ПРЕЗЕНТАЦІЯ ДО КУРСОВОЇ РОБОТИ НА ТЕМУ : «КЛІМАТ УКРАЇНСЬКИХ КАРПАТ» ВИКОНАВ СТУДЕНТ ГРУПИ ГТ-21 МЕЛЬНИЧУК ВОЛОДИМИР
ВСТУП • КЛІМАТ УКРАЇНСЬКИХ КАРПАТ ВИЗНАЧАЄТЬСЯ ГЕОГРАФІЧНИМ ПОЛОЖЕННЯМ ГІР ТА ЇХ ВИСОТОЮ НАД РІВНЕМ МОРЯ. У ГОРАХ ВІН ХОЛОДНІШИЙ І ВОЛОГІШИЙ, НІЖ НА ПРИЛЕГЛИХ ТЕРИТОРІЯХ. • В Українських Карпатах випадає найбільша кількість опадів в Україні. Якщо у передгір'ях вона становить не більш як 800 мм за рік, то в найвищих масивах — понад 1500 мм. Найбільше опадів — влітку, найменше — навесні і взимку. • НА КЛІМАТ КАРПАТ НАЙБІЛЬШЕ ВПЛИВАЄ ГЕОГРАФІЧНА ШИРОТА , А ТАКОЖ • АБСОЛЮТНА ВИСОТА НАД РІВНЕМ МОРЯ, ВІДДАЛЕНІСТЬ ВІД ОКЕАНУ , РЕЛЬЄФ , ЩО • ОТОЧУЄ ОБЛАСТІ, ХАРАКТЕР ПІДСТИЛАЮЧОЇ ПОВЕРХНІ.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА • УКРАЇНСЬКІ КАРПАТИ — ОДИН З НАЙБІЛЬШ МАЛЬОВНИЧИХ РЕГІОНІВ УКРАЇНИ. ВОНИ ХАРАКТЕРИЗУЮТЬСЯ СЕРЕДНЬОВИСОТНИМ І НИЗЬКОГІРНИМ РЕЛЬЄФОМ, НАЯВНІСТЮ ВЕЛИКИХ ПЛОЩ, ПРИДАТНИХ ДЛЯ ГОСПОДАРСЬКОГО, В ТОМУ ЧИСЛІ Й СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОГО ОСВОЄННЯ, НЕВИСОКИМИ ЗРУЧНИМИ ПЕРЕВАЛАМИ, ТЕПЛИМ М'ЯКИМ ВОЛОГИМ ПОМІРНО КОНТИНЕНТАЛЬНИМ КЛІМАТОМ, ЧІТКО ВИРАЖЕНОЮ ВЕРТИКАЛЬНОЮ ПОЯСНІСТЮ, А ТАКОЖ ВНУТРІШНІМИ ПРИРОДНО-ГЕОГРАФІЧНИМИ ВІДМІННОСТЯМИ.
ФІЗИКО-ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ Східні, або Лісисті, Українські Карпати — частина фізико-географічної провінції великої Карпатської гірської фізико-географічної країни, що розташована в Середній Європі. Власне гори мають протяжність до 280 км (із північного заходу на південний схід), ширину — до 100— 110 км. Східну межу фізико-географічної країни проводять по глибинному тектонічному розлому, який в основному відповідає в рельєфі долині Дністра. Це середньовисокі гори, які витягнуті з північного заходу на південний схід, паралельні гірські хребти мають асиметричну будову. Напрям простягання гірських хребтів зумовлений розташуванням основних тектонічних структур. Площа цієї провінції складає близько 24 тис. км 2. Це дорівнює території Кіровоградської або Миколаївської областей. Ця провінція охоплює територію Чернівецької та частково Закарпатської, Львівської та Івано. Франківської областей.
РЕЛЬЄФ І ГЕОЛОГІЧНА БУДОВА Гірська система Українських Карпат простягається смугою завдовжки 280 км і завширшки 100 км. Гори — здебільшого середньовисотні з пересічними висотами 1 000 -1500 м, тільки окремі вершини здіймаються більш як на 2 000 м. За віком вони належать до молодих гір Гірська система Українських Карпат простягається кількома паралельними пасмами, що розмежовані видовженими міжгірними долинами. Вододільна-Верховинські Карпати — середня вісь Українських Карпат. Хоча вони і не найвищі в гірській системі.
