ Майже на всій території зони поширені дерновопідзолисті ґрунти. У місцях виходу на поверхню крейдяних порід сформувались дерновокарбонатні, в низинних ділянках — дернові ґрунти, а в долинах рік та приозерних пониззях — торфово-болотні ґрунти, торфовища і лучні ґрунти. Всі ґрунти зони мають невисоку родючість через значну кислотність і надмірне зволоження.

Характерною рисою території є її заболоченість. Найбільше болота поширені у західній та північній частинах Характерною рисою території є її заболоченість. Найбільше болота поширені у західній та північній частинах зони.

МІШАНІ ЛІСИ На території Полісся ростуть соснові, сосново-дубові, дубовограбові та вільхові ліси. Крім основних МІШАНІ ЛІСИ На території Полісся ростуть соснові, сосново-дубові, дубовограбові та вільхові ліси. Крім основних порід в них трапляються бук, ялина, осика, береза.

Трав'янисто-чагарникова рослинність лук і боліт. Трав'янисто-чагарникова рослинність лук і боліт.

ТВАРИННИЙ СВІТ ТВАРИННИЙ СВІТ

ТВАРИННИЙ СВІТ ТВАРИННИЙ СВІТ

Вздовж рік зони водяться: Вздовж рік зони водяться:

ПТАХИ ПТАХИ

Водяться також: Водяться також:

ОХОРОНА ПРИРОДИ Для охорони і збереження природного довкілля на території зони організовано Шацький та ОХОРОНА ПРИРОДИ Для охорони і збереження природного довкілля на території зони організовано Шацький та Деснянсько. Старогутський національні природні парки. Поліський і Рівненський природні заповідники.