Скачать презентацию Презентація на тему Туристичні природні ресурси Долинський район Скачать презентацию Презентація на тему Туристичні природні ресурси Долинський район

Долинський район .pptx

  • Количество слайдов: 97

Презентація на тему: «Туристичні природні ресурси (Долинський район)» Підготували : студентки групи БЕ-12 Мельник Презентація на тему: «Туристичні природні ресурси (Долинський район)» Підготували : студентки групи БЕ-12 Мельник Христина Гавриляк Марія

Доли нський райо н — адміністративно-територіальна одиниця Івано-Франківської області України. Площа — 1 248 Доли нський райо н — адміністративно-територіальна одиниця Івано-Франківської області України. Площа — 1 248 км². Районний центр —місто Долина

Доли на — місто районного значення, на Бойківщині, центр Долинського району Івано. Франківської області Доли на — місто районного значення, на Бойківщині, центр Долинського району Івано. Франківської області України, адміністративний центр. Долинської районної ради. Умовно Долину ділять на декілька частин. Серед них Стара Долина, Загір'я, Брочків, Городок.

Заснування міста Роком виникнення Долини вважають 979 рік, коли було відкрито соляні джерела на Заснування міста Роком виникнення Долини вважають 979 рік, коли було відкрито соляні джерела на цій території. Легенду описали отець Теокліст в 1112 році та інженер Фелікс П'єстрак в 1900 роках, який досліджував долинське солеваріння. В легенді сказано, що в цьому регіоні панував князь Андрійович, який в горах випасав овець. Та одного разу вівці попрямували до долини, де був по тік. Спинити їх було неможливо, тому пастухи помчали за ними і натрапили на «білі» береги потоку, які були вкриті сіллю. Та після повернення додому із великими запасами солі, князь забув дорогу до долини і був змушений довго її шукати разом із князем Ратіллою. Аж після пожертви п'яти топок солі та сорока овець богу Перуну вони знову змогли віднайти джерела і так почалося солеваріння на Долинщині.

Історія Долинського району Долинський район утворено у 1939 році. Заселення цих земель було певною Історія Долинського району Долинський район утворено у 1939 році. Заселення цих земель було певною мірою зумовлене наявністю покладів солі серед густих лісів. Тут побудували Вознесенський монастир, у якому з 1112 року монахи почали писати своєрідний літопис Долини. В 1525 році Долині було надане магдебурзьке право. До одних із найдавніших населених пунктів району відноситься Гошів (1469 р. )

Клімат району помірно континентальний, вологий, прохолодний влітку та м'який взимку. Клімат Клімат району помірно континентальний, вологий, прохолодний влітку та м'який взимку. Клімат

Географічне розташування Долинський район розташований в північнозахідній частині Івано-Франківської області. Районним центром є м. Географічне розташування Долинський район розташований в північнозахідній частині Івано-Франківської області. Районним центром є м. Долина, яке розташоване на відстані 58 км від обласного центру. Загальна площа території району — 1, 25 тис. км². У структурі адміністративно-територіального поділу Долинський район значиться з 1939 року.

Район межує з Львівською, Закарпатською областями, Рожнятівським та Калуським районами Івано -Франківської області Район межує з Львівською, Закарпатською областями, Рожнятівським та Калуським районами Івано -Франківської області

Водні ресурси Найбільшою річкою району є р. Свіча, яка бере свій початок з хребта Водні ресурси Найбільшою річкою району є р. Свіча, яка бере свій початок з хребта вишківських ґорґан, на висоті 1155 м. Загальна довжина ріки 167 км. Другою за величиною є р. Мізунка, що починається за хутором Сіда (біля Вишкова). Довжина ріки 51 км. В смт. Вигода вона впадає в р. Свічу. Через Долинський район протікає і р. Лужанка, яка має 29 км. Серед менших річок можна виділити такі як: р. Тур'янка, р. Сівка (притока Дністра), р. Саджавка.

Усі річки Долинського району належать до басейну р. Дністер і є річками гірського типу. Усі річки Долинського району належать до басейну р. Дністер і є річками гірського типу. Цим річкам притаманний нестійкий рівневий режим. Вода може підніматись на 3 -4 м.

Великих природних озер в районі немає. Одним з найбільших є Долинське озеро, яке займає Великих природних озер в районі немає. Одним з найбільших є Долинське озеро, яке займає площу 25 га. Середня глибина водойми 2, 5 м. Запаси води в озері близько 600 тис. м³.

В районі є чимало штучних водоймищ, ставків і озер, які використовуються дуже мало, в В районі є чимало штучних водоймищ, ставків і озер, які використовуються дуже мало, в основному для відпочинку населення. Товарної риби майже не вирощується.

Природні ресурси Долинський район багатий на різноманітні природні ресурси. Завдяки наявності важливих корисних копалин Природні ресурси Долинський район багатий на різноманітні природні ресурси. Завдяки наявності важливих корисних копалин його народногосподарський комплекс має багатогалузевий характер.

Ліси займають значну частину території району. Організацією проведення рубок головного користування, санітарних рубок займається Ліси займають значну частину території району. Організацією проведення рубок головного користування, санітарних рубок займається Вигодське державне лісогосподарське підприємство та Долинське спеціалізоване міжгосподарське підприємство з ведення лісового господарства.

