Скачать презентацию Підтип Саркодові Sarcodina Вільноживучі мешканці водойм і Скачать презентацию Підтип Саркодові Sarcodina Вільноживучі мешканці водойм і

8-Амеби.ppt

  • Количество слайдов: 29

Підтип Саркодові – Sarcodina Вільноживучі мешканці водойм і вологих біотопів, деякі є паразитами. Основна Підтип Саркодові – Sarcodina Вільноживучі мешканці водойм і вологих біотопів, деякі є паразитами. Основна властивість – здатність утворювати псевдоподії: лобоподії – широкі, лопатеві, нерозгалужені; філоподії – вузькі, витягнуті, розгалужені; ретикулоподії (ризоподії) – ниткоподібні, переплетені між собою перемичками (анастомозами); аксоподії – витягнуті, нерозгалужені, із осьовою скелетною ниткою.

Підтип Саркодові – Sarcodina складається із надкласів: Rhizopoda i Actinopoda До Rhizopoda відносяться 7 Підтип Саркодові – Sarcodina складається із надкласів: Rhizopoda i Actinopoda До Rhizopoda відносяться 7 класів: Справжні амеби – Lobosea, Акразієві – Acrasea, Справжні слизовики – Eumycetozoea Плазмодієфорові – Plasmodiophorea Ксенофіофореї – Xenophyophorea Філозеї – Filosea, Зернястосітчасті – Granuloreticulosea.

Клас Справжні амеби – Lobosea Цитоплазма має виразне шарування на зовнішній прозорий шар – Клас Справжні амеби – Lobosea Цитоплазма має виразне шарування на зовнішній прозорий шар – ектоплазму (гіалоплазму), та внутрішній зернистий шар – ендоплазму (гранулоплазму). За в’язкістю гранулоплазма перебуває у двох станах: не периферії – у желатинізованому (плазмогель), у центрі – у рідкому (плазмозоль). Взаємний перехід з одного стану в інший зумовлений актинміозиновими взаємодіями, що є важливим етапом у процесі формування псевдоподій.

Живлення шляхом фаго- та піноцитозу. У черепашкових амеб, які утворюють псевдоподії тільки на одному Живлення шляхом фаго- та піноцитозу. У черепашкових амеб, які утворюють псевдоподії тільки на одному з полюсів (тільки у деяких видів на двох полюсах), цитоплазма зазнає функціонального шарування. Отвір у черепашці, через який псевдоподії виходять назовні, називається устям. Альвеолярна зона цитоплазми формує псевдоподії і не містить включень. Зерниста зона містить травні і скоротливі вакуолі. Гіалінова зона є прозорою і містить ядро.

Всередині черепашки цитоплазматичне тіло зв’язане з нею тонкими тяжами – епіподіями. Черепашка понизана дрібними Всередині черепашки цитоплазматичне тіло зв’язане з нею тонкими тяжами – епіподіями. Черепашка понизана дрібними порами і складається з двох шарів: внутрішнього псевдохітинового та зовнішнього з різноманітного матеріалу ендогенного (секреторні пластинки) і екзогенного походження (піщинки, стулки діатомових водоростей, детрит). Розмноження переважно нестатеве (поділ навпіл), у деяких виявлений статевий процес (гологамія).

До паразитичних форм відноситься Entamoeba histolytica – збудник дизентерії. Має дві форми: непатогенну просвітну, До паразитичних форм відноситься Entamoeba histolytica – збудник дизентерії. Має дві форми: непатогенну просвітну, що живиться вмістом кишківника, і тканинну, що виділяє протеолітичні ферменти, руйнує епітелій кишківника і живиться еритроцитами. Це супроводжується утворенням виразок і кров’яними проносами (амебіоз). До іншого живителя передається в інцистованому стані з фекаліями (чотириядерні цисти). У більшості випадків людина є носієм дизентерійної амеби. Причина переходу з однієї форми до іншої повністю не з’ясована, проте амебіоз зустрічається переважно у тропічних і субтропічних районах.

Представників класів Акразієві (Acrasea), Справжні Слизовики (Eumycetozoea) та Плазмодієфорові (Plasmodiophorea) раніше вважали особливим відділом Представників класів Акразієві (Acrasea), Справжні Слизовики (Eumycetozoea) та Плазмодієфорові (Plasmodiophorea) раніше вважали особливим відділом рослин – Слизовиками (Myxomycota). Відсутність у них будь-якої клітинної оболонки, здатність до амебоїдного руху та фагоцитозу стало причиною їх віднесення до типу Sarcomastigophora. З іншого боку, здатність до утворення у процесі розвитку плодових тіл зі спорами зближує дану групу із вищими грибами.

Представники цієї групи проживають на рослинних рештках, гної (акразієві), у багатих на органіку грунті, Представники цієї групи проживають на рослинних рештках, гної (акразієві), у багатих на органіку грунті, підстилці, гниючій деревині (справжні слизовики) або є внутрішньо-клітинними паразитами рослин і грибів (плазмодієфорові).

За несприятливих умов вільноживучі представники, які є окремими амебоподібними організмами, можуть разом з іншими За несприятливих умов вільноживучі представники, які є окремими амебоподібними організмами, можуть разом з іншими клітинами утворювати скупчення (спорангії, псевдоплазмодії). У таких скупченнях клітини виконують різні функції: одні створюють основу (платформу) для об’єднання, інші формують цисти (спори), що є для одних видів у їх розвитку стадією розселення, для інших – формою збереження життєздатності до моменту настання сприятливих умов.

Паразитичні види зумовлюють кореневу гниль таких сільськогосподарських культур як капуста та картопля. При цьому Паразитичні види зумовлюють кореневу гниль таких сільськогосподарських культур як капуста та картопля. При цьому вони стимулюють ріст кореневих клітин, інтенсивно розмножуються в утвореній пухлині та утворюють спори, які після руйнування клітин живителя надходять у ґрунт, утворюють псевдоподії і через кореневі волоски потрапляють в інші організми.