ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ з дисципліни “Організація зв’язку та радіотехнічного

Скачать презентацию ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ з дисципліни “Організація зв’язку та радіотехнічного Скачать презентацию ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ з дисципліни “Організація зв’язку та радіотехнічного

4_2_pz_121100.ppt

  • Количество слайдов: 25

>ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ з дисципліни “Організація зв’язку та радіотехнічного забезпечення польотів авіації” ТЕМА №4. Організаційна ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ з дисципліни “Організація зв’язку та радіотехнічного забезпечення польотів авіації” ТЕМА №4. Організаційна структура підрозділів зв’язку та радіотехнічного забезпечення. ЗАНЯТТЯ 2. Побудова та обладнання основних елементів вузлів зв’язку та радіотехнічного забезпечення ПУ Повітряних Сил.

>ЗМІСТ ЗАНЯТТЯ Вступна частина Основна частина: Призначення, побудова та обладнання передавального радіоцентру. Призначення, побудова ЗМІСТ ЗАНЯТТЯ Вступна частина Основна частина: Призначення, побудова та обладнання передавального радіоцентру. Призначення, побудова та обладнання приймального радіоцентру. Призначення, побудова та обладнання ТФЦ, ТГЦ, ЦКУ. Заключна частина.

>Призначення, побудова та обладнання передавального радіоцентру. Призначення, побудова та обладнання передавального радіоцентру.

>1. Призначення, побудова та обладнання передавального радіоцентру. Структура й обладнання РЦ залежать від багатьох 1. Призначення, побудова та обладнання передавального радіоцентру. Структура й обладнання РЦ залежать від багатьох чинників. Але вирішальними при цьому є способи використання засобів РЦ. Існують такі способи: роздільний (автономний), централізований, комбінований (змішаний) спосіб радіобюро.

>1. Призначення, побудова та обладнання передавального радіоцентру. 1. Призначення, побудова та обладнання передавального радіоцентру.

>1. Призначення, побудова та обладнання передавального радіоцентру. Структура й обладнання РЦ залежать від багатьох 1. Призначення, побудова та обладнання передавального радіоцентру. Структура й обладнання РЦ залежать від багатьох чинників. Але вирішальними при цьому є способи використання засобів РЦ. Існують такі способи: роздільний (автономний), централізований, комбінований (змішаний) та спосіб радіобюро. При роздільному способі використання засобів РЦ кожна РС працює незалежно (автономно) на якомусь одному напрямку зв'язку, тобто в цьому випадку для забезпечення обміну інформацією на напрямку зв'язку виділяють окремі РС. Тому цей спосіб ще називають способом окремих РС. Виносні пристрої РС встановлюються, як правило, на робочих місцях посадових осіб, за якими ці засоби закріплені. Основні переваги способу: простота організації (немає необхідності робити складні комутації); швидкість розгортання та мала вразливість при вогневому впливі противника (під час пошкодження з'єднувальної лінії або РС порушується робота тільки одного радіозв'язку). Недоліки: великі витрати сил і засобів радіозв'язку; низька ефективність використання сил і засобів (якщо немає роботи на якомусь з напрямків, вони не працюють); для зменшення рівня взаємних перешкод необхідно розносити РС на відстань 1…3 км і більше, що збільшує витрати сил і засобів на прокладання з'єднувальних ліній.

>1. Призначення, побудова та обладнання передавального радіоцентру. При централізованому способі РС не закріплюються за 1. Призначення, побудова та обладнання передавального радіоцентру. При централізованому способі РС не закріплюються за окремими напрямками, а кожна може використовуватись по будь-якому з них. Це дозволяє розділити функції передавання та приймання, а всі засоби об'єднати в ПДРЦ і ПРЦ. Прийом інформації в цьому випадку ведеться на ПРЦ, який розміщується, як правило, безпосередньо на ПУ, а для передачі використовуються радіопередавачі (РС), які розміщуються на певній відстані від ПРЦ. Між ПРЦ та ПДРЦ організуються лінії ДУ радіопередавачами. Це дозволяє підвищити число напрямків зв'язку, що обслуговуються, а також ефективність використання РС, тому що кожна з них призначена для роботи по декількох напрямкам. При цьому, забезпечується можливість маневру як приймачами, так і передавачами. Прискорюється і проходження радіограм, тому що вони всі зосереджуються на ПРЦ, який знаходиться поблизу основних відділів штабу (ПУ), куди радіограми доставляються. Недоліками цього способу є: відносна складність організації; значні витрати часу на розгортання; уразливість від вогневого впливу засобів ураження противника (пошкодження з'єднувальних ліній одного елемента порушує роботу всього РЦ).

