БД Попенко.ppt
- Количество слайдов: 17
Презентація з біржової діяльності 1 в Виконала Студентка групи ТЕМС-32 Попенко Вікторія Викладач Герасименко В. С.
ПЛАН Вступ 1. Біржа як класичний інститут ринкової економіки має 3 основи 2. Еволюція бірж 3. Порядок створення товарних бірж 4. Класифікація бірж
Вступ Перехід економіки України до ринкових відносин супроводжується кардинальними змінами, особливо в сфері обігу. Одним з основних елементів сфери обігу ринкової економіки є біржі. Вони є самостійною формою комерційної діяльності, орієнтованої на отримання прибутку і представляє собою цілеспрямовані види роботи з підготовки та проведення торгівлі особливими видами товарів за спеціально встановленими правилами. Біржі, що входять в сучасну систему ринку, сприяють безперервності процесів розширеного відтворення і прискорення кругообігу суспільного продукту. Скорочення, завдяки бірж, часу обігу товарів підвищує ефективність використання основних фондів, трудових ресурсів, зменшує потребу в оборотних коштах, банківському кредиті й тим самим дозволяє збільшувати ресурси, направлені на інші галузі. Біржі дозволяють підприємству купувати сировину за найнижчою ціною на даний момент на ринку, знаходити клієнтів і продавати свою продукцію, прогнозувати стан ринку для підвищення стійкості підприємства. Разом з тим, наявність бірж привносить відчутний економічний ефект тільки за наявності розвиненої інформаційної системи як в межах підприємства, так і в межах галузі. Біржові угоди можуть відбуватися не тільки на території або в приміщенні біржі. Місцем укладання таких угод можуть бути і комп'ютерні мережі. Наприклад, існують міжнародні секції електронної торгівлі між біржами.
1. Біржа як класичний інститут ринкової економіки має 3 основи: Організаційна основа – обладнане ринкове місце, що надається біржовим посередником Економічна основа – організований у певному місці термодіючий за встановленими правилами оптовий ринок, на якому відбувається оптова торгівля цінними паперами, товарами за зразками та стандартами за договорами за постачальником в майбутньому, а також продаж валюти і рідкоземельних металів за цінами орієнтованими на основі попиту і пропозиції Юридична основа – юридична особа, що володіє відособленим майном може бути позивачем і відповідачем у суді.
2. Еволюція бірж Товарна біржа Товарна Фондова Універсальна Валютна Ф'ючерсна Електронна біржа Біржа як організатор майбутнього загального електронного ринку
Перші товарні біржі виникли в торгівельних центрах Європи в XVI в. : 1531 г. -Антверпен (Нідерланди), 1549 г. -Лион, Тулуза (Франція), 1556 г. -Лондон (Великобританія). У Росії перша біржа була заснована Петром I в Санкт-Петербурзі в 1703 -1705 рр. У США перша товарна біржа виникла в Чикаго в 1848 р. Торгівля масовими товарами зазвичай здійснюється в спеціально відведеному для цього процесу місці, наприклад на базарі (ринку), ярмарку, в магазині. Одне з таких місць історично отримало назву - біржа. Звідси в основі поняття біржі лежить місце для торгівлі, для зустрічі продавців і покупців товарів. Це те, що об'єднує біржу з іншими формами організації торгівлі. На відміну від звичайної торгівлі, на біржі торгували не самими товарами, а укладали договори на купівлю-продаж товарів по їх зразках або спеціальних описах. Крім того, в біржовій торгівлі брали участь зазвичай торговціпосередники, які продавали і купували крупні партії товарів, а не їх дрібні виробники або пересічні громадяни - покупці.
Учасники біржового ринку були зацікавлені в тому, щоб на біржі підтримувався порядок, торгівля велася по правилах і в ній брали участь не випадкові особи або шахраї і тому подібне, тому необхідність підвищення організованості і керованості на біржі зажадала створення біржі як особливої організації, покликаної регулювати як саму біржову торгівлю, так і склад її учасників. Розуміння біржі як певного місця для торгівлі відображає її функціональну суть, - це майданчик, де торгують. Але далеко не будь-яке місце, де можна торгувати, має право називатися біржею. Біржа -ето оптовий ринок, юридично оформлений у вигляді організації торговців. Поняття біржі Місце для торгівлі Оптовий ринок товарів Організація торгівців
3. Порядок створення товарних бірж Згідно ст. 279 ГК України товарна біржа створюється на основі добровільного об'єднання зацікавлених суб'єктів господарювання. Створення товарної біржі здійснюється шляхом укладання засновниками угоди, що визначає порядок її створення, склад засновників, їхнього обов'язку, розмір і строки сплати пайових вступних і періодичних внесків. Аналогічні положення містить ст. 5 Закону. Таким чином, укладання угоди засновниками товарної біржі має на меті створення товарної біржі. Вона служить, насамперед, для визначення порядку й умов погодженої діяльності засновників зі створення біржі. Згідно ГК і Закону України товарна біржа діє на підставі уставу, затверджуваного засновниками. При цьому законодавство встановлює певні вимоги, що пропонуються до уставу товарної біржі. Так, устав товарної біржі повинен містити такі положення як склад засновників, предмет і цілі діяльності біржі, види фондів, органи управління біржею, організаційна структура біржі, права й обов'язки членів біржі й інших питань. З урахуванням цього варто звернути увагу також на загальні положення ч. З ст. 57 ГК України, що встановлює загальні вимоги щодо установчих документів суб'єктів господарювання.
