Городецька.pptx
- Количество слайдов: 19
Презентація на тему: «Пом’якшувальні лікарські засоби» Підготувала студентка групи ВМ-22 Городецька Вікторія
План презентації: І. Загальна характеристика пом’якшувальних лікарських засобів. ІІ. Коротка характеристика деяких представників пом’якшувальних лікарських засобів.
Загальна характеристика пом’якшувальних лікарських засобів. Пом’якшувальні засоби – це жири і жироподібні речовини тваринного, рослинного і мінерального походження, які при нанесенні на шкіру, слизові оболонки та поверхню рани вкривають тканини рівномірним тонким шаром, попереджуючи подразнення чутливих рецепторів, а також роблять тканини більш еластичними, стимулюючи кровообіг і таким чином діючи протизапально. Місцева дія пом’якшувальних засобів зменшує біль при запаленні та сприяє нормалізації обмінних процесів і прискорює епітелізацію травмованої шкіри та слизових оболонок. Жироподібні речовини попереджують висихання шкіри, тим самим зменшують ризик появи тріщин, а значить, попереджують розвиток запальних процесів.
Пом’якшувальні засоби широко використовують у чистому вигляді втиранням у шкіру, нанесенням на слизові оболонки, поверхню рани та при опіках. Крім того, вони є незамінними як формоутворюючі для виготовлення мазей, паст, лініментів, свічок тощо. Для поверхневої дії до складу м’яких лікарських форм вводять речовини мінерального походження – вазелін, вазелінову олію та парафін, а для більш глибокої чи навіть резорбтивної дії – жири тваринного походження і рослинні олії, які сприяють всмоктуванню лікарських речовин у кров. Лікарські форми, виготовлені на основі жирів, непридатні для тривалого зберігання у зв’язку з поступовим їх окисленням (прогіркання) і утворенням токсичних речовин. Жироподібні речовини (вазелін, парафін) хімічно стійкі і не псуються.
Коротка характеристика деяких представників пом’якшувальних лікарських засобів. Вазелін – Vaselinum Суміш твердих, рідких і м’яких вуглеводнів. Продукт перегонки нафти. За ступенем забарвлення розрізняють вазелін білий (Vaselinum album) та жовтий (Vaselinum flavum). Однорідна прозора маса білого або жовтуватого кольору, нерозчинна у воді, добре змішується з оліями та жирами. Застосовують як протизапальний і пом’якшувальний засіб при запаленнях дійок, вимені, шкіри та при опіках, а також як формоутворююче при виготовленні мазей і паст.
Вазеліновак олія – Oleum Vaselini Синонім: рідкий парафін. Суміш рідких вуглеводнів нафти. Прозора масляниста рідина без запаху та смаку. Застосовують зовнішньо, як і вазелін, а також всередину для прискорення проходження фекальних мас.
Віск – Cera Складні ефіри високомолекулярних жирних кислот, які утворюються відповідними залозами робочих бджіл. Тверда маса з температурою плавлення 63 -65 С. Частіше застосовують жовтий (Cera flava), рідше вибілений на сонці (Cera alba) віск як складові частини формоутворюючих при виготовленні паст, пластирів, мазей тощо.
Парафін твердий – Paraffinum solidum Суміш високомолекулярних аліфатичних і циклічних вуглеводнів нафти, а також продуктів, одержуваних при сухій перегонці бурого вугілля, торфу, сланців. Тверда дрібнокристалічна маса без запаху і смаку. Використовують як складову частину формоутворюючих при виготовленні паст, мазей, а також у розплавленому вигляді для глибокого прогрівання тканин при хронічних запальних процесах, зовнішньо – для лікування опіків, виразок, травм.
Жир свинячий очищений – Adeps suillus depuratus Біла однорідна маса із специфічним запахом. Температура плавлення 34… 46 С. Добре змішується з жирними оліями. При тривалому зберіганні піддається прогірканню, тому його інколи консервують бензойною кислотою (1%) - Adeps suillus benzoatus. Добре всмоктується шкіою і сприяє проникненню в тканини лікарських речовин. Застосовують як основу для виготовлення мазей і паст. Інколи замість свинячого жиру застосовують бичачий (Sebum bovi) або овечий (Sebum ovillum).