>1. Призначення, побудова та обладнання передавального радіоцентру. 1. Призначення, побудова та обладнання передавального радіоцентру.

>1. Призначення, побудова та обладнання передавального радіоцентру. При комбінованому способі частина засобів РЦ використовується 1. Призначення, побудова та обладнання передавального радіоцентру. При комбінованому способі частина засобів РЦ використовується централізовано, а частина – як окремі РС. Тому комбінований спосіб використання РС поєднує позитивні сторони як централізованого, так і роздільного способів, при відносному згладжуванні їх недоліків..

>1. Призначення, побудова та обладнання передавального радіоцентру. 1. Призначення, побудова та обладнання передавального радіоцентру.

>1. Призначення, побудова та обладнання передавального радіоцентру. Спосіб радіобюро. Забезпечення скритності, живучості та розвідзахищеності 1. Призначення, побудова та обладнання передавального радіоцентру. Спосіб радіобюро. Забезпечення скритності, живучості та розвідзахищеності привело до необхідності винесення за межі ПУ не тільки ПДРЦ, але й ПРЦ, який (особливо для ВЗ РТЗ вищої ланки управління) має велику кількість випромінювачів (РРС Р-151ВЧ, Р-419, Р-405), які є об'єктами активних дій по них розвідувально-ударних засобів противника. Винесення ПРЦ також скорочує число засобів, які розгортуються на ПУ, що також важливо в сучасних умовах. З винесенням ПРЦ змінюється структура РЦ. У його складі організується радіобюро яке розташовують на ПУ. Радіобюро призначене для приймання (передавання) сигналів БУ, забезпечення слухового радіозв'язку та утворення радіоканалів на адаптивних і не адаптивних радіолініях. Воно включає дві-три ОПМ і АДУ. Робота радіобюро здійснюється сумісно з ПРЦ і ПДРЦ та іншими елементами ВЗ РТЗ. Окрім того, на радіобюро покладене завдання щодо передавання радіоканалів, утворених ПРЦ, на ТФЦ та ТГЦ ВЗ РТЗ.

>1. Призначення, побудова та обладнання передавального радіоцентру. 1. Призначення, побудова та обладнання передавального радіоцентру.

>1. Призначення, побудова та обладнання передавального радіоцентру. ПДРЦ призначений для передавання інформації по утвореним 1. Призначення, побудова та обладнання передавального радіоцентру. ПДРЦ призначений для передавання інформації по утвореним телефонним і телеграфним каналам радіозв’язку. До складу ПДРЦ входять 2-3 радіостанції (радіопередавачі) типу Р-161, Р-140, радіорелейні станції типу Р-409, Р-151ВЧ, апаратура канало утворення типу П-330-6, П-303ОБ, апаратура вторинного ущільнення типу П-327-3(6), П-318-6(12), П-319 та інше необхідне обладнання. При наявності використовується апаратна дистанційного управління типу Р-151М (Р-161У). На ПДРЦ можуть бути обладнані такі бойові пости: БП-710 – пункт управління ПДРЦ; БП-730 – апаратні радіо передавальних пристроїв короткохвильового діапазону; БП-740 – апаратна ДУ; БП-750 – апаратна каналоутворення; БП-760 – апаратна радіорелейного зв‘язку; БП-790 – станція електроживлення ПДРЦ. На стаціонарних ВЗ та РТЗ ПДРЦ, як правило, розміщується в захищених спорудах на відстані 3-5 км від ПРЦ.

>2. Призначення, побудова та обладнання приймального радіоцентру. 2. Призначення, побудова та обладнання приймального радіоцентру.

