db28bd0a7d3ef55c4aa86875d0ac9cee.ppt
- Количество слайдов: 31
Подкрепа на потенциала за общностно развитие на читалищата и НПО от малките населени места чрез Стратегиите за местно развитие на Местните инициативни групи Добри практики на МИГ за периода 2007 -2013 www. ngogrants. bg
Подхода ВОМР и мястото на читалищата и НПО за развитие на местните общности в малките населени места Читалищата и НПО може да генерират и инициират местни партньорства в рамките на подхода ВОМР за териториално и икономическо местно развитие. Читалищата и НПО следва да бъдат активен участник в подготовката и прилагането на Стратегиите за ВОМР и дейностите по обществена активност на МИГ Читалищата и НПО може да се възползват от одобрената и действаща Стратегия за ВОМР на МИГ на съответната територия и в качеството си на бенефициент да кандидатстват със свои проекти, които да бъдат финансирани в рамките на изпълнението на Стратегията на МИГ.
Добри практики на МИГ за периода 2007 -2013 – проекти на читалища и НПО от малките населени места
Местна инициативна група Исперих Мярка 323 “Опазване и подобряване на селското наследство” от регламент ЕС 1698
“Активни младежи – чисто село”, НЧ „Пробуда 1928“ с. Лъвино Проектът цели подобряване на екологическата култура на жителите на с. Лъвино, община Исперих, чрез включването им общи инициативи за опазване на природата и селския ландшафт. Основни инициатори и движещи лица за проекта са неформална група младежи - младежка еко група, които планират организирането на акция за почистване на селото и основно на силно замърсени участъци извън населеното място, които изискват предварително заравняване с тежка техника. Основните дейности включват: идентифициране на местни отличителни характеристики, информационна кампания и колопоход от 25 младежи до тракийски надгробни могили в землището на селото, които мотивират младите хора за доброволно участие в акция по почистване и осигуряват подкрепа всички жители на селото. В дейностите са включени 140 доброволци. Осъществено е почистване от битови отпадъци на 8 дка замърсени участъци. В края на проекта е организиран селски Еко празник за публично представяне и отчитане резултатите от свършената работа. Обща стойност на проекта - 12504, 41 лв. Безвъзмездна финансова помощ - 12504, 41 лв.
„Полети с мен”, СНЦ НЧ „Съзнание 1891” гр. Исперих Проектът цели да допринесе за опазване на природното наследството на територията чрез развитие на екологичното съзнание на жителите на територията. Непосредствената цел на проекта е да включи деца, младежи и възрастни в организация и провеждането на фестивал на хвърчилата в Сборяново, като форма за развитие на познанията им и осъзнаване на значението на опазването птиците на територията на защитена зона Лудогорие по Натура 2000. Дейностите по проекта включват създаването на група за организация на фестивала, подготовка и провеждане на информационна кампания за защитените птици на територията, подпомагане на подготовката на хвърчила и провеждане на фестивал на хвърчилата. Обща стойност на проекта - 11830, 00 лв. Безвъзмездна финансова помощ 10225. 47 лв.
“Да запазим нашата култура”, СНЦ НЧ „Рома –Вазово - 2007 год. ” с. Вазово Обща стойност на проекта 15391, 88 лв. Безвъзмездна финансова помощ - 13721, 76 лв. Проектът цели насърчаване съхраняването на местната култура, традиции и обичаи, характерни за жителите на с. Вазово, чрез разширяване дейността на Читалище Рома Вазово. Основни инициатори и движещи лица за проекта са неформална група младежи, които желаят да създадат танцова и музикална група, която да пресъздава традиционни за етносите в селото и региона ритуали и обичаи. Основните дейности включват: Сформиране на музикална и танцова група към читалището; закупуване на необходимите материали и оборудване; ангажиране на хореограф и художествен ръководител за музикалната и танцовата групи; честване на 3 празника характерни за населението в с. Вазово.
