Скачать презентацию Педагогіка в підлітковому віці Підготував Студент ІІ курсу Скачать презентацию Педагогіка в підлітковому віці Підготував Студент ІІ курсу

педагогика.pptx

  • Количество слайдов: 20

Педагогіка в підлітковому віці Підготував Студент ІІ курсу Факультету фізичного виховання Група 1232 Торба Педагогіка в підлітковому віці Підготував Студент ІІ курсу Факультету фізичного виховання Група 1232 Торба Віталій

АКТУАЛЬНІСТЬ РОБОТИ Підлітковий вік (від 10 до 15 років) - гостро протікає перехід від АКТУАЛЬНІСТЬ РОБОТИ Підлітковий вік (від 10 до 15 років) - гостро протікає перехід від дитинства до дорослості, в якому переплітаються суперечливі тенденції. З одного боку, для цього складного періоду показові негативні прояви, дисгармонічність в будові особистості, протестуючий характер його поведінки по відношенню до дорослих. З іншого боку, підлітковий вік відрізняється і безліччю позитивних факторів: зростає самостійність дитини, більш різноманітними і змістовними стають відносини з іншими дітьми, дорослими, значно розширюється сфера його діяльності і т. д. Головне, даний період відрізняється виходом дитини на якісно нову соціальну позицію, на якій формується його свідоме ставлення до себе як до члена суспільства. Незважаючи на відносну короткочасність, він практично багато в чому визначає все подальше життя індивідуума. Саме в підлітковому віці переважно відбувається формування характеру і інших основ особистості.

ВЧЕНІ, ЯКІ ЗАЙМАЛИСЬ ПРОБЛЕМОЮ ПІДЛІТКОВОГО ВІКУ ВЧЕНІ, ЯКІ ЗАЙМАЛИСЬ ПРОБЛЕМОЮ ПІДЛІТКОВОГО ВІКУ

 «. . у підлітковому дитинстві: відбуваються кардинальні зміни в організмі, йде бурхливий процес «. . у підлітковому дитинстві: відбуваються кардинальні зміни в організмі, йде бурхливий процес статевого дозрівання і прискорення фізичного та фізіологічного становлення; з'являється почуття дорослості у підлітків як одного з центральних психологічних новоутворень віку; зростає здатність протистояти негативним впливам середовища, яка поєднується одночасно зі схильністю до підпорядкування при несприятливих умовах; виникає гостра потреба підлітка в справедливості, повазі його почуття власної гідності дорослими, особливо учителем» . Л. М. ТОЛСТОЙ

 «. . моральне виховання підлітків - складний і багатогранний процес, що характеризується зростаючою «. . моральне виховання підлітків - складний і багатогранний процес, що характеризується зростаючою потребою в суспільному визнанні, прагненням затвердити свій соціальний статус, який визначає особливості дорослішання і рівень самосвідомості. Підлітковий вік є найважливішим етапом для активного виховання моральної відповідальності» . Особистісний початок у поняття «відповідальність» , що означає в радянській педагогіці ідеально точне виконання вказівок вкладав і В. А. Сухомлинський, розуміючи його як внутрішню якість особистості і джерело поведінки, який знаходиться не поза підлітка, а в ньому самому - це його власне прагнення стати хорошим. В. А. СУХОМЛИНСЬКИЙ

 «Проблеми духовності виховання і навчання - найважливіші проблеми формування особистості в підлітковому віці. «Проблеми духовності виховання і навчання - найважливіші проблеми формування особистості в підлітковому віці. Велика відповідальність лягає на школу, вчителя, сім'ю. Ідеї духовності допомагають знайти адекватний зміст, ефективні форми, засоби і методи роботи в навчальних закладах. Духовність і моральність як загальнолюдські якості особистості не є статичними. Вони суть її безперервного руху і розвитку. Їх зміст і функції в кінцевому рахунку визначаються тими різноманітними, що постійно змінюються, елементами суспільства, в яких проходить життєдіяльність самої особистості» . Ш. А. АМОНАШВІЛІ

