Plavannya_i_metodika_navchanya_-_PMK.ppt
- Количество слайдов: 167
Плавання і методика
Плавання і методика навчання Навчальна дисципліна за напрямом підготовки 6. 010201 “ Фізичне виховання ” Програма предмету передбачає набуття студентами знань, умінь та навичок, що необхідні для викладання плавання
Модулі дисципліни • Модуль 1. Історія розвитку плавання • Модуль 2. Техніка спортивних способів плавання • Модуль 3. Методика навчання плаванню • Модуль 4. Організація змагань з плавання • Модуль 5. Прикладне плавання
План лекції 1. 2. Історія та значення плавання Спортивні способи плавання ∙ Батерфляй ∙ Кроль на спині ∙ Брас ∙ Кроль на грудях 3. Прикладне плавання ∙ Прикладні способи плавання (брас на спині, на боці) ∙ Способи пірнання (в довжину, в глибину) ∙ Рятування потопаючого 4. Методика навчання плаванню ∙ Принципи навчання плаванню ∙ Методична схема вивчення елементів техніки способу ∙ Методична послідовність вивчення кожного елементу техніки
Історія плавання
Плавання у широкому значенні – як фізична дія – це здатність або вміння людини триматися на поверхні води та пересуватись у заданому напрямку без сторонньої допомоги та додаткових пристосувань. Тест – пропливання 25 м без врахування техніки Плавання у вузькому значенні це вміння людини подолати дистанцію у воді з використанням раціональної техніки рухів відповідно до способу плавання. Тест – пропливання 50 м спортивним способом (з оцінкою техніки виконання старту, дистанційного плавання, повороту)
З часів своєї появи на Землі люди завжди були пов’язані з водою Наскельні малюнки “Печери плавців”, розташованої на південному заході Єгипту, зроблені тоді, коли територія Сахари була зволоженою значно краще.
Найдавніше зображення людей, які пливуть зроблено 5 300 – 9 500 р. тому
З часів своєї появи на Землі люди завжди були пов’язані з водою Саме в долинах великих річок: ß ß Нілу (Стародавній Єгипет), Тигру і Євфрату (Стародавня Месопотамія), Янцзи і Хуанхе (Стародавній Китай), Інду і Гангу (Стародавня Індія) – зародилась людська цивілізація. Вода відігравала величезне значення у житті людей, що стало причиною наділення її надприродною силою, обожнення. Роль, яку відігравала вода у житті людей, потребувала пристосування до цього незвичного середовища. Тому плавання є життєво необхідною навичкою, пов’язаною з освоєнням з водним середовищем та вмінням пересуватись у ньому.
У найдавніші часи плавання носило виключно прикладний характер – під час риболовлі, полювання за водоплавною дичиною, підводному промислі, у військовій справі (для подолання водних перешкод).
Egypt
Єгипет – за Геродотом “Подарунок Нілу”
Стародавній Єгипет проіснував майже 3000 років з приблизно 3200 р. до н. е. до 332 р. до н. е. (коли був завойований Олександром Македонським)
Єгипет простягнувся на 1000 км вздовж долини Нілу шириною 10 -20 км
Єгипет. 1846 р.
Єгипетський корабель. Близько 2450 р. до н. е.
Фараон на полюванні
Спеціальне навчання плаванню було привілеєм знаті Єгипту. Для дітей фараонів навчання плаванню було обов’язковим. Фараон Ехнатон з дружиною Нефертіті та дітьми. Близько 1340 р. до н. е.
Битва фараона Рамзеса ІІ при Кадеші. Переправа через р. Оронт. 1250 р. до н. е.
Туалетні ложечки у вигляді дівчини, що пливе. Єгипет, 1400 -1250 рр. до н. е.
Mesopotamia
На території Месопотамії – одного з найдавніших осередків цивілізації – з часу близько 4000 р. до н. е. формуються найдавніші міста-держави
Початок історії Месопотамії збігається з початком світової історії. Перші писемні документи належать шумерам, тобто історія власне розпочалась у Шумері.
Ассірійські лучники переслідують ворогів, які рятуються пливучи рікою Євфрат. 875 р. до н. е.
Ассірійський воїн пливе, використовуючи бурдюк із шкіри. 800 р. до н. е.
Ассірійські воїни переправляються через річку
Ассірієць ловить рибу
Greece
В Афінах людину, яка не вміла плавати, вважали неповноцінною
Про неосвічену, темну людину, не гідну називатись громадянином, казали: “…він не вміє ані читати, ані плавати…”
Зображення грецького юнака, що пірнає м. Паестум, 470 р. до н. е.