Природні багатства району — нафта, попутний газ, сіль, сірка, залізна руда, марганець, мінілітові сланці, Природні багатства району — нафта, попутний газ, сіль, сірка, залізна руда, марганець, мінілітові сланці, цегельна глина, гравійно-галькові відклади, карпатські пісковики. Основними галузями промисловості є лісова, будівельних матеріалів, легка (харчова та побутового обслуговування).

Економіка Найприбутковіші галузі економіки пов'язані з природними ресурсами ліс, нафта, газ. Нафтогазовий сектор представлений: Економіка Найприбутковіші галузі економіки пов'язані з природними ресурсами ліс, нафта, газ. Нафтогазовий сектор представлений: НГДУ, «Долинанафтогаз» , Управління бурових робіт, «Укрспецтрансгаз» , компресорною станцією. Проте видобуток нафти і газу на Долинщині щороку зменшується. В деревообробній галузі працює велика компанія «Уніплит» яка реалізує не тільки продукти первинної переробки як дошки і плити, а і продукти глибокої переробки.

Туріндустрія на Долинщині слаборозвинена. Існують плани по розвитку цієї галузі, зокрема будівництво турбази в Туріндустрія на Долинщині слаборозвинена. Існують плани по розвитку цієї галузі, зокрема будівництво турбази в селі Мислівка, а також будівництво гірськолижного курорту.

Природні пам’ятки Долинщина володіє унікальними природними ресурсами і умовами, різноманітним рослинним і тваринним світом, Природні пам’ятки Долинщина володіє унікальними природними ресурсами і умовами, різноманітним рослинним і тваринним світом, джерельними водами річок і чистим карпатським повітрям. На Долинщині збереглися природні ландшафти, незаймані ліси, ендемічні і реліктові види рослин і тварин, саме тут є значні рекреаційні ресурси.

На території Долинщини нараховують 3 природні заповідники загальнодержавного значення: ботанічна пам’ятка природи урочище «Осій» На території Долинщини нараховують 3 природні заповідники загальнодержавного значення: ботанічна пам’ятка природи урочище «Осій» , 2 гідрологічні пам’ятки природи болото «Ширковець» та «Лисак» . Загальна площа природних заповідників загальнодержавного значення становить 40, 3 га

Ботанічна пам'ятка природи урочище «Осій» Урочище «Осій» знаходиться на схилах однойменної гори (764 м. Ботанічна пам'ятка природи урочище «Осій» Урочище «Осій» знаходиться на схилах однойменної гори (764 м. над р. м. ), поблизу селища Вигода на лівобережжі ріки Свіча. Площа становить 13, 9 га Малотур’янського лісництва Вигодського держлісгоспу.

Назва «Осій» походить від слова «оса» . В сиву давнину на південному схилі гори Назва «Осій» походить від слова «оса» . В сиву давнину на південному схилі гори Осій гніздилося багато диких бджіл і ос. Вперше опис лісового резервату Осій як цікавої та цінної в науковому відношенні ділянки, її флори та фауни подав Йосип Урбанський в 1933 році. За його пропозицією тут був створений резерват. Як природно-заповідна зона загальнодержавного значення створена 14. 10. 1975 р.

Урочище характеризується мішаним листяним пралісом віком 100 років з участю бука, клена та сосни Урочище характеризується мішаним листяним пралісом віком 100 років з участю бука, клена та сосни кримської. Середня висота дерев сягає 20 м. , середній діаметр 24 см. На південних схилах лісового масиву домінують буки. Вперемішку з буком ростуть дуб, явір, граб, береза. На східних схилах ростуть хвойно-листяні мішані ліси. Крім всіх вище перерахованих листяних порід дерев на цій ділянці ростуть смерека, ялиця біла і ялиця звичайна. Тут знаходиться також осередок реліктової сосни звичайної. На незатінених галявинах росте ліщина, ялівець, а на мокрих і вологих ґрунтах та над водою – плакуча верба, осика, береза, клен, бузина чорна, горобина червона, вовчі ягоди.

На території урочища зустрічаються рідкісні реліктові рослини, які занесені в Червону книгу і можуть На території урочища зустрічаються рідкісні реліктові рослини, які занесені в Червону книгу і можуть взагалі зникнути, такі як лунарія оживаюча, листовик сколопендровий, ведмежа цибуля, підсніжник звичайний та ін. Індивідуальної охорони в резерваті потребує цінна лікарська рослина скополія карніолійська – третинний релікт з родини пасльонових. Вона дуже схожа на беладону звичайну і зовнішнім виглядом, і лікувальними властивостями, і надзвичайною отруйністю.

Гідрологічна пам'ятка природи болото «Ширковець» Площа якого становить 12 га і знаходиться між селами Гідрологічна пам'ятка природи болото «Ширковець» Площа якого становить 12 га і знаходиться між селами Старий і Новий Мізунь в улоговині нижньої тераси р. Мізуньки на висоті 500 -550 м. над р. м. Створений 14. 10. 1975 року. Місце знаходження Долинський, Вигодський ДЛГ Мізунське лісництво, болото оліготрофного характеру. Об'єкт знаходиться під наглядом Вигодського держлісгоспу.

