План 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. Вступ Домашня робота як із форм організації навчальної діяльності Обсяг домашніх завдань Види домашньої роботи Роль вчителя у домашньому завданні учня Висновок Література
Вступ Домашня робота з математики сприяє озброєння учнів умінням самостійно опановувати знання, дає можливість вчителю та батькам бути, у курсі успіхів школяра, допомагає організувати вільний час дітей вдома, сприяє вихованню цінних якостей: працьовитості, організованості, дисциплінованості, акуратності.
Домашня робота як одна із форм організації навчальної діяльності Домашня робота — це самостійне виконання учнями навчальних завдань поза уроками. Молодші школярі виконують її вдома або в групі продовженого дня. Тому таку навчальну роботу називають самопідготовкою.
Домашня робота учнів під час навчання математики необхідна. У результаті домашньої праці закріплюються формовані навички, створюються умови для тренування дітей у самостійному застосуванні придбаних під керівництвом вчителя знань.
Вивчаючи досвід, доводиться констатувати, що з самих поширених недоліків у постановці навчання математики у перших класах школи є перевантаження учнів домашніми завданнями.
Перевантаження це проявляється у двох формах: а) завдання додому виявляються надмірно великими за обсягом; б) завдання виявляються надмірно важкими для дітей, неможливо знайти виконані ними завдання без сторонньої допомоги.
Домашні завдання з математики за обсягом мають бути такими, щоб учні 2 класу встигли їх виконати за 15 20 хв, 3 класу — за 25 30 хв, 4 класу — 30— 35 хв. Учням першого класу чотирирічної початкової школи домашніх завдань не задають. А на вихідні та святкові дні не дають завдань усім молодшим школярам.
Види домашньої роботи Найпоширенішим видом самостійної роботи вдома є розв'язування прикладів і задач.
Іноді пропонується завчити напам'ять яку небудь таблицю або правило. Варто посилити елемент творчості у виконанні домашніх завдань, практикувати додаткову роботу над задачею, що розв'язувалась на уроці: змінити числові дані чи запитання; скласти і розв'язати подібну чи обернену задачу до даної та ін. Цінними щодо усвідомлення структури арифметичної задачі є вправи на складання і розв'язування простих задач на певну дію, за поданими числами, на задану функціональну залежність між величинами. Бажано також збільшити кількість завдань на побудову і моделювання геометричних фігур та вимірювання.
Види і зміст самостійної роботи з математики вдома доцільно урізнома нітнювати. Проте це стосується всього комплексу домашніх завдань на тиждень або чверть. А ті завдання, які пропонуються на один день, мають бути більш менш однакового змісту. Різноплановість короткочасних завдань розпорошує увагу дітей і призводить, як правило, до перевантаження. Крім цього, створюються додаткові труднощі під час пояснення та їх перевірки.
Не слід намагатися охопити домашнім завданням всі питання, що розглядаються в класі: теоретичний матеріал, приклади, задачі, практичні вправи. Навчальна праця дітей удома буде ефективною, якщо вони працюватимуть 15— 25 хвилин щоденно над якимось одним поняттям, обчислю вальним прийомом. Добір матеріалу для закріплення вдома визначається головною метою проведеного уроку чи темою, що вивчається або повторюється.
Один два рази на тиждень варто пропонувати дітям розв'язувати приклади, виконувати вправи на опрацювання способу обчислення чи на формування обчислювальних умінь і навичок; один два рази на тиждень учні розв'язуватимуть удома лише задачі. Якщо учням пропонуються тільки задачі, то їх має бути три. Дві задачі є обов'язковими для всіх учнів, третя — для бажаючих.
Один два рази на місяць для домашньої роботи варто пропонувати повторне розв'язування 3 — 4 задач. Розв'язування однієї з них (за власним вибором) діти записують у зошит, решту розв'язують усно. У процесі перевірки вчитель може запропонувати учневі розв'язати будь яку із заданих додому задач.
Окремим видом домашніх завдань може бути опрацювання теоретичного матеріалу, заучування таблиць напам'ять, виконання практичної роботи (вимірювання, креслення, вирізування). Чергування видів завдань не означає, що треба повністю відмовитися від комбінованих завдань. Домашні завдання можуть вміщувати не тільки ті питання, які вивчалися на уроці, а й самостійне вивчення нового матеріалу, зокрема у III — IV класах.
Роль вчителя у домашньому завданні учня Учитель керує самостійною домашньою роботою школярів як безпосередньо (інструктує дітей, як виконати певне домашнє завдання), так і опосередковано (організовує допомогу вихователів і батьків). Батьки, як і вихователі, повинні знати, де і як діти мають занотовувати зміст домашніх завдань; як оформляти записи в зошиті; який матеріал слід опрацювати досконало, а з яким тільки ознайомитися; як допомогти дочці чи синові, якщо вони не можуть розв'язати задачу або оволодіти обчислювальним прийомом; у чому полягає контроль за виконанням завдань і як його здійснювати. Крім цього, вчитель ознайомлює батьків з нормативами часу, що відводиться на виконання завдань, з орієнтовним режимом дня та ін.
У діючих підручниках позначено номери завдань для домашньої самостійної роботи. Однак це не вимога. Остаточно обсяг і зміст домашнього завдання встановлює вчитель, враховуючи особливості кожного учня зокрема і класу загалом.
Висновок У початкових класах виконання домашніх завдань не повинне перетворитися на рутинну роботу. У системі розвивального навчання часто використовуються домашні завдання типу "Вибери найцікавіше для тебе завдання", "Вибери тільки те, що можеш зробити самостійно". Удома дитина разом з дорослим працює над змістом тих завдань, які вона виконувала в класі.
Узагальнюючи вище зазначені нами питання домашньої роботи, ми намагались назвати шлях оптимізації домашньої навчальної роботи учнів на засадах систематичності.
На цьому шляху актуальними є такі проблеми, які вчитель має цілеспрямовано вирішувати: 1) комплексне планування цілей (навчальних, виховних, розвивальних); 2) індивідуалізація та диференціація домашньої роботи; 3) навчання школярів способам навчальної діяльності, зокрема формування в учнів умінь учитися; 4) вибір оптимальних методів і прийомів організації домашньої роботи визначення змісту домашніх завдань, методика задавання та перевірка домашніх завдань; 5) виховання у школярів пізнавальної потреби, формування мотивів самостійної домашньої роботи.
Література 1. 2. М. В. Богданович М. В. Козак Я. А. Король методика викладання математики в початкових класах Навчальний посібник 3 -є видання Ресурси інтернет : http: //studentu. in. ua
Підготували Студентки 2 курсу групи Є КВНЗ”ЗПК”ЗОР Деркач Юлія Ходирєва Лідія