Шубчик.ppt
- Количество слайдов: 10
Презентація з курсу “Банківське право” на тему: "Бюджетна і кредитна політика України на сучасному етапі" виконав студент групи ПБ-35 Шубчик С. С.
Бюджетна і кредитна політика України на сучасному етапі На сьогоднішній день дана тема є дуже актуальною, оскільки економіка в країні під час фінансової кризи є нестабільною та слабкою, тому потрібно розробити нові концептуальні підходи до напрямів та механізмів реалізації бюджетної та кредитної політики та перетворити її на дієвий інструмент соціально-економічного розвитку держави. Держава використовує бюджет для концентрації і цілеспрямованого розподілу фінансових ресурсів для надання суспільних послуг та реалізації загальнодержавних програм. Завдяки цьому уряд може впливати на розвиток суспільного виробництва та створювати стимули для ефективного використання наявних ресурсів. Нинішня фінансова криза є глобальною і системною. Вона загострює управлінські проблеми, посилює роль держави в управлінні економікою. Мета дослідження – проаналізувати стан бюджетної і кредитної політики України на сучасному етапі та визначити перспективи її подальшого розвитку. Слід відмітити, значним є науковий доробок українських вчених, які багато в чому сприяли вирішенню проблем розробки ефективної бюджетної та кредитної політики. В Україні дане питання досліджували провідні вчені, науковці та економісти країни, – Бабич Л. М. , Бескид Й. М. , Буковинський С. А. , Булгакова С. О. , Василик О. Д. , Гальчинський А. С. , Єрмошенко М. М. , Кириленко О. П. , Кравченко В. І. , Луніна І. О. , Міщенко В. І. , Науменкова С. В. , Опарін В. Н. , Павлюк К. В. , Пасічник Ю. В. , Полозенко Д. В. , Радіонова І. Ф. , Соколовська А. М. , Юрій С. І. В їх роботах запропоновано вирішення багатьох проблем удосконалення бюджетного процесу і бюджетної системи в Україні. Серед зарубіжних вчених - західні економісти Е. Альтман, А. Бітті, К. Бюлер, Д. Гелей, Р. Джоллі, В. Лексіс, П. Рассел, М. Роберт, М. Слау, П. Роуз, А. Тобіас, А. Томпсон, У. Фляйсіг та ін.
Усвідомлення причин кризи – шлях до її подолання Деякі аналітики, економісти, соціологи вважають: оскільки Україна не глибоко інтегрована в глобальну економічну систему, фінансова криза, якщо і впливатиме на неї, то обмежено, лише на окремі галузі. На жаль, так не сталося. Наша країна, її реальний сектор економіки теж зазнали відчутного удару світової фінансової кризи. Владні структури намагаються всіляко протидіяти кризовим явищам, покладаючи великі сподівання на Міжнародний валютний фонд. На початку червня 2009 року було оприлюднено інформацію про укладення Меморандуму України з МВФ, у якому обумовлено, що дефіцит державного бюджету України не перевищуватиме 4 відсотки від ВВП; будуть ліквідовані привілейовані пенсії; поступово підвищуватимуться ціни на природний газ для населення і підприємств; буде обмежено підприємницьку діяльність за спрощеною системою оподаткування тощо. Вирішення цих питань потребує від влади прийняття консолідованих рішень, особливо в соціальній сфері. Водночас фінансова криза вимагає від органів влади внесення оперативних змін до бюджетної політики з метою забезпечення стабільності економіки шляхом використання ринкових та адміністративних методів управління. В умовах фінансової кризи скорочуються доходи бюджету, проте не можна допускати зменшення видатків на фінансування соціальної сфери. Економіка України з падінням у червні 2009 року ВВП на 20. 3 відсотка ввійшла в нову, ще складнішу і тривалішу стадію — стагнацію. Серед учених та аналітиків немає єдності щодо оцінки дійсного стану економіки країни. Деякі фахівці доводять, що вона, пройшовши дно кризи, вступила в новий етап розвитку, інші прогнозують появу другої хвилі кризи. Все залежить від того, наскільки ефективно будуть використані кредити МВФ, а також від результатів роботи пріоритетних галузей та підприємницьких структур країни.
Кредитна політика банків має бути зваженою і продуманою Нині особливе місце у розвитку економіки посідає рефінансування банків, оскільки відбувся суттєвий відплив депозитів фізичних осіб і суб'єктів господарювання. Рефінансування — це необхідний інструмент монетарної політики кожної держави — як економічно розвинутої, так і країни з перехідною економікою на кшталт України. Важливо, щоб воно використовувалося ефективно й не поповнювало і так уже перенасичений тіньовий сектор економіки. Заданими Міністерства економіки України, на готівковому ринку щомісячно купується і спрямовується в "тінь" 500— 600 млн. доларів США. Відомо, що рефінансування не є функцією НБУ, це, швидше, вимушений захід з метою запобігання масового банкрутства банків. Проблемні банки отримують від держави реальні гроші для виплати депозитів та проведення розрахунків; в усіх інших випадках використання коштів рефінансування призводить до негативних наслідків. За даними Кабінету Міністрів України, загальний обсяг рефінансування комерційних банків становить 80 млрд. грн. рефінансування та фінансування здійснюються за рахунок одного джерела — державних коштів, отож потребують постійного контролю з боку уповноважених органів. Аналітичні матеріали свідчать, що банки внаслідок непродуманих операцій вкрай погіршили власну ліквідність, яку доводиться поліпшувати державі за рахунок державного бюджету та інших джерел. Зазначимо, що свого часу НБУ попереджав комерційні банки про ризиковість споживчих кредитів, особливо в іноземній валюті. Проте банки проігнорували застереження НБУ і продовжували здійснювати ризикові іпотечні операції. Втрати державного бюджету, пов'язані лише із прийнятими Верховною Радою антикризовими заходами, які надають податкові преференції певним галузям реальної економіки, становлять, за попередніми розрахунками Міністерства фінансів України, майже 7 млрд. грн.