 «Ширковець» – одне з унікальних карпатських боліт. Для нього характерний горбисто-мочажинний комплекс, який «Ширковець» – одне з унікальних карпатських боліт. Для нього характерний горбисто-мочажинний комплекс, який є характерним для Прибалтики - особливо так званий «яружномочажинний» комплекс. Він є рідкісним для України, а для карпатського регіону єдиний. А зростання багна болотного на горбах цього комплексу – рідкісне явище для Карпат. Болото має торфовий поклад глибиною до 2. 5 м, який формувався 3 тисячі років, складений в нижній частині деревним та деревносфагновим торфом.

На болоті «Ширковець» багатий видовий склад ентомофауни – перлівця-селена, лимонниця, волов’яче око, сінниця звичайна, На болоті «Ширковець» багатий видовий склад ентомофауни – перлівця-селена, лимонниця, волов’яче око, сінниця звичайна, прямокрилі кобилки та інші.

Болото добре збереглося, так як на прилеглих територіях не проводилось осушення. Аналогів «Ширковцю» в Болото добре збереглося, так як на прилеглих територіях не проводилось осушення. Аналогів «Ширковцю» в Карпатах немає. Низькорослі сосни із зонтиковидною кроною створюють цікавий, незвичайний для Карпат мальовничий краєвид.

У зв'язку із своєрідністю розвитку цього болота (центральнооліготрофний) своєрідний і рослинний покрив. На підвищеній У зв'язку із своєрідністю розвитку цього болота (центральнооліготрофний) своєрідний і рослинний покрив. На підвищеній частині переважають багновопухівковосфагнові угрупування із пригніченою сосною. Ці угрупування займають горбисто-мочажного комплексу і становлять більше 70 % площі.

Деревний ярус в них утворює пригнічена сосна із зонтиковидною кроною. Сосни, що ростуть на Деревний ярус в них утворює пригнічена сосна із зонтиковидною кроною. Сосни, що ростуть на глибокому оліготрофному, бідному на мінеральне живлення торфовищі, мають вік понад 100 років,

Дендрологічний парк «Малотур’янський» Дендрологічний парк «Малотур'янський» місцевого значення, створений 15. 07. 1996 року. Площа Дендрологічний парк «Малотур’янський» Дендрологічний парк «Малотур'янський» місцевого значення, створений 15. 07. 1996 року. Площа парку становить 6, 8 га, знаходиться в Малотур’янському лісництві. Насадження багате за видовим складом дерев та чагарників цінних порід.

Тут зростають основні лісоутворюючі види – ялиця європейська, смерека карпатська, дуб звичайний, дуб червоний, Тут зростають основні лісоутворюючі види – ялиця європейська, смерека карпатська, дуб звичайний, дуб червоний, клен гостролистий, клен-явір, а також дерева-екзоти – береза карельська, сосна кедрова європейська, бархат амурський. Цінний в науковому, в освітньовиховному та рекреаційному відношеннях. Об'єкт знаходиться під наглядом Вигодського держлісгоспу.

На ділянці сфагнового болота з невеликими ділянками чистої води, з розрідженими заростями вільхи чорної На ділянці сфагнового болота з невеликими ділянками чистої води, з розрідженими заростями вільхи чорної та сосни звичайної домінують дрібні двокрилі, родів хібамітри та золотовічки, зрідка зустрічаються дрібні молі.

Отже, комплекс необхідно оберігати і доцільно встановити навколо нього охоронну зону та вирішити питання Отже, комплекс необхідно оберігати і доцільно встановити навколо нього охоронну зону та вирішити питання про захист частини болота, де проходить забудова. В цілому це один із цікавих болотних масивів нашої області. Болото «Ширковець» взято на облік міжнародною організацією «ТЕЛМА» .

Гідрологічна пам'ятка природи болото «Лисак» Площа якого становить 14. 4 га, створений 14. 10. Гідрологічна пам'ятка природи болото «Лисак» Площа якого становить 14. 4 га, створений 14. 10. 1975 року, розташований на території Свічівського лісництва на висоті 800 м. над р. м. і займає улоговину на терасі ріки Свіча, болото оліготрофного характеру. «Лисак» відноситься до рідкісних боліт України, які збереглися лише в Карпатах. Об'єкт знаходиться під наглядом Вигодського держлісгоспу.

Сфагновий торфовий поклад глибиною до 4 м. Найбільшу площу займають мезотроні ділянки, оліготрофні ділянки Сфагновий торфовий поклад глибиною до 4 м. Найбільшу площу займають мезотроні ділянки, оліготрофні ділянки займають незначну площу. В розрідженому деревостані переважає ялина, в трав'яно-чагарниковому ярусі – пухівка звичайна, водянка чорна, журавлина болотна, на підвищених горбах зустрічається журавлина дрібноплода. В моховому покриві домінує сфагнум бурий, зустрічається також сфагнум червоний і білий. Рослинні угрупування такого типу занесені до Зеленої книги України як рідкісні.

В мезотрофній частині, вкритій суцільним сфагновим покривом, виявлені рідкісні види рослин, які занесені до В мезотрофній частині, вкритій суцільним сфагновим покривом, виявлені рідкісні види рослин, які занесені до Червоної книги України – осока малоквіткова, шейхцерія болотна, . Із лікарських рослин – бобівник трилистий та два види орхідей – пальчатокорінник Траунштейнера та плямистий, а також деревій звичайний, чорниця, гадючник в'язолистий.

