poland.pptx
- Количество слайдов: 22
Польські Карпати
Польські Карпати займають близько 7 % території країни і охоплюють північні мегасхили Західних та частково Східних Карпат. Це найбільш масивна та піднесена частина Карпатської гірської системи, яка включає оригінальні у геологогеоморфологічному та біогеографічному відношеннях Татранські, Баб'є-Гурські, Піенінські та Бещадські гори.
1. Зовнішні Західні Карпати 2. Внутрішні Західні Карпати 3. Зовнішні Східні Карпати 4. Внутрішні Східні Карпати 5. Трансильванські Альпи (Південні Карпати) 6. Західні Румунські Карпати 7. Трансильванське плато 8. Сербські Карпати
У даний період у Польських Карпатах функціонує п'ять НП, з яких Баб'є-Гурський, Татранський, Горчанський і Піенінський розташовані в Західних Карпатах, а Бещадський - у Східних (рис. 10). Територіально невеликі, загальна їх площа становить 37 434 га, вони відіграють важливу екологічну роль у збереженні біогеографічної різноманітності Польських Карпат
Карпатський регіон займає 7% території Польщі (19 500 км 2). Сьогодні площа заповідних екосистем різних категорій становить 2% території Польських Карпат, в тому числі площа національних парків- 1, 91%, а резерватів природи 0, 16%
Враховуючи науково-природниче та соціальне значення незайманих ландшафтів гірського масиву, ця площа дуже мала, а заповідні об'єкти роз'єднані. У майбутньому планується збільшити площу заповідних територій до 4 - 5% загальної площі Польських Карпат. Планується розширення вже існуючих національних парків та резерватів природи і об'єднання їх у більші охоронні комплекси. З метою збереження природних гірських ландшафтів та раціонального використання туристичного і рекреаційного потенціалу Карпат проектується створення 10 ландшафтних парків. В останні роки вже були створені два ландшафтні парки - Живецький у Бескидах, Силезький та Попрадський у Бескиді Сондецькому. У фазі проектування є також створення зон охоронних ландшафтів, які будуть включати біля 50% території Польських Карпат. Таким чином, передбачається охопити системою різних форм охорони біля 70% усієї їх площі. Такі природоохоронні заходи дозволяють надійно підтримувати екологічний баланс в Польських Карпатах.
Польські Карпати - передгір'я Бещад Між горами в околицях селища Соліна, розташованого в серці Бещад (кілометрів за 70 від українського кордону), розкинулося велике озеро (точніше, система озер), створене на перегороджені греблями річці Сян. Доїхати до цієї краси напрочуд легко, минаючи повністю українські пейзажі з близькими і зрозумілими назвами населених пунктів (Ростока, Гошів, Устянова, Рівня, Бібрка, Бистре, Хміль, Поляна. . . ). Дивовижна система Солінське водойм є одним з найзатишніших куточків Підкарпатського воєводства (Польща адміністративно ділиться на воєводства аналогічно нашим областям). Щось середнє між Карпатами і Швейцарією. Гори оточують гладінь озера з заплавами і затоками. Уздовж берегів розкидані причали з безліччю білосніжних яхт, які відображають свої щогли і вітрила у чистому плесі. Серпантин доріг навколо дозволяє оглянути картину з усіх боків.
Варто спробувати об'їхати весь цей каскад озер, зупинитися в будь-якому місці і йти до кемпінгам і причалів над водою. І якщо надовго не затримуватися (а спокуса буде), можна доїхати до Полянчик і через Волковия і Балігруд виїхати вже на гірську дорогу, що веде в бік словацького кордону. Таким чином, об'їхавши хребет Лопеннік (трохи вище 1000 метрів) через Цісна і Дольжіцу, потрапимо за дуже красивій дорозі до пасма полонини (так називаються перші вершини Бещад) з чарівними, ніби парковими краєвидами. Це край, в якому можна зустріти численних велосипедистів і просто відлюдників, які крокують собі від притулку до притулку. Незліченні населені пункти складаються з окремих садиб чи чогось на зразок наших хуторів. Дивує відсутність отар худоби, сіножатей, як у наших Бескидах. Все ніби створено для прогулянки. Доїхавши до Устшик Гурне, повертаємо на північ і вздовж квітучих лугів, затишних дібров їдемо в напрямку Устшик Дольних - майже по українському кордоні, минаючи практично українські села, церкви.