-На південь від Чорногори здіймається Мармароський масив - єдина частина Українських Карпат, де на поверхню виходять тверді кристалічні породи (гнейси, сланці). Масив охоплює Чивчинські і Рахівські гори. Недарма Рахівські гори здавна називають Гуцульськими Альпами. -Полонинсько-Чорногорські Карпати— найвищі. Вони охоплюють Полонинський хребет, порізаний долинами річок на окремі масиви-полонини (Рівна, Боржава, Красна), гірські масиви Свидовець і Чорногора та Гринявські гори. Висоти найвищих вершин сягають максимальних значень на Чорногорі, де шість з них здіймаються вище 2 000 м над рівнем моря. Там височить і найвища вершина України — г. Говерла (2 061 м).
ВНУТРІШНІ ВОДИ У КАРПАТАХ СФОРМУВАЛАСЯ НАЙБІЛЬШ ГУСТА РІЧКОВА МЕРЕЖА В УКРАЇНІ. ГОЛОВНИЙ КАРПАТСЬКИЙ ВОДОДІЛ РОЗДІЛЯЄ БАСЕЙНИ РІЧОК РІЗНИХ НАПРЯМКІВ. НА ПІВНІЧ І ПІВНІЧНИЙ СХІД ТЕЧУТЬ ДНІСТЕР І ЙОГО ПРИТОКИ - СТРИЙ, СВІЧА, ТИСМЕНИЦЯ, БИСТРИЦЯ, ЛІМНИЦЯ І ПРИТОКИ ДУНАЮ — СЕРЕ/ТА ПРУТ ІЗ ЧЕРЕМОШЕМ, А НА ПІВДЕНЬ І ПІВДЕННИЙ ЗАХІД — ПРИТОКА ДУНАЮ ТИСА, В ЯКУ ВПАДАЮТЬ ТЕРЕСВА, ТЕРЕБЛЯ, РІКА, БОРЖАВА, ЛАТОРИЦЯ. р. Дністер Вода часто виходить з берегів і завдає значної шкоди населеним пунктам, дорогам, господарським об'єктам. Карпатські річки несуть велику кількість уламкового матеріалу, який відкладають у своїх пониззях. На схилах гір у долинах річок трапляються зсуви. р. Тиса
ОЗЕРА У Карпатах чимало озер. Вони, як правило, невеликі за площею, але дуже мальовничі. Найбільшим з них є озеро Синевир, що виникло у верхів'ї р. Тереблі внаслідок завалу в горах. Воно лежить на висоті майже 990 м, має глибину 24 м. Доволі поширеними є озера льодовикового походження — найбільш високогірні в Україні: Бребенескул, Несамовите, Марічейка. Глибокі озера утворилися у бічних кратерах згаслих вулканів Вигорлат-Гутинського хребта. о. Синевир
Бребене скул — найбільш високогірне озеро України (1801 м над рівнем моря). Лежить у межах Рахівського району Закарпатської області, на території Чорногірського заповідного масиву (частина Карпатського біосферного заповідника). О. Бребенескул Маріче йка — високогірне озеро в Українських Карпатах, у масиві Чорногора, в межах Верховинського району Івано-Франківської області. Розташоване у південній частині Карпатського національного парку, на північно-східному схилі гори Шурин. На північний захід від озера розташована одна з найвищих вершин Українських Карпат — Піп Іван (2022 м). О. Марічейка
ФЛОРА Біля підніжжя на низькогір'ях та горбогір'ях, на схилах гір, росте листяний ліс. Його утворюють осередки первинних дубових лісів, які доповнюють граб, липа, клен, бук. Вище з'являються хвойні дерева — ялиця і ялина європейська (смерека). З листяних переважає бук. Ліс стає мішаним. На високих схилах і вершинах Карпат хвойні ліси змінюються чагарниками та субальпійським криволіссям із сосни гірської, ялівцю, вільхи зеленої та інших порід у карах та високих водозборах. Карпатським лісам властиві такі домішки порід: граб, явір, ясен, береза. Зрідка можна натрапити на кедр. Лісистість гір перевищує 50 % Природна (ландшафтна) верхня межа лісу в Українських Карпатах проходить на висоті 1300– 1680 м над р. м. Залежно від зонального поширення деревних порід у високогір'ї виділяють два варіанти верхньої межі лісу в Українських Карпатах: буковий та смерековий.