Тваринний світ болота та оточуючого лісу досить різноманітний. Тут зустрічаються кабан дикий, лисиця, заєць-русак; Тваринний світ болота та оточуючого лісу досить різноманітний. Тут зустрічаються кабан дикий, лисиця, заєць-русак; із птахів – лісовий щеврик, чорна та звичайна горихвістки, чорноголовий чекан, чорний дрізд, чорноголова славка. Зустрічається також занесений до Червоної книги України тритон карпатський. Багате і видове різноманіття комах – комарі дзвінці, бджола шерстобіт, джміль лісовий, турун гранчастий та інші.

Болото «Лисак» взяте на облік міжнародною організацією «ТЕЛМА» . Болото «Лисак» взяте на облік міжнародною організацією «ТЕЛМА» .

Ландшафтний заказник «Саджавський» Заказник знаходиться на межиріччі ріки Свічі та її притоки Саджави (на Ландшафтний заказник «Саджавський» Заказник знаходиться на межиріччі ріки Свічі та її притоки Саджави (на околиці м. Долина) неподалік села Княжолуки. Загальна площа 328. 6 га.

Особлива цінність заказника «Саджавський» полягає в тому, що тут порівняно на невеликій території завдяки Особлива цінність заказника «Саджавський» полягає в тому, що тут порівняно на невеликій території завдяки різноманітності геоморфологічних умов представлені практично всі типи боліт України, від оліготрофних (верхових) – рідкісних для Прикарпаття, з своєрідним тундровим мальовничим ландшафтом до високотравних евтрофних боліт з переважанням очерету, найбільш характерних для Івано-Франківщини.

Тваринний світ болота також багатий. Тут гніздяться качки, зустрічається заєць-русак, квакша. З плазунів – Тваринний світ болота також багатий. Тут гніздяться качки, зустрічається заєць-русак, квакша. З плазунів – вужі та занесена до Червоної книги України – мідянка

Ландшафтний заказник «Цапове» Площа – 6, 0 га. Знаходиться в Долинському районі на території Ландшафтний заказник «Цапове» Площа – 6, 0 га. Знаходиться в Долинському районі на території Церківнянського лісництва, Болехівського держлісгоспу. Мальовнича ділянка букового лісу з домішкою ялини, ялиці. Характерні скельні утворення з джерелом.

Орнітологічний заказник «Шевченківський» Площа якого становить 3 га, створений 23. 06. 1997 року, розташований Орнітологічний заказник «Шевченківський» Площа якого становить 3 га, створений 23. 06. 1997 року, розташований в Шевченківському лісництві. Заказник цінується гніздуванням колонії сірої чаплі. Об'єкт знаходиться під наглядом Вигодського держлісгоспу.

Лісовий заказник урочище «Ільма» Площа якого становить 3294 га, створений 18. 10. 1984 року, Лісовий заказник урочище «Ільма» Площа якого становить 3294 га, створений 18. 10. 1984 року, розташований на території Ілемнянського лісництва. Цінні ліси, в складі яких зустрічаються породи важливі для селекції лісових культур: в’яз гірський, явір, ясен та лікарські рослини – тирлич крапчастий, арніка гірська, які занесені до Червоної книги України. У заплаві ріки Ільма створено звірофорелеве господарство. Об'єкт знаходиться під наглядом Вигодського держлісгоспу.

Лісовий заказник «Марино» Площа 763, 0 га. Знаходиться в Церківнянському лісництві Болехівського держлісгоспу. Унікальний Лісовий заказник «Марино» Площа 763, 0 га. Знаходиться в Церківнянському лісництві Болехівського держлісгоспу. Унікальний для регіону масив лісу, в складі якого: бук, смерека, ялиця, на висоті 725 до 1225 м. над р. м. Багато зникаючих, рідкісних та реліктових видів рослин: арніка гірська, осока скельна, тирлич жовтий, цибуля ведмежа, аконіт строкатий.

Ботанічний заказник «Жидовець» Площа – 41, 4 га. Знаходиться на території Витвицького лісництва Болехівського Ботанічний заказник «Жидовець» Площа – 41, 4 га. Знаходиться на території Витвицького лісництва Болехівського держлісгоспу. Високопродуктивні насадження бука лісового віком понад 80 років з домішкою дуба черешчатого, модрини європейської.

Комплексна пам’ятка природи місцевого значення «Лисий потік» Площа – 14, 4 га. Знаходиться – Комплексна пам’ятка природи місцевого значення «Лисий потік» Площа – 14, 4 га. Знаходиться – Витвицьке лісництво Болехівського держлісгоспу. Високопродуктивне мішане насадження модрини європейської з участю бука і смереки. Вік – 150 років. Запас – 1140 м 3/га

Ботанічна пам'ятка природи «Правич І» Площа становить 57, 1 га, створений 15. 07. 1996 Ботанічна пам'ятка природи «Правич І» Площа становить 57, 1 га, створений 15. 07. 1996 року, розташований – Правицьке лісництво Вигодського держлісгоспу. Висота – 1275 м. над р. м. Цінний високопродуктивним смерековим насадженням з участю кедра європейського. Об'єкт знаходиться під охороною Вигодського держлісгоспу.