У цьому контексті необхідно вказати кілька особливостей створення товарної біржі як суб'єкта господарювання. Зокрема ГК України передбачає, що товарна біржа створюється на основі добровільного об'єднання зацікавлених суб'єктів господарювання. У свою чергу стаття 1 Закону передбачає, що товарна біржа є організацією, що поєднує юридичних і фізичних осіб, які здійснюють виробничу й комерційну діяльність. Таким чином, при визначенні кола суб'єктів, що мають право створення товарної біржі, варто керуватися вимогами ст. 55 ГК України, що визначає загальне поняття суб'єкта господарювання. Так, суб'єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав й обов'язків), мають відособлене майно, несуть відповідальність за своїми обов'язками в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством. Відповідно суб'єктами господарювання є господарські організації, громадяни України, іноземці й особи без громадянства, що здійснюють господарську діяльність і зареєстровані відповідно до закону як підприємці, філії, представництва й інші відособлені підрозділи господарських організацій (структурні одиниці), створені ними для здійснення господарської діяльності. Таким чином, засновниками й членами товарної біржі можуть бути тільки особи, що мають статус суб'єкта господарювання.
У той же час ГК України й Закон обмежують коло суб'єктів, які можуть виступати як засновники і члени товарної біржі. До суб'єктів, що не мають права виступати в ролі засновників товарної біржі, належать органи державної влади й органи місцевого самоврядування, а також державного й комунального підприємства, установи й організації, які повністю або частково втримуються за рахунок Державного бюджету України або місцевих бюджетів. Чинне законодавство щодо товарної біржі одночасно використовує поняття «створення» й «реєстрація» . Якщо створення розуміти в широкому змісті, то в цей процес входять і такі етапи як укладання угоди про створення біржі, затвердження уставу й державна реєстрація біржі. Згідно ст. 7 Закону державна реєстрація товарної біржі здійснюється в порядку, передбаченому для підприємств. На порядок реєстрації бірж указує й ч. 6 ст. 279 ГК України, що, у свою чергу, носить відсильний характер і передбачає, що державна реєстрація товарної біржі здійснюється згідно ст. 58 ГК України. Крім цього, варто взяти до уваги вимоги Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб і фізичних осіб — підприємців» , щодо порядку державної реєстрації юридичних осіб. .
Зазначені нормативно-правові акти передбачають загальні положення щодо всіх суб'єктів господарювання, тому в цей час для державної реєстрації товарної біржі діє загальний правовий режим державної реєстрації, установлений для всіх суб'єктів господарювання — юридичних осіб. Порядок проведення державної реєстрації визначається ст. 25 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб і фізичних осіб-підприємців» . З урахуванням основних положень цього нормативноправового акту при державній реєстрації товарної біржі державному реєстраторові надаються наступні документи: -— заповнена реєстраційна картка на проведення державної реєстрації; — копія угоди засновників про створення товарної біржі; — два екземпляри уставу товарної біржі; — документ, що підтверджує сплату реєстраційного збору за проведення державної реєстрації.
Державному реєстраторові забороняється вимагати додаткові документи для проведення державної реєстрації товарної біржі. Строк державної реєстрації товарної біржі, як юридичної особи, не повинен перевищувати трьох робочих днів від дня надходження документів для проведення державної реєстрації. Датою державної реєстрації товарної біржі є дата внесення в Єдиний державний реєстр запису про державну реєстрацію. Свідоцтво про державну реєстрацію товарної біржі повинне бути оформлене й видано засновникам не пізніше наступного робочого дня після державної реєстрації. Варто підкреслити, що на відміну від державної реєстрації фондової біржі для реєстрації товарної біржі передбачений більш спрощений порядок тому що не потрібне рішення якого-небудь державного органа, а також не встановлений мінімальний розмір статутного фонду. Так, сукупний статутний фонд бірж Донецької області в 2004 р. склав 1283, 6 тис. грн. (це на 24% більше, ніж в 2003 р. за рахунок створення нових бірж) [7]. Однак, з огляду на, те що товарна біржа є публічним інститутом досить обґрунтованим можна визнати пропозицію про встановлення певних нормативів при формуванні статутного фонду товарної біржі. Зокрема, законопроект, внесений на розгляд Верховної Ради України «Про внесення змін і доповнень у Закон України «Про товарну біржу» в 2003 році, передбачає формування статутного фонду в розмірі одного млн. грн.
4. Класифікація бірж
Для кращого розуміння особливостей роботи бірж їх необхідно класифікувати, тобто об'єднати в певні групи, відповідно обраною ознакою класифікації. (Під ознакою класифікації слід розуміти характерні, відмінні особливості, що дозволяють об'єднувати функціонуючі біржі у певні групи. ) До ознак класифікації бірж належать: • вид біржового товару; • принцип організації (роль держави в організації біржі); • правове становище (статус біржі); • (форма участі відвідувачів у біржових торгах; • номенклатура товарів, що є об'єктом біржового торгу; • місце і роль в світовій торгівлі; • сфера діяльності; • переважний вид біржових угод; • характер діяльності.
БД Попенко.ppt