ooo.pptx
- Количество слайдов: 13
Поняття культури в педагогіці Марії Монтессорі
Марі я Монтессо рі — італійський лікар, педагог, перша італійка, що стала доктором медицини; прославилася розробкою педагогічної методики званої методика Монтессорі. Полягає вона на вільному розвитку дітей. На відміну від шкільної системи, де знижується активність дітей, символом цього для неї є "шкільна парта".
Запропонована М. Монтессорі технологія саморозвитку передбачає ретельне вивчення фізичного і психічного розвитку дитини В основу такого вивчення, а відповідно і виховання дітей, покладено так звану сенсорну культуру – культуру сприйняття зовнішнього світу. Таке виховання має дві мети: • Біологічну (яка допомагає полегшити природний розвиток особистості) • Соціальну (що дає змогу підготувати особистість до повноцінного життя у навколишньому середовищі)
Методика М. Монтессорі була переконана, що практично будь-яка дитина є нормальною людиною, здатною відкрити себе в активній діяльності. Ця діяльність, спрямована на освоєння навколишнього його світу, на входження в культуру, створену попередніми поколіннями, приводила до реалізації закладеного в особистості, до повноцінного фізичного та духовного розвитку.
Основна ідея методу Монтессорі полягає в стимулюванні дитини до саморозвитку, помістивши його в підготовлене середовище, що має чітку логіку побудови і відповідну з психологічними потребами дитини. Завданням вихователя або вчителя є допомогти дитині організувати свою діяльність в цьому середовищі, піти свої власним, унікальним шляхом, реалізувати свій творчий потенціал.
Головний напрям сенсорного виховання повинен полягати в озброєнні дитини сенсорною культурою. Сенсорна культура дитини - результат засвоєння ним сенсорної культури, створеної людством (загальноприйняті уявлення про колір, форму і інші властивості речей). Дитина в житті стикається з різноманіттям форм, фарб і інших властивостей предметів, зокрема іграшок і предметів домашнього ужитку. Він знайомиться і з витворами мистецтва - музикою, живописом, скульптурою. Але якщо засвоєння відбувається стихійно, без розумного педагогічного керівництва дорослих, воно нерідко виявляється поверхневим, неповноцінним
Відчуття і сприйняття піддаються розвитку, вдосконаленню, особливо в період дошкільного дитинства. Тут-то і приходить на допомогу сенсорне виховання - послідовне планомірне ознайомлення дитини з сенсорною культурою людства. Сенсорне виховання - цілеспрямовані педагогічні дії, що забезпечують формування чуттєвого досвіду і вдосконалення відчуттів і сприйняття.
Гра у театр – ефективний засіб формування сенсорної культури: поряд із удосконаленням певних органів чуття дитина набуває досвіду тонше сприймати й відчувати навколишній світ, передавати своє ставлення до нього голосом, інтонацією, жестами, мімікою, рухами. Передусім, створюється атмосфера свободи особистості дитини: дорослий іде за її природою, а не моделює як свій відбиток. Діти почуваються спокійно, невимушено, говорять і діють так, як хочуть самі, а не так, як хочуть почути і побачити дорослі, самостійно приймають рішення, мотивують власні дії, що для Монтессорі було дуже важливим.
М. Монтессорі розуміла необхідність зберігати й підтримувати дитяче сприймання світу як єдиного цілого, доводячи, що вже у дошкільному віці дитина має здобути різноманітні знання про навколишній світ: «У вихованні ми повинні торкатися не стільки науки, скільки інтересу до Людства і його культури… Саме культура – всезагальний акцент, здатний об’єднати розум усіх людей в одну гармонію, до якої ми спрямовуємо космічне виховання» .
Термін «культура» в Монтессорі освіті обіймає географію, біологію, історію та астрономію. Діти вивчають континенти та дізнаються про культуру і історію народів, що їх населяють, про місцевих тварин та рослини. Вони створюють карти, слухають пісні та легенди, знайомляться з традиційним вбранням, мистецтвом та стравами. Діти пізнають основи науки, здобуваючи практичний досвід впізнавати та класифікувати тварин і рослин, малювати чи складати пазли з їхніх частин, відрізняти типи земної поверхні тощо.
Феномен педагогіки Монтессорі полягає в її безмежній вірі в природу дитини, в її прагненні виключити будь-який авторитарний тиск на формування її як людини, а також в орієнтації на вільну, самостійну, активну особистість!
Ресурси: 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. http: //biblio. narod. ru/gyrnal/montes/mont_sod. htm http: //karmashov. perm. ru/montesor. htm http: //razinov. psychology. onego. ru/experiment/5. html http: //razinov. psychology. onego. ru/experiment/montes. html http: //www. ozon. ru/context/detail/id/869624/? partner=englan g http: //metodika-montessory. narod. ru/zaniatia. htm http: //www. rebenok. com/info/study/montessori_group/ http: //parent. fio. ru/news. php? n=15456&c=308 http: //defacto. examen. ru/db/Examine. Base/catdoc_id/D 469 A 977 E 8228 C 9 AC 3256 B 49003 C 61 F 2/rootid/9327995 FB 7 A 6 D 40 FC 3256 A 02002 CE 0 D 5/defacto. html http: //school. edu. ru/catalog. asp? cat_ob_no=222&oll. ob no to=