биология.pptx
- Количество слайдов: 20
Презентація на тему: Ембріональний розвиток Організмів Виконала: Буката Т. О. Група 1 Е-13 Викладач: Грек Л. К.
Запліднення Тривалість життя нового організму у вигляді однієї клітини (зиготи) триває у різних тварин від декількох хвилин до декількох годин і навіть днів, а потім починається 1 проникнення сперматозоїда в яйцеклітину 2 Злиття ядер гамет і утворення зиготи 3 яйцеклітина після запліднення
етапи ембріогенезу Розвиток організму з моменту заплідненя до народження або виходу з зародкових оболонок. етапи: 1. Дроблення зиготи. 2. Утворення бластули. 3. Гаструляція. 4. Нейрула.
Перший етап ембріонального розвитку називається дробленням. У результаті поділу з зиготи утворюються спочатку 2 клітини, потім 4, 8, 16 і т. д. Клітини, що виникають при дробленні, називаються бластомерами. зигота 1 сутка 2 сутка 3 сутка тутова ягода У процесі дроблення кількість клітин швидко зростає, вони стають дрібніше і утворюють сферу, всередині якої виникає порожнина - бластоціль. З цього моменту зародок називається бластулою.
Дроблення - процес мітотичного поділу зиготи на дочірні клітини (бластомери). Дроблення відрізняється від звичайного мітотичного поділу такими особливостями: 1) бластомери не досягають вихідних розмірів зиготи; 2) бластомери не розходяться, хоча і являють собою самостійні клітини. Бластула складається з: 1) бластодерми - оболонки з бластомерів; 2) бластоцель - порожнини, заповненої рідиною. Бластула людини - бластоциста.
Коли число клітин бластули досягає декількох сотень або тисяч, починається наступний етап ембріогенезу гаструляція. Гаструляція - це процес утворення зародкових листків. Гаструляція у людини відбувається в два етапи.
У процесі першого етапу утворюються два зародкових листка (екто-і ентодерми), два провізорних органу (амніон і жовтковий мішок). Крім того, безпосередньо перед початком першого етапу відбувається утворення такого провізорного органу, як хоріон. Формування хоріона - це другий етап в освіті плаценти. эктодерма энтодерма первинний рот вторинна порожнина тіла
Другий етап гаструляції - утворення третього (середнього) зародкового листка. Він називається мезодермою, тому що утворюється між зовнішнім і внутрішнім листками. У цьому випадку з двох сторін від первинної кишки утворюються втягування - кишені ( целомічні мішки). Усередині кишень знаходиться порожнина , що представляє собою продовження первинної кишки гастроцель. Целомічні мішки розростаються між ектодермою і ентодермою. Клітинний матеріал цих ділянок дає початок середньому зародковому листку мезодермі. Дорсальний відділ мезодерми , який лежить з боків від нервової трубки і хорди , розчленований на сегменти - соміти. Вентральний її відділ утворює суцільну бокову пластину, що перебуває з боків кишкової трубки.
Гісто-і органогенез (або диференціювання зародкових листків) являє собою процес перетворення зачатків тканини і органи, а потім і формування функціональних систем організму.
Після закінчення другої стадії гаструляції зародок носить назву гаструли і складається з трьох зародкових листків - ектодерми , мезодерми і ентодерми і чотирьох внезародишевих органів хоріона , амніону , жовткового мішка і аллантоиса. Одночасно з розвитком другої фази гаструляції формується зародкова мезенхима допомогою міграції клітин з все трьох зародкових листків. На 2 - 3 -му тижні , тобто в процесі другої фази гаструляції і відразу ж після неї , відбувається закладка зачатків осьових органів: 1 ) хорди ; 2 ) нервової трубки; 3 ) кишкової трубки.
Функції хоріона: Функціх жовткового мішка : 1) захисна; 1) кровотворення (освіта 2) трофічна, газообміном, стовбурових клітин крові); екскреторна та інші, в яких Хорін 2) утворення статевих бере участь, будучи складовою стволових клітин частиною плаценти і які виконує (гонобластов); плацента. 3) трофічна (у птахів і риб). Функції амниона - утворення навколоплідних вод і захисна функція.
