Презентация Zmishane i shtuchne vigod 3 kurs

Скачать презентацию Zmishane i shtuchne vigod 3 kurs Скачать презентацию Zmishane i shtuchne vigod 3 kurs

zmishane_i_shtuchne_vigod_3_kurs.ppt

 • Размер: 2.1 Mегабайта
 • Количество слайдов: 44

Описание презентации Презентация Zmishane i shtuchne vigod 3 kurs по слайдам

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ Кафедра дитячої хірургії та пропедевтики педіатрії  Змішане та штучнеІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ Кафедра дитячої хірургії та пропедевтики педіатрії Змішане та штучне вигодовування

План лекції Клінічні ознаки голодування дитини. Змішане вигодовування, причини. Види змішаного вигодовування. Техніка та правила догодовування.План лекції Клінічні ознаки голодування дитини. Змішане вигодовування, причини. Види змішаного вигодовування. Техніка та правила догодовування. Класифікація сумішей. Штучне вигодовування, покази до штучного вигодовування. Гіпогалактія, причини, принципи лікування. Харчування дітей, старших 1 року. Лікувальне харчування.

““ Клінічний протокол медичного догляду за здоровою дитиною віком до 3 років” (наказ МОЗ України №““ Клінічний протокол медичного догляду за здоровою дитиною віком до 3 років” (наказ МОЗ України № 149 від 20. 03. 2008 р. ) Достовірні ознаки недостатнього отримання дитиною грудного молока: неспокій дитини прибавка у масі менше 500 г за місяць; сечовиділення дитини менше 6 разів на день, сеча жовта концентрована з різким запахом.

Контрольне зважування здійснюють у домашніх умовах чи в поліклініці. Для цього:  - дитину передКонтрольне зважування здійснюють у домашніх умовах чи в поліклініці. Для цього: — дитину перед черговим годуванням сповивають і зважують. — дитина висмоктує груди і її знову зважують. Причому, при повторному зважуванні дитину не можна заново сповивати, навіть якщо необхідно змінити підгузок. — різниця в масі після повторного зважування і є масою молока, що дитина одержує на одну годівлю. Для більш точної інформації про добовий обсяг їжі дитини варто провести 2 -3 контрольні зважування.

ЗМІШАНЕ ВИГОДОВУВАННЯ – – це вигодовування дітей перших 5 -6 міс. життя грудним молоком і штучнимиЗМІШАНЕ ВИГОДОВУВАННЯ – – це вигодовування дітей перших 5 -6 міс. життя грудним молоком і штучними молочними сумішами, при якому об’єм догодовування перевищує 1/5 добової кількості їжі (чи вміст грудного молока менший 4/5 добового раціону дитини). Види змішаного вигодовування : : наближене до природного; наближене до штучного.

ЗМІШАНЕ ВИГОДОВУВАННЯ Змішане вигодовування, наближене до природного – це таке вигодовування, при якому співвідношення грудногоЗМІШАНЕ ВИГОДОВУВАННЯ Змішане вигодовування, наближене до природного – це таке вигодовування, при якому співвідношення грудного молока і штучних сумішей у добовому раціоні складає 2: 1 (2/3 і 1/3). Змішане вигодовування, наближене до штучного — це таке вигодовування, при якому співвідношення грудного молока і штучних сумішей у добовому раціоні складає 1: 2 (1/3 і 2/3).

ПОКАЗАННЯ ДО ЗМІШАНОГО вигодовування дітей першого року життя. З боку матері: гіпогалактія; захворювання, що потребують обмеженняПОКАЗАННЯ ДО ЗМІШАНОГО вигодовування дітей першого року життя. З боку матері: гіпогалактія; захворювання, що потребують обмеження числа годування (однобічний мастит, важка анемія, еритродермія, вживання фармакологічних препаратів та ін. ) неповноцінність материнського молока (недостатністя кількість жиру, цукрів і т. д. ). соціально-побутові фактори: якщо умови праці матері не дозволяють проводити годування лише грудьми. З боку дитини: спадкова патологія, пов’язана з непереносимістю молочного цукру (лактози) або його складових частин (галактози).

