Скачать презентацию Презентація учениці 11 — І класу Черкаської гімназії Скачать презентацию Презентація учениці 11 — І класу Черкаської гімназії

Тарас.ppt

  • Количество слайдов: 51

Презентація учениці 11 - І класу Черкаської гімназії № 31 Сіденко Юлії Презентація учениці 11 - І класу Черкаської гімназії № 31 Сіденко Юлії

Тарас Григорович Шевченко (1814 -1861) Життєвий і творчий шлях. ШЕВЧЕНКІАНА НА ПОЧАТКУ ХХІ СТОЛІТТЯ Тарас Григорович Шевченко (1814 -1861) Життєвий і творчий шлях. ШЕВЧЕНКІАНА НА ПОЧАТКУ ХХІ СТОЛІТТЯ Матеріали науковопрактичної конференції, присвяченої 190 -річчю від дня народження Т. Г. Шевченка 25 березня 2004 р.

“Я так, я так її люблю Мою Україну небогу, Що проклену самого Бога, За “Я так, я так її люблю Мою Україну небогу, Що проклену самого Бога, За нею душу погублю. ”

У сузір’ї поетів світового значення невгасимо сяє ім’я генія українського народу Тараса Григоровича Шевченка. У сузір’ї поетів світового значення невгасимо сяє ім’я генія українського народу Тараса Григоровича Шевченка. Його спадщина увійшла в свідомість народних мас і з кожною історичною епохою набуває все нової діючої сили. Воскова фігура.

"Ще не були епохи для поетів, Але були поети для епох!" Ліна Костенко Ці слова засвідчують велич Тараса Шевченка – Поета, Художника й Пророка, який, простуючи крізь століття в сьогодення, начебто стає сучасником і співучасником наших патріотичних діянь.

Тарас Шевченко – символ чесності, правди і безстрашності, великої любові до людини. Його думи, Тарас Шевченко – символ чесності, правди і безстрашності, великої любові до людини. Його думи, його пісні, його полум’яний гнів, його боротьба за світлу долю трудового люду були думами, піснями, гнівом і боротьбою мільйонів.

Письменник з кріпаків, цькований, засланий, нещасливий в особистому житті, він віддав себе всього Батьківщині Письменник з кріпаків, цькований, засланий, нещасливий в особистому житті, він віддав себе всього Батьківщині і в цім творчім пориві наче намагався віддати їй водночас свою повноту і завершеність. Слово його животворяще стало ядром нової сили – народності, яка утвердила на всі віки українську суть. ШЕВЧЕНКІАНА НА ПОЧАТКУ ХХІ СТОЛІТТЯ Матеріали науково-практичної конференції, присвяченої 190 -річчю від дня народження Т. Г. Шевченка 25 березня 2004 р.

Значення: Однією із заслуг Шевченка стало те, що він вивів із тривалого занепаду нашу Значення: Однією із заслуг Шевченка стало те, що він вивів із тривалого занепаду нашу мову, а українську літературу підніс до європейського рівня.

Шевченкове слово єднає нас усіх в одну національну цілість із єдиною метою – відновити Шевченкове слово єднає нас усіх в одну національну цілість із єдиною метою – відновити народовладну суверенну українську державу на всій її історичній території. Шевченка можна вважати геніальним натхненником національно-культурного та державного відродження України.

Т. Шевченко. Замальовка. Сільські будні. Як державницький мислитель Шевченко вірив у незалежну Україну, підґрунтям Т. Шевченко. Замальовка. Сільські будні. Як державницький мислитель Шевченко вірив у незалежну Україну, підґрунтям чого вважав солідарність і любов усіх прошарків суспільства. "В своїй хаті – своя правда, і сила, і воля!" – ось такими словами розкривав поет своє розуміння самовизначення української нації. Т. Шевченко. Вечорниці.

Усі головні закони сучасного життя України ґрунтуються на Шевченковій ідеології. Знову й знову перечитуючи Усі головні закони сучасного життя України ґрунтуються на Шевченковій ідеології. Знову й знову перечитуючи сторінки "Кобзаря" та його "Заповіт", ми відновлюємо вірність ідеалам геніального поета, видатного державницького мислителя, найгуманнішого Пророка України. Ілюстрації до “Кобзаря”

“Він був сином мужика і став володарем у царстві духа. Він був кріпаком і “Він був сином мужика і став володарем у царстві духа. Він був кріпаком і став велетнем у царстві людської культури. . . ” І. Франко

Тихесенько вітер віє, Степи, лани мріють, Між ярами над ставами Верби зеленіють. Село Керилівка. Тихесенько вітер віє, Степи, лани мріють, Між ярами над ставами Верби зеленіють. Село Керилівка. Фото кінця 19 -го ст. . Тарас Григорович Шевченко народився 25 лютого (9 березня за новим стилем) 1814 р. у селі Моринцях Звенигородського повіту Київської губернії (нині Звенигородський район Черкаської області) у родині Григорія Івановича Шевченка і Катерини Якимівни Бойко.

