плауни.ppt
- Количество слайдов: 19
Плауноподібні та Хвощеподібні - ще два відділи вищих спорових рослин. За особливостями життєвого циклу вони нагадують папоротеподібних: особини нестатевого покоління мають пагони та корені; особини статевого покоління - заростки - невеликі за розмірами та живуть окремо. Відрізняються вони насамперед будовою вегетативних органів. Що собою становлять представники відділу Плауноподібні? Як і папоротеподібні, плауноподібні - одні з найдавніших вищих спорових рослин. Сотні мільйонів років тому серед плаунів були й деревоподібні форми. Наприклад, стовбур вимерлого лепідодендрона сягав заввишки до 40 м, а діаметр міг становити 2 м. Рештки цих рослин разом із деревоподібними папоротями та хвощами брали участь в утворенні покладів кам'яного вугілля та нафти. Сучасні плауноподібні (близько 1300 видів) - це багаторічні вічнозелені лише трав'янисті рослини із повзучим стеблом (мал. ).
. Різноманітні плауноподібні: 1 - селагінела; 2 - баранець; 3 - плаун річний
Плаун булавоподібний
1. Лепідодендрон 2. Сигілярія 3. Мелодуза 4. Кордаїт 5. Хвощевидний каламіт 6. Гласоптеріс 7, 8, 9 – саговникові деревоподібні
Викопні представники відділу Плауноподібні - могутні дерева та кущі: лепідодендрон, сігілярія, плеуромея. Сучасні представники відділу Плауноподібні - виключно трав' янисті рослини: плаун булавоподі-бний, селагінела, молодильник. Зустрічаються у хвойних і мішаних лісах. Це багаторічні рослини.
ПЛАВУНОПОДІБНІ 1300 видів n n n n Багаторічна рослина Стебло повзуче Лускоподібні листки Додаткові корені Спороносні колоски Спора заросток, ♀ ♂ 10 р Вегетативно
Плавун баранець звичайний
Багаторічна вічнозелена рослина. Стебло вилчасто галузиться до 3 -х м. У колосках – спори. Зі спор розвиваються заростки – особини статевого покоління. Розвивається заросток понад 10 р. Розмножується також вегетативно.
Ознайомимося з плаунами на прикладі плауна булавоподібного. Ця багаторічна вічнозелена рослина оселяється у зволожених ділянках хвойних лісів. Повзуче стебло вилчасто галузиться, його довжина може досягати 3 м. Стебла вкриті дрібними лускоподібними листками. Від горизонтального стебла відходять додаткові корені. На верхівках деяких вертикальних пагонів розташовані видозмінені спороносні листки, зібрані в колоски. У колосках утворюється велика кількість спор Зі спор розвиваються заростки. Це особини статевого покоління, на яких розвиваються чоловічі та жіночі статеві органи. Проте заросток розвивається надзвичайно повільно - понад 10 років. У цей час заросток вступає у взаємовигідне співжиття з ґрунтовими грибами. В основному ж плаун розмножується вегетативно. Цікавий спосіб вегетативного розмноження баранця звичайного. На його верхівкових листках утворюються вивідкові бруньки. Після дозрівання вони відкидаються від рослини на відстань до 50 см. Плауни застосовують у господарстві людини. Спори деяких плаунів багаті на олію, ними пересипають ливарні форми. їх використовують також у виготовленні ракет для феєрверків: тріск під час вибухів цих ракет виникає внаслідок гучного лускання оболонок спор, коли олія всередині закипає. У медицині спори плаунів застосовують як присипку у разі подразнення шкіри та для виготовлення оболонок пігулок. Серед плаунів є й отруйні види, неїстівні для тварин.
Спорофіт плауноподібних диференційований на стебло, листок та корінь. Пагони у них галузяться дихотомічно. Листки дуже дрібні і тому плауноподібні представляють дрібнолисту лінію еволюції. Розмноження здійснюється за допомогою спор (рис. ). Серед цього відділу є рівно- та різноспорові рослини. Спори утворюються у спорангіях. Спорангії утворюються на особливих листках - спорофілах. Зовні вони не відрізняються від вегетативних листків або утворюють відокремлену від вегетативної частини зону, яка називається стробілом (від грецьк. strobilos - шишка).
Життєвий цикл плауна булавоподібного: 1 - загальний вигляд; 2 - 4 - розвиток заростка із спори; 5 - заросток (гаметофіт); 6 - сперматозоони; 7 - архегоній з яйцеклітиною;
З моменту утворення спорангія до висипання дозрілих спор минає кілька місяців або років. Спори плауна після потрап ляння у ґрунт можуть там зберігатися, не проростаючи, протягом багатьох років. Після проростання утворюється невели= чкий, сланевої будови заросток (гаметофіт). У рівноспорових гаметофіт однодомний, у різноспорових - дводомний. Встановлено, що в клітини гаметофіту проникають нитки гриба. Якщо цього не відбудеться, то заросток плауна загине, бо він не здатний до фотосинтезу. Заросток живе і розвивається лише за рахунок виділень гриба, який поселяється в його клітинах. Разом з грибом заросток поступово розростається, розвиваючись дуже повільно. Він перетворюється на маленьку бурувато-кремову бульбочку, яка живе в симбіозі з грибом до 10 -18 років. Весь цей період заросток живиться за рахунок гриба. На заростку утворюються статеві органи - архегонії (жіночі) та антеридії (чоловічі). Статеві органи гаметофіта продукують сперматозоони (сперматозоїди) та яйцеклітини, які зливаються тільки за наявності води й утворюють новий спорофіт. Він живиться за рахунок тканин заростку протягом кількох років. Поступово заросток (гаметофіт) відмирає, а спорофіт переходить на самостійне живлення.
Оплодотворенная яйцеклетка у плауновидных сразу же, не впадая в состояние покоя, развивается в растение нового бесполого поколения – спорофит Чередование поколений в жизненном цикле плауна: а – гаметофит; б – спорофит
плауни.ppt