Петро Шелест Виконав: студент 1 курсу групи УЗ-14 Кукса Станіслав
Петро Шелест (1908 -1996) Український радянський і партійний діяч, представник націонал-комуністичної лінії у керівництві УРСР, перший секретар ЦК КП(б)У в 1963— 1972 рр. , відстоював економічні інтереси України, підтримував розвиток української мови й культури, став ініціатором запровадження Шевченківської премії.
Ліквідація раднаргоспів і перехід до централізованогалузевого управління звузили повноваження республіки та її керівництва. Проти цього був перший секретар ЦК КПУ Петро Шелест, хоча на словах він погоджувався з централізаторською політикою Москви. Однак він неодноразово виявляв твердість у відстоюванні інтересів республіки в конкретних сферах — в економічній, мовній і культурній
Основні заходи політики П. Шелеста Позитивні Негативні • підтримка реформ Хрущева на початковому етапі; • виступ за розширення прав УРСР у внутрішній та зовнішній економічній політиці; • підтримка поміркової українізації (переведення вищої школи на українську мову викладання, спроба українізувати управлінський апарат тощо. . ); • видання книги «Україно наша радянська» з екскурсом у героїчне минуле країни • участь в усуненні Хрущева від влади; • засудження політики десталінізації; • участь у боротьбі з дисиденським рухом; • активна підтримка збройної інтервенції війск Варшавського Договору в Чехославаччину (серпень 1968 р. ); • авторитарний стиль керівництва
Намагався вивести республіку з-під контролю Зовнішторгу СРСР і всіх зовнішньоторгівельних відомств Союзу. Критикував центральні(союзні) управлінські структури.
Підтримував розвиток українського народного мистецтва , зокрема ансамбль Вірського
Підтримував і захищав провідних українських кінорежисерів С. Параджанова і Ю. Іллєнка. У той же час активно боровся з дисидентським рухом. Усупереч забороні Москви збудував у Києві палац «Україна»
Брав активну участь у змові проти М. Хрущева. Критикував його політику М. Хрущев
Зустріч Леоніда Брежнєва та Річарда Ніксона. Повністю підтримував жорсткий антизахідний курс брежнєвського керівництва. У той же час критикував політику «розрядки» , називаючи її «заграванням з Заходом»
Сприяв і підтримував придушення «Празької весни 1968» Так розпочалася "Празька весна"
Виступав за відзначення 90 -річчя народження Й. Сталіна і встановлення йому погруддя біля Кремлівської стіни (що було зроблено у 1970)
Ініціював видання багатотомної «Історії міст і сіл УРСР»
Став ініціатором запровадження Шевченківської премії як найвищої нагороди республіки, яка присуджується лише раз у житті Т. Шевченко
Ініціював створення державного заповідника на о. Хортиця. Сприяв створенню музея-заповідника української народної архітектури та побуту в с. Пироговому
Захищав українську мову, хоча в родинному колі спілкувався російською. За П. Шелеста стало видаватися значно більше української літератури. На офіціальних заходах наполегливо намагалося виступати українською мовою.