FF_lekcja_3.pptx
- Количество слайдов: 62
Повторення лекції № 2 МАЙНО ПІДПРИЄМСТВА ТА ЙОГО ІНВЕНТАРНИЙ ОПИС
Для здійснення господарської діяльності необхідні обладнання та приміщення – такі ресурси прийнято називати засобами праціКрім того. необхідні будуть дошки, цвяхи, клей, лак, фарба, грошові кошти – такі ресурси називають предметами праці; людей, а точніше їх здібності до праці, – прийнято називати трудовими ресурсами підприємства.
Перша стадія процесу господарювання – накопичення майна (грошей). Тільки за таких умов можна відкрити власний бізнес, отримати кредити банку, позички у будь-яких фізичних осіб, позику підприємства, на якому працює позичальник.
Поняття засновницького опису майна Розпочинаючи процес господарювання на будь-якому підприємстві необхідно здійснити записи, якими закріплюється його початковий майновий стан, або, інакше кажучи, почати з опису того майна, з яким воно починає свою діяльність.
Засновницький опис майна Тз. ОВ «Меблебуд» * станом на 25. 08. 12 р. № Майно підприємства з/п Сума, грн. Майно належить Сума, грн. засновникам 1. Грошові кошти 5 000. 00 Іванов І. В. 5 000. 00 2. Грошові кошти 8 000. 00 Сидоренко С. О. 8 000. 00 3. Комп’ютер HP Compaq 8200 7 500. 00 Іванов І. В. 7 500. 00 4. Комп’ютер Acer Aspire Z 3771 7 500. 00 Іванов І. В. 7 500. 00 5. Столи 2 000. 00 Сидоренко С. О. 2 000. 00 6. Дошки дубові 4 000. 00 Сидоренко С. О. 4 000. 00 7. Станок деревообробний 6 000. 00 Сидоренко С. О. 6 000. 00 8. Станок фрезерувальний 5 000. 00 Кононенко К. О. 5 000. 00 9. Автомобіль ВАЗ 2105 15 000. 00 Кононенко К. О. 15 000. 00 Разом 60000. 00
Класифікація господарських засобів підприємства В бухгалтерському обліку речі (майно), яке внесли засновники або придбало підприємство самостійно, називають активами. Майно фірми називається активом Це те, . що знаходиться у власності фірми. Активи– це те, чим володіє підприємство. Підприємство, а не власник. Майно ділиться на дві групи другого рівня: Необоротне майно і Оборотне майно
Оборотні активи грошові кошти і їх – еквіваленти, не обмежені у використанні, а також інші активи, призначені для реалізації або споживання протягом операційного циклу або протягом дванадцяти місяців з дати балансу. Операційний цикл проміжок між – придбанням запасів для здійснення діяльності і отриманням коштів від реалізації виробленої з них продукції або товарів, послуг.
Готовими вважаються вироби , які повністю закінчені обробкою, прийняті відділом технічного контролю, упаковані і здані на склад готової продукції. Фінансовими інвестиціями є активи, придбані підприємством з метою збільшення прибутку (відсотків, дивідендів і т. п. ), зростання вартості капіталу або інших вигод для підприємства.
Незавершене виробництво представляє собою почату обробкою, але ще не закінчену продукцію, яка знаходиться на різних стадіях обробки у виробничих цехах. Оскільки на неї витрачені сировина і матеріали, а також праця робітників на тих стадіях обробки, які ця незавершена продукція вже пройшла, то її оцінюють виходячи з понесених витрат і ступеня готовності.
В умовах ринкової економіки виникає такий вид цінностей, як цінні папери До цінних паперів. відносяться акції і облігації сторонніх підприємств, ощадні сертифікати, векселі, чеки інших організацій, що знаходяться у розпорядженні даного підприємства. Серед господарських засобів слід згадати і так звані кошти в розрахункахдо яких відносяться , всі види дебіторської заборгованості. Дебітором називається боржник підприємства, що отримав аванс на якісь цілі або не сплатив рахунку за поставлені товари або надані послуги. Дебіторська заборгованість сума – це заборгованості підприємству на певну дату, тобто коли термін сплати настав.
Статутний капітал. Основним джерелом власних засобів підприємства є статутний капітал, який відображає вартість засобів, вкладених засновниками при створенні цього підприємства. В акціонерних товариствах статутних капітал представлений номінальною вартістю акцій, на які підписалися акціонери. Капітал– це гроші власника, які він вклав в підприємство станом на кінець останнього завершеного року.
