Скачать презентацию Презентація на тему трудове законодавство План 1 Скачать презентацию Презентація на тему трудове законодавство План 1

Право, там и твоя и моя.ppt

  • Количество слайдов: 51

Презентація на тему: трудове законодавство Презентація на тему: трудове законодавство

План: 1. Загальна характеристика трудового 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. законодавства План: 1. Загальна характеристика трудового 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. законодавства України Трудовий договір. Поняття та порядок укладання Зміна умов трудового договору Робочий час і його види Поняття і види часу відпочинку Особливості праці жінок і молоді Оплата праці Трудова дисципліна та дисциплінарні стягнення Матеріальна відповідальність працівників

Загальна характеристика трудового законодавства України n Трудове законодавство регулює правові відносини(трудові) між працівниками і Загальна характеристика трудового законодавства України n Трудове законодавство регулює правові відносини(трудові) між працівниками і власниками підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності, виду діяльності і галузевої приналежності.

Загальна характеристика трудового законодавства України n Основні трудові права людини і гарантії її реалізації Загальна характеристика трудового законодавства України n Основні трудові права людини і гарантії її реалізації закріплені в 43 ст. Конституції України: Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду трудової діяльності, реалізовує програми професійнотехнічного навчання, підготовки і перепідготовки кадрів відповідно до суспільних потреб. Використання примусової праці забороняється. Не вважається примусовою працею військова або альтернативна (невійськова) служба, а також робота чи служба, яка виконується особою за вироком чи іншим рішенням суду або відповідно до законів про воєнний і про надзвичайний стан. Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Використання праці жінок і неповнолітніх на небезпечних для їхнього здоров'я роботах забороняється. Громадянам гарантується захист від незаконного звільнення.

Загальна характеристика трудового законодавства України n Галузь трудового права відрізняється різноманітністю джерелі міжнародним договором, Загальна характеристика трудового законодавства України n Галузь трудового права відрізняється різноманітністю джерелі міжнародним договором, зокрема міжнародні організації праці, нормативні договори основ нормативно правовий акт у цій галузі це кодекс закону про працю.

Загальна характеристика трудового законодавства України n Кодекс закону про працю – був прийнятий 10 Загальна характеристика трудового законодавства України n Кодекс закону про працю – був прийнятий 10 грудня 1975 р. З того часу неодноразово змінювався. Має 18 глав і 265 статей. Серед інших нормативно правових актів, які регулюють трудові відносини є закони України: n Про охорону праці. 1992 р. n Про оплату праці. 1995 р. n Про відпустки. 1996 р.

Трудовій договір. Поняття та порядок укладення. n Трудовий догові р — угода між працівником Трудовій договір. Поняття та порядок укладення. n Трудовий догові р — угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим органом (далі власник), за якою працівник зобов'язується виконувати роботу, визначену цією угодою з підпорядкуванням внутрішньому трудовому розпорядку, а власник — виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором й угодою сторін.

Трудовій договір. Поняття та порядок укладення. n Працівник має право реалізувати свої здібності до Трудовій договір. Поняття та порядок укладення. n Працівник має право реалізувати свої здібності до продуктивної і творчої праці шляхом укладення трудового договору на одному або одночасно на декількох підприємствах, в установах, організаціях, якщо інше не передбачене законодавством, колективним договором або угодою сторін.

Трудовій договір. Поняття та порядок укладення. n Сторони трудового договору: 1. Працівник. Для того Трудовій договір. Поняття та порядок укладення. n Сторони трудового договору: 1. Працівник. Для того щоб укласти трудовій договір особа повинна мати правоздатність та дієздатність. 2. Працедавець. Може бути власником виробництва, підприємства, установи, організації тощо.

Трудовій договір. Поняття та порядок укладення. Умови укладання трудового договору: Необхідні умови: Додаткові умови: Трудовій договір. Поняття та порядок укладення. Умови укладання трудового договору: Необхідні умови: Додаткові умови: 1. Місце роботи 1. Іспитовий строк 2. Трудова функція 2. Умови неповного Р. Ч. 3. Дата початку 3. Пільги 4. Оплата праці 4. Соц. забезпечення

Трудовій договір. Поняття та порядок укладення. n Умови трудового договору не можуть погіршувати становище Трудовій договір. Поняття та порядок укладення. n Умови трудового договору не можуть погіршувати становище працівника в порівнянні з чинним законодавством, якщо таке і є то трудо- вий договір вважається недійсним.