>2. Призначення, побудова та обладнання приймального радіоцентру. Приймальний радіоцентр призначений для приймання і передавання 2. Призначення, побудова та обладнання приймального радіоцентру. Приймальний радіоцентр призначений для приймання і передавання сигналів бойового управління, обміну інформацією в радіомережах та радіонапрямках, утворення ТФ і ТГ каналів радіозв'язку та передачі їх на елементи ВЗ РТЗ. У своєму складі ПРЦ має ОПМ (радіоприймачі), а також приймальні машини потужних КХ РС і розміщується безпосередньо на ПУ, а в окремих випадках може виноситись за його межі. При винесенні ПРЦ за межі ПУ на ВЗ та РТЗ створюється радіобюро. Окрім того, до складу ПРЦ ВЗ авіаційного об'єднання, як правило, входить РДП. ПРЦ стаціонарного ВЗ РТЗ обладнується: типовими радіоприймачами КХ (у деяких випадках УКХ) діапазонів (Р-160П, Р-155, Р-326, Р-873, Р-872); РРС для утворення ліній ДУ та апаратурою, яка забезпечує утворення каналів ДУ (Р-409, Р-151ВЧ); антенними пристроями; апаратурою первинного (П-303-ОБ, П-330-6) і вторинного (П-327-3(6), П-318, П-319) ущільнення; апаратурою комутації антенних пристроїв і каналів, утворених на ПРЦ; апаратурою засекречування; апаратурою сигналізації і службового зв'язку; контрольно-вимірювальною апаратурою та іншими засобами і приладами. До складу ПРЦ польового ВЗ РТЗ входять засоби, змонтовані на автомобільній базі. Це ОПМ Р-454Ф, Р-161ПУ, приймальні машини РС великої потужності Р-136, Р-161-5. В окремих випадках на ПРЦ можуть розгортатися виносні пульти управління РС середньої потужності (Р-140Д).

>2. Призначення, побудова та обладнання приймального радіоцентру. Вирішення завдань вибору і призначення частот, технічного 2. Призначення, побудова та обладнання приймального радіоцентру. Вирішення завдань вибору і призначення частот, технічного контролю за станом засобів радіозв'язку визначає необхідність мати у складі РЦ радіодиспетчерський пункт (РДП). Він, як правило, виконує функції і ПУ РЦ. РДП розгортається на базі спеціалізованої апаратної Р-453, яка розташовується безпосередньо на ПРЦ. Він призначений для: управління роботою РЦ і оперативно-технічного контролю за станом радіоканалів; ведення ЧДС; автоматичного вибору робочих частот; автоматичного збору даних про стан радіозв'язку і засобів радіозв'язку, їх відображення та документування. Для вирішення цих завдань до складу РДП входять: апаратура автоматичного вимірювання рівнів сигналів і перешкод; апаратура контролю завантаження КХ діапазону; пристрій вибору робочих частот і антен; апаратура збору, відображення і документування даних про стан радіозв'язку і засобів радіозв'язку; табло, планшети, пристрої службового зв'язку, вимірювальні пристрої і пристрої електроживлення. Ця апаратура й обладнання дозволяють робити автоматичне вимірювання, індикацію і документування рівнів перешкод (сигналів) на виділених для радіозв'язку частотах, здійснювати вибір оптимальних робочих частот (ОРЧ), а також здійснювати автоматичний збір, відображення (документування) і видачу інформації про стан радіозв’язків (прикінцевої апаратури) і засобів радіозв'язку.

>3. Призначення, побудова та обладнання ТФЦ, ТГЦ, ЦКУ. 3. Призначення, побудова та обладнання ТФЦ, ТГЦ, ЦКУ.

>3. Призначення, побудова та обладнання ТФЦ, ТГЦ, ЦКУ. Телефонний центр (ТФЦ) призначений для забезпечення 3. Призначення, побудова та обладнання ТФЦ, ТГЦ, ЦКУ. Телефонний центр (ТФЦ) призначений для забезпечення засекреченого і відкритого ТФ зв'язку по каналах дальнього зв'язку, а також внутрішнього ТФ зв'язку на ПУ. Дальній ТФ зв'язок здійснюється по каналах ТЧ, утворених радіо- , радіорелейними, супутниковими і проводовими засобами зв'язку. Обладнання ТФЦ повинне забезпечувати виконання таких завдань: ведення ТФ (засекреченого і відкритого) зв'язку; приймання каналів ТЧ (широкосмугових каналів) від каналоутворюючих засобів; вимірювання електричних характеристик ТФ каналів зв'язку й оцінка їх якості; розподіл, комутація і сполучення каналів зв'язку; контроль (автоматичний і ручний) стану ТФ зв'язків, каналів ТЧ і виконання заходів щодо відновлення каналів (зв'язків), які вийшли з ладу; забезпечення засекречування ТФ переговорів; розгортання на ПУ абонентських мереж засекреченого і відкритого ТФ зв'язку; своєчасне й оперативне забезпечення ТФ переговорів абонентам ПУ відповідно до встановлених категорій терміновості інформації, що передається; забезпечення внутрішнього ТФ відкритого та гучномовного зв'язку на ПУ; виконання вимог безпеки засекреченого зв'язку; контроль за станом ТФ зв'язків і якістю забезпечення переговорів; управління центром.