Плавання як вид спорту входило до програми Істмійських Ігор, присвячених богу морів - Посейдону Істмійські Ігри було започатковано у 582 р. до н. е. , вони проводились кожні 2 роки. Переможців вінчали сосновим вінком.
У стародавні часи у Греції при палестрах будувалися басейни для навчання плаванню та тренувань
Руїни басейну м. Паестум
У середні віки європейська культура занепала Купатися, тим більше плавати, вважалося гріховною справою, навіть більше – було взагалі заборонено, оскільки відомий теолог тих часів Климент Олександрійський вважав, що “…чистота та любострастя – рідні сестри!” Про гігієну у середні віки можна скласти уявлення з того, що королева (!) Іспанії Ізабелла Кастильська (XV ст. ) зізнавалась, що за все життя милася лише двічі: при народженні та в день весілля. Бідні люди мились так само вкрай рідко: вода була занадто дорогою.
Шувалівська школа плавання 1908 р. на Суздальському озері у м. Шувалово, неподалік Санкт-Петербургу морським офіцером, доктором медицини Пєсковим Володимиром Миколайовичем (1873 -1937) була заснована школа плавання. Вона називалась “Літня Шувалівська школа плавання Шувалово-Парголівського округу Російського товариства рятування на водах”. Школа працювала з 1908 по 1917 рр. включно. Протягом літнього періоду у ній навчалось плаванню 350 -400 чоловік.
Вимоги Шувалівської школи Щорічно з 10 липня по 7 серпня проводились екзамени. Екзамени приймала комісія – головні інструктори та завідуючий навчанням. Учні школи могли отримати звання магістра і кандидата з плавання за умови виконання 12 вправ: 1) 2) 3) 4) 5) 6) 7) 8) 9) 10) пропливти 3 000 м; 1 500 м на спині; 1 500 м у одязі та взутті способом брас; 450 м за допомогою рухів одними ногами; 450 м на спині за допомогою рухів одними руками; 30 м на спині, тримаючи камінь вагою 2 кг в одній руці; пропливти 30 м під водою; пірнути на глибину 4 -5 м за камінням 5 разів підряд з відпочинком 2 -3 с; роздягтися у воді; виконати рятувальне плавання на 75 м (пірнути зі старту, пропливти 50 м, схопити “потопаючого” й пропливти з ним 25 м); 11) надати першу допомогу “потопаючому”; 12) зробити 3 стрибка з місця та 3 стрибка з розбігу, з 7 -ми метрової вишки.
Значення Шувалівської школи В 1912 р. царскький уряд послав на Ігри V Олімпіади у Стокгольмі (Швеція) національну команду й команда плавців (близько 20 -ти чоловіків) була повністю укомплектована вихованцями Шувалівської школи. Влітку 1913 р. в Києві було проведено першу Російську Олімпіаду, в програмі якої було і плавання. Всі перші місця з рекордними досягненнями завоювали шувалівскі плавці. Сам Пєсков В. Н. про значення плавання писав наступне: "Плавание как гимнастика и спортивное упражнение - одно из наиболее здоровых и полезных. Оно закаляет организм от простуды, укрепляет нервную систему, является отличной дыхательной гимнастикой. . . Плавание крайне интересно для всех возрастов и, одновременно будучи увлекательным спортом, дает возможность не утонуть самому, а подчас и спасти другого". Школа послужила поштовхом до зацікавленості спортивним плаванням - в цьому ж 1908 р. вже відкрилась школа плавання в м. Феодосії. Випускники Шувалівської школи організували школи плавання в містах: Феодосії, Баку, Оранієнбаумі, Києві, Чернігові, Батумі, Миколаєві, Ростові-на-Дону, Самарі і Москві.
Значення плавання • • Спортивне Оздоровче Прикладне Виховне
Спортивне значення плавання Плавання у програмі найбільших змагань
Ігри Олімпіад Олімпійські ігри – міжнародні спортивні змагання, які проводяться кожні чотири роки під егідою Міжнародного Олімпійського комітету. Ініціатором відродження Ігор Олімпіад є француз П’єр Фреді барон де Кубертен (1863 -1937). Плавання входить до програми Ігор Олімпіад починаючи з Ігор І-ї Олімпіади.
Змагання з плавання у програмі Ігор І-ї Олімпіади. 11 квітня 1896 р. , затока Фалірон, Афіни, Греція.
