Перша допомога.pptx
- Количество слайдов: 9
Перша допомога при потраплянні концентрованих кислот у ротову порожнину
Ознаки отруєння: Різкі болі в ротовій порожнині, стравоході та в шлунку, опік (набряк) слизистих, блювання з домішкою крові, труднощі під час ковтання. Іноді характерний запах з рота. Потерпілі часто збуджені, можливий набряк гортані з розвитком асфіксії, непритомність, некроз тканин, який залежить від концентрації, рівня дисоціації і тривалості контакту з кислотою.
Перша допомога! Негайно видалити слину та слиз з рота потерпілого, загорнувши чайну ложку в марлю, серветку чи хустинку, протерти ротову порожнину. Промивати шлунок водою не можна, оскільки це може викликати блювання і призвести до потрапляння отрути у дихальні шляхи. Можна лише дати потерпілому 2 -3 склянки води, щоб розбавити кислоту і зменшити тим самим їх агресивну дію. Не можна також нейтралізувати кислоту, що потрапила у шлунок, лугом і навпаки, оскільки при цьому утворюється велика кількість вуглекислого газу, що призводить до розтягування шлунка, посилення болю та кровотечі. Якщо виникли ознаки задухи, проводять штучне дихання — краще способом «з рота в ніс» , оскільки слизова оболонка рота потерпілого обпечена.
(Фенол) Карболова кислота Має як сильно подразнюючу, так і загально токсичну (нервово-паралітичну) дію. Смертельна доза при введенні через дихальні шляхи становить 1 -2 г Перша допомога: При попаданні фенолу в шлунок, потрібно випити велику кількість води, викликати блювання, а потім випити активоване вугілля. Після цього промити шлунок 10 -процентним розчином етилового спирту, а потім теплою водою. Рекомендується також випити склянку молока, суміш яєчного білка з водою чи відвар рису або вівсянки.
Формалін Ознаки: Має різкий специфічний запах. Смертельна доза 10 -30 мл. Крім вираженої місцевої дії, має ще й загальну дію на організм, в першу чергу, на центральну нервову систему, що викликає задишку, синюшність, серцеву недостатність. Перша допомога: Потрібно випити (напоїти) водою або молоком для розбавлення; блювотні засоби протипоказані! За 3 -4 год прийнята доза повністю всмоктується в травному каналі й накопичується в організмі, що спричинює психоневрологічні розлади, порушення дихання, ураження серцево-судинної системи, нирок, печінки й органів травлення.
Дихлоретан Перша допомога: Дати потерпілому випити 100— 150 мл вазелінової олії; після цього викликати в нього блювання. Якщо ж він непритомний, забезпечити передусім прохідність дихальних шляхів (може запасти язик) і починати штучну вентиляцію легень; коли потрібно, провести увесь комплекс заходів для оживлення потерпілого
Отруєння кислотами при потраплянні всередину небезпечно тим, що вони, роз'їдаючи слизову оболонку рота, стравоходу, шлунка можуть викликати їх прорив. При таких отруєннях спостерігаються опік губ, слизової оболонки порожнини рота, стравоходу, шлунка, сильна спрага, підвищене слиновиділення, біль у ротовій порожнині та органах, отравлення, неможливість ковтати. Може настати шок.
Перша допомога ü Якщо при отруєнні кислотами відсутні ознаки прориву шлунка чи стравоходу (надзвичайно сильний біль за грудниною і вділянці шлунка), то дати потерпілому велику кількість води, викликати внього блювання (подразненням глотки), ü потім — молоко, яєчний білок, крохмаль. ü Питна сода протипоказана. ü Можна ковтати шматочки льоду. ü Коли зявляється сильний біль у шлунку, є підозра на прорив, ü Вводити знеболювальний засіб шприц-тюбиком (у цей час не давати пити). ü Якщо потерпілий знепритомнів, то блювання викликати не треба, а покласти йогов стійке положення на бік, щоб уникнути ядухи. ü Потерпілого необхідно негайно транспортувати до лікарні в напівсидячому положенні із зігнутимив колінах ногами, поклавши йому холодний компрес на ділянку шлунка.