Скачать презентацию ПЕДАГОГІЧНА СИСТЕМА КОСТЯНТИНА ДМИТРОВИЧА УШИНСЬКОГО ПЛАН 1 Скачать презентацию ПЕДАГОГІЧНА СИСТЕМА КОСТЯНТИНА ДМИТРОВИЧА УШИНСЬКОГО ПЛАН 1

K.D._Ushinskii.ppt

  • Количество слайдов: 64

ПЕДАГОГІЧНА СИСТЕМА КОСТЯНТИНА ДМИТРОВИЧА УШИНСЬКОГО ПЕДАГОГІЧНА СИСТЕМА КОСТЯНТИНА ДМИТРОВИЧА УШИНСЬКОГО

ПЛАН 1 Життя і педагогічна діяльність К. Ушинського. Світогляд вченого. 2 Ідея гармонійного розвитку ПЛАН 1 Життя і педагогічна діяльність К. Ушинського. Світогляд вченого. 2 Ідея гармонійного розвитку людини. 3 К. Ушинський про значення праці у вихованні людини. 4 Ідея національного виховання К. Ушинського. 5 Дидактика й методика початкового навчання К. Ушинського. 6 К. Ушинський про підготовку вчителя.

К. Д. Ушинський К. Д. Ушинський

НАРОДИВСЯ 19 ЛЮТОГО 1824 Р. У М. ТУЛІ У НЕБАГАТІЙ ДВОРЯНСЬКІЙ СІМ’Ї. НАРОДИВСЯ 19 ЛЮТОГО 1824 Р. У М. ТУЛІ У НЕБАГАТІЙ ДВОРЯНСЬКІЙ СІМ’Ї.

Дім в м. Тула, де народився К. Д. Ушинський Дім в м. Тула, де народився К. Д. Ушинський

Його батьки мали невеликий маєток поблизу Новгород-Сіверського, де Костянтин Дмитрович закінчив гімназію. Його батьки мали невеликий маєток поблизу Новгород-Сіверського, де Костянтин Дмитрович закінчив гімназію.

В Новгород-Сіверській гімназії К. Ушинський був «зразковим учнем» В Новгород-Сіверській гімназії К. Ушинський був «зразковим учнем»

УРОЧИЩЕ «ПОКРОВЩИНА» В М. НОВГОРОД-СІВЕРСЬКОМУ УРОЧИЩЕ «ПОКРОВЩИНА» В М. НОВГОРОД-СІВЕРСЬКОМУ

РІЧКА ДЕСНА БІЛЯ НОВГОРОД-СЕВЕРСЬКОГО РІЧКА ДЕСНА БІЛЯ НОВГОРОД-СЕВЕРСЬКОГО

1840 -1846 РР. НАВЧАВСЯ НА ЮРИДИЧНОМУ ФАКУЛЬТЕТІ МОСКОВСЬКОГО УНІВЕРСИТЕТУ. ПРОВІДНІ ПРОФЕСОРИ: Т. В. ГРАНОВСЬКИЙ. 1840 -1846 РР. НАВЧАВСЯ НА ЮРИДИЧНОМУ ФАКУЛЬТЕТІ МОСКОВСЬКОГО УНІВЕРСИТЕТУ. ПРОВІДНІ ПРОФЕСОРИ: Т. В. ГРАНОВСЬКИЙ. Лекції з історії.

А. І. Герцен В. Г. Бєлінський А. І. Герцен В. Г. Бєлінський

М. Г. Чернишевський М. А. Добролюбов М. Г. Чернишевський М. А. Добролюбов

ЗДОБУВШИ ВИЩУ ОСВІТУ, ПРАЦЮЄ ЗА ПРИЗНАЧЕННЯМ НА ПОСАДІ ПРОФЕСОРА У ЯРОСЛАВСЬКОМУ ЮРИДИЧНОМУ ЛІЦЕЇ ПО ЗДОБУВШИ ВИЩУ ОСВІТУ, ПРАЦЮЄ ЗА ПРИЗНАЧЕННЯМ НА ПОСАДІ ПРОФЕСОРА У ЯРОСЛАВСЬКОМУ ЮРИДИЧНОМУ ЛІЦЕЇ ПО КАФЕДРІ КАМЕРАЛЬНИХ НАУК

1850 Г. - 1854 Г. СЛУЖБА В МІНІСТЕРСТВІ ВНУТРІШНІХ СПРАВ РОСІЇ. 1850 Г. - 1854 Г. СЛУЖБА В МІНІСТЕРСТВІ ВНУТРІШНІХ СПРАВ РОСІЇ.

