примати 8в.pptx
- Количество слайдов: 28
Презентація на тему: Ссавці Ряд примати Проект виконала Учениця 8 В класу Єршова Анастасія Учитель Бакал Оксана Валерівна
Примати — ряд плацентарних ссавців, що включає, зокрема, мавп і людину. Приматам характерні п'ятипалі, дуже рухомі верхні кінцівки (руки), зіставлення великого пальця іншим, нігті. Тіло покрите волоссям, а у лемурових і деяких широконосих мавп є ще і підшерстя, тому їх волосяний покрив нагадуєхутро. Для багатьох видів характерні мантії, гриви, бороди, вуса тощо. Більшість приматів мають хвіст. Голова приматів має збільшений мозковий відділ черепа та вкорочені щелепи. В приматів добре розвинений головний мозок, котрий у більшості видів із борознами і звивинами.
Примати поширені в тропічних та субтропічних районах Північної та Південної Америки, Африки та Азії. Більшість приматів проживають в лісах, але деякі (зокрема, людиноподібні мавпи та бабуїни) ведуть наземний спосіб життя, зберігаючи при цьому здатність лазити по деревам. Приматам притаманні соціальні зв'язки, більшість з них живуть стадами або сімейними групами. Наука, що вивчає приматів, називається приматологією.
Загальна характеристика Бінокулярний зір Волосяний покрив П'ятипалі кінцівки Пальці з нігтями Великий палець кисті протиставлений всім іншим Недорозвинений нюх Значний розвиток півкуль головного мозку
Зовнішній вигляд Для мавп характерні п'ятипалі дуже рухливі верхні кінцівки (руки), протиставлення великого пальця іншим (для більшості), нігті. Тіло більшості приматів вкрите волоссям, а у лемурових і деяких широконосих мавп є ще й підшерстя, через що їх волосяний покрив можна назвати справжнім хутром.
Класифікація Ряд приматів виділив ще в 1758 Лінней, який відніс до нього людей, мавп, напівмавп, летючих мишей і лінивців. За визначальні ознаки приматів Лінней прийняв наявність двох молочних залоз і пятипалої кінцівки. З XVIII століття склад таксону змінився, але ще в XX столітті повільного лорі відносили до лінивців, а кажани були виключені з числа найближчих родичів приматів на початку XXI століття.
Різноманіття Представники
Вищі примати До вищих приматів відносять мавп у вузькому сенсі (у широкому сенсі до мавп відносять і решту приматів) талюдина. Традиційно вищих приматів протиставляли нижчим приматам (нижчим мавпам), які, проте, не складаютьмонофілетичної групи і не розглядаються як таксон.
Мавпи — несистематична група приматів, яка за визначенням загалом збіга ється з обсягом вищих приматів, але за винятком людини Під словом «мавпи» розуміють одне з двох: всіх, за винятком людини, представників ряду приматів ; у вужчому сенсі мавпами вважають ті види, які відносилися підряду «справжніх мавп» , яких у нині застарілій класифікації протиставляли напівмавпам.
Широконосі, або мавпи Нового Світу — перворяд приматів з інфраряду "вищі примати" Широконосі — сестринська група вузьконосих. Разом з вузьконосими (мавпами Старого Світу) утворюють інфраряд мавповидих а з довгоп'ятами утворюють підряд сухоносих мавп.
Коатові, або «мавпи-павуки» — родина ссавців з ряду приматів , одна з чотирьох родин мавп Нового Світу, тобто парворяду Широконосі
Сакієві — одна з п'яти родин мавп Нового Світу. Більшість видів живуть в Амазонськомурегіоні Бразилії; деякі проживають від Колумбії на півночі до Болівії на півдні. Уакарі
Капуцинові, або Чіпкохвості мавпи — одна з чотирьох родин мавп Нового Світу, тобто парвряду. Широконосі Характеризується довгим та часто хватальним хвостом (за включенням короткохвостих сакі). Капуцин
Вузьконосі — таксон ссавців, надродинна група приматів, що має ранг парворяду і об'єднує три родини приматів, відомих під спільною назвою «мавпи Старого Світу» .
Мавпові — підродина мавп Старого Світу, що включає приблизно 71 видів. Більшість видів підродини живуть на південь від Сахари, хоча загалом проживають від далекосхідних частин Азії через північну Африку, а також на Гібралтарі.
Колобусові — підродина мавп Старого Світу, що включає 59 видів в 10 родів. підродина може поділятись на дві триби або на три групи. Це середніх розмірів примати з довгими хвостами і різноманітними кольорами. Забарвлення майже всіх молодих тварин сильно відрізняється від забарвлення дорослих. Більшість видів деревні, хоча деякі живуть більше на землі. Їх можна знайти в різних місцях проживання різних кліматичних зон (тропічні ліси, мангрові ліси, гірські ліси і савани), але не в пустелях та інших посушливих районах. Вони живуть в групах, але в різних формах груп. Вони майже виключно травоїдні, переважно живлячись листям, квітами і плодами; іноді їдять комах та інших дрібних тварин. Вони мають багатокамерні, складні шлунки, що робить їх єдиними жуйними приматами. На відміну від іншої підродини мавпових, Cercopithecinae, колобусові не мають защічних мішків. Вагітність в середньому триває від шести до семи місяців. Молодь годується молоком близько одного року і єстатевозрілою в 3— 6 років. Їх тривалість життя становить близько 20 років.