Трудовій договір. Поняття та порядок укладення. n Види трудового договору розрізняють в залежності від Трудовій договір. Поняття та порядок укладення. n Види трудового договору розрізняють в залежності від строку укладання: 1. Невизначений строк 2. Визначений строк 3. На час виконання певної роботи

Трудовій договір. Поняття та порядок укладення. n Особливим видом трудового договору є контракт. Контракт Трудовій договір. Поняття та порядок укладення. n Особливим видом трудового договору є контракт. Контракт – це особливий вид трудового договору в якому зазначені строк його дії , права, обов’язки сторін, умови матеріального забезпечення, організація праць робітників, умови розірвання контракту.

Трудовій договір. Поняття та порядок укладення. n Порядок укладення контракту передбачає: 1. Він укладається Трудовій договір. Поняття та порядок укладення. n Порядок укладення контракту передбачає: 1. Він укладається в письмовій формі в двух примірниках 2. Набуває чинності з моменту підписання, або з терміну обумовленого контрактом. 3. Контракт є підставою для віддання наказу про прийняття на роботу

Зміна умов трудового договору n Переведення на іншу роботу - це зміна трудової функції Зміна умов трудового договору n Переведення на іншу роботу - це зміна трудової функції робітника(зміна місця роботи, посади, кваліфікації. Змінюється як з ініціативи працівника так і з ініціптиви працедавця, але обов’язково за згодою працівника.

Зміна умов трудового договору n Розрізняють постійні і тимчасові переведення на іншу роботу: До Зміна умов трудового договору n Розрізняють постійні і тимчасові переведення на іншу роботу: До постійних переведень належать: 1. Переведення у рамках того ж самого підприємства 2. Переведення на інше підприємство 3. Переведення з підприємства у іншу місце вість

Зміна умов трудового договору n Розрізняють постійні і тимчасові переведення на іншу роботу: До Зміна умов трудового договору n Розрізняють постійні і тимчасові переведення на іншу роботу: До тимчасових переведень належать: 1. Переведення на іншу роботу у рамках підприємства для запобігання/усунення наслідків стихійного лиха/аварії/епідемії терміном в 1 місяць 2. Переведення на іншу роботу у випадку простою терміном на 1 місяць 3. Переведення на більш легку роботу за станом здоров’я працівника.

Робочий час і його види n Робочий час - це встановлений законодавством відрізок календарного Робочий час і його види n Робочий час - це встановлений законодавством відрізок календарного часу, протягом якого працівник відповідно до правил внутрішнього трудового розпорядку, графіка роботи та умов трудового договору повинен виконувати свої трудові обов'язки.

Робочий час і його види n Конституція України в ст. 45 передбачає, що працівникові Робочий час і його види n Конституція України в ст. 45 передбачає, що працівникові гарантується встановлена законом тривалість робочого часу. "Тривалість робочого часу встановлюється як у централізованому порядку, так і на рівні локального регулювання. У сучасних умовах спостерігається тенденція до колективно-договірного та індивідуального (в рамках трудового договору) регулювання тривалості робочого часу. Держава лише встановлює певну межу тривалості робочого часу, яка не може бути збільшена.

Робочий час і його види Робочий час поділяється на види: 1. Нормальний робочий час Робочий час і його види Робочий час поділяється на види: 1. Нормальний робочий час (40 годин на тиждень) 2. Скорочений робочий час 3. Неповний робочий час Норма робочого часу - це встановлена законом, колективним або трудовим договором для даного працівника тривалість його робочого часу за певний календарний період - день, тиждень, місяць. n

Робочий час і його види n Робочий день - це тривалість робочого часу в Робочий час і його види n Робочий день - це тривалість робочого часу в годинах і хвилинах протягом доби. Робочий тиждень - це тривалість робочого часу протягом календарного тижня. Звичайно застосовуються два види робочого тижня: 5 -денний з двома вихідними днями і 6 -денний з одним вихідним днем.

Робочий час і його види Рішення про введення 5 - або 6 -денного робочого Робочий час і його види Рішення про введення 5 - або 6 -денного робочого тижня приймається власником спільно з профспілковим органом з урахуванням специфіки роботи, думки трудового колективу і за узгодженням з місцевою радою. 40 -годинна гранична норма робочого часу повинна дотримуватися при 5 і 6 -денному робочому тижні. При 6 -денному робочому тижні тривалість робочого дня напередодні вихідного дня не може перевищувати 5 годин (ст. 53 КЗп. П), а напередодні святкових і неробочих днів - скорочується на одну годину.

