ОБРАЗ МОВЦЯ 762978.ppt
- Количество слайдов: 28
Презентація на тему: “ Образ оратора ” з дисципліни: “ Українська мова ” Підготувала Студентка групи 21 КТ ГМК Грипич Олена Сергіївна
Зміст 1. Контакт з аудиторією 2. Образ оратора 3. Словесне оформлення публічного виступу 3. 1 Етап I 3. 2 Етап II 3. 3 Етап III
Контакт з аудиторією - найважливіша складова ораторського мистецтва, найважливіший момент спілкування, емоційний контакт оратора і його слухачів.
Контакт з аудиторією необхідний а) для залучення уваги слухачів, для того щоб мова сприймалася легко і з цікавістю, б) щоб впливати на слухачів (для цього ми і говоримо!). Контакт з аудиторією починається з початкової паузи (перед початком виступу, поки люди не зосередилися). Помилкою оратора буде обсмикувати аудиторію, вимагати тиші, робити зауваження тим, хто запізнився. Потужний засіб контакту з аудиторією - зоровий контакт. Час від часу треба дивитися в очі слухачам, тоді аудиторія відчуває турботу про себе, а промовець бачить, цікаво, чи не пора завершувати.
Поширені помилки ораторів: 1) дивитися поверх голів; 2) дивитися в упор на одного і того ж людини; 3) дивитися тільки в текст доповіді. Контакт з аудиторією відновлюється з допомогою майстерності викладу матеріалу, це: 1) питання до аудиторії (аудиторія пожвавлюється, беручи участь в обговоренні), 2) интрига (Про це я скажу трохи пізніше, Зараз я розповім дивовижний факт. . . ), 3) так звані зачіпки (автобіографічна розповідь, анекдот, цікавий факт, легенда), 4) невеликі відступи від теми.
Образ ритора При першому сприйнятті оратора увагу слухачів розподіляється наступним чином: 60% - ХТО оратор, що він з себе представляє; 30% - ЯК оратор говорить; 10% - ЩО він каже.
Одяг Він не повинен кидатися в очі, а повинен відповідати очікуванням аудиторії та характеру ситуації. Якщо аудиторія запам'ятає ваш костюм замість промови, треба зробити для себе відповідні висновки. Одяг завжди має бути охайним, акуратним, чистим.
Положення сидячи або стоячи Як вимовляти промову - сидячи або стоячи, - залежить від характеру виступу і розміру аудиторії. У невеликій аудиторії при неофіційній обстановці можна сидіти. Проте спостереження показали, що при інших рівних умовах перевага віддається доповідачу, який стоїть під час виступу.
Вираз обличчя Оратор повинен уникати стереотипних виразів особи, які можуть не відповідати настрою аудиторії. Вираз обличчя оратора має бути природним для нього самого. Часом слід дивитися в очі людям, що сидять в аудиторії
Жести Всі люди використовують жести в цілях підкріплення ідеї і допомоги в описі. Ораторові слід звернути увагу на жести, які він застосовує, оскільки вони надають значимість фрагментів мовлення, роблячи її більш виразною.
Словесне оформлення публічного виступу Для того, щоб виступ на публіці було успішним, необхідно не тільки знання основ ораторської майстерності. Не менш важливо знати і про те, як правильно заздалегідь підготуватися до мови. Правильна підготовка публічної промови здійснюється в кілька етапів.
Етап I. Підготовка змістовної сторони мови Тема виступу. На першому етапі підготовки промови потрібно вибрати й уточнити тему виступу, тобто чітко і ясно сформулювати, про який предмет йдеться. Необхідно підкреслити, що успіх виступу (який, безумовно, закладається вже в процесі правильної підготовки до промови) багато в чому залежить від ставлення та інтересу автора до теми.
Мета мови. Наступний дуже важливий крок підготовки визначення мети промови. Можливих цілей (і, відповідно, типів мовлення) досить багато, наприклад мови виховні, розважальні. Виділимо дві головні: інформаційна мова та агітаційна. В інформаційному мовленні головне завдання поділитися якимось знанням і змусити слухача замислитись. Агітаційна ж мова завжди містить у собі заклик до дії.