Додаткове введення молочної суміші при недостатній кількості грудного молока називається догодовуванням (“докормом”). Правила змішаного вигодовування: –Додаткове введення молочної суміші при недостатній кількості грудного молока називається догодовуванням (“докормом”). Правила змішаного вигодовування: – догодовування проводиться після прикладання дитини до грудей; – для визначення кількості молока для догодовування необхідно проводити контрольне зважування; – навіть при невеликій кількості молока у матері його треба зберігати як можна довше; – необхідно залишати не менше 2 -3 годувань, бо при рідшому прикладанні дитини до грудей лактація швидко згасає.

В залежності від кількості молока у матері розрізняють: класичний метод догодовування – після кожного прикладанняВ залежності від кількості молока у матері розрізняють: класичний метод догодовування – після кожного прикладання до грудей догодовують сумішшю (найбільш фізіологічний); метод чергування , коли догодовування у вигляді самостійних годувань чергують з годуванням груддю (дитина смокче обидві груді). Метод зручніший для матері, перше і останнє годування повинні бути грудне.

Переваги класичного методу: часте прикладання до грудей стимулює лактацію; знімається напруга з травної системи, бо дитинаПереваги класичного методу: часте прикладання до грудей стимулює лактацію; знімається напруга з травної системи, бо дитина отримує жіноче молоко щоразу. Техніка змішаного вигодовування: краще догодовувати з ложечки; ретельне і точне виконання технології приготування суміші; суміші дають стерильними, підігрітими до 35 -40 о С.

Класиф ii кацкац ii я сум ii шей для дитячого харчування Суміші поділяються на неадаптован iiКласиф ii кацкац ii я сум ii шей для дитячого харчування Суміші поділяються на неадаптован ii і адаптовані, солодкі та кисломолочні. Неадаптован ii — сум ii шш ii з з pp озведень ко pp ов’ячого молока водою або відваром з крупи (сум ii ші А, Б, В): Прост ii молочн ii сум ii шш ii поділяються на : №№ 1 (А-суміші) – 1/3 молока +2/3 води або відвару (в сучасних умовах не використовуються); №№ 2 (Б-суміші) – підготовчі, містять ½ молока + ½ води або відвару; №№ 3 (В-суміші) – основні, містять 2/3 молока +1/3 відвару або води (до 4 -місячного віку). З 4 -х місяців — призначають цільне коров’яче молоко з 5% цукру.

Кисломолочнi суміші виготовляються з коров'ячого молока шляхом заквашування його кисломолочними бактерiями. До кисломолочних сумішей відносять:Кисломолочнi суміші виготовляються з коров’ячого молока шляхом заквашування його кисломолочними бактерiями. До кисломолочних сумішей відносять: кеф ipip та його pp озведення, ацидоф ii льне молоко, пп pp опоп ii оново-ацидоф ii льне молоко /ПАМ/, Біолакт, На pp ине Переваги кисломолочних сумішей: містять ферменти, як ii стимулюють секрец ii ю шлункового соку; нн ii жно згортають б ii лки молока; полегшують процеси травлення; зменшують брод ii ння в кишечнику, пригн ii чують ріст патогенних мікроорганізмів; сприяють синтезу вітамінів групи В. Прості к исломолочнi суміші до 6 місяців не застосовують!

Адаптовані суміші бб ii лок коров'ячого молока попередньо обробляють, що полегшує перетравлювання; додають рослинн ii жири,Адаптовані суміші бб ii лок коров’ячого молока попередньо обробляють, що полегшує перетравлювання; додають рослинн ii жири, що м iстять пол ii ненасичен ii жирн ii кислоти; мм ii стять спец ii альний цукор (солодовий екстракт), який сприяє нормалізації мікрофлори в кишечнику; збагачен ii м м ii неральними речовинами — залiзом; містять вiтамiни А, Д, Е, С, РР, В 6 у тих же кiлькостях, що i в жiночому молоцi ; ; спсп ii вввв ii дношення б ii лклк ii в, жир ii в в ii вуглевод ii в у адаптованих сум ii шах таке саме, як ii в ж ii ночому молоц ii , , що сприяє кращому засвоєнню поживних речовин.