ВЛІТКУ 1851 Р. К. Д. УШИНСКИЙ ЗНАХОДИВСЯ В СЛУЖБОВОМУ ВІДРЯДЖЕННІ В ЧЕРНІГІВСЬКІЙ ГУБЕРНІЇ. ТУТ ВЛІТКУ 1851 Р. К. Д. УШИНСКИЙ ЗНАХОДИВСЯ В СЛУЖБОВОМУ ВІДРЯДЖЕННІ В ЧЕРНІГІВСЬКІЙ ГУБЕРНІЇ. ТУТ ВІН ОДРУЖИВСЯ З ПОДРУГОЮ ДИТИНСТВА НАДІЄЮ ДОРОШЕНКО.

1852 -1854 – СПІВРОБІТНИЦТВО В ЖУРНАЛІ 1852 -1854 – СПІВРОБІТНИЦТВО В ЖУРНАЛІ "СОВРЕМЕННИК". 1854 -1856 - В ЖУРНАЛІ "БИБЛИОТЕКА ДЛЯ ЧТЕНИЯ".

1854 - 1859 - ІНСПЕКТОР ГАТЧИНСЬКОГО СИРІТСЬКОГО ІНСТИТУТУ. 1854 - 1859 - ІНСПЕКТОР ГАТЧИНСЬКОГО СИРІТСЬКОГО ІНСТИТУТУ.

1857 -1858 - СПІВРОБІТНИЦТВО В 1857 -1858 - СПІВРОБІТНИЦТВО В "ЖУРНАЛЕ ДЛЯ ВОСПИТАНИЯ"

Ушинський та Пирогов Ушинський та Пирогов

ІНСПЕКТОР І ВИКЛАДАЧ СМОЛЬНОГО ІНСТИТУТУ ШЛЯХЕТНИХ ДІВЧАТ ІНСПЕКТОР І ВИКЛАДАЧ СМОЛЬНОГО ІНСТИТУТУ ШЛЯХЕТНИХ ДІВЧАТ

Д. Д. Семенов Л. М. Модзалевський Д. Д. Семенов Л. М. Модзалевський

В. І. Водовозов О. М. Водовозова В. І. Водовозов О. М. Водовозова

Я. П. Пугачевський Я. П. Пугачевський

1860 – 1861 РЕДАКТОР 1860 – 1861 РЕДАКТОР "ЖУРНАЛА МИНИСТЕРСТВА НАРОДНОГО ПРОСВЕЩЕНИЯ".

1861 Р. ПЕРШЕ ВИДАННЯ 1861 Р. ПЕРШЕ ВИДАННЯ "ДЕТСКОГО МИРА И ХРЕСТОМАТИИ".

ПЕРЕБУВАННЯ ЗА КОРДОНОМ В Швейцарії (на Женевському озері), де жив і лікувався К. Д. ПЕРЕБУВАННЯ ЗА КОРДОНОМ В Швейцарії (на Женевському озері), де жив і лікувався К. Д. Ушинський

1864 Г. ПЕРШЕ ВИДАННЯ 1864 Г. ПЕРШЕ ВИДАННЯ "РОДНОГО СЛОВА" ДЛЯ 1 -ГО І 2 -ГО РОКУ НАВЧАННЯ З "РУКОВОДСТВОМ" ДЛЯ ВИКЛАДАННЯ ЗА ЦИМИ КНИГАМИ.

ПРАЦІ, НАПИСАНІ УШИНСЬКИМ ЗА КОРДОНОМ 1867 -1869 РР. ПРАЦІ, НАПИСАНІ УШИНСЬКИМ ЗА КОРДОНОМ 1867 -1869 РР.