Спортивне значення плавання Ігри Олімпіад - 32 комплекти нагород Плавання у програмі Ігор Олімпіад Індивідуальні дистанції Вільний стиль 50 100 200 400 800 (ж) 1500 (ч) Брас - 100 200 - - - Батерфляй - 100 200 - - - На спині - 100 200 - - - Комплексне плавання - - 200 400 - - Естафети Вільний стиль - - - 4 х100 4 х200 - Комбінована - - - 4 х100 - -
При проходженні дистанції вільним стилем плавці обирають найшвидший спосіб плавання - кроль
Брас – найповільніший зі спортивних способів плавання
Батерфляй – наймолодший зі спортивних способів плавання
Кроль на спині
Спортивне значення плавання як складова інших видів спорту Синхронне плавання Багатоборства Марафонське плавання Підводний спорт Стрибки у воду Водне поло Водні види спорту: вітрильний спорт, веслування Водні лижі
Марафонське плавання 10 км
Синхронне плавання
Стрибки у воду
Водне поло
Багатоборства
Водні види спорту: вітрильний спорт
Водні види спорту: веслування
Дефлімпійські Ігри Дефлимпийські ігри (англ. Deaflympics, від англ. deaf «глухий» ) — спортивні змагання людей з порушеннями слуху ( «всесвітні ігри глухих» ). Перші Дефлімпійські ігри пройшли у 1924 р. , в Парижі. Плавання входить до програми Дефлімпійських Ігор починаючи з І Ігор (1924 р. , Париж, Франція).
Спортивне значення плавання Дефлімпійські Ігри 38 комплектів нагород Плавання у програмі Дефлімпійських Ігор Індивідуальні дистанції Вільний стиль 50 100 200 400 800 (ж) 1500 (ч) Брас 50 100 200 - - - Батерфляй 50 100 200 - - - На спині 50 100 200 - - - Комплексне плавання - - 200 400 - - Естафети Вільний стиль - - - 4 х100 4 х200 - Комбінована - - - 4 х100 - -
Паралімпійські Ігри Паралімпійські ігри – міжнародні спортивні змагання для людей із обмеженими фізичними можливостями. Ідею проведення Паралімпійських ігор висунув німецький невропатолог сер Людвіг Гутман, який у 1948 р. організував спортивні змагання серед солдатів, поранених під час Другої світової війни, що лікувались у госпіталі м. Сток-Мандевиль у Букінгемширі. У 1949 р. він заявив: «Можливо, колись будуть олімпіади для інвалідів» . А вже у 1952 р. відбулися перші міжнародні ігри для спортсменів-інвалідів за участі голландських атлетів. У 1960 р. Рим першим з-поміж усіх міст, що приймали Ігри Олімпіад, використав олімпійські об’єкти для проведення Паралімпійських ігор. Плавання входить до програми Паралімпійськи Ігор з І Ігор (1960 р. , Рим, Італія).
Спортивне значення плавання Паралімпійські Ігри 140 комплектів нагород Плавання у програмі Паралімпійських Ігор Індивідуальні дистанції Вільний стиль 50 100 200 400 Брас 50 100 200 - Батерфляй 50 100 200 - На спині 50 100 200 - - - 200 400 Комплексне плавання Естафети Вільний стиль - - 4 х50 4 х100 Комбінована - - 4 х50 4 х100
Паралімпійська класифікація Для дотримання правил чесної спортивної боротьби між особами з різним рівнем та характером вад здоров’я в Паралімпійських іграх застосовується система класифікації. До класифікації включені спортсмени : - з вадами опорно-рухового апарату (1 -10); - з вадами зору (11 -13); - інтелектуально неповносправні (14). Чим менша цифра, тим серйозніші порушення має спортсмен. Префікси означають, що спортсмен пливе: S – вільним стилем, на спині та батерфляєм; SB – брасом; SM – комплексне плавання.
Надання допомоги при підпливанні до повороту або фінішу Коли плавець з вадами зору наближається до повороту на відстань одного гребка, то помічник (такі є на кожній доріжці з обох сторін басейну) торкається його голови спеціальною паличкою з м’яким м’ячиком на кінці.
Оздоровче значення плавання У воді створюються унікальні умови для “м’якої”, щадної та водночас інтенсивної роботи м’язів. Ризик виникнення травм – мінімальний. Розвантаження опорно-рухового апарату, що особливо актуально для людей з надмірною вагою. Відсутність навантаження на суглоби. Горизонтальне положення. Полегшені умови для роботи серцево-судинної системи (полегшується рух крові у напрямку до серця). Тренування дихальної системи. Краще (швидше) відновлення. Розслаблення м’язів, що забезпечують підтримку пози. Оптимальні умови для корекції порушень постави.