Ботанічна пам'ятка природи «Правич II» Площа становить 5, 6 га, створений 15. 07. 1996 Ботанічна пам'ятка природи «Правич II» Площа становить 5, 6 га, створений 15. 07. 1996 року, розташований – Правицьке лісництво Вигодського держлісгоспу. Цінується лісництво високопродуктивним смереково-буковим насадженням з участю кедра європейського. Об'єкт знаходиться під охороною Вигодського держлісгоспу.

Ботанічна пам'ятка природи «Кропивник» Площа становить 2, 8 га, створений 15. 07. 1996 року, Ботанічна пам'ятка природи «Кропивник» Площа становить 2, 8 га, створений 15. 07. 1996 року, розміщений – Мізунське лісництво. Еталон ялицево-буково-смерекове насадження з участю берези бородавчастої та домішкою дуба червоного, створено методом посадки лісових культур, в склад яких введено сосну кедрову, європейську (Червона книга України). Запас – 500 м 3/га.

Музеї Музей історії села Новошин Адреса: вул. Фрасуляка, с. Новошин, Долинський р-н тел. : Музеї Музей історії села Новошин Адреса: вул. Фрасуляка, с. Новошин, Долинський р-н тел. : (03477) 53 - 5 -16 моб. : 80988082631

 Опис: Музей історії села при Новошинській загальноосвітній школі відкрито на підставі наказу № Опис: Музей історії села при Новошинській загальноосвітній школі відкрито на підставі наказу № 27 від 19. 11. 1990 року. Профіль музею – побут і культура села. Загальна кількість експонатів по книзі фондів 130. Всі експонати знаходяться в належному порядку і зареєстровані в інвентарній книзі. Музей займає одну кімнату. В експозиції нараховується чотири експозиційних розділів по темах: 1. Національний одяг. 2. Куток Берешня. 3. Хатина мого дідуся. 4. Народна медицина.

Долинський краєзнавчий музей Тетяни і Омеляна Антоновичів «Бойківщина» Адреса: вул. Чорновола, 2 а, м. Долинський краєзнавчий музей Тетяни і Омеляна Антоновичів «Бойківщина» Адреса: вул. Чорновола, 2 а, м. Долина , 77500 тел. : (03477) 2 -79 -00, 2 -74 -40 е-mail: [email protected] net www. museum. dolyna. info

 Опис: Музей – один із наймолодших в Карпатському регіоні – заснований 1998 року. Опис: Музей – один із наймолодших в Карпатському регіоні – заснований 1998 року. Тут створено відділи природи, історії, етнографії та сакрального мистецтва. Це перший музей на Прикарпатті, присвячений Бойківщині – краю, що незважаючи на свою яскраву самобутність і давню історію, до цих пір, порівняно, мало досліджений і вивчений. Робота над створенням музею розпочалась з найголовнішого: пошуку, збору і опрацювання матеріалів для майбутніх експозицій. Крім того, проводилася культурно-просвітницька робота, постійно організовувалися мистецькі виставки.

Адреса: Івано-Франківська область, Долинський район, с. Лолин Тел. : 8(03477)53261 Музей Івана Франка в Адреса: Івано-Франківська область, Долинський район, с. Лолин Тел. : 8(03477)53261 Музей Івана Франка в селі Лолин

Опис: У центрі села Лолин, між могутніми столітніми ясенами, в бронзі стоїть величний Іван Опис: У центрі села Лолин, між могутніми столітніми ясенами, в бронзі стоїть величний Іван Франко. Є чудовий музей, експозиції якого розповідають про незабутні зустрічі молодого гімназиста з чарівною і освіченою донькою місцевого пароха, про титанічну творчість велета думки в царині національної культури, літератури, публіцистики. Тут збережені бойківські хатні старожитності, музичні інструменти, давні одяг і взуття. Село має свій герб, на якому зображені гусяче перо і два серця, що символізують поезію і кохання Івана Франка та Ольги Рошкевич. Усе тут дихає високою лірикою.

Адреса: вул. Шевченка, 15, с. Шевченкове Долинський р-н, 77556 тел. : (03477) 5 -34 Адреса: вул. Шевченка, 15, с. Шевченкове Долинський р-н, 77556 тел. : (03477) 5 -34 -01 Музей історії села Шевченкове

Опис: Музей історії села Шевченкове створено при Шевченківський ЗОШ І-III ст. в 1998 р. Опис: Музей історії села Шевченкове створено при Шевченківський ЗОШ І-III ст. в 1998 р. Для музею виділено окрему кімнату площею 54 кв. м. Тут зібрані експонати старовини, знаряддя праці, зразки старовинної вишивки, бойківський одяг. На стендах висвітлено історію села в різних її періодах. Доповнюють експозиції музею постійні виставки про життя і діяльність великих поетів, письменників та з нагоди державних свят. Музей є центром пошукової роботи, яка проводиться в школі, зокрема з історії школи, бойків, назв урочищ, гір, річки, струмочків, запису старовинних пісень, легенд та інше.