Статутний капітал це загальна вартість активів, – що внесені власниками (учасниками), які є внеском в капітал підприємства. Прибуток– це позитивна різниця між доходами підприємства і його витратами. Це фінансовий результат діяльності і джерело формування власних засобів підприємства. За наявності негативної різниці підприємство має збиток. Забезпечення майбутніх витрат і платежів , нараховані (але не виплачені) в звітному періоді витрати на оплату майбутніх відпусток, гарантійні зобов’язання, а також залишки засобів цільового фінансування і цільових надходжень, отриманих з бюджету та інших джерел.
Зміни, що відбуваються у складі господарських засобів Господарський факт це – господарська подія, що відбулася, тобто подія господарського життя підприємства, істотна з погляду бухгалтерії як верховного наглядача за майном підприємства.
Окрім майна і джерел його формування до об’єктів бухгалтерського обліку відносяться господарські операції. Господарські операції це окремі дії (факти) – господарського життя, економічні події, що здійснюються на підприємстві і викликають зміни в об’ємі, складі, розміщенні і використанні майна і джерел його освіти. Господарські операції, як об’єкт бухгалтерського обліку, складаються з процесів: придбання матеріалів, засобів виробництва, робочої сили; виробництва; реалізації.
Кожна господарська операція оформлюєтьс документами і відображається в бухгалтерському обліку. Для чого? 1)Підтвердження правової сторони операції, що відбулась, 2) Засновникам підприємства (багато осіб) необхідна інформація про діяльність підприємства: використання ресурсів, одержання прибутку, сплату платежів тощо. 3) Розподіл одержаного прибутку (покриття збитку), виплати дивідендів засновникам здійснюється у відповідності до Статуту підприємства.
Фінансовий стан фірми на 02. 08. 12 р. Те, що маємо (майно) Сума, грн. 1 2 3 4 Рахунок в банку Разом 30 000 Статутний капітал Разом 30 000 Звідки взяли Сума, грн. (джерело) 30 000
Отже, аби розпочати свою діяльність власник фірми має сформувати, так званий статутний капітал, тобто внести майно, що в подальшому надасть змогу виготовляти готову продукцію. Так, в перший день існування фірми власник може розпоряджатися лише грошовими коштами в сумі 30 000 грн. , які він вніс на рахунок в банку. Тобто статутний капітал фірми складає 30 000 грн.
Другий день життя фірми. Господар фірми вирішив, що для продовження діяльності йому невистачить власних коштів тому він вирішив взяти гроші в борг. Для цього він уклав договір з банком про надання кредиту. Внаслідок чого, банк надав йому позику (кредит) в сумі 100 000 грн. строком на 6 місяців. Грошові кошти перераховані на поточний рахунок фірми в банку. Документ, який підтверджує зарахування грошових коштів на поточний рахунок є виписка банку з поточного рахунку фірми за 03. 08. 12 р. Тепер стан фірми буде іншим.
Фінансовий стан фірми на 03. 08. 12 р. Те, що Звідки взяли маємо Сума, грн (джерело) (майно) Рахунок в 130 000 Статутний 30 000 банку капітал (30+100) Позика 100 000 Разом 130 000
Третій день. Власник вирішив придбати партію товарів, на суму 50 000 грн. На підставі платіжного доручення фірми банк перерахував гроші продавцеві. Підтверджуючим документом є виписка банку з поточного рахунку фірми за 04. 08. 12 р. Товари того ж дня доставлені на склад покупцеві. В даному випадку підтверджуючим документом є накладна, яка надійшла від постачальника та товарно-транспортна накладна підприємства перевізника, в якій кількість та ціна поставленого товару відповідають накладній Постачальника.
Фінансовий стан фірми на 04. 08. 12 р. Те, що маємо Звідки взяли Сума, грн. (майно) (джерело) Товари 50 000 Рахунок в банку 80 000 (130 -50) Разом 130 000 Статутний 30 000 капітал Позика 100 000 Разом 130 000
Четвертий день. Власник вирішив продати товар покупцеві, але не за 50 000 грн. , за які фірма його купила, а за 60 000 грн. Припустимо, що покупець перерахував грошові кошти за товар на розрахунковий рахунок підприємства, підтвердження чого ми побачимо на виписці банку за 05. 08. 12 р.