Формування органів Зародкові листки були вперше описані в роботі російського академіка X. Пандера в 1817 р. , що вивчила ембріональний розвиток курячого зародка Християн Іванович Пандер (1794 -1865, Росія) Сутність теорії зародкових листків зводиться до двох основних положень: 1) організми багатоклітинних тварин розвиваються з трьох зародкових листків: зовнішнього, або ектодерми, середнього, або мезодерми, внутрішнього, або ентодерми; 2) кожна система органів у різних груп багатоклітинних тварин розвивається, як правило, з одного і того ж листка.
Правильно описує яйцеклітину у ссавців і людини, поширює вчення Х. Пандера про зародкові листки на всіх хребетних, формулює закон «зародкової схожості» , названий згодом його ім'ям. Карл Бер (1792 1876) « Законами Бера » : 1. найбільш загальні ознаки будь-якої великої групи тварин з'являються у зародка раніше, ніж менш загальні ознаки ; 2. після формування найзагальніших ознак з'являються менш загальні і так до появи особливих ознак , властивих даній групі ; 3. зародок будь-якого виду тварин у міру розвитку стає все менш схожим на зародків інших видів і не проходить через пізні стадії їх розвитку; 4. зародок високоорганізованого виду може мати подібністю із зародком більш примітивного виду , але ніколи не буває схожий на дорослу форму цього виду.
Біогенетичний закон Геккеля-Мюллера: кожна жива істота в своєму індивідуальному розвитку (онтогенез) повторює певною мірою форми, пройдені його предками або його видом Яскравий приклад виконання біогенетичного закону - розвиток жаби У пуголовка, як і у нижчих риб і риб'ячих мальків, основою скелета служить хорда. Череп у пуголовка хрящової, і до нього примикають добре розвинені хрящові дуги; дихання зяброве. Кровоносна система також побудована за риб'ячим типом: передсердя ще не розділилися на праву і ліву половини. Ернст Геккель (1834 -1919) Фріц Мюллер (1822 — 1897)
З ектодерми розвиваються: нервова система (разом з органами почуттів), зовнішній покрив тіла (у хребетних тільки зовнішня частина його), нігті, волосся, сальні і потові залоз), епітелій рота, носа, анального отвору, вистилання прямої кишки, емаль зубів, сприймають клітини органів слуху, нюху, зору і т. д. . Нервова система і органи чуття епідерміс шкіри похідні шкіри
Ентодерма З ентодерми розвиваються епітеліальні тканини, що вистилають стравохід, шлунок, кишечник, дихальні шляхи, легені або зябра, печінку, підшлункову залозу, епітелій жовчного і сечового міхура, сечівника, щитовидну і навколощитовидна залози. підшлункова заліза епітелій органів дихання сечового міхура печінка щитовидна залоза епітелій органів травлення
Мезодерма З мезодерми формуються: скелет, скелетна мускулатура, сполучна тканина основа шкіри (дерма), органи видільної та статевої систем, серцево - судинна система, лімфатична система, хорда, дерма шкіри, склера скелет мускулатура кровоносна система склера сечостатева система дерма
Розвиток ембріона Запліднення яйцеклітини. 1 добу (Зигота) і 3 добу (Морула). 5 діб (Бластула) і 10 діб (Гаструла). 3 наділи. Початок органогенезу. 5 тижнів. Довжина зародка 10 -15 мм. 6 тиждень. реєструються рух плода і скорочення серця. 8 -10 тижнів. Довжина плоду 10 см всі органи сформовані. 11 тижнів і 12 тижнів Триває розвиток усіх систем організму. 16 тижнів і 18 недель. Плод швидко зростає і мати відчуває його рух. 7 місяців. Завершальний період розвитку. 9 місяців. Народження людини.
Критичними періодами у розвитку людини: 1) гаметогенез (спермато-і овогенез); 2) запліднення; 3) імплантація (7 - 8 -у добу); 4) плацентація і закладка осьових комплексів (3 - 8 -й тиждень); 5) стадія посиленого зростання головного мозку (15 - 20 -й тиждень); 6) формування статевого апарату та інших функціональних систем (20 - 24 -й тиждень); 7) народження дитини; 8) період новонародженості (до 1 року); 9) період статевого дозрівання (11 - 16 років).
биология.pptx