“Коневска кошница”, СНЦ НЧ „Нов живот 1940 г. ” с. Конево Обща стойност на проекта 10464, 40 лв. Безвъзмездна финансова помощ-10464, 40 лв. Проектът цели оживяване, опазване и популяризиране на автентични местни традиции, обичаи и занаяти на добруджанците от с. Конево. В рамките на проекта ще се проучи, издири, документира и възстанови забравен и непрактикуван вече местен занаят – кошничарство и плетене на дворски плет от лозина. В рамките на проекта ще се създаде етнографска кошничарска работилница, ще се организират две изложби (в село Конево и град Исперих) и две демонстрации на занаята и обичаите на местни празници на територията на МИГ, гр. Исперих. В проекта ще бъдат включени 25 младежи от село Конево и град Исперих и групата за автентичен местен фолклор.
„Свидетелства от миналото – мост към настоящето“, СНЦ „Хелис“ гр. Исперих Проектът цели да допринесе за повишаване на обществения интерес към опазването, популяризирането и развитието на местното културно - историческо наследство на територията на Историко - археологически резерват „Сборяново” чрез средствата на модерните технологии и Интернет. Публикации от местни и национални печатни издания за богатото археологическо и културно наследство на древните траки и откритията в ИАР„Сборяново” ще бъдат преработени от печат в цифров формат и ще станат достъпни чрез Интернет. Основните дейности по проекта включват: подбор и съставяне на каталог на около 480 печатни публикации, с ограничен достъп на ползване, които ще бъдат преработени в дигитален; закупуване на оборудване, софтуер и създаване на дигитално студио „Хелис”; обучение на 8 младежи и 6 специалисти от местни институции; дигитализация на минимум 250 документи на хартиен носител от каталога; изграждане на Уеб сайт с дигитални тематични масиви и библиография; информационна кампания за опазване и популяризиране културното наследство на територията; провеждане на обществен форум (кръгла маса) с 45 участници в рамките Дните на Културно- историческото наследство на Община Исперих през 2013 г. Обща стойност на проекта -13291, 64 лв. Безвъзмездна финансова помощ - 12569, 16 лв.
“На мегдана, на алая - селски празник хората сближава” - Народно Читалище “Пробуда 1927“ с. Китанчево Обща стойност на проекта -13008, 80 лв. Безвъзмездна финансова помощ 13008, 80 лв. Проектът "На мегдана, на алая – селски празник хората сближава" има за цел да възстанови селския събор в с. Китанчево, като въвлече в неговата подготовка не само младежи, но и хора от различни етноси, които живеят в селото и носят своите традиции. Проектът предвижда да се създаде музикална школа и танцов състав към читалището, да се проучи историята на празника, чиято традиция е прекъсната преди повече от 35 години, да се създаде комитет за подготовка на селския събор и се проведе самия празник.
Празник на народната носия „От раклата на баба”, Сдружение “Училищно настоятелство при ЦДГ Мечо Пух” Проектът цели да допринесе за съхраняване на културното наследството на територията на МИГ-Исперих чрез включването на различни поколения и етноси в общи инициативи за възстановяване и популяризирането му, в частност е насочен към проучване и опазване разнообразието и самобитността на женските народни носии, разпространени в района. Непосредствената цел на проекта е да включи деца, млади семейства и възрастни в организация и провеждане на празник на народната носия ”От раклата на баба”. Другите дейности по проекта включват създаването на група за изучаване на носиите на населението от Исперихския край; организация на празника, в рамките на която ще заработи „творческа работилница” за изучаване на носиите от региона и възстановка на мини образци; подготовка и провеждане на информационна кампания за проекта. Издаване е „рисувателна книжка” за деца с възможност за оцветяване на рисунки - изображения на народни носии от родния край.
Творческа работилница за стари занаяти с. Свещари, Сдружение “Родно Лудогорие” Обща стойност на проекта 14431, 52 лв. Безвъзмездна финансова помощ - 14431, 52 лв. Проектът включва четири основни дейности, в резултат на които е създаден клуб по интереси. Участниците в него преоткриват и претворяват историята и културата на населеното място чрез възраждане на занаят, свързан с леене на свещи, от където идва и името на селото. В проекта са включени 10 младежи и ученици от различните етнорелигиозни групи на с. Свещари и територията на община Исперих, както и трима възрастни над 18 годишна възраст. В рамките на проекта, в творческа среда, под форма на работилница, те възстановят занаята и усвоят нови практики, свързани с леенето на свещи и предмети от глина. В резултат на тяхната дейност са създадени 15 типови модела на сувенири, в това число свещи и глинени предмети за бита, характерни за територията на населеното място. Подкрепата на местната общност е осъществена, чрез включване в две конференции, свързани с местни обичаи и традиции.
