PETROV MIKRA.ppt
- Количество слайдов: 7
Попит. Закон попиту. Особливості функціонування реальних монополій.
Закон попиту. Індивідуальний і ринковий попит. § Основними параметрами ринку є: попит, пропозиція, ціна. Попит є визначальним параметром ринку, тому що в його основі лежать потреби людей. Відсутність потреб визначає відсутність не тільки попиту, але й пропозиції, тобто відсутність ринкових відносин взагалі. Однак потреби людей це ще не попит. Щоб потреба перетворилася на попит, необхідно, щоб виробник міг її реально задовольнити, тобто зробити певну кількість матеріальних благ, а у покупця повинна бути достатня кількість грошових коштів, щоб купити даний товар. Попит - це ті потреби людей в предметах споживання і засобах виробництва, які можуть бути реально задоволені і забезпечені грошовими коштами.
§ Корінна властивість попиту полягає в наступному: при незмінності всіх інших параметрів зниження ціни веде до відповідного зростання величини попиту. І навпаки, при інших рівних умовах підвищення ціни веде до відповідного зменшення величини попиту. Іншими словами, існує зворотний зв'язок між ціною і величиною попиту. Цю зворотний зв'язок економісти назвали Законом попиту. В основі цього Закону лежать наступні обставини:
А) здоровий глузд і елементарне спостереження дійсності. Зазвичай люди дійсно купують даного продукту більше за низькою ціною, ніж за високою. Висока ціна відбиває бажання у споживачів купувати товари, а низька ціна посилює їх бажання зробити покупку. Б) У будь-який даний період часу кожен покупець продукту отримує менше задоволення, або вигоди, або корисності, від кожної наступної одиниці продукту. Наприклад, друга з'їдена шоколадка приносить менше задоволення, ніж перша. Звідси випливає, що оскільки споживання схильне до дії принципу спадної граничної корисності - тобто принципу, згідно з яким наступні одиниці даного продукту приносять все менше і менше задоволення, споживачі купують додаткові одиниці продукту лише за умови, що ціна його знижується. В) Ефект доходу та заміщення. Ефект доходу вказує на те, що при більш низькій ціні людина може дозволити собі купити більше даного продукту, не відмовляючи собі в придбанні інших товарів. Іншими словами, зниження ціни продукту збільшує купівельну спроможність грошового доходу споживача і у нього з'являється можливість і бажання купувати більшу кількість продукту за нижчою ціною, ніж за високою. Основним чинником, що впливає на величину попиту, є ціна. Проте, окрім ціни, є і так звані нецінові фактори, зміна яких зрушує (паралельно) на деяку величину вправо або вліво криву попиту.
До найважливіших з цих факторів можна віднести: § - Споживчі смаки. Сприятлива для даного продукту зміна споживчих смаків або переваг, викликане рекламою або змінами моди, буде означати, що попит зростає. І навпаки, несприятливі зміни спричинять зменшення попиту. До зміни споживчого попиту можуть призвести і технологічні зміни у вигляді поява нового продукту. Наприклад, поява компакт-дисків призвело до зменшення попиту на довгограючі платівки. - Число покупців. Збільшення на ринку числа споживачів обумовлює підвищення попиту і навпаки, зменшення числа покупців веде до скорочення попиту. - Дохід. У відношенні більшості товарів підвищення доходів призводить до підвищення попиту на них. Товари, попит на які змінюється в прямому зв'язку зі зміною грошового доходу, називаються товарами вищої категорії, або нормальними товарами. Але є ряд товарів, попит на які змінюється в протилежному напрямку, тобто з підвищенням доходів попит на такі товари падає. Вони називаються товарами нижчої категорії. Іншими словами, з підвищенням доходів населення підвищується попит на більш якісні товари, нехай і за кілька більш високою ціною, а зі зниженням доходів зростає попит на товари менш якісні, але дешевші. - Ціни на зв'язані товари. Зміна попиту у зв'язку зі зміною цін на зв'язані товари залежить від того, які це товари, взаємозамінні або взаємодоповнюючі. Взаємозамінний товар - це товар, споживча вартість якого ідентична споживчої вартості іншого товару. Наприклад, вершкове масло є замінником маргарину і навпаки. При підвищенні ціни на один з них (олія), відразу ж підвищується попит на товар-замінник (маргарин). Взаємодоповнюючі товари - це товари, комплект яких становить єдину споживчу вартість. Наприклад, годинник і ремінець до них; магнітофон і касета до нього. Збільшення ціни і зниження попиту на один з взаємодоповнюючих товарів одночасно викликає зменшення попиту і на інший товар. - Очікування. Вони, як правило, пов'язані з орієнтацією людей на підвищення цін і доходів у майбутньому. Так, наприклад, в умовах нестабільного грошового обігуінфляційні очікування ведуть до ажіотажного попиту на товари і послуги. Очікування зниження доходів можуть змусити споживачів обмежувати своївитрати і пред'являти менший попит на товари і послуги в даний період. Крім цих факторів, стан попиту в тій чи іншій країні визначається рівнем економічного, соціального, культурного і політичного розвитку суспільства, структурою виробленого валового національного продукту, розмірами національного доходу і характером його розподілу, рівнем життя населення, політикою держави в конкретний період часу і іншими факторами.
Монополія. § Перш ніж зрозуміти, як саме регулюються природні монополії, розглянемо поняття «монополія» взагалі, та визначимо, що таке природна монополія і які фактори призводять до її виникнення. Отже, монополія – це тип структури ринку, у якому існує тільки один продавець, що контролює всю галузь виробництва певного товару, що не має близького замінника. Ринок, на якому панує монополія, являє собою повну протилежність конкурентному ринку, де є багато конкурентів, що пропонують для продажу стандартизовані товари.
Розрізняють наступні види монополії: § 1. Закрита монополія. Вона захищена від конкуренції: юридичними обмеженнями, патентним захистом, інститутом авторських прав. 2. Відкрита монополія – монополія, при якій одна фірма, принаймні на певний час, є єдиним постачальником продукту, однак не має спеціального захисту від конкуренції. У подібному становищі нерідко перебувають фірми, які вперше вийшли на ринок з новою продукцією.
PETROV MIKRA.ppt