317059.ppt
- Количество слайдов: 25
Підготували Студенти групи № 48 ВТНУХТ Рихва Володимир, Залуський Андрій, Сергійчук Василь, Пєтушков Павло, Кушнярук Ярослав
• • Смог (англ. smog, від smoke - дим і fog - туман), сильне забруднення повітря у великих містах і промислових центрах. Смог буває наступних типів: Вологість смогу лондонського типу - поєднання туману з домішкою диму і газових відходів виробництва. Крижаний смог Аляскинского типу - смог, який утворюється при низьких температурах з пари опалювальних систем і побутових газових викидів. Радіаційний туман - це туман, який з'являється в результаті радіаційного охолодження земної поверхні і маси вологого приземного повітря до точки роси. Звичайно радіаційний туман виникає вночі в умовах антициклону при безхмарній погоді і легкому бриз. Часто радіаційний туман виникає в умовах температурної інверсії, що перешкоджає підйому повітряної маси. • У промислових районах може виникнути крайня форма радіаційного туману-смог.
Фотохімічний смог ДЕТАЛЬНІШЕ • • • Фотохімічний туман являє собою багатокомпонентну суміш газів і аерозольни частинок первинного і вторинного походження. До складу основних компонентів смогу входять озон, оксиди азоту і сірки, численні органічні сполуки перекісної природи, звані в сукупності фотооксидантами. Фотохімічний зміг виникає в результаті фотохімічних реакцій за певних умов: наявності в атмосфері високої концентрації оксидів азоту, вуглеводнів і інших забруднювачів, інтенсивної сонячної радіації та безвітря або дуже слабкого обміну повітря в приземному шарі при потужній і протягом не менше доби підвищеної інверсії. Стійка безвітряна погода, що зазвичай супроводжується інверсіями, необхідна для створення високої концентрації реагуючих речовин. Такі смоги - нерідке явище над Лондоном, Парижем, Лос - Анжелесом, Нью Йорком і іншими містами Європи та Америки. За своїм фізіологічному впливом на організм людини вони вкрай небезпечні для дихальної і кровоносної систем і часто бувають причиною передчасної смерті міських жителів з ослабленим здоров'ям.
• • Смог спостерігається звичайно при слабкій турбулентності (завихрення повітряних потоків) повітря, і отже, при стійкому розподілі температури повітря по висоті, особливо при інверсія температури, при слабкому вітрі або штилі. Інверсії температури в атмосфері, підвищення температури повітря з висотою замість звичайного для тропосфери її убування. Інверсія температури зустрічаються і у земної поверхні (приземні інверсії температури. ), і у вільній атмосфері. Приземні інверсія температури частіше всього утворюються в безвітряні ночі (взимку іноді і вдень) в результаті інтенсивного випромінювання тепла земною поверхнею, що призводить до охолодження як її самої, так і прилеглого шару повітря. Товщина приземних інверсія температури складає десятки - сотні метрів. Збільшення температури в інверсійної шарі коливається від десятих доль градусів до 15 -20 ° С і більше. Найбільш могутні зимові приземні інверсія температури в Східному Сибіру.
Крижаний смог • Крижаний смог характерний для міст, розташованих у високих (північних) широтах. Він утвориться при температурах нижче — 30° С, повному штилі, високій вологості повітря і наявності могутніх джерел забруднення атмосфери. При низькій температурі крапельки водяної пари перетворюються в кристалики льоду (розміром 5 -10 мкм) і повисають у повітрі у виді густого білого тумана, видимість зменшується до 8 -10 м. На кристаликах льоду адсорбуються часточки і молекули пилогазових викидів. Стаючи тяжчими, кристалики льоду опускаються до приземного шару. Подих у такому тумані стає неможливим. • Для України крижаний смог не характерний
• Кожне місто має розвинену інфраструктуру забезпечення теплом і гарячою водою. Наші ТЕЦ, та і ГЕС (ГРЕС), які створюють теплове і водне забруднення, виділяють величезну кількість речовин, а ті вже залишаються в міській межі. Смог може утворюватися практично за будь-яких погодних і кліматичних умов. Боротися із смогом практично неможливо. Єдиний порятунок це перехід від забруднюючих виробництв і вибір більш екологічного транспорту. Проблема смогу з'явилася ще в середньовіччі. Зміг особливо небезпечний для дітей, літніх людей, людей із захворюваннями серцево-судинної системи. Практично нестерпним і не придатним для життя в міській межі, зміг для людей із захворюваннями легенів, хворих бронхітом, астмою і емфіземою.