Штучне вигодовування - це такий вид вигодовування дитини першого року життя, при якому дитина або неШтучне вигодовування — це такий вид вигодовування дитини першого року життя, при якому дитина або не отримує грудного молока, або отримує в кількості, меншій 1/5 добового об’єму.

Показання до переведення дитини на штучне вигодовування 1)агалактія; 2)тяжкі захворювання матері (декомпенсовані вади серця, недостатність кровообігу,Показання до переведення дитини на штучне вигодовування 1)агалактія; 2)тяжкі захворювання матері (декомпенсовані вади серця, недостатність кровообігу, захворювання нирок, що супроводжуються нирковою недостатністю, тяжкі форми тиротоксикозу, післяпологовий психоз чи депресія матері, злоякісні пухлини, тяжкі форми цукрового діабету, сепсис, менінгіт, СНІД); 3)медикаментозне лікування матері (антидепресанти, тиростатичні, протипухлинні препарати, нестероїдні протизапальні засоби, препарати золота);

Показання до переведення дитини на штучне вигодовування 4) алкоголізм, наркоманія матері; 5) природжені та спадкові порушенняПоказання до переведення дитини на штучне вигодовування 4) алкоголізм, наркоманія матері; 5) природжені та спадкові порушення обміну речовин у дитини, які характеризуються ферментною недостатністю і роблять неможливим використання молока матері (природжена гіперплазія надниркових залоз, галактоземія, хвороба кленового сиропу, фенілкетонурія).

Потреби в основних харчових інгредієнтах З упорядкуванням необхідного об’єму їжі, що приймається, лікар повинен розрахуватиПотреби в основних харчових інгредієнтах З упорядкуванням необхідного об’єму їжі, що приймається, лікар повинен розрахувати такий склад продуктів, щоб наявні в них інгредієнти відповідали потребам дитини. Добова потреба дітей в основних інгредієнтах залежить від віку дитини і виду вигодовування.

Потреба в білках : Вигодовування Природне   Штучне 1 півріччя Потреба в білках : Вигодовування Природне Штучне 1 півріччя 2 -2, 5 г/кг 3 -3, 5 г/кг 2 півріччя 3 -3, 5 г/кг 4, 0 г/кг Діти, старші 1 року 1 -4 роки 3 -3, 5 г/кг 4 -7 років 3 — 3, 5 г/кг школярі 2, 5 -3 г/кг

Потреба в жирах : : Вигодовування Природне    Штучне Перші 3Потреба в жирах : : Вигодовування Природне Штучне Перші 3 міс — 6, 5 г/кг 6, 5 г/кг 4 -6 міс – 6 г/кг 6, 5 г/кг 7 -12 міс – 5, 5 г/кг 5, 5 г/кг Діти, старші 1 року 1 -4 роки — 3, 5 -4 г/кг 4 -7 років – 3, 0 г/кг школярі — 2, 5 г/кг.

Потреба у вуглеводах : : Вигодовування Природне    Штучне ДоПотреба у вуглеводах : : Вигодовування Природне Штучне До 1 -го року 12 -14 г/кг 12 -14 г/кг Діти, старші 1 року 1 -4 роки 10 -12 г/кг 4 -7 років 15, 5 г/кг школярі 10 -14 г/кг

Гіпогалактія - патологія лактації, що характеризується зниженням секреторної діяльності молочних залоз. Гіпогалактія - основна причина переведенняГіпогалактія — патологія лактації, що характеризується зниженням секреторної діяльності молочних залоз. Гіпогалактія — основна причина переведення дітей на змішане та штучне вигодовування. Розрізняють первинну та вторинну гіпогалактію.