Робочий час і його види n Скорочений робочий час встановлений у законодавстві: КЗп. П, Робочий час і його види n Скорочений робочий час встановлений у законодавстві: КЗп. П, а також, в інших нормативно-правових актах. Для працівників, праця яких відбувається на роботах зі шкідливими умовами праці, встановлюється скорочена тривалість робочого часу - від 24 до. 36 годин на тиждень. Перелік таких робіт і тривалість робочого часу при їх виконанні передбачені Списком виробництв, цехів, професій і посад зі шкідливими умовами праці, робота в яких дає право на додаткову відпустку і скорочений робочий день.

Робочий час і його види n Законодавством встановлений скорочений (36 -годинний) робочий тиждень для Робочий час і його види n Законодавством встановлений скорочений (36 -годинний) робочий тиждень для деяких категорій працівників, трудова діяльність яких пов'язана з особливим характером праці (наприклад, педагогічні працівники, медичні працівники та ін. ) або станом здоров'я (деякі категорії інвалідів). Для осіб, які працюють у зоні відчуження, встановлений 36 -годинний робочий тиждень.

Робочий час і його види n Скорочена тривалість робочого часу передбачена для неповнолітніх працівників Робочий час і його види n Скорочена тривалість робочого часу передбачена для неповнолітніх працівників з метою охорони їх здоров'я. Так, для працівників віком від 16 до 18 років встановлений 36 -годинний робочий тиждень, віком від 15 до 16 років - 24 -годинний робочий тиждень (ст. 51 КЗп. П), Для учнів віком від 14 до 15 років, які працюють в період канікул, - не більш 24 годин на тиждень, а якщо учні працюють протягом навчального року у вільний від занять час, то тривалість їх робочого часу на повинна перевищувати половини тієї норми, яка встановлена для осіб відповідного віку, тобто для учнів віком від 14 до 16 років - не більше 12 годин на тиждень, а віком від 16 до 18 років - 18 годин на тиждень.

Робочий час і його види n КЗп. П Передбачає скорочення робочого часу на 1 Робочий час і його види n КЗп. П Передбачає скорочення робочого часу на 1 годину при роботі в нічний час. Нічним вважається час з 10 години вечора до 6 години ранку. Не допускається залучення до роботи в нічний час працівників у віці до 18 років, вагітних жінок, що мають дітей у віці до 3 років. Залучати до роботи в нічний час інвалідів можливо тільки з їх згоди і при умові, що така робота не суперечить медичним показанням. Встановлення скороченого робочого часу не впливає на розмір заробітної плати. Робота, яка виконується в нічний час, оплачується в підвищеному розмірі.

Робочий час і його види n У сучасних умовах, коли погіршилося фінансове становище підприємств, Робочий час і його види n У сучасних умовах, коли погіршилося фінансове становище підприємств, має місце спад виробництва, встановлення неповного робочого часу можливе не тільки з ініціативи працівника, а й з ініціативи власника підприємства, установи, організації. Але в такій ситуації перехід на неповний робочий час може здійснюватися роботодавцем при дотриманні правил ст. 32 КЗп. П. Встановлення неповного робочого часу в цьому випадку є для працівників зміною істотних умов праці, оскільки, як правило, знижується розмір оплати праці. Тому про встановлення неповного робочого часу роботодавець повинен попередити працівників не пізніше ніж за 2 місяці.

Поняття і види часу відпочинку n Право працівників на відпочинок забезпечується не тільки встановленням Поняття і види часу відпочинку n Право працівників на відпочинок забезпечується не тільки встановленням норми тривалості робочого часу (ст. 50 КЗп. П), а й наданням працівникам відповідно до законодавства часу відпочинку. Конкретні умови встановлення та використання часу відпочинку регулюються також на рівні локальних нормативних актів та індивідуальних трудових договорів.

Поняття і види часу відпочинку n Час відпочинку — це час, протягом якого працівник Поняття і види часу відпочинку n Час відпочинку — це час, протягом якого працівник відповідно до законодавства та правил внутрішнього трудового розпорядку звільняється від виконання своїх трудових обов'язків.

Поняття і види часу відпочинку Час відпочинку Перерви протягом робочого дня, зміни Щоденний відпочинок Поняття і види часу відпочинку Час відпочинку Перерви протягом робочого дня, зміни Щоденний відпочинок Щотижневий безперервний відпочинок (вихідні дні) Святкові і неробочі дні Відпустка

Особливості праці жінок та молоді. n Кодексом законів про працю України забороняється застосування праці Особливості праці жінок та молоді. n Кодексом законів про працю України забороняється застосування праці жінок на важких роботах і на роботах із шкідливими та небезпечними умовами праці. n Жінки, що мають дітей 3 -14 років або дітейінвалідів, не залучаються до надурочних робіт і не направляються у відрядження без їх згоди.

