Шмиляк А.О. Банк.право.ppt
- Количество слайдов: 21
ПЛАН 1. Правова природа НБУ. 2. Організаційна структура НБУ. 3. Функції НБУ. 4. Органи управління та організація роботи НБУ.
1. Правова природа НБУ Стаття 2. Правова основа діяльності Національного банку України Національний банк України (далі - Національний банк) є центральним банком України, особливим центральним органом державного управління, юридичний статус, завдання, функції, повноваження і принципи організації якого визначаються Конституцією України, цим Законом та іншими законами України. Місцезнаходження Ради Національного банку України (далі Рада Національного банку), Правління Національного банку України (далі - Правління Національного банку) та центрального апарату Національного банку - місто Київ.
1. Принципи діяльності НБУ: можна визначити як закріплені в законі обов’язкові для виконання основоположні ідеї і положення, що найбільш повно і всебічно відображають особливості побудови НБУ та правовідносини, що виникають в зазначеній сфері. - законності; - принцип організації НБУ на базі державної власності (Ст. 3 статутний капітал) Національний банк має статутний капітал, що є державною власністю. Розмір статутного капіталу становить 10 мільйонів гривень. Розмір статутного капіталу може бути збільшений за рішенням Ради Національного банку. ( Частина друга статті 3 із змінами, внесеними згідно із Законом N 1919 -III ( 1919 -14 від 13. 07. 2000 ) Джерелами формування статутного капіталу Національного банку є доходи його кошторису, а при необхідності - Державний бюджет України.
- економічної самостійності НБУ (Ст. 4); Національний банк є економічно самостійним органом, який здійснює видатки за рахунок власних доходів у межах затвердженого кошторису, а у визначених цим Законом випадках – також за рахунок Державного бюджету України. Національний банк є юридичною особою, має відокремлене майно, що є об'єктом права державної власності і перебуває у його повному господарському віданні.
Національний банк не відповідає за зобов'язаннями органів державної влади, а органи державної влади не відповідають за зобов'язаннями Національного банку, крім випадків, коли вони добровільно беруть на себе такі зобов'язання. Національний банк не відповідає за зобов'язаннями інших банків, а інші банки не відповідають за зобов'язаннями Національного банку, крім випадків, коли вони добровільно беруть на себе такі зобов'язання. Національний банк може відкривати свої установи, філії та представництва в Україні, а також представництва за її межами. Національний банк, його установи, філії та представництва мають печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням.
- здійснення діяльності без мети отримання прибутку (Ст. 5 доходи та видатки); Національний банк щорічно складає кошторис доходів та витрат, який повинен забезпечувати виконання Національним банком його функцій, установлених Конституцією України ( 254 к/96 -ВР)та цим Законом. Національний банк включає до кошторису доходів та витрат прогнозовані доходи, а також прогнозовані витрати, в тому числі амортизаційні відрахування, резерви під знецінення активів та інвестиції, що спрямовуються на забезпечення діяльності Національного банку.
Національний банк відображає доходи та витрати, визначає прибуток (збитки) та складає фінансову звітність відповідно до міжнародних стандартів фінансової звітності. Національний банк створює загальні резерви, які використовуються на покриття його збитків, резерв переоцінки, який використовується на покриття нереалізованих витрат, а також інші резерви. У разі недостатності коштів загальних резервівперевищення витрат Національного банку над його доходами компенсується за рахунок коштів Державного бюджету України наступного за звітним року.
- принцип централізації (Ст. 22 структура НБУ); - принцип підзвітності (Ст. 51, 52); - принцип незалежності НБУ (Ст. гарантії невтручання); - принцип нормотворчості (Ст. 56); - принцип спеціальної правоздатності (Ст. 71 обмеження діяльності); - принцип колегіальності управління.
Суть подвійної правової природи полягає в тому, що НБУ з однієї сторони має широкі владні повноваження щодо управління грошово-кредитною політикою, а з іншого виступає економічно самостійним органом є юридичною особою має право укладати цивільно-правові договори з комерційними банками, як учасник цивільно-правових відносин несе цивільну відповідальність. Діяльність НБУ спрямована на забезпечення єдиної державної політики в сфері грошового обігу, кредитного, валютного регулювання, здійснює фінансування і розрахунки у народному господарстві.
2. Організаційна структура НБУ Структура Національного банку будується за принципом централізації з вертикальним підпорядкуванням. До системи Національного банку входять: -центральний апарат, - філії (територіальні управління), -розрахункові палати, - Банкнотно-монетний двір, -фабрика банкнотного паперу, -Державна скарбниця України, -Центральне сховище, - спеціалізовані підприємства, -банківські навчальні заклади й інші структурні одиниці і підрозділи, необхідні для забезпечення діяльності Національного банку.
3. Функції НБУ Стаття 6. Основна функція Відповідно до Конституції України ( 254 к/96 -ВР ) основною функцією Національного банку є забезпечення стабільності грошової одиниці України. При виконанні своєї основної функції Національний банк має виходити із пріоритетності досягнення та підтримки цінової стабільності в державі. Національний банк у межах своїх повноважень сприяє стабільності банківської системи за умови, що це не перешкоджає досягненню цілі, визначеної у частині другій цієї статті.