Причини гіпогалактії Первинна – гормональні розлади чи захворювання ендокринних залоз; Вторинна : : різні захворюванняПричини гіпогалактії Первинна – гормональні розлади чи захворювання ендокринних залоз; Вторинна : : різні захворювання матері, крім ендокринних; ускладнена вагітність та пологи; порушення техніки годування; фізична та психічна перевтома; неповноцінне харчування матері-годувальниці; гіповітамінози у матері; мастити; тріщини, ерозії сосків; пп ізнє прикладання до груді ; ; захворювання періоду новонародженості: ураження ЦНС, асфіксія, недоношеність та ін.

За часом виникнення розрізняють гіпогалактію: Ранню – в перші 10 днів після пологів; Пізню – черезЗа часом виникнення розрізняють гіпогалактію: Ранню – в перші 10 днів після пологів; Пізню – через 10 і більше днів. Ступені гіпогалактії: II — дефіцит молока становить до 25%; IIII – до 50%; IIIIII – до 75%; IYIY – понад 75%.

Лікування гіпогалактії 1. Раціональний санітарно-гігієнічний режим, позитивний психологічний клімат в родині, орієнтація матері на годуванняЛікування гіпогалактії 1. Раціональний санітарно-гігієнічний режим, позитивний психологічний клімат в родині, орієнтація матері на годування дитини грудьми. 2. Харчування годуючої матері — 5 -6 раз на день; Б – 120 г, Ж – 100 -110 г, В – 400 -500 г; 3200 – 3500 ккал/добу. 3. Рекомендувати молоко і молочні продукти — не менше 0, 5 л/добу, хліб з борошна грубого помолу, різноманітні крупи, овочі, фрукти, ягоди, зелень. 4. Додатково рекомендується вводити: г г олландський сир 50 -100 г, мед – 60 г; сік чорної смородини 100 мл; грецькі горіхи 5 -6 шт; пивні дріжджі по 60 г х 2 рази на день.

Лікування гіпогалактії 5. Правильна техніка годування. 6. Покращення кровопостачання молочних залоз:  ранішня гігієнічнаЛікування гіпогалактії 5. Правильна техніка годування. 6. Покращення кровопостачання молочних залоз: ранішня гігієнічна гімнастика; обмивання тіла до пояса (краще душ), самомасаж молочних залоз по 5 -7 хвилин до і після годування. 7. Гормональні препарати: пролактин по 1, 0 мл в/м х 2 р/день; окситоцин 0, 4 мл (2 ОД) в/м або сандопарт. 8. Полівітамінні препарати: ундевіт, гендевіт х 2 р/день по 1 драже. 9. Чаї з відварів лікарських трав: буркуну, васильків, в’язелю, деревію, кропиви дводомної, чистотілу, кропу, любистку, материнки звичайної, меліси – окремо або в різних співвідношеннях.

Особливості харчування від 1 до 2 років: співвідношення Б: Ж: В складає 1: 1: 4; їжаОсобливості харчування від 1 до 2 років: співвідношення Б: Ж: В складає 1: 1: 4; їжа подрібнена до 2 -3 мм; страви м’які, кашкоподібної консистенції типу пюре, суфле, парових котлет, тефтелів; овочі і фрукти протерті чи дрібно нарізані. Енергетична потреба дитини після 1 року: 1 — 3 роки – 110 ккал/кг/добу; 4 -6 років – 90 -95 ккал/кг/добу; 7 -11 років 70 -80 ккал/кг/добу; 12 -15 років 55 -65 ккал/кг/добу.