Фінансовий стан фірми на 05. 08. 12 р. Актив Сума Статутний 30 000 грн. капітал Розрахункові 140 000 грн. Прибуток 10 000 грн. рахунки в Позика 100 000 грн. банку Баланс 140 000 грн. Товари – Пасив
Джерела називаються пасивами Це. те, звідки утворилися засоби фірми, адже будь-яке майно фірма звідкись отримала. Пасиви говорять про те, кому і скільки фірма винна. Тому пасиви називають ще зобов’язаннями. Так, за статутний капітал вона винна своєму господареві, а за позикові кошти – банку (кредиторові).
Не вдаючись поки до з’ясування всіх властивостей балансу, не відзначаючи почесного місця, займаного ним в системі обліку, на завершення скажемо лише, що балансце таблиця, що наочно зображає стан майна у формі зіставлення активу і пасиву, що зображає майно: 1) як якісно-різнорідну масу і 2) як грошову суму
Лекція 3 ПРОЦЕДУРА СКЛАДАННЯ БАЛАНСУ ПІДПРИЄМСТВА
В лекції № 3 будуть розглянуті наступні питання: 1) Сутність понять “інвентар” і “баланс”. 2) “Актив” і “пасив” балансу як основні категорії бухгалтерського обліку. 3) Зміст основного рівняння бухгалтерського обліку. 4) Вплив господарських операцій на баланс підприємства.
Після прочитаної лекції студент повинен ЗНАТИ (РОЗУМІТИ!) – різницю між поняттями “інвентар” та “баланс”; – яка інформація міститься в балансі підприємства для прийняття управлінських рішень.
Після прочитаної лекції студент повинен ВМІТИ: – складати інвентар і баланс, а також приймати на основі них управлінські рішення.
Сутність понять “інвентар” і “баланс” Спочатку бухгалтерським балансом був список об’єктів, наявних на підприємстві в певний момент часу. Це був лише примітивний баланс. Власне, і балансом-то така звітна форма не називалася, не називається і сьогодні. З погляду сучасних переконань, це не баланс, а інвентар , або інвентарна відомість (опис майна).
Терміни “баланс” та “інвентар” є багатозначними. По-перше, інвентарем називаються різні дрібні знаряддя праці. Коли говорять “садовий інвентар” або “будівельний інвентар”, мають на увазі саме їх. По-друге, інвентарем називаються речі, особливо речі в наявності, тобто присутні на підприємстві зараз.
Головний фінансовий документ фірми – це її бухгалтерський баланс. У ньому як в дзеркалі “відображаються” всі фінансові кошти фірми: основні і оборотні, засоби, “вільні” грошові кошти тощо. У балансі видно також, скільки використовує фірма власних засобів, а скільки – позикових, тобто кредитів, скільки і кому вона повинна сплатити у вигляді відсотків і за поставлену продукцію, хто і скільки винен їй самій.
Баланс підприємства складається на певну дату шляхом запису всіх операцій, які здійснила фірма до цієї дати, і проведення потім різних коригувань.
“Актив” і “пасив” балансу як основні категорії бухгалтерського обліку Таблиця балансу складається з двох частин – лівої і правої. Ліва частина балансу називається активом, права – пасивом. Актив – це те, чим фірма володіє, або те, що їй хто-небудь винен. Пасив – це те, що фірма комусь винна. З точки зору бухгалтерського балансу групування господарських цінностей за джерелами їх формування відоме під поняттям пасиви.
Зміст основного рівняння бухгалтерського обліку Основне рівняння бухгалтерського обліку має наступний вигляд: Актив = Пасив Дане рівняння можна трансформувати: Актив = Власний капітал + Зобов’язання
Вплив господарських операцій на баланс підприємства Які б не відбувалися господарські операції, що призводять до змін у балансі, завжди повинно виконуватися основне рівняння бухгалтерського обліку. Існує два типи змін у балансі: ПЕРМУТАЦІЯі МОДИФІКАЦІЯ.