ПСИХО-ФІЗИЧНІ ЗМІНИ В ОРГАНІЗМІ ПІДЛІТКІВ ПСИХО-ФІЗИЧНІ ЗМІНИ В ОРГАНІЗМІ ПІДЛІТКІВ

Для того, щоб по можливості не допускати помилок у відносинах з підлітками, дорослі, і Для того, щоб по можливості не допускати помилок у відносинах з підлітками, дорослі, і в першу чергу вчитель, повинні добре знати природу фізіологічних процесів, які відбуваються в цей період, можливості організму дітей і виявляти посильні вимоги, уникаючи як перевантаження, так і недовантаження в навчальних завданнях, забезпечити достатню рухову активність в розпорядку дня, участь в суспільно корисній праці, широко притягувати до масових видів фізичної культури у позакласний час.

В даний час статеву зрілість поділяють на 5 стадій у відповідності із степенем виразності В даний час статеву зрілість поділяють на 5 стадій у відповідності із степенем виразності ознак статевої зрілості. Та все ж найбільш точним фізіологічно і зручним практично є поділ його на два етапи: перший етап з 8 -9 до 12 -13 років, другий – з 12 -13 до 17 -18 років. Слід враховувати, що статева зрілість дівчаток починається в середньому на 1 -1, 5 р. швидше, ніж у хлопчиків, а в рамках кожної статі строки її початку можуть відрізнятися на два і більше років.

На першому етапі статевого розвитку виразно проявляються протиріччя стану центральної нервової системи. З одного На першому етапі статевого розвитку виразно проявляються протиріччя стану центральної нервової системи. З одного боку, наростають ознаки більшої її зрілості в порівнянні з попереднім віком, так як школярі стають старшими. Це проявляється в більшій їх можливості до самоконтролю, до критичного відношення до себе і навколишніх. Разом з тим нервові центри функціонують з перевагою збудження над гальмуванням, і тому підлітки дають підвищену і не завжди адекватну реакцію на зовнішні впливи на звертання до них дорослих та ровесників, на явища навколишнього світу. Характерно, що у дівчаток в більшій мірі виражені порушення емоціонального плану – підвищена образливість, плаксивість, безпричинна зміна настрою, у хлопчиків – зміна поведінки та рухових реакцій.

Відповіді підлітків на запитання вчителя стають більш сухими, однозначними, спрощеними, утворюється враження, що підліток Відповіді підлітків на запитання вчителя стають більш сухими, однозначними, спрощеними, утворюється враження, що підліток втратив половину свого словникового запасу. Все це створює враження недостатнього знання предмета, невпевненості в своїх знаннях, і в відповідності з таким враженням педагоги оцінюють відповіді підлітків. В цей же час спостерігається підвищена втомлюваність підлітків. Втома звичайно розвивається в дві фази: на першій виникає неспокійність, на другій фазі з’являється сонливість чи, навпаки, сильна збудженість.

ПСИХОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ НАВЧАННЯ В ПІДЛІТКОВОМУ ВІЦІ ПСИХОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ НАВЧАННЯ В ПІДЛІТКОВОМУ ВІЦІ

Відомий дитячий психолог XX в. Ж. Піаже підкреслював, що зовсім неправомірно розглядати дитину як Відомий дитячий психолог XX в. Ж. Піаже підкреслював, що зовсім неправомірно розглядати дитину як маленького дорослого, який ще не доріс, ще не вміє, ще не здатний і т. д. Дитина відрізняється від дорослого якісним чином, і тому не можна сказати, що у нього гірше розвинені мислення і пам'ять. Він якісно інший, ніж дорослий, і оцінка діяльності, розвитку психіки, особливостей особистості не передбачає порівнювання маленької дитини з дорослим.

Підлітковий вік прийнято у віковій психології вважати періодом, вкрай несприятливим для навчання. Це в Підлітковий вік прийнято у віковій психології вважати періодом, вкрай несприятливим для навчання. Це в першу чергу пов'язано з загальновідомим фактом, що при переході з початкової в середню школу у більшості дітей знижується успішність і якісно змінюється в гірший бік мотивація навчання. Багато педагогів і батьки характеризують молодший підлітковий період розвитку як вік, коли з'являються перші прогули, невиконані домашні завдання, падає авторитет дорослих і одночасно зростає популярність тих, хто може протистояти їм як у школі, гак і вдома. Незважаючи на всі ці факти, молодший підлітковий період розвитку, навпаки, може бути названий дуже сприятливим (або сензитивним ) для навчання періодом розвитку.