Особливості харчування від 1 до 2 років: Добовий раціон повинен складатись: з білків, які вміщують 40Особливості харчування від 1 до 2 років: Добовий раціон повинен складатись: з білків, які вміщують 40% незамінимих амінокислот; 75% тваринних жирів і не менше 10 -15% рослинних ; 60% енергетичної потреби має задовольнятись за рахунок вуглеводів

““ Клінічний протокол медичного догляду за здоровою дитиною віком до 3 років” (наказ МОЗ України №““ Клінічний протокол медичного догляду за здоровою дитиною віком до 3 років” (наказ МОЗ України № 149 від 20. 03. 2008 р. ) Харчування дитини у віці від 12 місяців до 3 -х років Важливо в цей період сформувати у дитини принципи здорового харчування, які в послідуючому будуть сприяти її здоровому розвитку та збереженню здоров’я. Процес формування навичок здорового харчування буде більш успішним, якщо харчування усієї сім’ї буде відповідати цим принципам. Діти віком старше року можуть вживати їжу, яку їдять дорослі із сімейного столу. Рекомендоване число годувань для дитини складає не менше 5 -ти разів на день – три основних та два додаткових прийоми.

ПІРАМІДА РАЦІОНАЛЬНОГО ХАРЧУВАННЯ ПІРАМІДА РАЦІОНАЛЬНОГО ХАРЧУВАННЯ

Основні групи продуктів І група: МОЛОЧНІ ПРОДУКТИ (група кальцію) Продукти цієї групи є основним джерелом білківОсновні групи продуктів І група: МОЛОЧНІ ПРОДУКТИ (група кальцію) Продукти цієї групи є основним джерелом білків тваринного походження, жирів, вуглеводів, вітамінів, мінеральних речовин (фосфору і кальцію). Молоко і молочнокислі продукти у раціоні дітей старше року складають не менше 500 г на добу. Кисломолочні продукти (кефір, ацидофільне молоко, йогурти, ацидофілін, ряжанка) стимулюють апетит, позитивно впливають на процеси травлення, нормалізують мікробіоценоз кишечнику. Сир молочний та сир твердий (джерело білків, солей кальцію та фосфору).

ІІ група: М'ЯСНІ ПРОДУКТИ (група заліза) Яловичина, нежирна свинина, м'ясо курей, кролів, дитячі м'ясні консерви.ІІ група: М’ЯСНІ ПРОДУКТИ (група заліза) Яловичина, нежирна свинина, м’ясо курей, кролів, дитячі м’ясні консерви. Не рекомендується: жирні сорти м’яса, м’ясо гусей, качок, яловичий жир, сало, комбіжири. . Риба (ретинол, кальциферол та фосфор). Морська риба багата на мікроелементи (йод, фтор, мідь). Яйця містять комплекс незамінних амінокислот (білки засвоюються на 96 -97%, жири — на 95%). Жовток курячого яйця (ретинол, токофероли, кальциферол, група В та мінеральні речовини). Бобові культури (квасоля, горошок, чечевиця). Основні групи продуктів

Основні групи продуктів ІІІ група: ОВОЧІ (група вітаміну А) Редис, капуста, картопля, томати, морква, кукурудза,Основні групи продуктів ІІІ група: ОВОЧІ (група вітаміну А) Редис, капуста, картопля, томати, морква, кукурудза, перець, горошок, цибуля, часник, огірки, кабачки, сельдерей, буряк, гарбуз, листовий салат тощо. Містять вуглеводи, вітаміни, органічні солі і мінеральні речовини, багато клітковини. Овочі є регуляторами травлення. Вживання овочів у сирому вигляді.

Основні групи продуктів ІV група: ФРУКТИ (група вітаміну С) сезонні свіжі ягоди, фрукти: суниці, яблука,Основні групи продуктів ІV група: ФРУКТИ (група вітаміну С) сезонні свіжі ягоди, фрукти: суниці, яблука, груші, сливи, персики, виноград, лимони, банани, мандарини, кавуни, дині тощо; консервовані соки, пюре; свіжозаморожені фрукти і ягоди.

