п_дземн_ води (2) (1) (1).ppt
- Количество слайдов: 26
Підземні води
Заповніть таблицю Ознаки 1. Утворюються під впливом місячного затемнення 2. Періодично повторюються 3. Утворюються в результаті підводних землетрусів 4. Мають велику руйнівну силу. 5. Утворюються під впливом вітру Цунамі Приливи і відливи Вітрові хвилі
Заповніть таблицю Ознаки Цунамі Приливи і відливи 1. Утворюються під впливом місячного затемнення 2. Періодично повторюються Вітрові хвилі 3. Утворюються в результаті підводних землетрусів 4. Мають велику руйнівну силу. 5. Утворюються під впливом вітру
Утворення підземних вод Вода, що знаходиться в земній корі, називається підземною водою. Основне джерело поповнення підземних вод атмосферні опади. Вода просочується крізь гірські породи відразу після дощу, або при таненні снігу, або поступає поступово через річки і озера.
Просочування води з поверхні суші відбувається тільки за умови, що гірські породи, що становлять цю поверхню, здатні пропускати воду. Для цього в них мають бути пори, тріщини, порожнечі. Пори-проміжки між частками гірської породи. Чим більше за частку, тим ширше за пору і тим легше через породу проходить вода.
Водопроникність порід Галька Пісок Глина 100 м на добу 1 мм на добу Граніт, Вапняк, Пісковик гіпс, сіль Х розчинні Гірські породи, проникні воду, називаються водопроникнимине проникні її - водотривкими , .
У легкорозчинних породах (наприклад, солях, гіпсі, вапняках) вода вимиває порожнечі - печери. У великих печерах іноді утворюються підземні озера і річки.
Підземні води мають різне походження: одні з них утворилися в результаті проникнення талих і дощових вод до першого водотривкого горизонту(тобто до глибини 1, 52, 0 м - це так звана верховодка); інші займають глибші порожнини в землі.
Види підземних вод Верховодка Ґрунтові води Міжпластові води Види підземних вод Мінеральні Термальні Артезіанські води Підземнавода – вода, що міститься в порожнинах, тріщинах, порах гірських порід, у верхніх шарах земної кори
Верховодка– сезонна вода, що залягає на першому від поверхні шарі водотривких порід. (Залежить від кількості опадів)
Уявимо собі, що якась місцевість складена крупнозернистим піском, який лежить на шарі щільної водотривкої глини. Коли в цій місцевості випадають щедрі опади, вода швидко просочується через пісок, але затримується над шаром глини, поступово заповнюючи пори в піску. Утворюється шар, насичений водою, - водоносний шар.
Ґрунтові води – води, що лежать суцільним шаром біля поверхні і можуть рухатися по водотривкому шарі.
У місцях, де ґрунтові води залягають не занадто глибоко, люди викопують колодязі, щоб добути питну воду. Вода, що просочилася через пори гірських порід, набагато чистіше, ніж в річці або озері. У колодязях легко спостерігати зміну рівня ґрунтових вод.
Ґрунтові води повільно переміщаються, по порах водоносного шару у бік ухилу водотривкого шару. На схилах, в ярах, річкових долинах вони виходять на поверхню, утворюючи джерела (джерела).
Міжпластові води – води, що лежать у водоносних шарах між водонепроникними шарами. Артезіанські води – напірні підземні води, замкнуті у водоносних пластах порід між водотривкими шарами.
Якщо водоносний шар виявляється між двома водотривкими шарами, утворюються міжпластові води. Вода може потрапити в такий водоносний шар тільки там, де він виходить на поверхню. Якщо шари гірських порід залягають чашоподібно, вода під натиском піднімається по свердловині і іноді б'є фонтаном.
Підземні води, що містять підвищену кількість розчинних речовин і газів, тобто мінеральні води , використовуються з лікувальною метою.
Підземні води поповнюються також за рахунок пари, що піднімається з глибинних шарів Землі (як ви вже знаєте, в глибині Землі висока температура); частина такої пари поступає на земну поверхню при виверженні вулканів. Термальні води – підземні води з температурою більше + 20ºС.
Регулюють рівень води в річках і озерах Зрошування полів в районах бідних поверхневими водами Функції підземних вод Для водопостачання промислових підприємств Використовуються для питного водопостачан-ня
Особливу небезпеку представляє забруднення підземних вод в результаті просочування стічних вод, попадання нафти. Очищати ці води неможливо, їх не можна забруднювати!!!
Домашнє завдання • § 35
п_дземн_ води (2) (1) (1).ppt