Головна суспільна вимога до підлітка – заволодіти певною сумою знань, умінь та навичок, без Головна суспільна вимога до підлітка – заволодіти певною сумою знань, умінь та навичок, без якої неможлива його подальша участь в житті суспільства. Ця вимога, включена в більш широкий контекст культурної традиції з високою цінністю освіти взагалі, робить проблему навчання, навчальних досягнень, успішності, яка дуже важлива в цьому віці. Встановити істинну причину невстигання в цьому віці часто буває дуже важко і це потребує участі професійного психолога. Не можна, «витягуючи» успішність, вирішити всі інші особисті проблеми підлітка, а можна зробити тільки навпаки.

Найбільш масовою причиною поганого засвоєння знань в середніх класах школи є відсутність адекватної мотивації Найбільш масовою причиною поганого засвоєння знань в середніх класах школи є відсутність адекватної мотивації навчання, чи просто, небажання вчитися. Якщо немає бажання вчитися, ніяка допомога, ніякі додаткові заняття не принесуть користі. Однак створення адекватної мотивації навчання у підлітків, особливо тоді, коли підліток вже загубив інтерес до навчання, дуже важка справа, яка потребує тонкої психологічної інструментовки, індивідуального підходу до кожного підлітка.

Другою по частоті згадування причиною складності в навчанні підлітки називають складність навчальної програми, окремих Другою по частоті згадування причиною складності в навчанні підлітки називають складність навчальної програми, окремих предметів. Старші підлітки вказують на цю причину рідше, ніж молодші.

Третьою по значенню причиною, на думку підлітків, є професійна некомпетентність педагогів, які «не вміють Третьою по значенню причиною, на думку підлітків, є професійна некомпетентність педагогів, які «не вміють пояснити» , «зразу ставлять двійки» , «кричать, тому зразу забуваєш все, що знаєш» і т. п. Кількість подібних виказувань виявилась максимальною у VIII класі.

Якщо порівняти ці виказування підлітків з виказуваннями їх вчителів про причини складностей в навчанні, Якщо порівняти ці виказування підлітків з виказуваннями їх вчителів про причини складностей в навчанні, то ми бачимо, що вчителі також рахують, що у всьому винні підлітки, притримуючись таким чином явно «звинувачуючої» позиції, свого роду «презумпції невинності» : школярі «без відповідальні» , «недобросовісні» , «ліниві» . В якості другої причини вони вказують на погану допомогу батьків, які не бажають і не вміють примусити дітей вчитися та пояснити їм завдання. На третьому місці йдуть складності програми. Нарешті, батьки провідною причиною труднощів в навчанні рахують «недоступність програми» , «високі вимоги школи» і лише потім – здібності своїх дітей. Ще одна важлива проблема, пов’язана із сферою навчання сучасних підлітків, стоїть у повному ігноруванні пізнавальної мотивації.

СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ Колесов Д. В. , Мягков И. Ф. Учителю о психологии и СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ Колесов Д. В. , Мягков И. Ф. Учителю о психологии и физиологии подростка. – М. : Просвещение. – 1986 г. Кравець В. Історія класичної та зарубіжної педагогіки та шкільництва. – Тернопіль. – 1996 Педагогіка вищої школи: Навч. посіб. / З. Н. Курлянд, Р. І. Хмелюк, А. В. Семенова та ін. ; За ред. З. Н. Курлянд. — 2 -ге вид. , перероб. і доп. — К. : Знання, 2005 Підласий І. Ідеали українського виховання // Рідна школа. – 1999 р. Проколієнок Л. М. , Ніколенко Д. Ф. Сімейне виховання. Підлітки. – К. : Радянська школа. – 1985 р. Чихалова С. Н. Трудные судьбы подростков – кто виноват? – М. : Педагогическая литература. – 1991 г.