• Найпершим з офіційно зареєстрованих випадків забруднення атмосфери, таким, що мало серйозні наслідки, став зміг в р. Донора (США) в 1948. Протягом 36 годин було зареєстровано два десятки смертей, сотні жителів відчували себе дуже погано. Спустя четыре года в декабре 1952 еще более трагический случай произошел в Лондоне. Из-за загрязнений, скопившихся в воздухе, за пять дней погибли более 4000 человек. Хотя в последующие годы сильный смог в Лондоне и других городах наблюдался неоднократно, таких катастрофических последствий, к счастью, больше не было.
Смог в Лондоні
• • • Перехід вугілля до вуглеводневих палив зменшив небезпеку забруднення повітря частками сажі. Проте з'явився новий вигляд забруднення, як первинного, так і вторинного, виникаючого в результаті реакцій первинних забрудників з незгорілим паливом і киснем повітря. Хімічні реакції, що приводять до утворення вторинних забрудників, найефективніше протікають при сонячному світлі, тому виникаюче забруднення повітря отримала назва фотохімічного смогу. Він був вперше відмічений в Лос-Анджелесі (США) в роки Другої світової війни. Появу фотохімічного смогу пов'язують з бурхливим розвитком автомобільного транспорту. В умовах високої температури, при якій відбувається спалювання палива в двигуні автомобіля, починається взаємодія між киснем і азотом, що входять до складу атмосферного повітря. Що утворюється при дисоціації молекул кисню атомарний кисень здатний розщепнути молекулу порівняно інертного азоту, ініціюючи ланцюгову реакцію: O + N 2 = NO + N N + O 2 = NO + O В результаті у вихлопних газах з'являється монооксид азоту, який, попавши в атмосферу, окислюється киснем повітря, перетворюючись на діоксид азоту. Бурий діоксид азоту фотохімічно активний. Поглинаючи світло, він диссоціює: Таким чином, в повітрі з'являється реакционноспособний атом кисню, який може вступати в реакції з освітою озону: O + O 2 = O 3 Присутність озону – найбільш характерна ознака фотохімічного смогу. Він не утворюється при згоранні палива, а є вторинним забрудником. Володіючи сильними окислювальними властивостями, озон надає шкідлива дія на здоров'ї людей і руйнує багато матеріалів, в першу чергу, гуму. Крім того, у фотохімічному смогу протікають реакції між оксидами азоту і незгорілими органічними сполуками. Серед продуктів таких реакцій немало канцерогенних речовин.
Смог в місті
Порівняння Смогів Лос-Анжелеса і Лондона Характеристика Лос-Анжелес Лондон Температура повітря від 24 до 32° С від – 1 до 4° С Відносна вологість <70% 85% (+ туман) Інверсії температури На висоті 1000 м На висоті кілька сотень метрів Швидкість вітру < 3 м/с Безвітряно Видимість <0, 8– 1, 6 км <30 м Місяці найбільш частої появи Серпень - Вересень Грудень - Січень Основні палива Бензин Уголь і бензин Основні складові O 3, NO 2, CO, органічні речовини Мелкие частицы, СО, обєднання з сіркою Тип хімічної реакції Окиснення Відновлення Час максимального згущення Південь Ранок Основна дія на здоров я Подразнення очей, порушення дихання Подразнення дихальних шляхів Найбільш пошкоджені матеріали Резина Залізо, бетон
• • • В великих містах нашої країни ще три десятки років назад автомобілі не були основним джерелом забруднення атмосфери. Зараз екологічні проблеми автотранспорту в крупних російських містах стали серйозною проблемою. Так, автомобільні вихлопи в Москві і Санкт-Петербурзі обчислюються сотнями тисяч тонн в рік. Автотранспорт упевнено вийшов на перше місце серед всіх інших джерел забруднення повітря. Тому в Москві, Петербурзі і інших крупних містах зміг стає частим гостем, особливо в безвітряну погоду. Для запобігання смогу необхідно удосконалювати двигуни автомобілів і ефективно очищати вихлопні гази. Кількість монооксиду вуглецю, що утворюється в автомобільних двигунах, можна зменшити, допалюючи його до менш небезпечного діоксиду вуглецю. Підвищення долі повітря в горючій суміші сприяє зменшенню викиду не лише