Прикладне значення плавання Уміння плавати є життєво необхідною навичкою. За даними ЮНЕСКО у світі щорічно з 1 000 потопає 100 -120 людей, більшість з яких – діти. Уміння плавати необхідно тим, хто обрав професію, пов’язану з діями на воді (будівництво мостів, рибальство, річкові та морські перевезення та ін. ). Уміння плавати, долати водні перешкоди вплав та за допомогою підручних засобів є необхідним для всіх військовослужбовців.
Виховне значення плавання • Оволодіння навичкою плавання супроводжується розвитком рухових якостей, як сила, швидкість, витривалість, гнучкість та спритність. • Під час плавання людина повинна долати труднощі - втому, страх перед небезпекою захлинутися, що потребує від неї вольових зусиль. Тому плавання виховує дисциплінованість, наполегливість у досягненні мети, працелюбність, рішучість, сміливість та інші якості. • Заняття плаванням проводяться груповим методом. Це створює сприятливі умови для виховання у спортсменів почуття товариства, дружби, колективізму. • Заняття плаванням також сприяють естетичному вихованню, підвищенню загального культурного рівня тих, хто займається цим видом спорту.
Спортивні способи плавання Техніка спортивних способів плавання – це система рухів, що дозволяє плавцю подолати дистанцію з найбільшою доступною швидкістю, оптимальними затратами сил та у відповідності до правил змагань. Сюди входить: 1. Техніка виконання старту. 2. Техніка дистанційного плавання. 3. Техніка виконання повороту. 4. Техніка фінішування. Спортивними способами плавання є: • Кроль на грудях Free • Кроль на спині Backstroke • Брас Breaststroke • Батерфляй FLY
Від чого залежить техніка плавання? Властивості води: в’язкість В’язкість є фізичною величиною, що характеризує сили внутрішнього тертя речовини ηводи = 1, 01 пуаз ηпов = 0, 02 пуаз В’язкість води у 55 разів більша за в’язкість повітря
Вплив в’язкості на організм людини У воді рухи у всіх напрямках пов’язані з подоланням опору води. Опір води = η*ρ*V 2*S 2, де η – к-т в’язкості води; ρ – к-т щільності води; V – швидкість руху частини тіла; S – площа частини тіла яка рухається. У воді створюються унікальні умови для “м’якої”, щадної та водночас інтенсивної роботи м’язів. Ризик виникнення травм – мінімальний.
Опір води та техніка спортивних способів плавання На суходолі людина рухається, спираючись на тверду опору і долаючи відносно незначний опір повітря. У воді все складніше: вода водночас дає опору для руху та складає опір рухові людини. Раціональна техніка спрямована на те, щоб: 1. Збільшити корисний опір, за рахунок якого рухаєшся; 2. Водночас зменшити шкідливий опір, який заважає рухові. Опір води = η*ρ*V 2*S 2
Приклади рішень для корисного та шкідливого опору Положення “високого” ліктя збільшує корисний опір, за рахунок якого рухаєшся. Положення “стріли” дозволяє зменшити шкідливий опір, який заважає рухові.
Програма предмету передбачає вивчення техніки трьох спортивних способів плавання
Загальна схема характеристики техніки спортивного способу плавання 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. Загальна характеристика способу. Положення тіла у воді. Техніка роботи ніг. Техніка роботи рук. Узгодження техніки роботи рук з диханням. Загальна координація рухів. Техніка виконання поворотів. Техніка виконання старту. Техніка фінішування.
Схема характеристики техніки рухів 1. Назва робочого руху. 2. Назва підготовчого руху. 3. Фази робочого руху, технічні вимоги. 4. Фази підготовчого руху, технічні вимоги.
Кроль на грудях
Кроль на грудях Загальна характеристика: Кроль на грудях – найбільш популярний та швидкий спосіб плавання. При плаванні кролем спортсмен лежить на поверхні води горизонтально (на грудях, обличчя у воді) та виконує • безперервні • симетричні • почергові рухи руками і ногами.
Положення тіла у воді при плаванні кролем на грудях При плаванні кролем спортсмен лежить на поверхні води майже горизонтально на грудях, обличчям у воді. Тіло витягнуто, має обтічну форму. Кут атаки (кут між поздовжньою віссю тіла та уявною поверхнею води) складає 3 -5˚.
Техніка роботи ніг при плаванні кролем на грудях Ноги виконують безперервні почергові зустрічні рухи вгорувниз. Стопи м’які, пружні, носки натягнуті і розгорнуті до центру. Рух ногою вниз – робочий, називається “удар”. Рух виконується від стегна. Під час удару спочатку нога у коліні пом’якшується, в кінці - повністю вирівнюється. Це забезпечує хлистоподібний, пружний удар. До вихідного положення нога повертається прямою. Стопи безперервно спінюють воду позаду плавця. Амплітуда руху приблизно 25 -35 см.