Позаду залишається хребет Гніздо Тарниця з вершинами, значними за мірками Бещад: Галич (1333 метра) і Тарниця (1346 метрів). Можна де-небудь зупинитися на нічліг або ще встигнути до вечора перетнути не надто завантажену кордон в Кросценко. Така автоподорож вкладається в один день, якщо не здолає спокусу пройтися по добре влаштованим стежками і заночувати в гостинних садибах, яких вистачає. До того ж і ціни в них більш ніж доступні.
Ці лемківські території можуть бути цікаві для тих, хто прагне побачити сакральні місця, де в певній мірі збереглися правдиві села і українські святині. Попутно можна побувати на ніби не високою, але мальовничій горі Хрещатий (1000 метрів), а потім згорнути уздовж словацького кордону на Цісна.
Польські Карпати - палац Любомирських-Потоцьких Ланьцут. Палац Любомирських- Потоцьких. Для грунтовного подорожі по Підкарпатті, звичайно, потрібно мати двох-триденний запас часу. Тоді ми зможемо охопити перлини краю - міста Сянок, Жешув, Ланьцут, Пшеворськ і при бажанні Перемишль, а біля нього - Кросно. Від затишного, ніби провінційного, але дуже схожого на багато наші галицькі міста Сянока з музеєм всесвітньо відомого живописця-символіста Здіслава Бексінского і відновленим замком королеви Бони у вас залишаться найкращі враження.
У будь-якому разі не можна нехтувати Ланьцутський палацом князів Любомирських та графів Потоцьких. Адже тут знаходяться багато скульптурних і живописних портретів персонажів нашої історії. Там же варто відвідати музей сакрального живопису та українських ікон, фондам якого позаздрить кожен український музейник. Такі міста потребують в подорожі на цілий день. Відвідавши Польські Карпати, повертатися в Україну можна і через Перемишль - завжди близький нашому серцю і наповнений пафосом колишньої метрополії. Цей доладно сформований місто кожним своїм ракурсом нагадує одночасно всі галицькі міста і переповнює натхненням кожного справжнього мандрівника.
Татри Це найвищий гірський масив у всіх Карпатах, який жителі рівнин вважають єдиними "справжніми" горами в Польщі. Влітку учасники колективних турпоходів і туристи-одинаки пішки добираються в Татрах практично до кожного куточка, а взимку приїжджають гірськолижники, які залучаються гучною славою Закопане, зимової столиці Польщі. Татри дійсно дарують незабутні враження. Це єдині польські гори, схожі на Альпи. За ним прокладені мальовничі стежки з чудовими гірськими краєвидами.
Щоб гідно оцінити чарівність Татр, зовсім не потрібно підкорювати їх вершини. Досить прогулянки по одній із прекрасних долин Хохоловской, Косьцеліской, Стронжіской, або Долині риб'ячого Потоку. Взимку багато схили перетворюються на лижні траси. Лежить біля підніжжя Татр курорт Закопане можна назвати звичайним містом. Особливий характер йому додає фольклор польських горців: звичаї, танці і пісні, наряди, діалект і оригінальна архітектура.
Татри являють собою найвищий субальпійський гірський масив. Їх поверхня займає 785 км 2, з яких на польську частину припадає майже 25%, тобто близько 175 км 2. Найвищий гірський пік Татр - Герлах (2655 м над рівнем моря) знаходиться на стороні Словаччини. А в Польщі рекорди висоти б'ються сходженням на Риси (2499 м над рівнем моря) - гірську вершину, розташовану на кордоні зі Словаччиною. Найвищим гірським піком, повністю знаходиться на території Польщі, є Козі-Верх (2291 м над рівнем моря).
