Правова основа НБУ Тема 2
Питання 1. 2. 3. Утворення Національного банку України. Особливість правового статусу НБУ. Економічні засади діяльності НБУ.
Питання для самостійної роботи Попередники НБУ (огляд функціонування): n Державний банк Росії, n Український державний банк. n Державний банк СРСР.
Література n n n Про Національний банк України: ЗУ від України 20. 05. 1999 № 679 XIV (у ред. з 17. 08. 2012) Про банки і банківську діяльність: ЗУ від діяльність 07. 12. 2000 № 2121 III (у ред. з 19. 08. 2012) Центральний банк та грошово-кредитна політика: Підручник / Кол. авт. : політика А. М. Мороз, М. Ф. Пуховкіна, М. І. Савлук та ін. — К. : КНЕУ, 2005. — 556 с.
Національний банк України зі статусом центрального емісійного банку держави був утворений у 1991 р. на базі Української республіканської контори Держбанку СРСР, яку було оголошено власністю України.
Правовою основою утворення Національного банку України став закон «Про банки і банківську діяльність, ухвалений Верховною » , » Радою УРСР 20 березня 1991 р.
Попередниками НБУ можна вважати Державний банк Росії і Росії Державний банк СРСР, оскільки Україна СРСР входила до складу Російської імперії, а потім — Радянського Союзу, а також Український державний банк, який банк функціонував за часів української державності 1917— 1920 рр.
Принципи організації та функціонуван функціонува НБУ n n n n n Принцип незалежності НБУ Принцип парламентського та президентського контролю за діяльністю НБУ Принцип розмежування державних фінансів і коштів НБУ Принцип організації НБУ на підставі державної власності Принцип здійснення діяльності без мети одержання прибутку Принцип економічної самостійності Принцип централізації системи НБУ Принцип єдності системи НБУ Принцип колегіальності управління системою НБУ Принцип вертикальної структури управління системою НБУ
Під правовим статусом ЦБ розуміють його роль і місце в системі державних органів, що закріплені на конституційному і законодавчому рівнях.
На сучасному етапі правовий статус Національного банку України визначається на двох рівнях: конституційному і спеціальному законодавчому
Конституційний рівень n n Згідно з Конституцією Національний банк України — це центральний банк держави, основною функцією якого є забезпечення сталості грошової одиниці. Конституція України, визначаючи особливий статус НБУ, установила повноваження Верховної Ради України і Президента України стосовно формування Ради Національного банку і призначення на посаду та звільнення з посади голови Національного банку.
Законодавчий рівень n n n правове становище НБУ регулюється спеціальним законом «Про Національний банк України» , який був ухвалений Верховною Радою України 20. 05. 1999 р. Згідно з законом Національний банк — це центральний банк України, особливий центральний орган державного управління, функції, операції, повноваження і принципи функціонування якого визначені в Законі. Про окремі функції Національного банку згадується в деяких нормах Закону України «Про банки і банківську діяльність»
Національний банк. України є органом державної влади чи інституцією іншого роду?
Визначення правового статусу Національного банку n Функції НБУ щодо забезпечення стабільності грошової одиниці України та емісії грошей мають особливу правову природу. Вони, безумовно, належать до функцій державної влади і системи державного управління, оскільки НБУ, виконуючи ці функції, виступає від імені держави. n Отже, можна зробити висновок, що НБУ — це орган державної влади і що він має особливий статус у системі цих органів.
Якщо НБУ є органом державної влади, то до якої з існуючих гілок влади він належність? влади він
Визначення правового статусу Національного банку n n До законодавчої і судової гілок влади НБУ не можна віднести. Що стосується виконавчої влади, то слід відзначити, що в Конституції немає жодного згадування про те, що НБУ є складовою системи органів виконавчої влади. З огляду на це найбільш правильною видається думка про те, що Національний банк — це орган державної влади, але виведений за межі трьох гілок державної влади і наділений спеціальним статусом!
Особливість правового статусу НБ n Відмітною рисою Національного банку як особливого центрального органу державного управління є наявність у нього згідно з Конституцією України (ст. 93) права законодавчої ініціативи, тобто права офіційно вносити до ВРУ пропозиції щодо прийняття або скасування законів, внесення до них змін.
Особливість правового статусу НБ n n Національний банк згідно з Законом «Про НБУ» має також нормотворчі повноваження, тобто права та обов’язки встановлювати обов’язкові для всіх юридичних і фізичних осіб правила поведінки з питань, що належать до його компетенції і потребують правового регулювання. Нормотворчі повноваження реалізуються НБУ шляхом розроблення та прийняття нормативно правових актів (інструкцій, положень, правил), що видаються у формі постанов Правління НБУ.