Робочий план. Третій крок підготовки до виступу - складання попереднього робочого плану. Це саме план підготовки, а не план самого виступу. Робочий план підпорядкований власною логікою, він прямолінійний, в ньому ще немає інтриги, зав'язки, деталей. План складається з 5 -6 головних питань, які ви хотіли б висвітлити в своєму виступі. Збір матеріалу. Наступний, четвертий, крок роботи над промовою - збір матеріалу. Існує кілька секретів, які можуть значно полегшити роботу на цьому етапі. потрібно мати на увазі: збір матеріалу - це не збір інформації. Це не стільки читання книг, скільки виношування власних думок з приводу даної теми. Тому не можна залишати збір інформації на останні один-два дня. Структура мови. Після завершення змістовної підготовки до виступу необхідно зайнятися його формою: ретельно продумати структуру мови, послідовність частин і розділів, керуючись тепер вже не логікою збору матеріалу, а логікою його подачі. Робота на цьому важливому етапі істотно залежить від характеру очікуваної аудиторії. Як правило, в структурі мови виділяють три частини: вступ, основну частину і висновок.
Етап II. Словесне оформлення виступу Другий етап підготовки підготовка до безпосереднього викладу тексту, словесне оформлення публічного виступу за законами красномовства.
Кількість слів (активний словник). Найперший критерій багатства і бідності мовлення - це кількість слів, які використовує оратор. У Пушкіна, наприклад, в активному обігу було понад 20 тисяч слів, а відома героїня Ільфа і Петрова Еллочка Щукіна легко і вільно обходилася тридцятьма". Так що активний словниковий запас людини, що виступає перед публікою, повинен бути досить багатим.
Багатозначність. Багата мова характеризується також правильним використанням багатозначних слів. Наприклад, слово будинок. В яких значеннях воно вживається Пушкіним? 1) Панський будинок відокремлений, горою від вітру огороджений, стояв над річкою" (будинок - "будівля, будова"); 2) Страшно вийти мені з будинку (будинок - "житло, де хто-небудь живе"); 3) Всім будинком правила одна Параша (будинок "домашнє господарство"); 4) Три будинки на вечір звуть (будинок - "родина"); 5) Будинок був у русі (будинок - "люди, що живуть разом"). Таким чином, різні значення слова розширюють межі його використання в мовленні. І ми самі можемо примножувати багатства рідної мови, якщо навчимося відкривати в словах їх нові значення.
Які багатозначні слова знаєте Ви?
Синоніми. Ніщо так не збагачує мову оратора, як синоніми рідної мови. Абсолютно однозначних слів у російській мові зовсім небагато: лінгвістика - мовознавство. Але зате поширені синоніми, що мають різні смислові та стилістичні відтінки. Передаючи ту чи іншу думку, слід використовувати багаті синонімічні можливості української мови!
Доберіть синоніми : • Сміятися • Кохати • Ні! реготати, іржати, вмирати зо сміху, качатися від сміху, гоготать, сміятися до сліз, до упаду. бути небайдужим, живити слабкість, любити, палати любов'ю, страждати по комунебудь, зітхати, сохнути, бути без розуму, душі не чаять. визволи, звільни, дудки, ні за що, ось ще, ще чого, ні за які пряники, тримай кишеню ширше, ні в якому разі! Ніколи!
Порівняння. Поповнення словникового запасу оратора відбувається також за рахунок порівнянь. Порівняння створюють неповторні образи. У книзі Д. Карнегі "Як виробляти впевненість у собі і впливати на людей, виступаючи публічно" дає порівняння, наприклад, до слова холодний: холодний, як. . . жаба, шомпол, гробниця, сіль, осінній дощ, глина, крижана вершина. Вдале порівняння робить мову багатою, прикрашає її.
Фразеологізми. Особливі образи в мові оратора створюють фразеологізми, тобто складні за складом мовні одиниці, що мають стійкий характер (ламати голову, згущувати фарби, кіт наплакав, догори ногами).
Відгадайте наступні фразеологізми :
Етап ІІІ. Остаточна підготовка виступу Отже, ваш виступ написано. Ви заздалегідь подбали і про його структуру, і про словесному оформленні, прагнучи до зрозумілості, інформативності, виразності мови, багатство словника. Оратору-початківцю написати цілком текст виступу дуже корисно. Навіть психологічно, коли ви знаєте, що перед вами лежить повний текст, це надає впевненість. На завершальному етапі зручно користуватися маркерами, виділяючи кольором ключові фрази тексту (розмітка). І, звичайно, менше закреслень і надписываний. Текст виступу повинен візуально легко сприйматися. При одному погляді на нього промовець повинен тут же бачити цікавлять його фрагменти. .
Якщо виступ належить важливий, бажано його прорепетирувати. Краще всього, якщо є живий слухач, в крайньому випадку, можна використовувати диктофон.
ОБРАЗ МОВЦЯ 762978.ppt