ПЕРМУТАЦІЯ (зміни відбуваються або тільки в активі, або тіль пасиві балансу) На підприємстві відбулася наступна господарська операція: з виробничого цеху на склад повернуто невикористані дубові дошки, що використовуються у виробництві меблів на суму 1000 грн. Отже, дана операція призведе до зміни кількості дошок у виробництві, та зміни виробничих витрат (витрачених на виробництво дошок). Так як обидві ці статті є активними ситуація є наступною: Виробничі запаси (дошки) Виробничі витрати Актив
МОДИФІКАЦІЯ (зміни відбуваються одночасно в активі і в паси балансу) На підприємстві відбулася наступна господарська операція: з каси підприємства виплачено заробітну плату працівникам підприємства. Отже, дана операція призведе до зміни кількості готівкових коштів в касі, а також до зміни (зменшення) зобов’язань підприємства по заробітній платі. Готівка в касі Зобов’язання по заробітній платі Актив Пасив
ПРИКЛАД 2 Підприємство ПАТ “Альфа” займається виготовленням морозива. За перший рік свого існування підприємство ПАТ “Альфа” здійснило понад сотню господарських операцій. Замість того, щоб розбиратися з кожною з них, узагальнимо їх так, щоб ми мали справу з обмеженим числом операцій. Зараз покажемо, як кожна з операцій впливає на баланс підприємства ПАТ “Альфа”. Для кожної операції будемо складати по одній таблиці.
ОПЕРАЦІЯ 1. Засновники створили підприємства, зареєструвавши Статут, згідно якого розмір статутного капіталу становить 10 тис. грн. Гроші внесено на поточний рахунок ПАТ “Альфа” в банку “Райффайзен банк аваль”.
Баланс ПАТ “Альфа” станом на 01. 09. 12 р. Актив Наявні (грошові) кошти на рахунку в банку Разом Сума, грн. Пасив Сума, грн. Статутний капітал 10 000 Разом 10 000
Операція 2 ПАТ “Альфа” необхідні були готівкові гроші в сумі, що перевищує ту, що міг інвестувати сам засновник, тому він звернувся до своїх батьків з проханням надати його фірмі позику у розмірі 100 000, 00 грн. Засновник уклав з батьками відповідний договір, які внесли на рахунок в банку ПАТ “Альфа” – 100 000, 00 грн. Баланс ПАТ “Альфа” станом на 02. 09. 12 р. Актив Рахунок в банку Разом Сума, грн. Пасив Статутний капітал Довгостро 110 000, 00 кова позика 110 000, 00 Разом Сума, грн. 10 000, 00 100 000, 00 110 000, 00
Операція 3 Для того, щоб засновник зміг розпочати підприємницьку діяльність, йому потрібен автомобіль для поїздок до потенційних покупців і доставки товару. Цей автомобіль коштує підприємству “Альфа” 90 000, 00 грн. Оскільки засновник сплатив за автомобіль готівкою, то грошові кошти зменшилися на 90 000, 00 грн. Одночасно фірма придбала активи такої ж вартості, тобто 90 000, 00 грн. Отже, сумарна вартість активів фірми не змінилася і сума активів в таблиці залишилася попередньою.
Баланс ПАТ “Альфа” станом на 03. 09. 12 р. Актив Сума, грн. Грошові кошти на рахунку в банку Пасив Сума, грн. Статутний капітал 20 000 Довгострокова Основні засоби (автомобіль) 90 000 позика Разом 110 000 Разом 10 000 100 000 110 000
Операція 4 Придбання товарно-матеріальних цінностей (молоко – 8000 л за ціною 1 грн. за 1 л) вартістю 8 000, 00 грн. (на умовах оплати готівкою в момент постачання) Баланс ПАТ “Альфа” станом на 04. 09. 12 р. Актив Рахунок в банку Основні засоби (автомобіль) Товарноматеріальні запаси Разом Сума, грн. Пасив 110 000, 00 Статутний капітал 90 000, 00 Довгострокова позика 8 000, 00 110 000, 00 Разом Сума, грн. 10 000, 00 100 000, 00 110 000, 00
Операція 5 Придбання товарно-матеріальних запасів (цукор – 2 000 кг за ціною 10 грн. за 1 кг) вартістю 20 000, 00 грн. (в кредит). Баланс ПАТ “Альфа” станом на 05. 09. 12 р. Актив Рахунок в банку Основні засоби (автомобіль) Товарноматеріальні запаси Разом Сума, грн. Пасив Сума, грн. 12 000, 00 Статутний капітал 10 000, 00 90 000, 00 Довгострокова позика Кредиторська заборгованість перед 28 000, 00 постачальниками 130 000, 00 Разом 100 000, 00 20 000, 00 130 000, 00