Адреса: вул. Шевченка, 69, с. Кропивник Долинський р-н, 77542 тел. : (03477) 6 -21 Адреса: вул. Шевченка, 69, с. Кропивник Долинський р-н, 77542 тел. : (03477) 6 -21 -42 Краєзнавчий музей с. Кропивник

Опис: Музей при Кропивницькій загальноосвітній школі 1 -2 ст. імені М. Ф. Тимочка відкрито Опис: Музей при Кропивницькій загальноосвітній школі 1 -2 ст. імені М. Ф. Тимочка відкрито в 2000 р. Метою його діяльності є залучення учнівської молоді до вивчення та збереження історико-культурної спадщини села Кропивник, виховання патріотизму, любові до рідного краю та пошани і поваги до людей, які творили історію села, й до тих, хто сьогодні збагачує її своїми працями і подвигами. Музейна кімната поділена на 7 експозиційних розділів: «Село за обрієм віків» ; «Село під владою Австрії та Польщі» ; «Село породили таланти» ; «Академік з Прикарпаття: До вершини науки. Творчий доробок вченого. Світ його захоплень» ; «Село в післявоєнний період» ; «Педагог і борець (розділ присвячений борцеві за волю України Квецку Д. М. )» ; «Село сьогодні» . Основними напрямками музею є: навчально-виховна робота; масова робота з краєзнавства та туризму; пошукова та дослідницька діяльність; етнографічна робота.

Адреса: урочище Розтоки (біля села Липа), Долинський район Івано-Франківська обл. Криївка Роберта (Ярослава Мельника) Адреса: урочище Розтоки (біля села Липа), Долинський район Івано-Франківська обл. Криївка Роберта (Ярослава Мельника)

Опис: Найвіддаленіша і найкраще замаскована криївка вояків УПА. Розташована в глухому місці (ведмежому куті) Опис: Найвіддаленіша і найкраще замаскована криївка вояків УПА. Розташована в глухому місці (ведмежому куті) Українських Карпат за г. Яворина. Подолавши кілька кілометрів крутих гірських стежок від села Липа, Ви зможете побачити місце, де загинув геройською смертю майор «Роберт» разом зі своєю дружиною і вірними побратимами. Ви також зможете особисто переконатись, що навіть за допомогою зрадника знайти їхній бункер було вкрай важко. До криївки промарковано два маршрути – один від села Липа, другий – від зупинки «Карпатського трамваю» в урочищі Глибокий.

Адреса: 1 км від урочища «Бовкоти» , Долинський р-н, Івано-Франківська обл. Карпатська кам’яна стіна Адреса: 1 км від урочища «Бовкоти» , Долинський р-н, Івано-Франківська обл. Карпатська кам’яна стіна

Адреса: смт. Вигода, Долинський р-н, Туристичний маршрут «Карпатський трамвай» Адреса: смт. Вигода, Долинський р-н, Туристичний маршрут «Карпатський трамвай»

Культові споруди • Церква Різдва Пресвятої Богородиці (1896 р. ), м. Долина • Костел Культові споруди • Церква Різдва Пресвятої Богородиці (1896 р. ), м. Долина • Костел Різдва Анни-Марії (1838 р. ), м. Долина • Гошівський монастир отців Василіян і церква Преображення Монастир сестер Пресвятої Родини, с. Гошів • Церква Успення Пресвятої Богородиці (1686 р. ), с. Пациків • Церква Пресвятої Тройці (XVIII ст), с. Максимівка • Церква Вознесіння Господнього (1867), с. Липа

Гошівський монастир отців Василіян і церква Преображення Гошівський монастир отців Василіян і церква Преображення

Навколо питання виникнення Гошівського монастиря існують різні версії. Якщо врахувати, що перша письмова згадка Навколо питання виникнення Гошівського монастиря існують різні версії. Якщо врахувати, що перша письмова згадка про село Гошів відноситься до 1464 р. , то монастир в урочищі "Красний Ділок" (згодом - "Чорний Ділок"), як місце поселення кількох ченців-пустельників, міг існувати значно раніше. У пошуку кращих і вигідніших умов ченці масово переходили з одного монастиря до іншого, а деякі заселяли необжиті землі на певній віддалі від існуючих поселень. Майже 5 -столітня історія монастиря була дуже складною. 1570 року лицар королівського війська Кучулад побудував тут церкву і монастир, які на початку XVII століття спалили кримські татари. Вони також повбивали ченців.

Церква Різдва Пресвятої Богородиці Церква Різдва Пресвятої Богородиці

Загальна довжина церкви 32 м, ширина 22 м, висота будівлі до хреста 32 м. Загальна довжина церкви 32 м, ширина 22 м, висота будівлі до хреста 32 м. Церква має четверо вхідних дверей з арочними завершеннями. Головний вхід розміщений в західному фасаді і акцентований фронтоном, що опирається на дві круглі колони. Вхідні двері дерев’яні, обшиті гарними кованими завісами, бокові окуті бляхою. Вікон є п’ятнадцять. Вони прямокутні з напівциркульними завершеннями. На бокових фасадах вікна спарені, обрамлені профільованими укосами. Рами вікон металеві. В деяких місцях, викликаних конструктивними умовами, влаштовані круглі вікна, з металевими рамами, у вигляді шестикутної зірки або чотирипелюсткової квітки. Дах головної і бокових нав – наметовий. Бані опираються на восьмигранні барабани. В барабанах є по чотири круглих вікна (люкарни) з гарним фігурним обрамленням укосів. Бані шоломовидні, у верхній частині закінчуються ліхтарями. Ліхтарі перекриті грушовидними маківками, які завершують чотирираменні хрести.