“Да преоткрием богатството на старите кулинарни традиции“, СНЦ “Зорница” Проектът цели да проучи и демонстрира старите традиционни храни и напитки от трапезата на представителите на различните етноси като ги популяризира. Храната заема важна роля при укрепването на местната идентичност затова връщането към старите кулинарни традиции насърчи преоткриването на "естествено чувство за вкус", а забравените храни, заели отново мястото си на трапезата, спомогна да се повиши атрактивността на региона за туристи. Обща стойност на проекта -11187, 08 лв. Безвъзмездна финансова помощ - 11187, 08 лв.
“Електрическа мобилност за Исперих”, СНЦ “Електромобили за регионите-Исперих” Проектът е демонстрационен и има за цел да повиши нивото на информираност за новите транспортни технологии и конкретно ползите от електрическите превозни средства за опазване на природата, културното наследство и здравето на хората от територията на МИГ Исперих. Обща стойност на проекта-15713, 20 лв. Безвъзмездна финансова помощ- 15713, 20 лв.
“Изграждане на интерактивен център за предоставяне на културни услуги "Свещоливница" в с. Свещари“ – Сдружение “Родно Лудогорие” Мярка 321 “Основни услуги за населението и икономиката в селските райони” Проектът беше насочен към разрешаване на два проблема: . укрепване местната идентичност и връзките в общността и възраждането и развитието на стари традиционни занаяти и тяхното използване за развитие на туристическия потенциал на територията. По проекта беше построена нова сграда - интерактивен център „Свещоливница”. Цели да подобри достъпа на жителите от община Исперих до нови интерактивни културни услуги, свързани с подобряване на туристическата атрактивност на територията и прекарване на свободното време и отдиха. Обща стойност на проекта- 99113, 79 лв. Безвъзмездна финансова помощ- 62133, 15 лв.
Мярка 323 “Опазване и подобряване на селското наследство” от регламент ЕС 1698 Добри практики от МИГ- Средец
НЧ „Искра – 1906” с. Орлинци - проект „Запази миналото, за да имаш бъдеще“. Реализацията на проектната дейност даде възможност за оформяне на клубно помещение в читалището с изложбена площ, фото материали и документи свързани с историческото минало на селото и района. Закупени са компютри и лаптопи за документиране на събрания материал, обработване и мултимедийни прожекции с цел популяризирането на културно историческото минало на селото. НЧ „Пробуда – 1897” гр. Средец – проект „Неформални способи за предаване знанията и информация за културното наследство на Средец“ Реализацията на проектните дейности даде възможност за развитие на нова форма за работа в читалището за съхранение на наличния документален фонд и разпространението на местното културно историческо наследство чрез съвременни форми за достъп до широката общественост. НЧ „Светлина – 1924” с. Дебелт - проект „Съхранение и популяризиране на пролетния обичай „Лазаруване“ и зимния обичай „Коледуване“. Реализацията на проектните дейности даде възможност за проучване и възстановка на традиционните обичаи за селото, разнообразяване и обогатяване на дейността на читалището за опазване, съхранение и предаване чрез поколенията
Местна инициативна група – Белово-Септември-Велинград Мярка 323 “Опазване и подобряване на селското наследство” от регламент ЕС 1698
„Дейности, свързани с опознаването, съживяването и популяризирането на автентични местни традиции, фолклор и занаяти“ Народно Читалище „Просвета-1928“, с. Момина клисура, общ. Белово Целта на проекта е да се приложи устойчива културно образователна политика сред населението и да се подобри материално-техническата база на читалището, като основно звено на културния живот и център за културен обмен на жителите на село Момина клисура и околните села. Дейности : Закупуване на Мъжки костюм; Женски костюм; Детски костюм- момче; Детски костюм момиче; Обувки за жените; Цветя за глава; Кърпи за глава; Чорапи без бродерия; Цървули Стойност на проекта : 9896 лева Безвъзмездна финансова помощ: 9896 лева