Льняна олія - Oleum Lini Жирна олія з насінням льону (Linum asitatissimum). Прозора світло-коричневого кольору рідина із своєрідним запахом. Застосовують замість соняшникової олії.
Озокерит – Ozokeritum Синонім: гірський віск. Суміш рідких та твердих вуглеводнів, метану і сірководню смол, сполук нафтового походження. М’якувата темного кольору без особливого запаху, з тверда маса температурою плавлення 55… 65 С. Має велику теплоємкість, тому широко застосовується зовнішньо у вигляді гарячих аплікацій, при запаленні внутрішніх органів, вимені, м’язів і суглобів. При змішуванні з вазеліновою або рослинними оліями утворюється пластичний матеріал, який легко втирається в шкіру. Кілька компресів з підігрітого озокериту позитивно впливають на протікання гострих чи хронічних запальних процесів, нормалізуючи кровообіг та лімфовідтік, зменшуючи застійні явища, позитивно впливає на вегетативну іннервацію.
Конопляна олія – Oleum Cannabis Одержують її з насіння конопель (Cannabis savita). Прозора густувата рідина із своєрідним запахом і смаком. Застосовують як пом’якшувальний засіб зовнішньо, а також як основу для виготовлення розчинів, мазей, лініментів. Інколи вводять всередину як послаблюючий і проносний засіб.
Мигдальна олія – Oleum Amygdalarum Жирна олія з кісточок солодкого або гіркого мигдалю. Прозора жовтувата рідина без запаху. Використовують як розчинник лікарських речовин для зовнішнього , підшкірного і внутрішньом’язового введення.
Маслинова олія – Oleum Olivarum Жирна олія з плодів маслини (Olea europea). Прозора жовтувата рідина зі своєрідним запахом і смаком. Використовують як розчинник лікарських речовин для зовнішнього, підшкірного або внутрішньом’язового введення.
Персикова олія – Oleum Persicorum Жирна олія з плодів різних видів розоцвітих ( персик, абрикос, сливи, алича). Прозора жовтувата або жовтувато-зеленкувата із своєрідним запахом і смаком. Використовують як розчинник лікарських речовин для зовнішнього, підшкірного та внутрішньом’язового введення.
Бавовникова олія – Oleum Gossipii Жирна олія, яку одержують з насіння бавовнику (Gossypium herbaceum). Належить до напіввисихаючих олій. Використовують як розчинник для лікарських речовин для зовнішнього, внутрішнього і парентерального застосування.
Гліцерин – Glicerinum Триатомний спирт. Прозора сиропоподібна рідина без запаху, солодка на смак, змішується у всіх співвідношеннях з водою та спиртом. Має здатність поглинати воду і діяти на тканини обволікаюче, пом’якшувально, в’яжуче та злегка подразнююче. При втиранні у шкіру нормалізує кровообіг і попереджує утворення тріщин. При введенні в пряму кишку сприяє звільненню її від фекальних мас. Внутрішньо підсилює секрецію залоз і перистальтику кишечника.
Ланолін – Lanolinum Очищена жироподібна речовина, яку одержують в процесі промивання овечої вовни. У хімічному відношенні відрізняється від інших жирів тим, що жирні кислоти у ньому зв’язані не з гліцерином, а з одноатомними спиртами –холестерином та ізохолестерином. Густа, в’язка маса бурожовтого кольору зі слабким специфічним запахом. t плавлення 38… 42 С. Не розчиняється у воді, але має здатність поглинати її у великих кількостях ( до 150%) без зміни мазеподібної консистенції. Дуже стійкий при зберіганні. Легко втирається в шкіру. Широко застосовують для виготовлення мазей, лініментів, паст.
Городецька.pptx