Стаття 7. Інші функції Національний банк виконує такі функції: 1) відповідно до розроблених Радою Національного банку України Основних засад грошово-кредитної політики визначає та проводить грошовокредитну політику; 2) монопольно здійснює емісію національної валюти України та організує її обіг; 3) виступає кредитором останньої інстанції для банків і організує систему рефінансування; 4) встановлює для банків правила проведення банківських операцій, бухгалтерського обліку і звітності, захисту інформації, коштів та майна; 5) організовує створення та методологічно забезпечує систему грошовокредитної і банківської статистичної інформації та статистики платіжного балансу; 6) визначає систему, порядок і форми платежів, у тому числі між банками;
7) визначає напрями розвитку сучасних електронних банківських технологій, створює, координує та контролює створення електронних платіжних засобів, платіжних систем, автоматизації банківської діяльності та засобів захисту банківської інформації; 8) здійснює банківське регулювання та нагляд на індивідуальній та консолідованій основі; { Пункт 8 частини першої статті 7 в редакції Закону N 3394 -VI ( 3394 -17 ) від 19. 05. 2011 } 9) здійснює погодження статутів банків і змін до них, ліцензування банківської діяльності та операцій у передбачених законом випадках, веде Державний реєстр банків, Реєстр аудиторських фірм, які мають право на проведення аудиторських перевірок банків; { Пункт 9 статті 7 із змінами, внесеними згідно із Законом N 2922 -III ( 2922 -14 ) від 10. 01. 2002; в редакції Закону N 3024 -VI ( 3024 -17 ) від 15. 02. 2011 }
10) веде офіційний реєстр ідентифікаційних номерів емітентів платіжних карток внутрішньодержавних платіжних систем; 11) здійснює сертифікацію тимчасових адміністраторів і ліквідаторів банку; 12) складає платіжний баланс, здійснює його аналіз та прогнозування; 13) представляє інтереси України в центральних банках інших держав, міжнародних банках та інших кредитних установах, де співробітництво здійснюється на рівні центральних банків; 14) здійснює відповідно до визначених спеціальним законом повноважень валютне регулювання, визначає порядок здійснення операцій в іноземній валюті, організовує і здійснює валютний контроль за банками та іншими фінансовими установами, які отримали ліцензію Національного банку на здійснення валютних операцій; 15) забезпечує накопичення та зберігання золотовалютних резервів та здійснення операцій з ними та банківськими металами;
4. Органи управління та організація роботи НБУ Керівними органами НБУ є Рада та Правління. Стаття 9. Повноваження Ради Національного банку Рада Національного банку: 1) розробляє Основні засади грошово-кредитної політики, публікує їх в офіційних виданнях та подає щорічно до 15 вересня до Верховної Ради України для інформування; 2) здійснює контроль за проведенням грошово-кредитної політики; 3) здійснює аналіз впливу грошово-кредитної політики України на стан соціально-економічного розвитку України та розробляє пропозиції щодо внесення відповідних змін до неї;
4) затверджує щорічно до 15 вересня поточного року кошторис доходів та витрат Національного банку на наступний рік і подає Президенту України, Верховній Раді України та Кабінету Міністрів України інформацію про розрахунок частини прогнозованого прибутку до розподілу наступного року, яка підлягатиме перерахуванню до Державного бюджету України 5) подає до Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України щорічно до 1 квітня відомості про частину прогнозованого прибутку до розподілу поточного року, яка підлягатиме перерахуванню до Державного бюджету України, для включення до проекту закону про Державний бюджет України на наступний рік; 6) затверджує Регламент Ради Національного банку України; 7) приймає рішення про збільшення розміру статутного капіталу Національного банку;
Правління НБУ 1) приймає рішення: - щодо надання пропозицій Раді Національного банку стосовно розроблення Основних засад грошово-кредитної політики; - щодо економічних засобів та монетарних методів для реалізації Основних засад грошово-кредитної політики відповідно до прийнятих рішень Ради Національного банку із цих питань та необхідності забезпечення стабільності і купівельної спроможності національної валюти; - щодо банківського регулювання та нагляду; - щодо організації системи рефінансування;
- щодо визначення та здійснення валютно-курсової політики, валютного регулювання та управління золотовалютними резервами; - щодо функціонування платіжних систем та організації розрахунків; - про емісію валюти України та вилучення з обігу банкнот і монет; - про встановлення та зміну облікової та інших процентних ставок Національного банку; - про диверсифікацію активів Національного банку та їх ліквідності; - щодо лімітів позабалансових зобов'язань Національного банку; - про формування резервів та покриття фінансових ризиків Національного банку;
2) реалізує грошово-кредитну політику; 3) визначає структуру НБУ; 4) видає ліцензію; 5) подає на розгляд Ради проект кошторису; 6) видає нормативно-правові акти.
Шмиляк А.О. Банк.право.ppt