Бюджетна політика забезпечує виконання планових показників Наповнення бюджету 2009 року, всупереч численним песимістичним прогнозам окремих політиків, здійснювалося в межах планових показників.
Бюджетна політика забезпечує виконання планових показників Видатки державного бюджету значно перевищували аналогічні показники попереднього року. Значну частину фінансових ресурсів спрямовано у поточні трансферти , на оплату працівників бюджетних установ. Дефіцит державного бюджету України на кінець 2009 року визначено в обсязі 311. 78 млн. гривень. При цьому рецесія вкрай затягнулася і лише у другому кварталі поточного року сповільнилася. Індекс споживчих цін у першому кварталі становив 108. 6%, індекс цін виробника — відповідно 104. 2 %.
Бюджетна політика забезпечує виконання планових показників Отже, показники реального сектору 2009 року хоча й обнадійливі, однак свідчать, що фінансову кризу не приборкано. Для її подолання необхідно максимально консолідувати зусилля всіх гілок влади та українського народу. Державний бюджет України виконується з великими труднощами, і тому уряд часом змушений приймати рішення, які суперечать чинному законодавству. Бюджетна політика забезпечує виконання планових показників Основні завдання бюджетної політики на 2010 рік визначені постановою Кабінету Міністрів України від 25. 02. 09 № 151 «Про схвалення Декларації цілей та завдань бюджету на 2010 рік» (Бюджетної декларації). Основними цілями бюджетної політики на 2010 рік є забезпечення збалансованості бюджету, сформованого на основі реалістичного макроекономічного прогнозу та спрямованого на подолання кризових явищ. Для впровадження даних цілей визначені основні завдання та шляхи їх виконання: 1. Забезпечення реальної збалансованості та стійкості бюджетної системи в умовах фінансово-економічної кризи. 2. Забезпечення оптимальності витрачання бюджетних коштів. 3. Забезпечення досягнутого рівня державних соціальних стандартів. 4. Формування прогнозованої, раціональної податкової та митної політики, що сприятиме економічному зростанню, створенню єдиного правового поля діяльності суб'єкта господарювання.
Пріоритетні з позиції стабілізації ринки Особливе місце належить фінансовому ринку, який інтегрує фінансові інститути, що формують і розподіляють фінансові ресурси та послуги. Фінансовий ринок — це складова фінансової політики держави, яка становить сукупність державних заходів щодо мобілізації та розподілу фінансових ресурсів з метою забезпечення зростання ВВП і подолання економічних проблем країни. Структура фінансового ринку вельми розгалужена. Вона охоплює кредитний, страховий ринки, ринки цінних паперів, послуг спеціального інвестування, недержавних пенсійних послуг. Значна частина активів небанківських фінансових установ (НФУ) регулюється комерційними банками, а решта — безпосередньо небанківськими фінансовими установами: їх активи на 01. 2010 р. становили відповідно 973. 3 млрд. грн. (94. 04%) та 61. 7 млрд. грн. (5. 96%). За інформацією Держфінпослуг, у цьому секторі найкапіталізованішим є страховий ринок: частка його активів у загальному обсязі активів НФУ дорівнює 62 млрд. грн. , або 68%. Особливої уваги потребує аграрний ринок, який отримує від держави значну матеріальну і фінансову підтримку. За останні роки обсяг наданих сільськогосподарським товаровиробникам кредитів збільшився майже у 20 разів. Виняткова увага приділяється галузі в поточному році. Уряд надав АПК на безоплатній основі фінансову підтримку в сумі 1 606 438 тис. грн. , у тому числі на здешевлення кредитів - 800 000 млн. грн. , на підтримку виробництва тваринницької та рослинницької продукції — 642 620 тис. грн. Крім того, слід вирішити таке важли¬ве питання, як забезпеченість банківських кредитів. www. themegallery. com Company Logo
Висновки На підставі викладеного вище можна зробити такі висновки: 1. Світова фінансова криза загострила проблему, яку необхідно вирішувати негайно. Це стабілізація економіки та національної валюти за рахунок внутрішніх і зовнішніх ресурсів; 2. Основну причину кризи розкриває класична теорія: до економічних негараздів призвели суперечності між суспільним характером виробництва і приватною формою привласнення результатів праці; 3. Економіка країни вступила в новий етап розвитку, що потребує значного часу і консолідованих зусиль усіх гілок влади та українського народу; 4. Державний бюджет виконується з великими труднощами. Держфінпослуг має розширювати і удосконалювати систему антикризових заходів для підвищення надійності діяльності фінансових установ; 5. Фінансова криза спонукає не лише до перегляду державного бюджету з метою скорочення його дефіциту, а й для вдосконалення його механізмів. Незважаючи на зменшення доходів, видатки на соціальну сферу знижувати не можна; 6. НБУ слід посилити контроль за рефінансуванням і використанням кредитів, виданих у попередні роки та в останній період. Створення Державного земельного (іпотечного) банку наразі є передчасним,
Шубчик.ppt