Техніка роботи рук при плаванні кролем на грудях Повний цикл роботи рук складається з робочого руху – гребка та підготовчого – пронесення. У гребку виділяють фази: 1. захват 2. підтягування 3. відштовхування. Підготовчий рух складається з фаз: 1. виходу руки з води 2. пронесення над водою 3. вкладання руки у воду.
Захват Долоня та передпліччя складають одну площину, якою плавець тисне на воду вниз-назад, залишаючи лікоть у високому положенні.
Підтягування Долоня та передпліччя складають одну площину, якою плавець тисне на воду назад, залишаючи лікоть у високому положенні. Тобто лікоть рухається назад у одній площині з долонею. Підтягування триває доки площина ліктя і долоні не досягають рівня плеча.
Відштовхування Долоня та передпліччя складають одну площину, якою плавець відштовхує воду назад, залишаючи лікоть у високому положенні. Тобто лікоть рухається назад у одній площині з долонею. Відштовхування триває з моменту, коли площина ліктя і долоні досягла рівня плеча до повного вирівнювання руки біля стегна.
Виконання гребка у цілому Гребок довгий. Долоня та передпліччя складають одну площину, якою плавець відштовхує воду назад, утримуючи лікоть у високому положенні. Гребок виконується з прискоренням: початок гребка – м’який, зусилля зростають поступово. Найвища швидкість – у фазі відштовхування (наприкінці гребка). Рухи рук координуються між собою: коли одна рука виконуючи пронос проходить рівень голови, інша починає гребок.
Винесення руки із води Рука виходить із води зігнутою, ліктем
Пронесення руки Рука проноситься уперед ліктем, зігнутою та розслабленою, за найкоротшою траєкторією.
Вкладання руки Рука вкладається у воду навпроти однойменного плеча. Долоня “вгвинчується” у воду на глибину приблизно 15 см. У кінці вкладання рука повністю вирівнюється, плавець тягнеться за долонею якнайдалі вперед, подає вперед плече. При цьому зберігається обтічне положення тіла.
Техніка узгодження роботи рук з диханням при плаванні кролем на грудях
Вдих виконується через рот, під час закінчення гребка рукою, коли плавець має найбільшу швидкість. Для цього обличчя повертається в сторону руки, яка виконує гребок. Найпоширеніший варіант дихання – на 3 гребки: - на 1 -му – вдих; - на 2 -му – затримка дихання; - на 3 -му (пiд час пронесення) видих. Видих виконується безпосередньо перед вдихом. Більшість часу спортсмен пливе на затримці дихання.
Плавець лежить у воді не горизонтально, а має певний кут атаки, “напливає” на воду, тому при плаванні утворюється набiгаюча хвиля ……. .
Вершина набiгаючої хвилi знаходиться попереду голови, а якраз на рівні роту знаходиться ложбина. Тому для вдиху достатньо просто трохи повернути обличчя в сторону. Нижнє око при цьому залишається у водi.
Загальна координація рухів при плаванні кролем на грудях Існують 3 варіанти загальної координації рухів: 2 -х, 4 -х, та 6 -ти ударний кроль. Відповідно на повний цикл роботи рук плавець виконує 2, 4 або 6 ритмічних ударів ногами.
Техніка виконання простого закритого повороту при плаванні кролем на грудях Поворот складається із наступних фаз: • підпливання та постановка руки на бортик (навпроти різнойменного плеча), • групування, • виконання повороту за рахунок гребка рукою, яка позаду, • поштовх, • ковзання та • вихід з повороту.
Техніка виконання старту при плаванні кролем на грудях Старт у кролі приймається за 3 -ма командами: • “Приготуватися!” – стати на задній край тумбочки, • “На старт!” – стати на передній край тумбочки, прийняти стартове положення, • “Старт!” – відштовхнутись від тумбочки. Далі слідують наступні фази: • • польоту, входження у воду, ковзання під водою, перші плавальні рухи, вихід на поверхню та перехід до дистанційного плавання.
Техніка виконання фінішу при плаванні кролем на грудях Для того, щоб швидше торкнутись бортику, плавці лягають на бік і максимально простягають руку і плече уперед.
Кроль на спині
Кроль на спині Загальна характеристика: Кроль на спині – третій за швидкістю спосіб плавання. При плаванні кролем на спині спортсмен лежить на поверхні води горизонтально (на спині, дихання не утруднене) та виконує • безперервні • симетричні • почергові рухи руками і ногами.
