Підготувала учениця 11 класу Федейко Вікторія
ЩО ТАКЕ УПЕРЕДЖЕННЯ? Дослідники все ще не можуть дати точне визначення поняттю «упередження» . Дехто каже, що упередження — це «негативне ставлення до якоїсь людини, викликане її належністю до певної групи» . Також існує думка, що воно з’являється через «брак інформації» і призводить до «осуду членів іншої групи» . У будьякому випадку упередженість може виникати до людей, котрі мають іншу расу, вагу, стать, мову, релігію або взагалі чимось відрізняються від нас.
Стереотипи й упередження Стереотипи виникають і закріплюються як результат суджень, що фор муються під час співіснування в різних сферах життєдіяльності. У процесі еволюції суспільства стереотипи можуть з’являтися, еволюціонувати або зникати. Люди не формують стереотипи самостійно на базі власного досвіду, а переймають їх від родичів, знайомих та із засобів масової інформації. Най частіше формування стереотипів, тобто стійких образів людини, групи або суспільного явища, відбувається непомітно для індивіда. Можливо, завдяки цьому вони утверджуються як стійкі еталони, що панують над свідомістю людини.
ДЖОНАТАН, американець корейського походження, у дитинстві став жертвою расового упередження. У дорослому віці він шукав місця, де люди не ставились би до нього з упередженням через його зовнішність і походження. Він почав працювати лікарем у містечку на півночі Аляски (США), де не відрізнявся зовнішнім виглядом від більшості місцевих пацієнтів. Джонатан сподівався, що тут, серед холодних арктичних вітрів, він зрештою знайде сховок від ще холодніших вітрів упередженості. Але всі його надії розбилися, коли він надавав медичну допомогу одній 25 -річній жінці. Після того як вона вийшла з коматозного стану, то глянула на Джонатана і кинула йому в обличчя образливі, лайливі слова, виявивши свою глибоку зневагу до корейців. Цей сумний випадок нагадав Джонатану, що всі його зусилля кудись переїхати і загубитися серед людей не допомогли йому сховатися від упередженості. Історія Джонатана — це яскравий приклад похмурої реальності. Жертвою упередженості можна стати в будь-якому куточку землі. Здається, упередженість існує скрізь, де є люди. Незважаючи на повсюдність упередження, більшість людей засуджує його. Це дійсно парадокс. Чому те, що багатьом не подобається, водночас надзвичайно поширене? Бо чимало людей, які засуджують упередження, очевидно, не визнають, що самі є упередженими. Чи подібне можна сказати і про вас?