ФАУНА • У ФАУНІ УКРАЇНСЬКИХ КАРПАТ ПЕРЕВАЖАЮТЬ ПРЕДСТАВНИКИ ЛІСОВОГО КОМПЛЕКСУ. ТРАПЛЯЮТЬСЯ ОЛЕНЬ БЛАГОРОДНИЙ, ЗАЄЦЬ, ЛИСИЦЯ, ВОВК, ВЕДМІДЬ БУРИЙ, КІТ ЛІСОВИЙ, РИСЬ, КУНИЦЯ, ВИДРА, ДИКА СВИНЯ, БОРСУК, БІЛКА. • СЕРЕД ЕНДЕМІКІВ: БІЛКА КАРПАТСЬКА, ПОЛІВКА СНІГОВА. • . З ПТАХІВ — ТЕТЕРУК, ОРЯБОК, ДЯТЕЛ СТРОКАТИЙ І ЧОРНИЙ, СИНИЦЯ ЧОРНА І ЧУБАТА, ЛЕЛЕКА ЧОРНА, ОРЕЛ, БЕРКУТ, ШИШКАР ЯЛИНОВИЙ, ЗМІЄЇД, БАГАТО СПІВОЧИХ ПЕРЕЛІТНИХ ПТАХІВ. • У ШВИДКИХ ГІРСЬКИХ РІЧКАХ ВОДИТЬСЯ ФОРЕЛЬ. саламандра
ЕНДЕМІКИ КАРПАТ: Білка карпатська Полівка снігова Глухар карпатський
ПРОСТОРОВІ ЗМІНИ КЛІМАТУ Кліматичні умови Українських Карпат, незважаючи на їх відносно невелику площу, надзвичайно різноманітні. Основним фактором диференціації є різка зміна абсолютних висот: від 150 м до 2061 м. Разом з висотою змінюються термічний режим і режим зволоження. Виразно намічається ряд висотних кліматичних зон. • І. ЗАКАРПАТСЬКА ЗОНА ДУЖЕ ТЕПЛОГО, ПОМІРНО ВОЛОГОГО КЛІМАТУ. II. ПРИКАРПАТСЬКА ЗОНА ТЕПЛОГО, ПОМІРНО ВОЛОГОГО КЛІМАТУ. III. ПЕРЕДГІРНА ЗОНА ПОМІРНОГО, ВОЛОГОГО КЛІМАТУ. IV. НИЗЬКОГІРНА ЗОНА ПОМІРНОГО, ДОСИТЬ ВОЛОГОГО КЛІМАТУ. V. СЕРЕДНЬОГІРНА ЗОНА ПРОХОЛОДНОГО, ВОЛОГОГО КЛІМАТУ. VI. СЕРЕДНЬОГІРНА ЗОНА ПОМІРНО ХОЛОДНОГО, НАДМІРНО ВОЛОГОГО КЛІМАТУ. VII. ВИСОКОГІРНА ЗОНА ХОЛОДНОГО, НАДМІРНО ВОЛОГОГО КЛІМАТУ. КЛІМАТ ВСЕРЕДИНІ ЗОН ТАКОЖ НЕ ЗАЛИШАЄТЬСЯ ОДНОРІДНИМ. З ПІВНІЧНОГО ЗАХОДУ НА ПІВДЕННИЙ СХІД ЗРОСТАЄ ЙОГО КОНТИНЕНТАЛЬНІСТЬ.
У Прикарпатті виділяються три кліматичні райони: 1) Північно-західний, до м. Стрия, з найбільш "атлантичним" помірно теплим кліматом. Сума активних температур не перевищує 2500°. Зими тут теплі (середня температура січня -3, 9°), літо прохолодне (середня температура липня +17°). Район найбільш зволожений -700 мм опадів на рік; 2) Центральний, до м. Коломиї, теплий. Сума активних температур вища - 2600°, опадів менше - 700 мм, відчувається деяка континентальність клімату; 3) Східний, до м. Чернівців, з дуже теплим, але менш зволоженим кліматом. Сума активних температур 2800°, опадів - 600 мм. Середня температура січня 4, 8°, липня +18, 8°. Прикарпатське передгір'я також ділиться на три райони: 1) Північно-західний, до м. Болехова, найбільш зволожений, з м'якою зимою і нежарким літом; 2) Центральний, до м. Косова, з більш континентальним і менш вологим кліматом; 3) Південно-східний з найбільш континентальним кліматом.
