ПОДАТКИ
Податки - це обов’язкові платежі, що їх встановлює держава для юридичних і фізичних осіб, які забезпечують фінансування державних витрат.
Історія цивілізації свідчить, що в різні періоди розвитку суспільства вводились різноманітні податки – на землю, майно, прибуток, цінні папери, спадщину та дарування, додану вартість, заробітну плату, акцизи, збори й відрахування, на автомобілі, коней, собак, продуктивну худобу та птицю, бджіл, подушні податки на неодружених чоловіків, податки на бороду, вікна, двері тощо.
Найбільшого розквіту податки сягають за умов розвинутої ринкової економіки. Вони стають об’єктивним елементом фінансових відносин між державою та юридичними й фізичними особами. Формується завершена модель податкової системи кожної держави. Вона включає методи й об’єкти оподаткування, ставки податків, строки їх сплати, контроль за витрачанням.
Суспільне призначення податків виявляється у функціях: Фіскальній Регулюючій Стимулюючій
Система оподаткування – це сукупність податків і зборів до бюджетів різних рівнів, а також до державних цільових фондів, що стягуються в порядку, встановленому відповідними законами держави.
Система оподаткування складається з двох підсистем: оподаткування юридичних осіб (підприємств) та оподаткування фізичних осіб. Форма оподаткування визначає існування прямих та непрямих податків. Непрямі податки – це податки, що визначаються обсягами споживання і є надбавкою до ціни товарів, робіт. До непрямих податків належать: ПДВ, акцизний збір, мито. До прямих податків відносяться: податок на прибуток підприємств, податок на доходи фізичних осіб, податок з власників транспортних засобів, плата за землю, податок на нерухомість, податок на промисел.
Податкова система України Функціонування податкової системи в Україні пов'язане з багатьма проблемами і суперечностями. За своєю природою податкова система є результатом еволюції податкових відносин і детермінується багатьма специфічними факторами. Її існування зумовлене певним етапом, якого досягли суспільні правовідносини у сфері оподаткування.
Податкову систему України можна представити у вигляді трьох основних підсистем: 1)підсистема оподаткування юридичних осіб 2)підсистема оподаткування фізичних осіб 3)збори в державні цільові фонди Усі ці підсистеми знаходяться в тісному взаємозв’язку між собою, їх складають одні структурні елементи: прямі податки, непрямі податки, а також інші податки і збори.
При визначенні податкової системи важливо розмежувати два підходи до її розуміння. По-перше, податкова система — це сукупність податків і податкових платежів, які законодавчо закріплені в державі. По-друге, податкова система включає механізми нарахування, сплати податків та організації контролю і відповідальності за порушення податкового законодавства Структура податкової системи України
Основні принципи побудови податкової системи
Податкова політика в Україні: загальна характеристика Податкова політика - це діяльність держави у сфері встановлення і стягнення податків. Саме через податкову політику держави відбувається становлення і розвиток податкової системи держави. Основними принципами податкової політики є фіскальна і економічна ефективність, соціальна справедливість.
Податкова політика має бути спрямована на вирішення поставлених перед суспільством завдань, серед яких виділяють довгострокові і короткострокові. Перед керівництвом розвинутих країн стоять такі довгострокові цілі: економічне зростання, максимальний рівень зайнятості і благополуччя населення. Короткостроковими цілями стосовно податкової політики можуть бути поповнення державного бюджету, його збалансованість на певному рівні щодо внутрішнього валового продукту, стимулювання інвестиційної діяльності.
Векторами макроекономічної ефективності податкової політики є: — можливість податкової політики збільшити джерела доходів бюджету; — здатність податкової політики визначати прийнятну податкову базу; — спрямованість політики податків на мінімізацію витрат на їх сплату.