Дощовий черв'як.ppt
- Количество слайдов: 10
Презентація на тему: “Професія дощового червяка” У групі працюють: 1. 1) Швець Марія 2. 2) Осіньська Марина 3. 3) Сокірко Ілля
1) Характеристика дощового черв'яка(форма, розміри, забарвлення) Тіло дощових червів складається з багатьох кілець (сегментів) кількість яких в різних видів від 80 до 320. Всі сегменти, окрім переднього, мають по 8, а в деяких тропічних видів — по декілька десятків, коротких щетинок, які допомагають тварині чіплятися за ґрунт під час руху. Довжина тіла великих тропічних дощових черві до 2 -2, 5 метрів, в Україні дорослі черв'яки доростають до 15 -30 сантиметрів, а на півдні України й більше. Забарвлення — від ясно-сіруватого до чорнувато-бурого або вишневочервоного. Черевна сторона тіла плоска, спинна — опукла і темніша, ніж черевна. Приблизно там, де закінчується передня частина тіла, у хробака є потовщення, зване пояском який розташований у більшості українських видів між 25 і 40 -м сегментами.
2) Де живуть? Дощові черв'яки зустрічаються у всьому світі. Звичайні дощові черв'яки живуть у всій Європі та Азії, скрізь, де вони знаходять належні ґрунтові і кліматичні умови. Живуть в грунті, де просуваються, розштовхуючи частки її головою або заковтючи їх.
3) Звідки пішла назва? Таку назву ці черви дістали через те, що після сильних дощів, коли вода заповнює їхні ходи, вони у значній кількості виповзають на поверхню грунту.
4) Професія дощового черв'яка - грунтоутворення. а)збагачення грунту органічними речовинами: Дощові черв'яки, переробляючи рослинні залишки й інші органічні речовини (гній, кору дерев, відходи індустрії і т. д. ), сприяють утворенню гумусу землі. Це її органічна частина, багата поживними елементами. Відразу поліпшується механічний склад землі, знижується кількість шкідливих організмів. За день 1 млн черв'яків здатні пропустити до 500 кг відходів і перетворити їх у цінні добрива, що містять величезну кількість поживних речовин, ферментів, потрібних організмів.
б)розпушування грунту Черв'яки відмінно розпушують грунт, що в 5 -10 разів нарощує площу зіткнення її з повітрям, сприяє проникненню кисню і води в глибокі шари. Ходи черв'яків зміцнюються водостійким матеріалом (виділеннями), тому вони не запливають і служать тривалою спорудою для пропуску осадових вод.
в)перемішування грунту Завдяки дощовим черв'якам відбувається перемішування шарів грунту. Заковтування хробаками грунту і винесення її на поверхню являє собою безперервно йде процес утворення нового поверхневого шару, в якому частки грунту з різних глибин виявляються ретельно перемішаними один з одним. Перемішування шарів грунту йде не тільки завдяки винесенню частинок грунту з глибини на поверхню, не менше значення має переміщення частинок з поверхневих шарів у глибину.
5) Ч. Дарвін про дощового черв'яка. Чарльз Дарвін був першим, хто уважно придивився до дощових червів та оцінив їх можливості і роль на планеті. Він вказав на велике значення дощових червів у закопуванні різних предметів що лежать на поверхні землі й утворенні грунтового шару.
6)Цікаві факти Велетенський південноафриканський земляний черв'як (Microhaetus rappi) може вирости 6. 7 метрів. Найбільші черв'яки досягають 2. 5 сантиметра в діаметрі У одному акрі хорошого грунту може бути більше мільйона земляних черв'яків. Багато хто з видів земляних черв'яків, тепер знайдених в Північній Америці, був спочатку принесений європейськими поселенцями.
Земляний черв'як - одна з самих слизових істот у цьому світі. Дощові черв’яки, як і всі кільчаки, здатні до регенерації. Якщо тіло дощового черв’яка травмується, він не загине. Передня його частина може регенерувати хвостовий кінець, а задня – відновлювати передні сигменти.