>3. Призначення, побудова та обладнання ТФЦ, ТГЦ, ЦКУ. Для виконання завдань, покладених на ТФЦ, 3. Призначення, побудова та обладнання ТФЦ, ТГЦ, ЦКУ. Для виконання завдань, покладених на ТФЦ, до його складу можуть входити: ПУ ТФЦ і крос (П-246, (М)); апаратні засекреченого ТФ зв'язку (П-240Т (ТМ, ТН), П-242Т (ТМ, ТН), П-244Т (ТМ, ТН), Т-222П (ПУ)); телефонні станції (апаратні) засекреченого зв'язку (П-252М1, П-243); телефонні станції (апаратні) відкритого, дальнього і внутрішнього зв'язку (П-225М1); автоматичні телефонні станції (П-178-1, П-178-2); переговорні пункти; абонентські мережі відкритого дальнього і внутрішнього ТФ та гучномовного зв'язку; абонентські мережі засекреченого ТФ зв'язку. Кількість і тип станцій (апаратних) ТФЦ визначається потребою ПУ у ТФ зв'язках.

>3. Призначення, побудова та обладнання ТФЦ, ТГЦ, ЦКУ. ТГЦ призначений для утворення ТГ каналів 3. Призначення, побудова та обладнання ТФЦ, ТГЦ, ЦКУ. ТГЦ призначений для утворення ТГ каналів шляхом вторинного ущільнення каналів ТЧ, забезпечення засекреченого і відкритого зв'язку, а також для розгортання абонентської ТГ мережі на ПУ. ТГ зв'язок здійснюється по каналах, утворених радіо- , радіорелейними, тропосферними, супутниковими і проводовими засобами зв'язку. Обладнання ТГЦ повинно забезпечити виконання завдань: прийняття ТГ каналів від каналоутворюючих засобів ВЗ РТЗ; утворення каналів тонального телеграфування шляхом вторинного ущільнення каналів ТЧ; розподіл і комутацію ТГ каналів; засекречування ТГ каналів; забезпечення засекреченого і відкритого ТГ зв'язку; своєчасне приймання (передавання) ТГ повідомлень; контроль за станом ТГ зв'язків, їх безпекою і своєчасним проходженням ТГ повідомлень відповідно до встановлених категорій терміновості (серійності); управління центром.

>3. Призначення, побудова та обладнання ТФЦ, ТГЦ, ЦКУ. Для виконання завдань, покладених на ТГЦ, 3. Призначення, побудова та обладнання ТФЦ, ТГЦ, ЦКУ. Для виконання завдань, покладених на ТГЦ, до його складу можуть входити такі апаратні: ПУ ТГЦ і крос (П-245, П-245М, П-245К); апаратні засекреченого ТГ зв'язку (П-238Т (ТМ), П-238ТК); комплексні апаратні зв'язку (П-537У, П-241Т(ТМ)); апаратні прикінцевої ТГ апаратури (П-236, П-236 ТК); апаратна (станція) тонального телеграфування (П-254); експедиція і пункт контролю за проходженням інформації (П-232, П-351Б). Кількість апаратних ТГЦ визначається потребою ПУ у ТГ зв'язках. З надходженням на озброєння нових апаратних з великою кількістю апаратури ЗАЗ, загальна кількість апаратних засекречування в складі ТГЦ може зменшуватись. При наявності на ВЗ РТЗ апаратної П-245К, до складу якої входить апаратура тонального телеграфування, апаратна П-254 може не використовуватись.