Батьківська хата в с. Керилівка. Т. Шевченкo. Олівець. Вересень 1843. Батьки Шевченка були кріпаками Батьківська хата в с. Керилівка. Т. Шевченкo. Олівець. Вересень 1843. Батьки Шевченка були кріпаками магната генерал-лейтенанта Василя Васильовича Енгельгардта - поміщика, що володів 50 тис. кріпаків і був власником близько 160 тис. десятин землі. До володінь Енгельгардта належали також села Моринці і Кирилівка, де проходило дитинство малого Тараса.

З документів: Дитинство Тараса протікало в самому серці древньої Русі, на Черкащині. Ця Мала З документів: Дитинство Тараса протікало в самому серці древньої Русі, на Черкащині. Ця Мала Батьківщина і виховала в ньому ідеї панславізму. З самого раннього віку над ним тяжіло прокляття. Не у злиднях народився Тарас. Давно в минуле відійшли ті часи, коли кріпак нічого не мав. Це ж вже було Х 1 Х сторіччя. Кріпаки, починаючи з 14 -15 річного віку повинні були двічі на тиждень іти на панщину і робити безвідмовно те, що їм накаже панський управитель. Дитинство та юнацькі роки поета

Одним з помітних напрямів сучасного шевченкознавства стало дослідження біографій близьких до Кобзаря людей. Перші Одним з помітних напрямів сучасного шевченкознавства стало дослідження біографій близьких до Кобзаря людей. Перші відомі дослідники з вивчення творчості та біографії Брати та сестри Т. Г. Шевченка

Через рік після народження Тараса родина переїздить із Моринців до Кирилівки. У родині, крім Через рік після народження Тараса родина переїздить із Моринців до Кирилівки. У родині, крім Тараса, було 6 дітей - старші сестри Катерина та Марія, брат Микита, молодші сестри Ярина, Марія, брат Йосип.

Т. Шевченко малює селянське подвір’я З ранніх років Тарас цікавився народною творчістю, у дяків Т. Шевченко малює селянське подвір’я З ранніх років Тарас цікавився народною творчістю, у дяків він навчився читати і писати. Рано виявився у хлопця хист до малювання, який помітив маляр з села Хлипнівці, але Тарасу було вже чотирнадцять років і його зробили козачком П. Енгельгардта.

У 1831 році сімнадцятирічний Шевченко приїздить до Петербурга, куди було переведено Енгельгардта. У 1832 У 1831 році сімнадцятирічний Шевченко приїздить до Петербурга, куди було переведено Енгельгардта. У 1832 році Енгельгардт законтрактував Шевченка на чотири роки Ширяєву - різних живописних справ майстру.

У 1836 році Шевченко у складі артілі Ширяєва розписує театр у Петербурзі. У цьому У 1836 році Шевченко у складі артілі Ширяєва розписує театр у Петербурзі. У цьому ж році він знайомиться з учнем Академії мистецтв Іваном Сошенком. Пізніше відбувається знайомство художника-кріпака з Гребінкою, Григоровичем, Венеціановим, Жуковським, Брюлловим.

У квітні 1837 року Брюллов створює портрет Жуковського, який був розіграний у лотереї за У квітні 1837 року Брюллов створює портрет Жуковського, який був розіграний у лотереї за 2500 карбованців. За ці гроші було викуплено Тараса Шевченка з кріпацтва. 25 квітня 1838 року на квартирі Брюллова йому була вручена Жуковським відпускна. Біографічна довідка В. А. Жуковський

Шевченко-художник Шевченко-художник

 З цього ж першого дня волі він стає учнем Академії мистецтв, увесь поринає З цього ж першого дня волі він стає учнем Академії мистецтв, увесь поринає у світ навчання і творчої праці- і як художник, і як поет.

Величезна роль у самовизначенні Шевченка як художника, поета і революціонера належала Петербургу, місту, в Величезна роль у самовизначенні Шевченка як художника, поета і революціонера належала Петербургу, місту, в якому він провів у цілому 17 років свого життя.

 Художні твори Шевченка Академія мистецтв невдовзі відзначає срібними медалями. Та вже і в Художні твори Шевченка Академія мистецтв невдовзі відзначає срібними медалями. Та вже і в цей час в душі молодого митця над сріблом академічного живопису бере гору золото народного слова.