Монастир сестер Пресвятої Родини Монастир сестер Пресвятої Родини

Жіночий монастир Різдва Пресвятої Богородиці сестер Пресвятої Родини розташований в південній частині села Гошів, Жіночий монастир Різдва Пресвятої Богородиці сестер Пресвятої Родини розташований в південній частині села Гошів, поряд з Гошівським монастирем отців василіан. Монастир збудований в кінці XX століття поряд з Гошівською Ясною горою. Перший поверх з трапезною з окремим входом, бібліотекою, келією, допоміжними та технічними приміщеннями. Другий поверх келі - з каплицею, та іншими приміщеннями. Каплицю завершує високе шатрове 8 -гранне покриття, яке гармонійно поєднується з куполом храму на Ясній горі і довколишнім ландшафтом.

Фестивалі Долинського району Західноукраїнський фестиваль духових та естрадно– духових оркестрів» Сурми Гір» Фестивалі Долинського району Західноукраїнський фестиваль духових та естрадно– духових оркестрів» Сурми Гір»

 9 червня цього року в місті Долина буде проведено західноукраїнський фестиваль духових та 9 червня цього року в місті Долина буде проведено західноукраїнський фестиваль духових та естрадно–духових оркестрів “Сурми гір”. У Фестивалі можуть брати участь духові та естрадно – духові оркестри з різних міст України з достатнім рівнем виконавської майстерності, які можуть продемонструвати яскраву програму з використанням елементів дефіле та взяти участь у марш-параді, незалежно від віку оркестрантів. Колективи пройдуть марш-парадом по вул. Грушевського, а після цього їх показовий виступ можна буде спостерігати на концертному майданчику міста (на площі біля Кінотеатру “Україна”). За умовами Фестивалю у репертуарі учасників обов’язково має бути виконання Державного Гімну України. В рамках заходу має відбутися міні -концертна програма на одному з концертних майданчиків міста (тривалість до 40 хвилин ), показовий виступ на урочистому відкритті Фестивалю (до 15 хвилин), марш-парад оркестрів, виступ на концертному майданчику міста, показовий виступ на урочистому відкритті фестивалю.

Фестиваль-конкурс між навчальними закладами району по створенню снігових фігур. Фестиваль-конкурс між навчальними закладами району по створенню снігових фігур.

17 січня, відбувся перший фестиваль-конкурс між навчальними закладами району по створенню снігових фігур. Морозна 17 січня, відбувся перший фестиваль-конкурс між навчальними закладами району по створенню снігових фігур. Морозна погода не завадила усім бажаючим прийняти участь в цьому сніговому заході, що зібрав 14 команд. На імпровізованій сцені біля кінотеатру Україна розпочався конкурс із колядки та привітань від вихованців Долинського будинку дитячої та юнацької творчості та побажань творчої наснаги в конкурсі від керуючої справами виконавчого комітету міської ради Світлани Сапетної. Переможці фестивалю-конкурсу та усі учасника снігового дійства отримали подарунки від міського голови.

Бойко-фест Бойко-фест

Планується театралізоване дійство, фестивальна ватра, факельна хода, турнір лучників, середньовічні забави У липні на Планується театралізоване дійство, фестивальна ватра, факельна хода, турнір лучників, середньовічні забави У липні на Рожнятівщині відбудеться IV відкритий обласний фольклорний фестиваль бойків «Бойко-фест» .

Всеукраїнський байк-кемпінг “Мізунська Zвигода” Всеукраїнський байк-кемпінг “Мізунська Zвигода”

6 липня – 8 липня 2012 року в с. Новий Мізунь, Долинського р-ну, Івано-Франківської 6 липня – 8 липня 2012 року в с. Новий Мізунь, Долинського р-ну, Івано-Франківської пройшов всеукраїнський байк-кемпінг «Мізунська Zвигода» , в рамках якого пройшли щорічні змагання по кросскантрі. Цього року організатори плідно попрацювали та внесли дати проведення байк-кемпінгу в офіційний календар, і тепер змагання в СС (крос-кантрі) мають офіційний статус та проходять в рамках чемпіонату області. Для кросс-кантрі будуть дві траси з збільшеною загальною протяжністю і цікавими участками, які зведуть представники федерації велосипедного спорту. У вело-таборі може приймати участь будь-який спортсмен -велосипедист, який дотримається всіх умов участі.

Населені пункти • • • Ангелівка Велика Тур'я Вигода Вигодівка Витвиця Вишків Гошів Кальна Населені пункти • • • Ангелівка Велика Тур'я Вигода Вигодівка Витвиця Вишків Гошів Кальна Княжолука Кропивник Надіїв Новий Мізунь • • • Новичка Новоселиця Новошин Сенечів Слобода-Болехівська Слобода-Долинська Солуків Станківці Старий Мізунь Шевченкове Яворів (Долинський район) Якубів

Гошів Го шів — село Долинського району Івано. Франківської області. Тут розташований Гошівський монастир Гошів Го шів — село Долинського району Івано. Франківської області. Тут розташований Гошівський монастир отців Василіян і церква Преображення Господнього на Ясній Горі у с. Гошеві заснований у 1570 році. Є місцем паломництва християн з різних країн світу, які йдуть сюди, щоб помолитися чудотворній іконі Божої Матері.

