Prirodn _nebezpeki(2)_-_kopija-spaces.ru.ppt
- Количество слайдов: 15
Природні небезпеки
Тектонічні стихійні лиха Виверження вулканів. За руйнів ноюдією та кількістю енергії, яка виді ляєтьсяпри виверженні вулкана, саме це стихійне лихо належить до найнебезпечніших для життєдіяльності людства. Під попелом та лавою гинули цілі міста.
Землетруси. Щорічно вчені фіксують близько 1 млн. сейсмічних і мікросейсмічних коливань, 100 тис. з яких відчуваються людьми та 1000 спричиняють значні збитки.
Топологічні стихійні лиха Повінь — це значне затоплення місцевості внаслідок підйому рівня води в річці, озері, водосховищі, спричинене зливами, весняним та ненням снігу, вітровим нагоном води, руйнуванням дамб, гребель тощо. Повені завдають великої матеріальної шкоди та призводять до людських жертв.
Зсуви — це ковзкі зміщення мас гірських порід вниз по схилу, які виникають через порушення рівноваги. Зсуви виникають через ос лабленняміцності гірських порід внаслідок вивітрювання, вими ванняопадами та підземними водами, систематичних поштовхів, нерозважливої господарської діяльності людини тощо.
Снігові лавини також належать до зсувів і виника ютьтак само, як і інші зсувні зміщення. Сили зчеплення снігу переходять певну межу, і гравітація викликає зміщення снігових мас уздовж схилу.
Селі — це паводки з великою концентрацією ґрунту, мінеральних час тин каміння, , уламків гірських порід (від 10 15 до 75% об'єму потоку).
Метеорологічні стихійні лиха Урагани. Ми живемо на дні великого повітряного океану, який розташований навколо земної кулі. Глибина цього океану 1000 км, називається він атмосферою.
Вітри — це так звані «прилади змішувачі» , вони забезпечують обмін між забрудненим повітрям міст та чистим, насиченим киснем полів і лісів, теплим екваторіальним та холодним повітрям полярних об ластей, розганяють хмари і приносять дощ на поля, на яких без них нічого б не росло.
Досить небезпечне явище — смерчі, вони трапляються частіше, ніж урагани й тайфуни. Щорічно в Америці спостерігається близько 900 смерчів, які там називають торнадо. Найчастіше це стихійне лихо трап ляєтьсяна території штатів Техас і Оґайо, де від нього гине в серед ньому114 осіб на рік.
Піщана (пилова) буря — атмосферне явище у вигляді перенесення куряви (великих кількостей пилу, часток ґрунту, піщинок) вітром із земної поверхні в шарі висотою кілька метрів з помітним погіршенням горизонтальної видимості (зазвичай на рівні 2 м вона становить від 1 до 9 км, але в ряді випадків може знижуватися до декількох сотень і навіть до кількох десятків метрів).
Цуна мі (яп. 津波 — велика хвиля, що заливає бухту) — хвилі, довжиною більше 500 м, які утворюються в морі чи в океані зазвичай внаслідок землетрусів (або падіння астероїду тощо) й охоплюють усю товщу води. На глибокій воді цунамі поширюється зі швидкістю кількасот кілометрів на годину й зазнає незначних втрат енергії.
Тайфун - це ураган величезної руйнівної сили, що утворюється в океані і супроводжується інтенсивними зливовими дощами. Основними вражаючими чинниками тайфуну є: · Швидкісний тиск вітру · Величезні морські хвилі
Гроза — атмосферне явище, пов'язане з електричними розрядами в купчасто дощових хмарах. Супроводжуєт ься блискавкою та громом.
Злива (розм. хлющ, хлюща, залива, проливень; англ. cloudburst, нім. Wolkenbruch, рос. ливень) — сильний дощ, інтенсивність якого не менша за певне значення. Чим довше триває злива, тим менша межа інтенсивності. айодних з ннебезпечніших для людини природних явищ, за кількістю зареєстрованих смертельних випадків тільки повені призводять до більших людських втрат
Prirodn _nebezpeki(2)_-_kopija-spaces.ru.ppt