Польські Татри діляться на Високі Татри і Західні Татри. У Високих Татрах безліч водойм (результат танення льодовика), а в Західних - найкрасивіші печери. Високі Татри - для сміливців: круті маршрути, різкі виступи, гострі камені і прірви бувають дуже підступними. Але нагородою відважним мандрівникам будуть зачаровують своєю красою гірські пейзажі, які надовго залишаються в пам'яті. Похід в Західні Татри буде менш ризикованим. Широкі хребти з плавними лініями рельєфу безпечні для мандрівників, а зелені і простору в цих горах більше, ніж у Високих Татрах.
Рельєфне різноманітність Татр стало однією з причин великої кількості водоспадів. До найбільш відомих і ефектним водоспадів в польській частині Татр належать Водоспад Міцкевича і Велька-Сіклава, красу якого повністю можна оцінити у весняні дні, на сході сонця. Не меншою популярністю користуються 43 озера льодовикового походження (за звичаєм, вони називаються в Татрах "стави" - ставки), з смарагдово-блакитною гладінню, загальною поверхнею майже 160 га. Найбільшим і красивим, а разом з тим найбільш доступним для туристів вважається Морське Око, що лежить на висоті 1393 м над рівнем моря. Багатство рослинності ставить Татри на особливе місце у всій карпатській ланцюга. Тільки в польській частині масиву підтверджено наявність більше тисячі видів судинних рослин, з яких 250 - це гірські або високогірні рослини.
Характерним для Татр є багатоярусне розташування рослинного покриву. Над ярусом узгір'я знаходяться дві лісові ярусу. Внизу на лісистих пагорбах зустрічається в основному бук і ялиця, а нагорі - ялина, але також кедр і карпатська береза. Ліси закінчуються на висоті близько 1500 м над рівнем моря. Над ними розташована смуга карликових сосен, низькі зарості яких захищають гірські схили від ерозії. Вище 1800 м над рівнем моря починаються субальпійські луки, гірські пасовища, на яких ще кілька десятків років тому паслися вівці. На висоті більше 2300 м над рівнем моря гори практично позбавлені рослинного покриву. На скелях ростуть тільки рідкісні, пристосовані до суворих умов високогір'я, рослини.
Є кілька рослин, нерозривно пов'язаних з природою Татр: невеликий едельвейс і безстебельні оман (популярний в Підгаля візерунок для прикрас), фіолетові крокуси, "поля" яких з'являються під час танення снігів. Варто відзначити і кедри. Ці прекрасні дерева найчастіше зустрічаються над Морським Оком і в околицях Долини Розтоки.
У Татрах водяться тварини, зустріти яких мріє кожен натураліст. Фауна Татр відрізняється своїми особливостями, обумовленими поділом на зони проживання. Лісові яруси займають в основному поширені види: олені (близько 300 екземплярів), сарни, кабани, вовки і лисиці. Збереглися також рисі і дикі кішки. Найбільш представницьким з усіх видів тварин, що мешкають на лісових пагорбах, вважається бурий ведмідь, добиратися в своїх "прогулянках" навіть до високих гірських перевалів. В даний час на польській стороні Татр перебуває близько 12 -ти бурих ведмедиків, в той час як у всьому масиві їх популяція налічує близько 60 -ти екземплярів. Рідкісним, на жаль, видом пернатих став гірський орел; у всіх Татрах мешкає їх всього лише кілька пар. Зменшується також популяція воронів.
Головна визначна пам'ятка місцевої фауни - це дикі гірські кози (з обліку від 2000 р. на польській стороні знаходиться близько 80 примірників) і бабаки. Саме гірські кози зустрічаються найчастіше, тому зображення цієї тварини стало емблемою Татранського Національного парку. А ось щоб побачити бабака, треба мати багато терпіння і удачі. Найчастіше його можна почути, ніж побачити, оскільки цей полохливий звір, ледь зачувши небезпеку, попереджає своїх побратимів пронизливим свистом, розносять далеко по гірських лугах. Природа Татр знаходиться під охороною в межах створеного в 1955 р. Татранського Національного парку, загальна площа якого становить 21 400 га.
Дякую за увагу!
poland.pptx