Положення тіла у воді при плаванні кролем на спині При плаванні кролем на спині спортсмен лежить на поверхні води майже горизонтально, голова у воді, рівень води біля вух. Тіло витягнуто, має обтічну форму. Таз знаходиться у високому положенні - під самою поверхнею води. Кут атаки (кут між поздовжньою віссю тіла та уявною поверхнею води) складає 6 -10˚. Голова утримується таким чином, щоб обличчя було спрямовано вгору і трохи назад – погляд фіксується приблизно під кутом 45˚ до поверхні води. Підборіддя для цього дещо опущено на груди.
Техніка роботи ніг при плаванні кролем на спині Ноги виконують безперервні почергові зустрічні рухи вгору -вниз. Стопи м’які, пружні, носки натягнуті і розгорнуті до центру. Рух ногою догори – робочий, називається “удар”. Рух виконується від стегна. Під час удару спочатку нога у коліні пом’якшується трохи більше, ніж при плаванні кролем на грудях, в кінці - повністю вирівнюється, підкидаючи воду. Це забезпечує хлистоподібний, пружний удар. До вихідного положення нога повертається прямою. Стопи безперервно спінюють воду. Амплітуда руху приблизно 35 -45 см.
Техніка роботи рук при плаванні кролем на спині Повний цикл роботи рук складається з робочого руху – гребка та підготовчого – пронесення. У гребку виділяють фази: • захват • підтягування • відштовхування. Підготовчий рух складається з фаз: • виходу руки з води • пронесення над водою • вкладання руки у воду.
Початок захвату Долоня та передпліччя складають одну площину, якою плавець тисне на воду вниз-назад.
Долоня та передпліччя складають одну площину, якою плавець тисне на воду вниз-назад, залишаючи лікоть у високому положенні. Захват
Підтягування Долоня та передпліччя складають одну площину, якою плавець тисне на воду назад, залишаючи лікоть у високому положенні. Тобто лікоть рухається назад у одній площині з долонею. Підтягування триває доки площина ліктя і долоні не досягають рівня плеча.
Відштовхування Долоня та передпліччя складають одну площину, якою плавець відштовхує воду назад, залишаючи лікоть у високому положенні. Тобто лікоть рухається назад у одній площині з долонею. Відштовхування триває з моменту, коли площина ліктя і долоні досягла рівня плеча до повного вирівнювання руки біля стегна.
Закінчення гребка Закінчуючи відштовхування (закінчуючи гребок) плавець виконує рух долонею згори донизу – “закриває” гребок.
Винесення руки із води Рука виходить із води прямою, великим пальцем
Пронесення руки Рука проноситься уперед прямою та розслабленою, найкоротшою траєкторією – вертикально над тулубом. Під час пронесення долоня розгортається таким чином, щоб увійти у воду мізинцем
Вкладання руки Рука вкладається у воду навпроти однойменного плеча. Долоня входить у воду “прапорцем”, опускаючись на глибину приблизно 15 см. У кінці вкладання рука повністю рівна, плавець тягнеться за долонею якнайдалі вперед, подає вперед плече. При цьому зберігається обтічне положення тіла.
Виконання гребка у цілому Гребок довгий. Долоня та передпліччя складають одну площину, якою плавець відштовхує воду назад, утримуючи лікоть у високому положенні. Гребок виконується з прискоренням: початок гребка – м’який, зусилля зростають поступово. Найвища швидкість – у фазі відштовхування (наприкінці гребка). Рухи рук координуються у протифазі - “млином”.
Техніка узгодження роботи рук з диханням при плаванні кролем на спині Дихання при плаванні на спині не утруднене, безперервне та ритмічне. Вдих виконується через широко відкритий рот. Як правило дихання узгоджується з повним циклом рухів однією рукою.
Загальна координація рухів при плаванні кролем на спині Існують 3 варіанти загальної координації рухів: 2 -х, 4 -х, та 6 -ти ударний кроль. Відповідно на повний цикл роботи рук плавець виконує 2, 4 або 6 ритмічних ударів ногами.
Техніка виконання простого відкритого повороту при плаванні кролем на спині Поворот складається із наступних фаз: • підпливання та постановка руки на бортик (навпроти різнойменного плеча), • групування, • виконання повороту, • поштовх, • ковзання та • вихід з повороту.
Техніка виконання старту при плаванні кролем на спині Старт у кролі на спині приймається за 4 -ма командами: • “У воду!” – плавець ногами донизу зістрибує з тумбочки, • “Приготуватися!” – взятись руками за поручні, поставити ноги на бортик, • “На старт!” – зігнути руки, прийняти положення групування, • “Старт!” – виконати мах руками, прогнутись, відштовхнутись від бортика. Далі слідують наступні фази: • • польоту, входження у воду, ковзання під водою, перші плавальні рухи, вихід на поверхню та перехід до дистанційного плавання.