>3. Призначення, побудова та обладнання ТФЦ, ТГЦ, ЦКУ. У залежності від ланки управління, ПУ 3. Призначення, побудова та обладнання ТФЦ, ТГЦ, ЦКУ. У залежності від ланки управління, ПУ авіаційних частин вимагають велику кількість каналів зв'язку різного виду для обміну повідомленнями з вищими, підлеглими та взаємодіючими ПУ. Ці вимоги виконує центр каналоутворення (ЦКУ). ЦКУ призначений для приймання з опорних мереж зв'язку (ОМЗ) і утворення на лініях прямого радіорелейного, тропосферного, проводового і супутникового зв'язку групових трактів (широкосмугових каналів, цифрових потоків), каналів ТЧ і ТГ каналів та розподілу їх між кросовими і прикінцевими апаратними ВЗ РТЗ. Засоби ЦКУ організаційно і технічно, як правило, об'єднуються в дві групи: групу апаратних каналоутворення (ГАКУ); групу радіорелейних і тропосферних станцій (ГРРТС). До складу однієї з груп можуть входити ТФ-ТГ крос і станція супутникового зв'язку (ССЗ). Склад груп визначається об'ємом завдань, які покладаються на ЦКУ та наявністю сил і засобів.

>3. Призначення, побудова та обладнання ТФЦ, ТГЦ, ЦКУ. Основними завданнями ЦКУ є: утворення каналів 3. Призначення, побудова та обладнання ТФЦ, ТГЦ, ЦКУ. Основними завданнями ЦКУ є: утворення каналів (трактів, потоків) на лініях прив'язки і напрямках прямого зв'язку; вимірювання і регулювання каналів, прийнятих з ОМЗ; настроювання, регулювання і вимірювання каналів прямого зв'язку; розподіл, комутація, сполучення і передача каналів на взаємодіючі елементи ВЗ РТЗ; контроль стану каналів (ліній), апаратури (засобів); підтримування резервних каналів (ліній), апаратури (засобів) у постійній готовності до використання. Варіант організаційно-технічної структури ЦКУ зображений на наступному слайді.

>3. Призначення, побудова та обладнання ТФЦ, ТГЦ, ЦКУ. ГАКУ призначена для приймання з ОМЗ 3. Призначення, побудова та обладнання ТФЦ, ТГЦ, ЦКУ. ГАКУ призначена для приймання з ОМЗ каналів ТЧ і групових трактів (широкосмугових каналів) по проводових (кабельних) лініях прив'язки та для приймання каналів ТЧ і групових трактів від ГРРТС (у тому числі від ССЗ), а також для утворення ТГ каналів шляхом вторинного ущільнення каналів ТЧ і передачі їх до апаратних ТФЦ, ТГЦ і ЦЗАУВ. До складу групи можуть входити АКУ П-255М, П-257-12К, П-257-24 (60)К, які обладнані апаратурою ущільнення типу П-303, П-330, П-302, П-301 і АТТ типу П-318, П-327. Крім того, до складу ГАКУ може входити ТФ-ТГ крос П-247 (П-247М), який призначений для приймання і комутації каналів ТЧ, групових трактів (широкосмугових каналів), їх сполучення, вимірювання, контролювання і передавання на взаємодіючі елементи ВЗ РТЗ. Кросова апаратна, як правило, виконує при цьому функції ПУ ЦКУ.

>3. Призначення, побудова та обладнання ТФЦ, ТГЦ, ЦКУ. ГРРТС призначена для приймання з ОМЗ 3. Призначення, побудова та обладнання ТФЦ, ТГЦ, ЦКУ. ГРРТС призначена для приймання з ОМЗ на ВЗ РТЗ каналів ТЧ, (групових трактів, цифрових потоків) по радіорелейних і тропосферних лініях прив'язки та забезпечення прямих радіорелейних і тропосферних зв'язків на важливіших ІН. До складу групи входять мало- і багатоканальні РРС і ТРС. У складі групи може бути ССЗ, яка призначена для забезпечення прямих зв'язків через штучні супутники зв'язку на найважливіших ІН, що мають найбільшу дальність. Кількість апаратних і станцій в групі та їх типи в значній мірі визначаються кількістю каналів (групових трактів), що приймаються й утворюються, потрібною дальністю зв'язку, а також кількістю напрямків зв'язку і можливостями самих станцій і апаратних.