Особливості праці жінок та молоді n Вагітність жінки та її діти (незалежно від віку) Особливості праці жінок та молоді n Вагітність жінки та її діти (незалежно від віку) не можуть бути причиною звільнення або відмови у прийнятті на роботу. n Працівники віком до 18 років користуються такими ж правами, що і повнолітні, а в галузі охорони праці, робочого часу, відпусток та деяких інших умов праці користуються пільгами.

Особливості праці жінок та молоді n Усі працівники до 18 років не можуть бути Особливості праці жінок та молоді n Усі працівники до 18 років не можуть бути залучені до виконання важких або небезпечних робіт, до робіт із шкідливими умовами праці, а також до нічних, надурочних робіт і робіт у вихідні дні. n Для працівників віком від 16 до 18 років робочий тиждень не повинен перевищувати 36 годин, для осіб віком від 15 до 16 років і для учнів 14 -15 років, що працюють під час канікул, - 24 години.

Особливості праці жінок та молоді n Законодавство вимагає створення належних умов, що дозволяють поєднувати Особливості праці жінок та молоді n Законодавство вимагає створення належних умов, що дозволяють поєднувати роботу з навчанням. Виробниче навчання та підвищення кваліфікації робітників може здійснюватися в робочий час. Після закінчення виробничого навчання присвоюється кваліфікація згідно з тарифнокваліфікаційним довідником, і надається робота відповідно до набутої кваліфікації. За час навчання виплачується заробітна плата.

Особливості праці жінок та молоді n Для здачі вступних іспитів до вищих і середніх Особливості праці жінок та молоді n Для здачі вступних іспитів до вищих і середніх спеціальних закладів працюючій молоді надається відпустка: - для вступу до вищих навчальних закладів - 15 календарних днів; - для вступу до середніх навчальних закладів - 10 календарних днів. n Молодь, що навчається, може отримати 1 вільний день на тиждень без збереження зарплати. Пільги мають студенти заочних і вечірніх відділень ВНЗ. Студентам-заочникам один раз на рік оплачується проїзд до місця навчання і назад.

Оплата праці n У статті 43 Конституції України відповідно до ст. 23 Загальної декларації Оплата праці n У статті 43 Конституції України відповідно до ст. 23 Загальної декларації прав людини проголошено право кожного на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку людина вільно обирає або на яку вільно погоджується. n Оплата праці - це встановлена угодою сторін (не нижче державного мінімуму) та передбачена колективними договорами, угодами систематична винагорода працівника за виконану роботу відповідно до трудового договору.

Оплата праці Основні елементи (ознаки), що характеризують заробітну плату як елемент трудових правовідносин: n Оплата праці Основні елементи (ознаки), що характеризують заробітну плату як елемент трудових правовідносин: n заробітна плата - це винагорода за працю, тобто за виконану роботу; n вона базується на заздалегідь установлених нормах (тарифних ставках, окладах, відрядних розцінках); n виплачується за кінцевими результатами праці; n в організаціях виробничої сфери заробітна плата виплачується за рахунок коштів, зароблених даним трудовим колективом; n її розміри ніякими максимальними межами не обмежуються і не можуть бути нижче мінімального, встановленого державою розміру оплати праці.

Оплата праці n Заробітна плата поділяється на дві частини: основну та додаткову. Оплата праці n Заробітна плата поділяється на дві частини: основну та додаткову.

Трудова дисципліна. Дисциплінарні стягнення. n Трудова дисципліна - це сукупність правових норм, що регулюють Трудова дисципліна. Дисциплінарні стягнення. n Трудова дисципліна - це сукупність правових норм, що регулюють внутрішній трудовий розпорядок і встановлюють трудові права та обов'язки сторін трудового договору, а також заохочення за успіхи в роботі та відповідальність за умисне невиконання трудових обов'язків. виробнича дисципліна трудова дисципліна робочого часу технологічна дисципліна

Трудова дисципліна. Дисциплінарні стягнення Чинники у забезпеченні трудової дисципліни : 1. Заохочення 2. Переконання Трудова дисципліна. Дисциплінарні стягнення Чинники у забезпеченні трудової дисципліни : 1. Заохочення 2. Переконання 3. Виховання 4. Примус

Трудова дисципліна. Дисциплінарні стягнення n Загальна дисциплінарна відповідальність за порушення працівником трудової дисципліни встановлюється Трудова дисципліна. Дисциплінарні стягнення n Загальна дисциплінарна відповідальність за порушення працівником трудової дисципліни встановлюється за Кодексом законів про працю України та правилами внутрішнього трудового розпорядку. Види дисциплінарних стягнень: 1. Догана 2. Звільнення з роботи.