З, але і незгорілих вуглеводнів. Найбільш ефективними виявилися каталітичні перетворювачі, в яких монооксид вуглецю і незгорілі вуглеводні окислюються до діоксиду вуглецю і води, а оксиди азоту відновлюються до молекулярного азоту. На жаль, каталітичні дожігателі не можна використовувати в разі заправки автомобіля етілірованним бензином. Такий бензин містить з'єднання свинцю, що необоротний отруюють каталізатор. На жаль, в нашій країні етілірованний бензин ще широко використовується. Щоб зменшити викиди діоксиду сірки, з нафти заздалегідь видаляють з'єднання сірки, а димові гази, що відходять, додатково очищають. Попадання з'єднань сірки в атмосферу можна зменшити і за рахунок спалювання твердого палива в киплячому шарі. Викиди твердих часток тепловими електростанціями знижують, застосовуючи електрофільтри або вакуумні повітряні фільтри. У деяких містах, у тому числі і в Москві, велику роль в запобіганні смогу є боротьба з лісовими і торф'яними пожежами в навколишніх лісах, що також провокують виникнення стійкого забруднення міського повітря.
Вплив смогів на життя людини
• Згідно з рекомендаціями медиків, на період сильного смогу людям з ослабленим здоров'ям слід покинути міста і промислові центри, а всім іншим - як можна рідше бувати на вулиці, вікна в приміщеннях тримати закритими, в житлових і робочих приміщеннях задіювати пристрої для зволоження повітря, користуватися одягом вільного крою, понизити фізичні навантаження (у тому числі скоротити кількість і тривалість занять спортом), вживати якомога більше рідини, а при пересуванні по відкритих просторах не нехтувати вологими марлевими пов'язками. • Окрім цього, організму в боротьбі з "задимленням" істотну допомогу може надати споживання продуктів, що містять речовиниантиоксиданти, - зелених овочів, зелені, смородини, морської риби і оливкового масла. Як заспокійливі і антистресові засоби фахівці рекомендують настойки валеріани і пустирника, а також відвари кропиви, ромашки, хмеливши. Згущування крові від підвищеної температури запобігає саме вживанням лимонної кислоти у поєднанні з чистим природним вітаміном "С". Якщо лимон протипоказаний, знайдіть або пригадаєте те природний засіб, де вітаміну "С" багато, це, наприклад, фейхоа або алича. • Удома слід створити захист від проникнення диму, а також підвищити вологість. Для цього можна використовувати побутові зволожувачі повітря. Поменше душитеся дезодорантамі і духами. Звичайно, зовсім нехтувати цим не стоїть, проте сильні запахи в жару і духоту здатні викликати головний біль не лише у носія, але і в тих, що оточують.
• Cмог знижує видимість, підсилює корозію металів і споруд, надає негативну дію на здоров'ї людини. Інтенсивний і тривалий зміг може з'явитися причиною підвищення захворюваності і смертності. Отруєння чадним газом можливі на виробництві і в побуті: у доменних, мартенівських, ливарних цехах; при випробуванні двигунів, використанні паливних газів для сушки і підігрівання; у хімічній промисловості; у гаражах; при дров'яному опалюванні і тому подібне Потрапляючи в організм через органи дихання, чадний газ взаємодіє з гемоглобіном і утворює карбоксигемоглобін, що не володіє здатністю переносити кисень до тканин. Поряд з цим зменшується коефіцієнт утилізації кисню тканинами. Виникають гіпокапнія, скрута дисоціації оксигемоглобіну, ферментні порушення тканинного дихання і так далі Захисну роль грає залізо плазми крові: його з'єднання з чадним газом перешкоджає утворенню карбоксигемоглобіну і сприяє витяганню чадного газу з тканин. При гострих отруєннях можуть спостерігатися головний біль, запаморочення, нудота, блювота, слабкість, задишка, прискорений пульс; можливі швидка втрата свідомості, судоми, кома (з подальшим руховим збудженням), порушення кровообігу і дихання, поразка зорового нерва і т. д. ; на 2 -3 -у добу може розвинутися токсична пневмонія, спазми, підвищення кількості еритроцитів в крові.
• . . .