Особливість правового статусу НБ n Виходячи з особливого статусу НБУ як кредитора останньої інстанції для банків йому надано переважне і безумовне право задовольняти будь яку вимогу, яка виникла в результаті рефінансування банку, тобто якщо комерційний банк не виконує умов кредитного договору щодо своєчас ного погашення заборгованості за кредитом і процентів за його користування, то Національний банк має право в безспірному порядку списати всю заборгованість з кореспондентського рахунка банку.
Обмеження щодо діяльност НБУ забороняється (за деяким винятком) забороняється здійснювати торговельну, виробничу та страхову діяльність, бути акціонером або учасником банків та інших підприємств, здійснювати операції з нерухомістю.
Економічні засади діяльності НБУ є економічно самостійним органом, який здійснює видатки за рахунок власних доходів у межах затвердженого кошторису, а у визначених чинним законодавством випадках — також за рахунок Державного бюджету України.
Економічні засади діяльності НБУ n n НБУ має відокремлене майно, що є майно об’єктом права державної власності і перебуває у його повному господарському віданні. Майно НБУ формується за рахунок статутного капіталу, доходів, одержаних від банківської діяльності відповідно до ЗУ «Про НБУ» , а також інших джерел, не заборонених законодавством.
Економічні засади діяльності НБУ n n n Статутний капітал НБУ є державною НБУ власністю, його розмір становить 10 млн грн. Розмір статутного капіталу може бути збільшений за рішенням Ради НБУ. Джерелами формування статутного капіталу НБУ є доходи, визначені в його кошторисі, а за необхідності — Державний бюджет України.
Доходи та витрати НБУ обчислюються щорічно при складанні кошторису n Доходи НБУ — це НБУ збільшення економічних вигід у вигляді надходження активів або зменшення зобов’язань, які ведуть до зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок вкладів власників). n Витрати НБУ — це НБУ зменшення економічних вигід у вигляді вибуття активів або збільшення зобов’язань, які призводять до зменшення власного капіталу (за винятком зменшення капіталу за рахунок його вилучення або розподілення власниками).
Доходи НБУ: 1. Процентні доходи, тобто доходи, отримані банком за використання грошових коштів, їх еквівалентів або сум, що заборговані банку, розміри яких обчислюються пропорційно часу і сумі активу. У доходах НБУ процентні доходи становлять найбільшу частку. До процентних доходів належать доходи за: n розміщеними коштами до запитання та строковими депозитами, а також коштами за рахунками в МВФ; n кредитами, що надані уряду, банкам та іншим позичальникам; n цінними паперами в торговому портфелі НБУ, портфелі на продаж та в портфелі до погашення; n інші процентні доходи.
Доходи НБУ: 2. Комісійні доходи — це доходи за наданими послугами, сума яких обчислюється пропорційно сумі активу чи є фіксованою. До них належать: n комісійні доходи за операціями з цінними паперами та операціями на валютному ринку; комісійні доходи за кредитами, що надані банкам та іншим позичальникам, та за операціями з іншими фінансовими інструментами; n комісійні доходи за послуги СЕП та електронної пошти, за розрахунково касове обслуговування банків, включаючи доходи від діяльності інкасаторської служби, за наданими консультаційними та іншими послугами; n інші комісійні доходи.
Доходи НБУ: n n 3. Результати від торговельних операцій — це результат (прибуток чи збиток) від операцій з купівлі продажу різних фінансових інструментів. Це насамперед результати від продажу цінних паперів та інвестицій, що не оформлені цінними паперами; від торгівлі іноземною валютою, банківськими металами та іншими фінансовими інструментами. 4. Результати переоцінки цінних паперів та інвестицій, що не оформлені цінними паперами. Ці результати (прибуток чи збиток) формуються під час переоцінки цінних паперів та інвестицій, що не оформлені цінними паперами, під час кожної зміни їх ринкової вартості.
Доходи НБУ: n n 5. Інші операційні доходи. Ці доходи формуються, зокрема, від: продажу пам’ятних та ювілейних монет, іншої нумізматичної продукції, а також іншої банківської продукції; продажу платіжних засобів; реєстрації та видачі ліцензій; управління кредитними лініями; інвестицій в асоційовані, дочірні та спільні компанії. 6. Доходи за внутрішньобанківськими операціями включають доходи від операцій з територіальними управліннями та іншими установами НБУ. Це насамперед доходи від реалізації банкнот і монет, захищеного паперу та іншої банківської продукції, а також від надання послуг.