«Традиции и местни обичаи – вчера, днес и утре» НЧ „Васил Левски – 1904“, гр. Велинград Основна цел на проекта: Съхраняване и популяризиране фолклора, традиционните местни обичаи и празници на Велинградския и съседни региони. Дейности: Проучване на целия набор от реквизит, свързан с местните празници; Изработване на автентични костюми за ансамбъла, необходими за възстановка на традиционните местни обичаи- Бъдни вечер, Коледа, Бабин ден, Герьовден. Стойност на проекта: 5304 лева Размер на БФП – 5304 лева
„Придобиване на умения и постигане на обществена активност на местната самодейна фолклорна група” Народно читалище „Просвета – 1947” § § § Основна цел: Задоволяване потребностите на населението, свързани с развитие и обогатяване на културния живот, социалната и образователна дейност; В рамките на проекта е извършено проучване на местния фолклор, автентични песни, занаяти; Закупени са 9 нови музикални инструменти, 2 безжични микрофона и 40 бр. народни носии. В самодейните изяви са включени и юноши от местното училище и училищата от Медени поляни и Побит камък. Самодейната група взе участие в концерти на съборите в Сърница, Юндола и на другите културни празници и тържества в града, общината и областта Обща стойност на проекта и размер на БФП : 19 050 лева
«ФЕСТИВАЛ НА МЕСТНИТЕ КУЛТУРНИ ОБИЧАИ, ТРАДИЦИИ, ПЕСНИ И ТАНЦИ» СДРУЖЕНИЕ„ДЕСИСЛАВА“ Основни цели на проекта: qзапазване и развитие на културно-историческите традиции, обичаи, народни обреди и провеждане честването на народните празници на територията на селото. q. Стимулиране на работата на самодейците от общината, които са носителите на идеите за запазване на местния фолклор – опазване и подобряване на селското наследство; q Запазване идентичността на българина, чрез съхранение на местния фолклор.
„ХАЙДЕ НА ХОРОТО” Народно читалище „Искра – 1881 г. Основна цел на проекта: Запазване на местните обичаи и традиции Основни дейности Закупуване на носии; Популяризиране на закупените носии, като символ на местния селски пейзаж сред населението на селото и извън него чрез участие във фестивали и местни празници;
Местна инициативна група – Елхово Мярка 313 “Насърчаване на туристическите дейности”
Подобряване на информационното обслужване на туристите в община Елхово Сдружение “Туристически център – Елхово” §Проект по Мярка 313 „Насърчаване на туристическите дейности“ към СМР на МИГ-Елхово. По проекта са извършени следните дейности: -Поставяне на пътепоказателни табели за автомобили и пешеходци, които имат стандартната и международна визия на табели, които насочват към туристически забележителности. Те насочват туристите към двата основни обекта в гр. Елхово – Етнографско-археологически музей Елхово и Екопътека „Долна Топчия“. - Поставяне на Информационен терминал киоск в централната част на гр. Елхово, до църквата. Киоска автоматично зарежда туристическия информационен сайт на гр. Елхово – www. elhovo. org, където всеки посетител може да разгледа всички забележителности, места за настаняване и заведения за хранене в гр. Елхово и региона. Информацията на сайта е предоставена на два езика – български и английски; - Две информационни табла с карта на гр. Елхово и региона с посочени забележителности -Два билборда, провокиращи интереса на туриста към територията на МИГ; - Издадени брошури за етнографското, археологическото и природно наследство на региона
Местна инициативна група – Тунджа Мярка 321 «Основни услуги за населението и икономиката на селските райони»
ПОДКРЕПА НА МИГ-ТУНДЖА ЗА МЕСТНИТЕ ЧИТАЛИЩА И НПО От Стратегията за местно развитие на МИГ-Тунджа по мярка 321 «Основни услуги за населението и икономиката на селските райони» са финансирани 12 проектни предложения на читалища и неправителствените организации от община „Тунджа“. Те са насочени към подобряването на обществената инфраструктура на територията на общината, свързана с възможностите за култура, спорт, отдих и свободно време. Общата стойност на тези проекти възлиза на 213 133, 24 лева. Това са проекти за закупуване на оборудване и обзавеждане на читалища (компютри, климатици, сценично осветление и озвучаване и др. ), обновяване на стадиони и др)
Оборудване за читалищата в село Ботево, Савино, Меден кладенец
Оборудване за стадиона в село Победа – съблекалня, косачка за трева, пейка за резервни играчи
БЛАГОДАРЯ ЗА ВНИМАНИЕТО!
db28bd0a7d3ef55c4aa86875d0ac9cee.ppt