Гібонові — родина приматів, котрі проживають в тропічних і субтропічних лісах південно-східної Азії, у тому числі на островах Суматра, Борнео і Ява. Перекладається як «мавпа, що ходить по деревам» . Згідно з. МСОП родина поділяється на 4 роди і 16 видів сучасних тварин. Розміри більшості гібонових не дуже відрізняються, за винятком сямангів. Вага більшості гібонів становить 4 -8 кг (сямангів — 9 -13 кг), довжина голови й тулуба — 42 -64 см (сямангів — 47 -60 см). Череп округлий без гребінів, ікла довгі, мають вигляд шабель. Хвіст відсутній. Обличчя, долоні, підошва оголені. Є сідничної мозолі. Передні кінцівки значно довші задніх, співвідношення їх довжини до довжини хребта дорівнює 180. Кисті той же довжини, як стопи, або довше їх. пальці кистей значно довше пальців стоп. Великий палець кисті тонкий, довгий та здатен відсуватися у бік. Пальці стопи короткі, але великий палець більше за інші й здатен до хапання, коли він лазить. На великих пальцях кистей та стоп нігті плоскі та широкі. На кистях рук та ступнях найбільш довгий палець третій. Статевий диморфізм незначний. Шерсть довга, густа. Колір її — від чорного (у сямангів) і темно-коричневого до блідожовтого-коричневого і сріблясто-сірого.
Людинові Гомініди, або людинові — родина ряду приматів, включає як викопних (пітекантропа, неандертальцята ін. ), так і сучасних людей
Горили Зріст дорослих самців може варіювати від 1, 65 до 1, 75 м (за іншими даними — до 2 м) при ширині плечей близько 1 м. Вага самців в середньому 140– 170 кг, але може перевищувати й 200 кг. Самиці важать приблизно вдвічі менше. Будова тіла горил масивна, сильно розвинена мускулатура; ці тварини володіють величезною силою. Волосся й шкіра чорні, у дорослих самців на спині з'являється поперечна срібляста смуга. Задні кінцівки набагато коротші від передніх, тому горили пересуваються спираючись накулаки передніх кінцівок. Голова велика, з низьким лобом, масивною виступаючою вперед щелепою і могутнім надочноямковим валом. Об'єм мозку — близько 600 см³. Статева зрілість у самиць наступає в 10— 12 років, у самців в 11— 13 (у неволі раніше). Раз на 3— 5 років народжують одне дитинча, яке залишається з матір'ю до появи наступного. Вагітність триває 8, 5 місяців. Живуть горили до 30— 50 років.
Шимпанзе — рід родини гомінідів ряду приматів. До нього відносіться два сучасних види: шимпанзе звичайний і шимпанзе карликовий , також відомий під назвою бонобо. Останній є генетично найближчою до людей твариною. Більш відомий шимпанзе звичайний поширений головним чином в західній і центральній Африці. Бонобо зустрічається у лісах Демократичної Республіки Конго. Ріка Конго є кордоном між двома видами. Зараз обидва види знаходяться під загрозою вимирання.
Довгоп'яти — група дрібних приматів, що мешкає у тропічних лісах Південно-Західної Азії. Довгоп'яти виникли в еоцені 45 млн років тому. Були поширені в Європі, Азії, Північній Африці та Північній Америці. До наших днів дожило десяток видів, що поширені на островах Індонезії та в Індокитаї
Мавпи та людина Багато видів мавп відомі через різноманітні відносини з людиною. Деяких з них утримають як домашніх тварин, інших використовують як модельний організму лабораторних дослідженнях і космічних експериментах. Часто на них полюють через загрозу сільському господарству або використовують для допомоги інвалідам. Мавпи також грають символічну роль у багатьох релігіях та легендах, де зазвичай вони є символом винахідливості та пустощів. Використання як домашньої тварини Утримання в зоопарках
Використання для допомоги інвалідам Деякі організації тренують капуцинів для допомоги людям з деякими інвалідностями, такими як параліч, пошкодження спинного мозку або іншими пошкодженнями можливостей до руху. Після тренування удома з дитинства, мавпи проходять професійне тренування, після чого їх допускають до догляду за паралітиком. Ці мавпи здатні виконувати прості домашні завдання, такі як розігрівання їжі, миття обличча паралітика, відкривання пляшок. Використання в дослідженнях Споживання в їжу В багатьох регіонах Африки мавп їдять і на ринках можна купити їх м'ясо. Також вживають мавп в їжу південноамериканські індіанці в амазонських джунглях. Переважно мавп їдять в країнах, де вони широко розповсюджені і досі є звичайними тваринами. Виключенням є мавп'ячий мозок, що вважається делікатесом в Південній Азії, Китаї та Африці.
Дякую за увагу !!!