Техніка виконання фінішу при плаванні кролем на спині Плавець повинен фінішувати знаходячись у положенні на спині. Плавці виконують фінішний дотик під водою з ударом ногами дельфіном.
Брас
Брас Загальна характеристика: Брас – найповільніший спосіб плавання. При плаванні брасом спортсмен лежить на поверхні води горизонтально (на грудях) та виконує • одночасні • симетричні рухи руками і ногами.
Положення тіла у воді при плаванні брасом При плаванні брасом спортсмен лежить на поверхні води майже горизонтально, обличчя у воді. Тіло впродовж більшої частини повного циклу витягнуто, має обтічну форму. Кут атаки змінюється: мінімальний (під час паузи ковзання) складає 3 -5˚, максимальний (у кінці гребка руками, коли голова піднімається над водою для вдиху) складає 12 -17˚.
Техніка роботи ніг при плаванні брасом Ноги у брасі виконують рухи на 4 рахунки з вихідного положення ноги витягнуті, носки натягнуті, повернуті до центру: 1 – підготовчий рух – підтягування: підтягнути п’яти до сідниць (м’яко); 2 – підготовчий рух – розвести гомілки, виконати тильне згинання стоп, носки розгорнути назовні (м’яко), коліна – на ширині плечей; 3 – робочий рух – відштовхування: вирівнюючи ноги, стопи рухаються по дугам (“намалювати” п’ятами букву “О”) внутрішньою стороною стоп та гомілок виштовхнути воду назад; 4 – пауза ковзання, під час якої ноги знаходяться у поверхні води у добре обтічному положенні.
Техніка роботи рук при плаванні брасом Руки у брасі виконують рухи на 4 рахунки з вихідного положення руки витягнуті уперед. Робочий рух - гребок: 1 – захват – руки одночасно та симетрично розводяться в сторони та дещо донизу. 2 – підтягування – згинаючи руки у ліктях при цьому утримуючи лікті у високому положенні й розгорнутими в сторони спертися внутрішньою стороною рук на воду й підтягнути їх до рівня плечей. Підготовчий рух: 3 – приведення рук під корпус та винесення їх уперед – гребок без зупинки переходить у виведення рук уперед; 4 – пауза ковзання.
вдих види х Техніка узгодження роботи рук з диханням при плаванні брасом Вдих виконується в кінці гребка, разом з виведенням рук уперед обличчя опускається у воду
Загальна координація рухів при плаванні брасом Раціональним варіантом техніки, який є доступним для плавців-початківців є послідовне узгодження рухів руками і ногами. Плавець виконує гребок руками разом з вдихом та підготовчим рухом ногами. Виводячи руки уперед та опускаючи обличчя у воду плавець виконує поштовх ногами. Після цього плавець ковзає за інерцією уперед в горизонтальному положенні.
Загальна координація рухів при плаванні брасом
Техніка виконання повороту маятником при плаванні брасом Поворот складається із наступних фаз: • підпливання та постановка руки на бортик – одночасно та симетрично, • напливання та групування, • виконання повороту “маятником”, • поштовх, • ковзання та • вихід з повороту (три паузи ковзання) – див. далі.
Техніка виконання старту при плаванні брасом Старт у брасі приймається за 3 -ма командами: • • • “Приготуватися!” – стати на задній край тумбочки, “На старт!” – стати на передній край тумбочки, прийняти стартове положення, “Старт!” – відштовхнутись від тумбочки. Далі слідують наступні фази: • • • польоту, входження у воду, ковзання під водою (три паузи). 1. Перша пауза – після входження у воду. 2. Друга – після виконання довгого – до стегон гребка з ударом ногами дельфіном. 3. Третя – після виведення рук уперед разом із поштовхом ногами брасом.