 Тарас ночами ходив у Літній сад малювати із статуй і мріяти про волю, Тарас ночами ходив у Літній сад малювати із статуй і мріяти про волю, а в свята милувалися великими творами живопису в залах Ермітажу. Душа його поривалася до академії. На той час він уже досить вдало малював портрети аквареллю.

Ав то п ор тр ет и Перелік художніх робіт Шевченка Ав то п ор тр ет и Перелік художніх робіт Шевченка

Шевченко-поет Шевченко-поет

Не смійтеся, чужі люде! Церков-домовина Розвалиться. . . і з-під неї Встане Україна. І Не смійтеся, чужі люде! Церков-домовина Розвалиться. . . і з-під неї Встане Україна. І розвіє тьму неволі, Світ правди засвітить, І помоляться на волі Невольничі діти!. .

Писати вірші Тарас Шевченко почав ще до звільнення з кріпацтва. Перша згадка про один Писати вірші Тарас Шевченко почав ще до звільнення з кріпацтва. Перша згадка про один із його ранніх віршів, що дійшла до нас, датована 31 березня 1837 року. НАЧЕРКИ НА ПОЛЯХ РУКОПИСУ ВІРША «РУСАЛКА» . Олівець.

1839 рік. «Катерина» , «Тарасова ніч» , «Іван Підкова» , балада «Тополя» , послання 1839 рік. «Катерина» , «Тарасова ніч» , «Іван Підкова» , балада «Тополя» , послання «До Основ'яненка» , вірші «Перебендя» , «Нащо мені чорні брови. . . » . Вони й склали першу його поетичну збірку - «Кобзар» , яка побачила світ у 1840 році. Т. Г. Шевченко. Ілюстрація до поезії “Катерина”.

1840 рік. 12 березня 1840 року, був поданий до цензури Є. Гребінкою альманах «Ластівка» 1840 рік. 12 березня 1840 року, був поданий до цензури Є. Гребінкою альманах «Ластівка» , до якого він долучив і перший розділ з нового твору Т. Шевченка , поеми «Гайдамаки» (розділ «Галайда» ). За короткий час «Кобзар» і «Гайдамаки» набули широкої популярності. Роздруковка листів Т. Г. Шевченка

1845 рік. Час виняткової творчої продуктивності для поета. Протягом жовтня - грудня він написав 1845 рік. Час виняткової творчої продуктивності для поета. Протягом жовтня - грудня він написав поеми «Єретик» , «Сліпий» , «Наймичка» , вогненну інвективу «Кавказ» , послання «І мертвим, і живим. . . » , цикл переспівів «Давидові псалми» , вірші «Холодний Яр» , «Минають дні, минають ночі. . . » , «Як умру, то поховайте. . . » ( «Заповіт» ) та інші твори. НАЧЕРКИ НА ЛИСТІ ДО БРАТА, М. Г. ШЕВЧЕНКА.

 «Поховайте та вставайте Кайдани порвіте І вражою злою кров'ю Волю окропіте…» «Поховайте та вставайте Кайдани порвіте І вражою злою кров'ю Волю окропіте…»

1846 Т. Шевченко звів усі свої твори у велику рукописну збірку під назвою «Три 1846 Т. Шевченко звів усі свої твори у велику рукописну збірку під назвою «Три Літа» . Були написані балади «Лілея» й «Русалка» , на початку наступного року - поема «Відьма» . НАЧЕРКИ НА СТОРІНКАХ РУКОПИСНОЇ ЗБІРКИ «ТРИ ЛІТА» . Олівець.

1847 З'являються поеми «Княжна» та «Варнак» , історична поема «Чернець» і ряд ліричних віршів: 1847 З'являються поеми «Княжна» та «Варнак» , історична поема «Чернець» і ряд ліричних віршів: «Не гріє сонце на чужині…» , «Сон» ( «Гори мої високії…» ), «Самому чудно, а де ж дітись? » , «А. О. Козачковському» та інші. НАЧЕРКИ НА ПОЛЯХ РУКОПИСУ ПОЕМИ «МАР'ЯНА-ЧЕРНИЦЯ» .

Під час переходу з Орської фортеці до укріплення Раім у складі Аральської описової експедиції Під час переходу з Орської фортеці до укріплення Раім у складі Аральської описової експедиції Т. Шевченко написав вірш «У бога за дверми лежала сокира. . . » , а під час зимівлі 18481849 років на Косаралі - «Царі» , «Марина» і великий цикл ліричних поезій. Тарасові музи Любов — господня благодать! НАЧЕРКИ НА ПОЛЯХ РУКОПИСУ ПОЕМИ «МАР'ЯНА-ЧЕРНИЦЯ» .

