Пономаренко.pptx
- Количество слайдов: 10
ПРЕЗЕНТАЦІЯ НА ТЕМУ: “ЖОВЧОГІННІ ЛІКАРСЬКІ ЗАСОБИ” Підготував студент групи ВМ – 22 Пономаренко Владислав
План презентації: І. Загальна характеристика жовчогінних лікарських засобів. ІІ. Коротка характеристика деяких представників жовчогінних лікарських засобів.
Загальна характеристика жовчогінних лікарських засобів Порушення зовнішньосекреторної функції печінки супроводжується зниженням інтенсивності утворення та виведення в кишечник жовчі. Це призводить допорушення процесів травлення, а також може бути причиною жовтяниці, випадання холестерину в осад та утворення жовчних каменів тощо. З метою попередження та ліквідації цих явищ застосовують жовчогінні засоби, одна група яких стимулює секрецію жовчі, а друга сприяє виходу її в дванадцятипалу кишку. Засоби першої групи (холеретичні) стимулюють секрецію гепатоцитами жовчних кислот, які виділяються в жовчні капіляри, де піддаються дисоціації, підвищуючи осмотичний тиск жовчі, що сприяє більш інтенсивній фільтрації з крові
води, електролітів та збільшенню її об’єму. До цієї групи належать препарати жовчі та жовчних кислот, а також ряд рослинних – препаратів квітки безсмертнику, приймочки кукурудзи, плоди шипшини та деякі інші. Засоби другої групи (холекінетичні та холеспазмолітичні) посилюють скорочення стінок жовчного міхура або усувають спазми жовчної протоки, зменшуючи при цьому напруження сфінктера Одді і сприяючи тим самим більш швидкому проходженню жовчі. До засобів цієї групи відносять магнію сульфат, пітуїтрин, папаверину гідрохлорид, аміназин, М-холінолітики ( атропіну сульфат, платифіліну гідротартрат, скополаміну гідробромід) тощо.
Деякі засоби діють одночасно холеретично, холекінетично та холеспазмолітично. Для більшості засобів, перелічених вище, жовчогінна дія не є основною, а побічною корисною дією. Діючим початком рослинних препаратів є ефірні олії, фітостерини, флавоноїди, смоли тощо. Завдяки незначній їх токсичності, доступності та високій ефективності при захворюваннях печінки вони знайшли широке застосування в практиці ветеринарної медицини.
Коротка характеристика деяких представників жовчогінних лікарських засобів Алохол – Allocholum Комбінований препарат, що містить суху жовч тварин, сухий екстракт часнику та кропиви і активоване вугілля. Випускають у таблетках по 0. 15 г. Сприяє утворенню та виходу жовчі, а також стимулює моторну і секреторну функцію органів травлення. Застосовують при гепатитах, холангітах і холециститах всередину 2… 3 рази на добу.
Кислота дегідрохолева – Acidum dehidrocholicum Синонім: хологон, дегідрохолін. Білий або жовтуватий порошок, погано розчиняється у воді. Випускають таблетки по 0, 02 г. Стимулює секреторну функцію гепатоцитів. Застосовують при гепатитах, холециститах, холенгітах. Протипоказана при дистрофіях печінки та при жовчокам’яній хворобі.
Кукурудзяні приймочки – Stigmata Maydis Зібрані в період дозрівання кукурудзи і висушені стовпці з приймочками містять жирну та ефірну олії, сапоніни, вітаміни С і К, систостерол тощо. Випускають сухі стовпчики з приймочками та екстракт кукурудзяних приймочок рідкий. Стимулюють секрецію жовчі, зменшують її густину та в’язкість, знижують вміст у ній білірубіну, сприяють зсіданню крові. Застосовують як жовчогінний, діуретичний та кровоспинний засіб.
Квітки цмину піщаного – Flores Helichrysi arenarii Синонім: квітки безсмертнику. Зібрані в період цвітіння і висушені квітки (кошики) багаторічної трав’янистої рослини цмину піщаного (Helichrysum arenarium) містять гіркоти, флавони, ефірні олії, дубильні речовини тощо. Стимулюють утворення жовчі, секреторну функцію шлунка і підшлункової залози, підвищують тонус жовчного міхура, діють діуретично. Застосовують всередину у формі настою або збору 3 рази на добу.
Пономаренко.pptx