Операція 6 Продаж товарно-матеріальних запасів вартістю 6 000, 00 грн. за 12 000, 00 грн. (на умовах оплати готівкою у момент постачання) Баланс ПАТ “Альфа” станом на 06. 09. 12 р. Актив Рахунок в банку Основні засоби (автомобіль) Товарноматеріальні запаси Разом Сума, грн. Пасив Сума, грн. 24 000, 00 Статутний капітал 10 000, 00 90 000, 00 Довгострокова позика Кредиторська заборгованість перед постачальниками Нерозподілений 22 000, 00 прибуток 136 000, 00 Разом 100 000, 00 20 000, 00 6 000, 00 136 000, 00
Операція 7 Продаж товарно-матеріальних запасів вартістю 12 000, 00 грн. за 30 000, 00 грн. в кредит. Баланс ПАТ “Альфа” станом на 07. 09. 12 р. Актив Рахунок в банку Основні засоби (автомобіль) Товарноматеріальні запаси Дебіторська заборгованість покупців Разом Сума, грн. Пасив Сума, грн. 24 000, 00 Статутний капітал 10 000, 00 90 000, 00 Довгострокова позика Кредиторська 10 000, 00 заборгованість перед постачальниками Нерозподілений 30 000, 00 прибуток 154 000, 00 Разом 100 000, 00 24 000, 00 154 000, 00
Операція 8 Оренда обладнання і купівля канцелярських товарів за 2 000, 00 грн. в кредит (з відстроченням платежу). Баланс ПАТ “Альфа” станом на 08. 09. 12 р. Актив Рахунок в банку Основні засоби (автомобіль) Товарноматеріальні запаси Дебіторська заборгованість покупців Разом Сума, грн. Пасив Сума, грн. 24 000, 00 Статутний капітал 10 000, 00 90 000, 00 Довгострокова позика Кредиторська 10 000, 00 заборгованість перед постачальниками Нерозподілений 30 000, 00 прибуток 154 000, 00 Разом 100 000, 00 22 000, 00 154 000, 00
Операція 9 Оплата витрат на використання автомобіля у розмірі 4 000, 00 грн. готівкою. Баланс ПАТ “Альфа” станом на 09. 12 р. Актив Рахунок в банку Основні засоби (автомобіль) Товарноматеріальні запаси Дебіторська заборгованість покупців Разом Сума, грн. Пасив Сума, грн. 20 000, 00 Статутний капітал 10 000, 00 90 000, 00 Довгострокова позика Кредиторська 10 000, 00 заборгованість перед постачальниками Нерозподілений 30 000, 00 прибуток 150 000, 00 Разом 100 000, 00 22 000, 00 18 000, 00 150 000, 00
Операція 10 Виплата відсотків за довгостроковою позикою у розмірі 1 тис. грн. Баланс ПАТ “Альфа” станом на 10. 09. 12 р. Актив Рахунок в банку Основні засоби (автомобіль) Товарноматеріальні запаси Дебіторська заборгованість покупців Разом Сума, грн. Пасив Сума, грн. 19 000, 00 Статутний капітал 10 000, 00 90 000, 00 Довгострокова позика Кредиторська 10 000, 00 заборгованість перед постачальниками Нерозподілений 30 000, 00 прибуток 149 000, 00 Разом 100 000, 00 22 000, 00 17 000, 00 149 000, 00
Операція 11 Отримання 15 000, 00 грн. готівки від дебіторів. Баланс ПАТ “Альфа” станом на 11. 09. 12 р. Актив Рахунок в банку Основні засоби (автомобіль) Товарноматеріальні запаси Дебіторська заборгованість покупців Разом Сума, грн. Пасив Сума, грн. 34 000, 00 Статутний капітал 10 000, 00 90 000, 00 Довгострокова позика Кредиторська 10 000, 00 заборгованість перед постачальниками Нерозподілений 15 000, 00 прибуток 149 000, 00 Разом 100 000, 00 22 000, 00 17 000, 00 149 000, 00
Операція 12 Виплата 10 000, 00 грн. готівкою кредиторам. Баланс ПАТ “Альфа” станом на 12. 09. 12 р. Актив Рахунок в банку Основні засоби (автомобіль) Товарноматеріальні запаси Дебіторська заборгованість покупців Разом Сума, грн. Пасив Сума, грн. 24 000, 00 Статутний капітал 10 000, 00 90 000, 00 Довгострокова позика Кредиторська 10 000, 00 заборгованість перед постачальниками Нерозподілений 15 000, 00 прибуток 139 000, 00 Разом 100 000, 00 12 000, 00 17 000, 00 139 000, 00
Операція 13 Здійснення авансового платежу (передоплати) в сумі 8 000, 00 грн. за товарно-матеріальні запаси. Баланс ПАТ “Альфа” станом на 13. 09. 12 р. Актив Рахунок в банку Основні засоби (автомобіль) Товарноматеріальні запаси Дебіторська заборгованість покупців Авансові платежі Разом Сума, грн. Пасив Сума, грн. 16 000, 00 Статутний капітал 10 000, 00 90 000, 00 Довгострокова позика Кредиторська 10 000, 00 заборгованість перед постачальниками Нерозподілений 15 000, 00 прибуток 8 000, 00 139 000, 00 Разом 100 000, 00 12 000, 00 17 000, 00 139 000, 00