Трудова дисципліна. Дисциплінарні стягнення n До порядку застосування дисциплінарного стягнення встановлені такі обов'язкові вимоги; Трудова дисципліна. Дисциплінарні стягнення n До порядку застосування дисциплінарного стягнення встановлені такі обов'язкові вимоги; - виявлення дисциплінарного проступку; - отримання від порушника письмового пояснення; додержання строків накладення дисциплінарного стягнення - один місяць із дня виявлення дисциплінарного проступку і шість місяців із дня його вчинення працівником; - видання власником наказу чи розпорядження про застосування дисциплінарного стягнення; - доведення наказу (розпорядження) під розписку до відома працівника.

Трудова дисципліна. Дисциплінарні стягнення n Дисциплінарні звільнення застосовуються за такі проступки: - систематичне порушення Трудова дисципліна. Дисциплінарні стягнення n Дисциплінарні звільнення застосовуються за такі проступки: - систематичне порушення трудової дисципліни; - прогул; - поява на роботі в нетверезому стані, у стані наркотичного або токсичного сп'яніння; - розкрадання за місцем роботи державного або громадського майна.

Матеріальна відповідальність працівників n Матеріальна відповідальність працівників — це відповідальність за трудове майнове правопорушення Матеріальна відповідальність працівників n Матеріальна відповідальність працівників — це відповідальність за трудове майнове правопорушення — заподіяння прямої дійсної шкоди майну роботодавця внаслідок порушення покладених на них трудових обов'язків.

Матеріальна відповідальність працівників Підстави матеріальної відповідальності працівників Порушення працівником трудових обов’язків Наявність заподіяної працівником Матеріальна відповідальність працівників Підстави матеріальної відповідальності працівників Порушення працівником трудових обов’язків Наявність заподіяної працівником прямої дійсної шкоди майну роботодавця

Матеріальна відповідальність працівників На працівників не може покладатись відповідальність: За шкоду, яка належить до Матеріальна відповідальність працівників На працівників не може покладатись відповідальність: За шкоду, яка належить до категорії нормального виробничогосподарського ризику За неодержані організацією прибутки За шкоду, заподіяну працівником, що перебував у стані крайньої необхідності

Матеріальна відповідальність працівників n Відсутність підстав чи однієї з умов матеріальної відповідальності звільняє працівників Матеріальна відповідальність працівників n Відсутність підстав чи однієї з умов матеріальної відповідальності звільняє працівників від обов'язку відшкодувати заподіяну шкоду.

Матеріальна відповідальність працівників n Обмежена матеріальна відповідальність працівників. Сутність обмеженої матеріальної відповідальності полягає в Матеріальна відповідальність працівників n Обмежена матеріальна відповідальність працівників. Сутність обмеженої матеріальної відповідальності полягає в тому, що працівник зобов'язаний нести матеріальну відповідальність за заподіяну роботодавцеві майнову шкоду в розмірі цієї шкоди, але не більше свого середнього місячного заробітку.

Матеріальна відповідальність працівників n Повна матеріальна відповідальність працівників. Сутність повної матеріальної відповідальності полягає в Матеріальна відповідальність працівників n Повна матеріальна відповідальність працівників. Сутність повної матеріальної відповідальності полягає в тому, що на працівникові лежить обов'язок нести відповідальність за заподіяну роботодавцеві з вини працівника пряму дійсну шкоду в повному обсязі без будьякого обмеження

Матеріальна відповідальність працівників n Підвищена матеріальна відповідальність працівників — це обов'язок працівників покрити заподіяну Матеріальна відповідальність працівників n Підвищена матеріальна відповідальність працівників — це обов'язок працівників покрити заподіяну майну роботодавця шкоду у встановленому законом розмірі й у випадках, коли фактичний розмір шкоди перевищує її номінальний розмір.

Матеріальна відповідальність працівників n Способи покриття заподіяної працівником шкоди: 1. Добровільний порядок 2. Примусовий Матеріальна відповідальність працівників n Способи покриття заподіяної працівником шкоди: 1. Добровільний порядок 2. Примусовий порядок: 2. 1. За розпорядженням роботодавця 2. 2. Судовий