Проза Шевченко зазначав, що повістей у нього «десятків коло двох набереться» , нині відомі Проза Шевченко зазначав, що повістей у нього «десятків коло двох набереться» , нині відомі тексти лише дев'яти: «Наймичка» , «Варнак» , «Княгиня» , «Музикант» , «Несчастный» , «Капитанша» , «Близнецы» , «Художник» , «Прогулка с удовольствием и не без морали» .

Шевченко-драматург Шевченко-драматург

 «Добра не жди, Не жди сподіваної волі Вона заснула: цар Микола Її приспав. «Добра не жди, Не жди сподіваної волі Вона заснула: цар Микола Її приспав. А щоб збудить Хиренну волю, треба миром, Громадою обух сталить; Та добре вигострить сокиру. Та й заходиться вже будить…»

Ілюстрації до драм. твору “Микита Гайдай” Ілюстрації до драм. твору “Назар Стодоля” Тарас Шевченко- Ілюстрації до драм. твору “Микита Гайдай” Ілюстрації до драм. твору “Назар Стодоля” Тарас Шевченко- не лише поет і прозаїк, а й драматург. Написав він кілька п'єс, але повністю збереглися лише драма "Назар Стодоля" та уривок з історічної драми «Микита Гайдай»

Українська література попередніх століть та красне письменство інших народів також мали вплив на формування Українська література попередніх століть та красне письменство інших народів також мали вплив на формування літературних смаків Шевченка. Йдеться передусім про російську і польську літератури. Проте основне джерело його творів - життя народу, зокрема покріпачених селян. Шевченко-драматург Ілюстрація до поезії «ТРИ ЛІТА» .

На світогляд впливали: На світогляд впливали: "Літопис Величка". Збірки пісень М. Цертелєвої. "Історія Русів. ” Наукові праці Kаменського, М. Маркевича "Запорізька старовина" І. Срезневського.

Шевченко-географ-дослідник Шевченко-географ-дослідник

Одна з найбільш маловідомих сторінок біографії великого Kобзаря - участь в Аральскій географічній експедиції Одна з найбільш маловідомих сторінок біографії великого Kобзаря - участь в Аральскій географічній експедиції 1848 -1849 років.

„Я тепер веселий йду на оте нікчемне море Аральське. Не знаю, чи вернувся тілько!. „Я тепер веселий йду на оте нікчемне море Аральське. Не знаю, чи вернувся тілько!. . А йду, їйбогу веселий”.

Автопортрет. Олівець А небезпека для учасників експедиції дійсно була: в степу загроза захворіти холерою Автопортрет. Олівець А небезпека для учасників експедиції дійсно була: в степу загроза захворіти холерою чи чумою, потонути в бурхливому недослідженому морі, загинути в сутичці. Тарас Шевченко - географ - дослідник

З приходом весни експедиція продовжувала дослідження моря, аж до 22 вересня 1849 року. Звіт З приходом весни експедиція продовжувала дослідження моря, аж до 22 вересня 1849 року. Звіт Аральської географічної експедиції був гідно оцінений великими географами О. Гумбальдом і В. Семеновим Тяньшанським.

Олексій Іванович , обговоривши з генералом В. Обручевим ситуацію з Шевченком, подав офіційне клопотання Олексій Іванович , обговоривши з генералом В. Обручевим ситуацію з Шевченком, подав офіційне клопотання про присвоєння Тарасу Григоровичу звання унтер-офіцера.

Доноси існували раніше, маємо їх і зараз ! Але за іронією долі- поруч відправили Доноси існували раніше, маємо їх і зараз ! Але за іронією долі- поруч відправили донос про те, що, всупереч повелінню імператора, засланному політичному Шевченку було дозволено писати, малювати, вести вільне листування і навіть ходити в „партикулярном платье”. Добра не жди, Не жди сподіваної волі Вона заснула: цар Микола Її приспав. А щоб збудить Хиренну волю, треба миром, Громадою обух сталить; Та добре вигострить сокиру. Та й заходиться вже будить. Додатковий матеріал ( біографія, напрямки творчої діяльності поета )

О. С. Пушкін Адам Міцкевич Критик Аполлон Григор’єв у часописі “Время” писав: “Багато хто О. С. Пушкін Адам Міцкевич Критик Аполлон Григор’єв у часописі “Время” писав: “Багато хто ставить Шевченка врівень з Пушкіним і Міцкевичем. . . У Шевченка сяє та краса поезії народної, якої у Пушкіна і Міцкевича лишень іскорки блищать. . . Шевченко – останній кобзар і перший великий поет нової великої літератури. ” Шевченко нам заповідав…