Техніка фінішування при плаванні брасом За правилами фініш у брасі виконується одночасним симетричним дотиком до бортика обох рук плавця
Прикладне плавання Рятування життя Професійні навички
Методика навчання плаванню
При вивченні техніки плавання та задля її подальшого удосконалення використовується різноманітне приладдя
При проходженні освоєння з водним середовищем використовуються іграшки, які йдуть на дно
Найбільш широковживаний інвентар у басейні – плавальні дошки
Калабашка : ) від англ. Calabash пристосування, що збільшує плавучість
Calabash - Лагена рія звичайна, або горля нка, або калабас (калебаса, калабаш). Однолітня повзуча ліана сімейства гарбузові, вид роду Лагенарія (Lagenaria). Культивується заради плодів, які використовуються з різною метою
Лопаточки
Нетипові лопаточки
Лопаточки використовуються для покращення техніки гребка і силової роботи у воді
Вісімки використовуються для формування відчуття “високого” ліктя
Ласти використовуються для силової роботи у воді
Нетипові ласти Універсальні ласти. В них можна плавати будь-яким способом Ласти для плавання брасом
Гідрогальма (пояс гальмівний) використовується для силової роботи у воді
“Парашут” використовується для силової роботи у воді
Резина використовується для силової роботи у воді
При навчанні пірнанню у глибину використовуються іграшки, які ідуть на дно
Хронометри
Засоби забезпечення безпеки Шари Суслова Кінець Олександрова
Педагогічні принципи в процесі навчання плаванню 1. Принцип свідомості та активності. 2. Принцип систематичності і послідовності. 3. Принцип доступності. 4. Принцип міцності засвоєння. 5. Принцип наочності.
Комплекс вправ для освоєння з водним середовищем За допомогою цих ігор вирішується ряд завдань: 1. Формування комплексу рефлексів (кінестетичних, слухових, зорових, тактильних, дихальних та вестибулярних), що відповідають основним властивостям водного середовища. 2. Засвоєння робочої пози плавця, формування відчуття опори на воду та дихання у воді – як підготовка до засвоєння техніки полегшених або спортивних способів плавання. 3. Позбутись інстинктивного страху перед водою – як основа для психологічної підготовки для подальшого навчання плаванню.
П’ять груп вправ для ознайомлення з водним середовищем 1. Вправи на ознайомлення з фізичними якостями води (щільністю та опором). Елементарні рухи у воді. 2. Занурення у воду та відкривання очей у воді. 3. Спливання та лежання на воді. 4. Видохи у воду. 5. Ковзання.
Методична схема вивчення елементів техніки способу плавання 1. Техніка роботи НІГ 2. Техніка роботи РУК 3. Узгодження роботи рук та дихання 4. Загальна координація рухів 5. Техніка виконання поворотів 6. Техніка виконання стартів
Методична схема вивчення елементу техніки способу плавання 1. Сформувати уявлення про елемент техніки на доступному матеріалі – показ, розповідь 2. Імітаційні вправи на суші 3. Вправи у воді з нерухомою опорою 4. Вправи у воді з рухомою опорою 5. Вправи у воді у безопорному стані 6. Вправи у воді в ускладнених умовах виконання (вдосконалення техніки)
Методична схема вивчення елементу техніки способу плавання на прикладі ніг кролем: крок 1 1. Показ вправи, розповідь про особливості техніки, ключові деталі
Методична схема вивчення елементу техніки способу плавання на прикладі ніг кролем: крок 2 • • • Виконання однією (ведучою - правою) ногою на суші Виконання однією (іншою - лівою) ногою на суші Виконання обома ногами почергово на суші (різні варіанти)
Методична схема вивчення елементу техніки способу плавання на прикладі ніг кролем: крок 3 • Виконання однією (ведучою - правою) ногою у воді з нерухомою опорою • Виконання однією (іншою - лівою) ногою у воді з нерухомою опорою • Виконання обома ногами почергово у воді з нерухомою опорою (різні варіанти)
Методична схема вивчення елементу техніки способу плавання на прикладі ніг кролем: крок 4 • Виконання обома ногами почергово у воді з рухомою опорою (дощечкою різні варіанти – від простого до складного)
Методична схема вивчення елементу техніки способу плавання на прикладі ніг кролем: крок 5 • Виконання обома ногами почергово у воді у безопорному стані (різні варіанти – від простого до складного)
Методична схема вивчення елементу техніки способу плавання на прикладі ніг кролем: крок 6 • Виконання у воді в ускладнених умовах (різні варіанти – від простого до складного): • Плавання на ногах з різною швидкістю; • Плавання на ногах з різним положенням тулуба (на боці, вертикально; вертикально з різним положенням рук); • Плавання на ногах з різним положенням рук (руки перед собою, руки вздовж тулуба, руки в замок на попереку); • Плавання на ногах однією ногою (руки на дошці працює одна нога, інша – горизонтально; інша – зігнута у коліні, п’ята над водою, спрямована у стелю); • Плавання на ногах, долаючи додатковий спротив (тримаючи дошку вертикально; у гідрогальмах; з “парашутом”; буксируючи іншого перед собою; протидіючи іншому: один навпроти іншого, руки на макаронині; тощо).