Основні групи продуктів V група: вироби зі ЗЛАКІВ (джерело клітковини) В раціон харчування слід вводити різноманітніОсновні групи продуктів V група: вироби зі ЗЛАКІВ (джерело клітковини) В раціон харчування слід вводити різноманітні сорти хліба і хлібобулочних виробів. Житній хліб багатший на вітаміни групи В. Крупи: рис, манка, гречка, перловка, пшоно, кукурудзяна та вівсяна крупи

Лікувальне харчування Використовується для лікувального харчування при різних захворюваннях у дітей перших років життя Лікувальне харчування Використовується для лікувального харчування при різних захворюваннях у дітей перших років життя

Молочні продукти для годування недоношених дітей Підвищений вміст білка – 2, 5 г/100 мл Співвідношення альбумін:Молочні продукти для годування недоношених дітей Підвищений вміст білка – 2, 5 г/100 мл Співвідношення альбумін: казеїн =60: 40 Середньоланцюгові тригліцериди Збагачені залізом, кальцієм, фосфором, натрієм, хлором, цинком Збагачені таурином, карнітином

Молочні продукти на основі ізолята соєвого білка Суміші на основі соєвого білку Не містять білків коров’ячогоМолочні продукти на основі ізолята соєвого білка Суміші на основі соєвого білку Не містять білків коров’ячого молока Не містять лактозу та сахарозу Використовуються при непереносимості білків коров’ячого молока

Гідролізати білка коров’ячого молока Містять 8080 олігопептидів та 20 вільних амінокислот Використовуються при синдромі мальабсорбції таГідролізати білка коров’ячого молока Містять 80%80% олігопептидів та 20% вільних амінокислот Використовуються при синдромі мальабсорбції та харчовій алергії у дітей від народження до 12 місяців життя. Можуть використовуватись і у старших дітей після операцій на ШКТ

Кисломолочні замінники грудного молока Містять велику кількість молочної кислоти, що має стимулюючу дію на секреторну активністьКисломолочні замінники грудного молока Містять велику кількість молочної кислоти, що має стимулюючу дію на секреторну активність ШКТШКТ Під впливом молочної кислоти покращується засвоєння заліза, фосфору, кальцію, нормалізується перистальтика кишечника Містять частково розщеплені білки і жири молока Збагачені вітамінами (В 1, В 2, В 6, В 12, фолієва кислота, пантотенова кислота) Знижений вміст лактози

Антирефлюксні суміші Містять неперетравлювану добавку (загусник) у вигляді натуральних дієтичних волокон, які отримують з бобів ріжковогоАнтирефлюксні суміші Містять неперетравлювану добавку (загусник) у вигляді натуральних дієтичних волокон, які отримують з бобів ріжкового дерева (камедь). Потрапляючи в шлунок, ці волокна утворюють м’який харчової згусток, який механічно перешкоджає відрижці. Далі, просуваючись по кишечнику, волокна адсорбують на себе воду, збільшуючи в’язкість кишкового вмісту, і перистальтика стимулюється механічним шляхом. Характерний знижений вміст жирів. Адже відомо, що жирна їжа затримує випорожнення шлунка. Співвідношення сивороткові білки : казеїн становить 30:

Безлактозні та низьколактозні суміші ВВ ідрізняються від стандартних тільки складом вуглеводів (лактоза замінена на мальтозу, Безлактозні та низьколактозні суміші ВВ ідрізняються від стандартних тільки складом вуглеводів (лактоза замінена на мальтозу, полімери глюкози та інші цукри), а білок залишається коров’ячим. При харчовій алергії має сенс низьколактозна дієта, але тільки до тих пір, поки не усунуте алергічне запалення , потім активність ферменту швидко відновлюється. Застосовуються при лактазній недостатності чи харчовій алергії

Суміші з пре- та пробіотиками Збагачені олігоаміноцукрами в присутності яких розмножуються біфідобактерії Збагачені культурою живих молочнокислихСуміші з пре- та пробіотиками Збагачені олігоаміноцукрами в присутності яких розмножуються біфідобактерії Збагачені культурою живих молочнокислих лактобактерій, регулярний вплив яких нормалізує роботу шлунково-кишкового тракту, є профілактикою кишкових інфекцій, зміцнює імунітет дитини і сприяє її оздоровленню

Суміші, що не містять феніл-   аланіну Аглютенові суміші Суміші, збагачені залізом Суміші, що не містять феніл- аланіну Аглютенові суміші Суміші, збагачені залізом