КЛІМАТ ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛ. ЯК ЧАСТИНИ УКРАЇНСЬКИХ КАРПАТ • ТЕРИТОРІЯ ЗАКАРПАТТЯ МАЄ М'ЯКИЙ ПОМІРНО-КОНТИНЕНТАЛЬНИЙ КЛІМАТ. ВІН СФОРМУВАВСЯ ПІД ВПЛИВОМ СОНЯЧНОЇ РАДІАЦІЇ, ЩО ПОТРАПЛЯЄ НА ПОВЕРХНЮ, ЦИРКУЛЯЦІЇ ПОВІТРЯНИХ МАС І РЕЛЬЄФУ ТЕРИТОРІЇ. • КАРПАТСЬКІ ГОРИ ПЕРЕШКОДЖАЮТЬ ПРОНИКНЕННЮ ХОЛОДНИХ ПОВІТРЯНИХ МАС З ПІВНОЧІ, ТОМУ КЛІМАТ ТУТ ФОРМУЄТЬСЯ ПЕРЕВАЖНО ВОЛОГИМИ ПОВІТРЯНИМИ МАСАМИ З АТЛАНТИЧНОГО ОКЕАНУ І КОНТИНЕНТАЛЬНИМ ПОВІТРЯМ ПОМІРНИХ ШИРОТ. Закарпаття має достатнє зволоження. Найбільше опадів (понад 1400 мм) випадає в найвищій частині Карпатських гір – на сході та північному сході області.
• НА ТЕРИТОРІЇ ОБЛАСТІ ЧІТКО ВИДІЛЯЮТЬСЯ ПОРИ РОКУ. КОЖНА З НИХ МАЄ СВОЇ ОСОБЛИВОСТІ У ГІРСЬКІЙ І РІВНИННІЙ ЧАСТИНАХ. Зима на рівнині м'яка, коротка і нестала. Тут вона значно тепліша, ніж в інших районах України Сильні морози бувають рідко. Сніговий покрив нестійкий, часті відлиги. В горах зима суворіша і триваліша. Сніговий покрив досягає 1 м і більше, на найвищих вершинах сніг лежить аж до липня. Температури повітря нерідко опускаються до -30°С і нижче, середні ж у січні становлять -8°. . . -9°С. Весна характеризується значним впливом циклонів з Середземного моря. На рівнині весна починається в кінці лютого – на початку березня. В цей час можна спостерігати як різкі підвищення температури повітря (до +15°. . . +18°С), так і велике зниження (до -5°. . . -10°С). У квітні-травні температура може підніматись до +25°. . . +35°С, проте майже щорічно у другій половині квітня бувають
Літо у Закарпатті починається з другої декади травня (як і на Південному березі Криму). В цей час переважає морське повітря помірних широт, яке приносить велику кількість опадів. Континентальні тропічні повітряні маси, вторгаючись сюди, зумовлюють нерідко підвищення температури до +36°. . . +40°С (при середньодобовій +15°. . . +25°С). В гірських районах температура повітря значно нижча (в середньому +9°. . . +13°С), на найвищих вершинах влітку іноді випадає сніг. Осінь починається в другій половині вересня і триває 80 -90 днів. В цей період температура повітря значно знижується, в кінці жовтня починаються приморозки, збільшується кількість днів з туманами, тривалими опадами. Коли ж надходять теплі морські маси з Середземномор'я, встановлюється тепла погода з облоговими дощами.