Доходи НБУ: n n n 7. Неопераційні доходи НБУ включають позареалізаційні доходи (штрафи, пені, неустойки, що отримані банком, інші позареалізаційні доходи); доходи від продажу основних засобів, інших матеріальних і нематеріальних активів та запасів матеріальних цінностей; отриману допомогу тощо. 8. Зменшення резервів. Це насамперед зменшення резервів за активами та нарахованими доходами, надходження за боргами, що списані в збитки. 9. Непередбачені доходи — це доходи, що виникають у результаті надзвичайних подій, мають одноразовий характер, не повторюються по суті та визнаються за фактом події.
Витрати НБУ: 1. Процентні витрати — це витрати за використання грошових коштів, їх еквівалентів або сум, що залучені банком, суми яких обчислюються пропорційно часу і сумі зобов’язань. Вони включають витрати, пов’язані з: nдепозитами (до запитання та строковими) й операціями з МВФ; nкредитами, отриманими НБУ; nпростими векселями, ощадними (депозитними) сертифікатами та з іншими цінними паперами власного боргу, що емітовані НБУ; nінші процентні витрати.
Витрати НБУ: 2. Комісійні витрати — витрати за отриманими послугами, сума яких обчислюється пропорційно сумі зобов’язання чи є фіксованою. До них належать: nкомісійні витрати за операціями з цінними паперами; nкомісійні витрати за отриманими кредитами; nкомісійні витрати за операціями на валютному ринку та за операціями з іншими фінансовими інструментами; nкомісійні витрати за операціями з МВФ та іншими іноземними організаціями; nінші комісійні витрати.
Витрати НБУ: 3. Витрати на утримання персоналу включають: nвитрати на виплату основної та додаткової заробітної плати, матеріальної допомоги та інших соціальних виплат; nвнески, збори на обов’язкове державне пенсійне та соціальне страхування; nвитрати на підготовку та підвищення кваліфікації кадрів; nвитрати на спецодяг, взуття та інші засоби захисту працівників; nінші витрати на утримання персоналу.
Витрати НБУ: 4. Адміністративні витрати. До їх складу належать витрати на: nміжнародні телекомунікаційні та інформаційні послуги; nобслуговування мережі передавання інформації; nпослуги та обслуговування телефонного зв’язку; nслужбові відрядження; nмаркетинг та рекламу; nінші адміністративні витрати.
Витрати НБУ: 5. Інші операційні витрати. До них належать: nвитрати на виготовлення паперу, банкнот, монет та іншої продукції; nексплуатаційні та господарські витрати; nвитрати на проведення аудиту; nвитрати на утримання необоротних матеріальних та нематеріальних активів; nамортизаційні відрахування; nподатки, збори і платежі, у тому числі податок на землю, акцизний збір, податок на додану вартість; nнереалізований збиток від переоцінки іноземної валюти (банківських металів); nінші операційні витрати.
Витрати НБУ: 6. Витрати за внутрішньобанківськими операціями включають витрати за операціями з територіальними управліннями та іншими установами НБУ. Це витрати, що визначають виробничу собівартість виготовлення банкнот, монет, захищеного паперу, іншої продукції та послуг. 7. Неопераційні витрати. Це: nпозареалізаційні витрати (штрафи, пеня, неустойки, що сплачені, тощо); nнегативний результат від вибуття основних засобів та продажу інших необоротних матеріальних активів; nнегативний результат від продажу чи ліквідації запасів матеріальних цінностей; nспонсорство і доброчинність; nінші неопераційні витрати.
Витрати НБУ: n 8. Витрати за активами та доходами включають відрахування в резерви за активами, списання на збитки заборгованості за активами, відрахування в резерви під нараховані доходи. n 9. Непередбачені витрати виникають у результаті надзвичайних подій, мають одноразовий характер, не повторюються по суті та визнаються за фактом події.
Рада НБУ затверджує кошторис доходів та витрат НБУ, НБУ подає ВРУ та КМУ до 1 вересня поточного року прогнозовані відомості про сальдо кошторису для включення до проекту Державного бюджету України на наступний рік
У результаті виконання своїх функцій НБУ може мати як перевищення кошторисних доходів над кошторисними доходів витратами, затвердженими на поточний бюджетний рік, так і перевищення витрат над витрат доходами.
Перевищення витрат НБУ витрат над доходами відшкодовується за рахунок Державного бюджету України наступного за звітним року.
Перевищення доходів витратами над n n n Національний банк здійснює розподіл прибутку до розподілу у такому співвідношенні: 50% прибутку до розподілу спрямовується до загальних резервів та інших резервів НБУ. Відрахування до загальних резервів проводяться поки сума загальних резервів не дорівнюватиме 10% обсягу грошово кредитних зобов'язань НБУ; 50% прибутку до розподілу перераховується до Державного бюджету України наступного за звітним року. Після формування загальних резервів прибуток до розподілу підлягає перерахуванню до Державного бюджету України у повному обсязі.