Кропивник КРОПИВНИК — село, центр сільської Ради, розташоване за 12 км від районного центру Кропивник КРОПИВНИК — село, центр сільської Ради, розташоване за 12 км від районного центру та залізничної станції Долина. Населення — 1706 чоловік. Селяни в основному працюють на Вигодському лісокомбінаті. В селі розміщено літній тваринницький табір колгоспу ім. Лесі Українки.

Новошин НОВОШИН — село, центр сільської Ради, лежить у передгір'ях Карпат на лівому березі Новошин НОВОШИН — село, центр сільської Ради, лежить у передгір'ях Карпат на лівому березі річки Свічі, за 17 км від райцентру та за 18 км від залізничної станції Долина. Населення — 1002 чоловіка. Сільраді підпорядковане село Пшеничники.

Шевченкове Шевче нкове — село Долинського району Івано-Франківської області. Колишня назва — Велдіж. Шевченкове Шевче нкове — село Долинського району Івано-Франківської області. Колишня назва — Велдіж.

Вигода отримує статус селища міського типу в 1940 році. Населення становить 2278 осіб. Відноситься Вигода отримує статус селища міського типу в 1940 році. Населення становить 2278 осіб. Відноситься до Вигодської селищної ради.

Вишків Ви шків — село Долинського району Івано-Франківської області. Розташоване на висоті 800 м Вишків Ви шків — село Долинського району Івано-Франківської області. Розташоване на висоті 800 м н. р. м, у верхів'ях долини річки Мізуньки, поруч з головним Вододільним хребтом. Село лежить на трасі Долина — Хуст, яка з півночі долає Вишківський перевал, а з півдня — Торуньський перевал. На захід відходить дорога до сусіднього села — Сенечів (Семичів).

Мислівка Низькогірний кліматичний курорт (650 м над рівнем моря), розташований у долині р. Свіча. Мислівка Низькогірний кліматичний курорт (650 м над рівнем моря), розташований у долині р. Свіча. Адміністративно Мислівка належить до села Шевченкове (раніше — Велдіж). До Шевченкового — 15 км. До "сусіднього" Вишкова 12 км. Обабіч автотраси — тільки гори, в яких зрідка можна зустріти хіба лісників та лісорубів, а влітку — грибників, збирачів ягід та туристів, які вирушають на штурм Західних Ґорган.

Новоселиця Це старовинне село, засноване 1657 року. Населення становить 1413 осіб. Новоселиця Це старовинне село, засноване 1657 року. Населення становить 1413 осіб.

Новий Мізунь — невеличке село із населенням 332 особи. У селі розташоване одне з Новий Мізунь — невеличке село із населенням 332 особи. У селі розташоване одне з найкращих джерел мінеральної води Івано-Франківщини — Мізунське джерело. Вода з джерела, що б’є з глибини 156 м, за складом вважається ідентичною "Нафтусі". Вода з 1965 року розливається у пляшки під назвами "Мізунська" та "Горянка" підприємством "Мізунь" та продається по всій Україні, а також постачається до чотирьох санаторіїв району. Село відоме фестивалем екстремальної та молодіжної культури "Мізунська Звигода".

Готелі та садиби Готель «Ялинка» Розташування: У селі Вишків, біля Торуньського перевалу, 43 км Готелі та садиби Готель «Ялинка» Розташування: У селі Вишків, біля Торуньського перевалу, 43 км від районного центру м. Долина.

Садиба «МІЗУНКА» У центрі села Новий Мізунь, 17 км від районного центру міста Долина, Садиба «МІЗУНКА» У центрі села Новий Мізунь, 17 км від районного центру міста Долина, 8 км від траси Долина–Хуст.

Ресторани і кафе «Ялинка» Адреса: с. Вишків, вул. Томинових, 127 GPS: N 48. 72708 Ресторани і кафе «Ялинка» Адреса: с. Вишків, вул. Томинових, 127 GPS: N 48. 72708 E 23. 65266 Час роботи: 08: 30 - 23: 00 Телефон: +38 (03477) 9 -03 -02, +38 (050) 233 -89 -56

 «Крухе» Адреса: с. Новоселиця, урочище Дубрівка GPS: N 48. 95549 E 23. 9498 «Крухе» Адреса: с. Новоселиця, урочище Дубрівка GPS: N 48. 95549 E 23. 9498 Час роботи: 08: 00 - 23: 00 Телефон: (03477) 2 -77 -00, (095) 166 -68 -18

 «Софія» Адреса: м. Долина, вул. Обліски, 70 GPS: N 48. 96217 E 23. «Софія» Адреса: м. Долина, вул. Обліски, 70 GPS: N 48. 96217 E 23. 95991 Час роботи: 11: 00 - 23: 00 Телефон: (03477) 2 -75 -95, (050) 433 -01 -00

 • • • Використані сайти: http: //uk. wikipedia. org http: //www. karpaty. info/ua/uk/if/dl/ • • • Використані сайти: http: //uk. wikipedia. org http: //www. karpaty. info/ua/uk/if/dl/ http: //museum. if. ua/museums/r 7/

КІНЕЦЬ ! КІНЕЦЬ !