Precizări privind activităţile integrate d-na inspector Preda Viorica
Pentru activitatea integrată: integrarea se realizează ALA+ADE/ ADE-uri/ pe o zi; se trece o singură temă a activităţii (povestea zilei!); se realizează un singur proiect didactic respectându-se etapele acestuia;
se trec 3 -5 obiective operaţionale fără a le defalca în cognitive, afective, motrice; la centrele de activitate se trece sarcina nu obiectivele (avem deja stabilite obiectivele operaţionale pentru toată ziua!); captarea atenţiei se face o singură dată (după care se pleacă în “călătoria zilei”, se derulează “povestea zilei”);
un la singur final al activităţii; veriga asigurarea retenţiei şi a transferului de cunoştinţe se poate face activitate practică sau artistico-plastică, pregătirea pentru activitate făcându-se în cadrul tranziţiei dacă este necesară ( încălzirea mâinilor);
se ţine cont de puterea de concentrare a copilului - dacă scade interesul pentru o activitate se face o scurtă tranziţie, se trece la activitatea următoare apoi se reia cea precedentă;
ADE-urile din tura II: sunt o continuare a activităţilor de dimineaţă; se repetă sub alt nume, alt conţinut, mod de realizare, cu alt material.
ATENŢIE: folosiţi doar fişele psihopedagogice trimise de la minister şi afişate pe site-ul http: //isj. vs. edu. ro/ la secţiunea Învăţământ preşcolar sau pe site-ul www. edu. ro ! la completarea fişelor comportamentele pot fi în dezvoltare şi la finalul grădiniţei, chiar şi în clasa I- pentru argumentare se verifică portofoliul copilului;
fără caiet de observaţii tipizat! Pentru Caietul de observaţii rezervaţi o pagină-două fiecărui copil, notaţi pe stickere dacă observaţi o evoluţie sau involuţie într-o zi, iar în cadrul orelor de activitate metodică treceţi observaţiile în caiet, la pagina copilului.