ОСОБЛИВОСТІ АТМОСФЕРНОЇ ЦИРКУЛЯЦІЇ УКРАЇНСЬКИХ КАРПАТ • ЦИРКУЛЯЦІЙНІ ПРОЦЕСИ НАД КАРПАТАМИ, ЯКІ ЗАЙМАЮТЬ НА ЄВРОПЕЙСЬКОМУ МАТЕРИКУ СЕРЕДИННЕ ПОЛОЖЕННЯ, ДОСИТЬ СКЛАДНІ І РІЗНОМАНІТНІ. У СЕРЕДНІХ ШАРАХ ТРОПОСФЕРИ ТУТ ПЕРЕВАЖАЄ ЗАХІДНИЙ ПЕРЕНОС ПОВІТРЯНИХ МАС. • ЗАГАЛЬНА КАРТИНА АТМОСФЕРНОЇ ЦИРКУЛЯЦІЇ РІЗКО ЗМІНЮЄТЬСЯ ПІД ДІЄЮ СКЛАДНИХ ОРОГРАФІЧНИХ УМОВ. БАРИЧНИЙ І ВІТРОВИЙ РЕЖИМ. У ХОЛОДНИЙ ПЕРІОД (З ЖОВТНЯ ПО ТРАВЕНЬ) ТЕРИТОРІЮ КАРПАТ ЗАХОПЛЮЄ МОГУТНІЙ ВІДРОГ СИБІРСЬКОГО АНТИЦИКЛОНУ. • АНТИЦИКЛОНИ ПРИНОСЯТЬ КОНТИНЕНТАЛЬНЕ ПОВІТРЯ, ТОМУ В ЦЕЙ ЧАС ПОГОДА БЕЗХМАРНА, ЯСНА, ТИХА, СОНЯЧНА. ВЗИМКУ ВІДБУВАЄТЬСЯ РІЗКЕ ПОХОЛОДАННЯ, НАВЕСНІ ТА ВОСЕНИ - ЗАМОРОЗКИ. ВЛІТКУ І НАВЕСНІ ІНТЕНСИВНО РОЗВИВАЮТЬСЯ ЦИКЛОНАЛЬНІ ПРОЦЕСИ. • ЦИКЛОНИ ПРИНОСЯТЬ ПЕРЕВАЖНО МОРСЬКЕ ПОВІТРЯ. ВТОРГНЕННЯ ЇХ ВИКЛИКАЄ РІЗКІ ЗМІНИ ПОГОДИ. НЕБО ПОКРИВАЮТЬ НИЗЬКІ ХМАРИ, ДМУТЬ СИЛЬНІ ВІТРИ, ВЗИМКУ БУВАЮТЬ ЧАСТІ ГУСТІ СНІГОПАДИ І ВІДЛИГИ, ВЛІТКУ - РЯСНІ ДОЩІ ТА ГРОЗИ. ПЕРЕВАЖАЮТЬ ЗАХІДНІ ВІТРИ. • ХВИЛІ ХОЛОДНОГО ПІВНІЧНОГО ПОВІТРЯ ЛИШЕ ЗРІДКА ПРОРИВАЮТЬСЯ В
ТЕМПЕРАТУРНІ УМОВИ • ПОЛОЖЕННЯ КАРПАТ У ПІВДЕННИХ ШИРОТАХ ПОМІРНОГО ПОЯСУ І ОСОБЛИВОСТІ ЦИРКУЛЯЦІЇ АТМОСФЕРИ ВИЗНАЧАЮТЬ ЗАГАЛЬНИЙ, ДОСИТЬ ВЕЛИКИЙ ЗАПАС ТЕПЛА. З підняттям у гори істотно зростає тривалість періоду з негативним радіаційним балансом і від'ємними середньомісячними температурами повітря. Так, у Закарпатті холодний період триває 2, 5 місяці, в Прикарпатті - 3 (грудень - лютий), у горах вище 800 -1000 м - 5 місяців (листопад - березень). Найнижчі температури повітря бувають у січні: -3° в Закарпатті і -4, -5° у Прикарпатті. На висоті 1200 м (Турбат) середня температура січня -7, 9°, на Свидовці і Чорногорі -12°.
Середній градієнт Схили південні північні За січень 0, 63° 0, 61° За липень 0, 57° 0, 44° Річний 0, 70° Середні градієнти спадання температури з підняттям рельєфу місцевості на 100 м над рівнем моря 0, 56° Взимку в горах розподіл температури часто має інверсійний характер. У тиху морозну погоду щільні охолоджені шари повітря стікають вниз по схилах в улоговини і долини річок. Тому передгір'я (300 - 500 м), схили і вершини невисоких хребтів тепліші, ніж долини невеликих річок. З березня радіаційний режим стає додатнім. Починається загальне потепління. Для розвитку рослинного покриву велике значення має тривалість періоду активної вегетації і сума температур за цей час. У Закарпатті рослинність активно вегетує протягом 185 днів до середини жовтня і дістає 3300 -2800° тепла. У Прикарпатті цей період коротший (165 днів) - до 10 жовтня з сумою температур 2800 -2200°.