Операція 1 4 Коректування на знос основних засобів в сумі 30 000, 00 грн. Баланс ПАТ “Альфа” станом на 14. 09. 12 р. Актив Рахунок в банку Основні засоби (автомобіль) Товарноматеріальні запаси Дебіторська заборгованість покупців Авансові платежі Разом Сума, грн. Пасив Сума, грн. 16 000, 00 Статутний капітал 10 000, 00 81 000, 00 Довгострокова позика Кредиторська 10 000, 00 заборгованість перед постачальниками Нерозподілений 15 000, 00 прибуток 8 000, 00 130 000, 00 Разом 100 000, 00 6 000, 00 2 000, 00 130 000, 00
Наявність постійного інтересу означає , що бізнес продовжуватиметься в далекому майбутньому і не існує намірів ліквідувати компанію або різко скоротити масштаб операцій. Бухгалтери розглядають підприємство як окремий суб’єкт, відокремлений від його власників або менеджерів. В бухгалтерському обліку повинні відображатися тільки ті операцїі, які можна виразити в грошовій формі.
СЛОВНИЧОК Власники підприємства (акціонери у випадку акціонерних товариств) можуть захотіти провести оцінку, наскільки ефективно апарат управління справляється зі своїми функціями, або дізнатися, наскільки прибуткові операції, управління компанії, що проводяться апаратом, і яку частину прибутку можна узяти з бізнесу на задоволення своїх особистих потреб. Працюючі на підприємствіза наймом мають право на інформацію про його фінансовий стан, оскільки цим визначається їх майбутня кар’єра і розмір заробітної плати. Менеджери підприємства Ці люди призначаються. власниками для повсякденного управління. Їм необхідна інформація про фінансовий стан підприємства як поточна, так і прогнозована.
СЛОВНИЧОК Комерційні партнери включаючи постачальників товарів в кредит і , клієнтів, що купують товари або послуги, виготовлені підприємством. Інвесториі кредиторипідприємства Сюди можна віднести банки, . що надають підприємству овердрафт або, що забезпечують довготривале фінансування, даючи позику. Банку потрібні гарантії, що підприємство справиться зі сплатою відсотків за позику, а зрештою і поверне її у встановлений термін. Податкові служби (у Об’єднаному Королівстві це, насамперед, Державний Департамент Податкових Зборів, Митне і Акцизне Управління) повинні знати про доходи підприємства, щоб оцінити розміри податку на дохід компанії і переконатися в тому, що податок на додану вартість сплачений правильно. Кредитором називається особа, якій підприємство заборгувало гроші. Борг є пасивом підприємства. Підприємство не завжди негайно розплачується за товари і послуги, якими воно користується. Клієнт, що купує товари безпосередньої оплати готівкою, стає дебітором.
СЛОВНИЧОК Прибутоквизначається як перевищення доходу над витратами. Коли витрати перевищують доходи, бізнес вважається збитковим. Одним із завдань бухгалтера є визначення доходу, витрат і прибутку. Активи – це щось цінне, що належить підприємству або використовуване ним. Прикладами активів є виробничі і адміністративні будівлі, складські приміщення, передавальні пристрої, транспортні засоби, машини і устаткування, засоби обчислювальної техніки, офісні меблі, грошові кошти, запаси готових товарів, що мають бути продані клієнтам, а також сировина і компоненти, що містяться на складах товаровиробників для подальшого використання у виробництві.
СЛОВНИЧОК Пасиви– це те, що належить кому-небудь іншому. Термін “пасив” є чисто бухгалтерським і позначає борги підприємства. Прикладами пасивів можуть служити банківська позика або банківський овердрафт*), борги постачальникам за придбані, але не сплачені товари, а також податки, не виплачені державі. Капітал – це спеціальний вид пасиву. Капітал є часткою власників в бізнесі, включаючи як статутний капітал, так і накопичений прибуток, залишений в справі. Детальніше це буде розглянуто далі.