ТЕМПЕРАТУРНІ ЗОНИ КАРПАТ БЕРУЧИ ЗА ОСНОВУ ВЕРТИКАЛЬНУ ПОЯСНІСТЬ КЛІМАТУ В ГОРАХ, М. С. АПДРІАНОВ (1957) ВИДІЛЯЄ В КАРПАТАХ ШІСТЬ ВИСОТНО-ТЕРМІЧПИХ ЗОН: • ТЕПЛА ЗОНА ВКЛЮЧАЄ НИЗОВИНИ ЗАКАРПАТТЯ. СУМА АКТИВНИХ ТЕМПЕРАТУР СТАНОВИТЬ ТУТ 2800— 3100°, СЕРЕДНЯ ТЕМПЕРАТУРА НАЙТЕПЛІШОГО МІСЯЦЯ (ЛИПНЯ) 1920°, НАЙХОЛОДНІШОГО (СІЧНЯ) ВІД 3 ДО 5°. ТРИВАЛІСТЬ ТЕПЛОГО ПЕРІОДУ — 265 ДНІВ. • ПОМІРНО ТЕПЛА ЗОНА ВКЛЮЧАЄ ПЕРЕДГІР’Я ПРИКАРПАТТЯ І ЗАКАРПАТТЯ В ІНТЕРВАЛІ ВИСОТ ВІД 250 ДО 450— 500 М НАД РІВНЕМ МОРЯ. СУМА АКТИВНИХ ТЕМПЕРАТУР СТАНОВИТЬ 22002800°. СЕРЕДНЯ ТЕМПЕРАТУРА ЛИПНЯ 19— 17°, СІЧНЯ -— ВІД 4, 5 ДО 5°. • ПОМІРНА ЗОНА РОЗТАШОВАНА НА СХИЛАХ ПІВДЕННОГО І ПІВНІЧНОГО МІКРОСХИЛІВ В ДІАПАЗОНІ ВИСОТ ВІД 450 -500 ДО 850 М. НАД РІВНЕМ МОРЯ. СУМА АКТИВНИХ ТЕМПЕРАТУР ДОРІВНЮЄ 1600 -2200 ГРАДУСІВ, СЕРЕДНЯ ТЕМПЕРАТУРА ЛИПНЯ-17, 2 -15 , СІЧНЯ-1, 9 -6 ГРАДУСІВ. • ПРОХОЛОДНА ЗОНА ЗАЙМАЄ ДІАПАЗОН ВИСОТ ВІД 850 ДО 1250 И. НАД РІВНЕМ МОРЯ. СУМА АКТИВНИХ ТЕМПЕРАТУР НЕ ПЕРЕВИЩУЄ 100 -1600 ГРАДУСІВ. СЕРЕДНЯ ТЕСПЕРАТУРА ЛИПНЯ 13, СІЧНЯ-8, 5. ТЕПЛИЙ ПЕРІОД ТРИВАЄ ПРИБЛИЗНО 220 ДНІВ. • ПОМІРНО ХОЛОДНА ЗОНА ОХОПЛЮЄ В ОСНОВНОМУ СХИЛИ ВОДОДІЛЬНИХ КАРПАТ ТА ЇХ ПІВДЕННИХ І ПІВНІЧНИХ ВІДРОГІВ У ДІАПАЗОНІ ВИСОТ ВІД 1250 ДО 1500 М. СУМА АКТИВНИХ ТЕМПЕРАТУР ДОРІВНЮЄ 1000 -1600, СЕРЕДНЯ ТЕМПЕРАТУРА ЛИПНЯ 12, СІЧНЯ-10. • ХОЛОДНА ЗОНА ЗАЙМАЄ НАЙВИЩІ ПОЛОЖЕННЯ ГІР НА ВИСОТАХ ВІД 1500 ДО 2000 М. СУМА АКТИВНИХ ТЕМПЕРАТУР НЕ ПЕРЕВИЩУЄ 600 ГРАДУСІВ. СЕРЕДНЬОРІЧНА ТЕМПЕРАТУРА БЛИЗЬКА 0. СЕРЕДНЯ ТЕМПЕРАТУРА СЕРПНЯ-12 -18, СІЧНЯ – 10 - -12