ОСТАННІ РОКИ ЖИТТЯ жив в Україні ОСТАННІ РОКИ ЖИТТЯ жив в Україні

СТАРШИЙ СИН УШИНСЬКОГО ПАВЛУША СТАРШИЙ СИН УШИНСЬКОГО ПАВЛУША

НА ХУТОРІ БОГДАНЦІ, ДЕ ЛЮБИВ ВІДПОЧИВАТИ К. Д. УШИНСЬКИЙ НА ХУТОРІ БОГДАНЦІ, ДЕ ЛЮБИВ ВІДПОЧИВАТИ К. Д. УШИНСЬКИЙ

3 січня 1871 г. (н. ст. ) помер К. Д. Ушинський в м. Одесі 3 січня 1871 г. (н. ст. ) помер К. Д. Ушинський в м. Одесі Напис на меморіальній дошці, яка була встановлена на могилу К. Д. Ушинського в 1946 р. : В роки царськоi сваволi Вiн жадав народу волi, Працював для Батькiвщини, Душу розумiв дитини, Школу рятував з безоднi, Став безсмертним внi сьогоднi!

 МОГИЛА К. Д. УШИНСЬКОГО У ВИДУБИЦЬКОМУ МОНАСТИРІ (КИЇВ) МОГИЛА К. Д. УШИНСЬКОГО У ВИДУБИЦЬКОМУ МОНАСТИРІ (КИЇВ)

БУДИНОК № 12 НА ПРОВУЛКУ ЧАЙКОВСЬКОГО В ОДЕСІ БУДИНОК № 12 НА ПРОВУЛКУ ЧАЙКОВСЬКОГО В ОДЕСІ

ІДЕЯ ГАРМОНІЙНОГО РОЗВИТКУ ЛЮДИНИ під гармонійно розвинутою особистістю К. Ушинський розумів людину, в якій ІДЕЯ ГАРМОНІЙНОГО РОЗВИТКУ ЛЮДИНИ під гармонійно розвинутою особистістю К. Ушинський розумів людину, в якій поєднані розумова зрілість, моральна досконалість і фізична розвиненість. - філософські погляди К. Ушинського поєднували ідеалістичні та матеріалістичні аспекти; - був глибоко віруючою людиною, але наполягав на тому, що освіта повинна бути поза релігією; - у своїх поглядах на природу, людину він дотримувався еволюційного вчення Ч. Дарвіна. Вважав людину частиною живої природи, (“Людина як предмет виховання”); - дає оцінку праці з етико-релігійної точки зору. (“Праця в її психологічному і виховному значенні”);

- у протилежність метафізичним абстрактним елементам психології І. Гербарта, К. Ушинський намагався побудувати психологію - у протилежність метафізичним абстрактним елементам психології І. Гербарта, К. Ушинський намагався побудувати психологію на основі фізіології; - широке використання К. Ушинським даних анатомії і фізіології в ряді розділів праці “Людина як предмет виховання” свідчать про його матеріалістичний підхід до висвітлення проблеми психології пізнання; - Ушинський був буржуазним демократом. Як просвітитель, він бачив в освіті основний засіб досягнення вільного та щасливого життя свого народу;

УШИНСЬКИЙ ПРО ЗНАЧЕННЯ ПРАЦІ У ВИХОВАННІ ЛЮДИНИ - людина формується у трудовій діяльності (“Праця УШИНСЬКИЙ ПРО ЗНАЧЕННЯ ПРАЦІ У ВИХОВАННІ ЛЮДИНИ - людина формується у трудовій діяльності (“Праця в її психічному і виховному значенні”); - праця є основною і засобом людського існування, вона є джерелом фізичного, розумового і морального вдосконалення людини;

- виховання, якщо воно бажає щастя людині, повинно виховувати її не для щастя, а - виховання, якщо воно бажає щастя людині, повинно виховувати її не для щастя, а готувати до праці; - вільна праця потрібна для розвитку почуття людської гідності; - виховання повинно прищепити любов до серйозної праці, бо справжня серйозна праця завжди важка;

К. Ушинський приділяв великого значення фізичній праці, вважаючи дуже корисним, що людина у своїй К. Ушинський приділяв великого значення фізичній праці, вважаючи дуже корисним, що людина у своїй діяльності поєднує фізичну і розумову працю (особливо в сільських школах). Вимоги до дитячої праці: посильність, відповідність віку дітей: самостійний характер праці (все, що дитина може робити сама, повинна робити сама), чергування видів праці: праця фізична – не тільки приємний а й корисний відпочинок після розумової.

У “Педагогічній антропології” (3 том) він зробив спробу обґрунтувати мету, зміст якої та форми У “Педагогічній антропології” (3 том) він зробив спробу обґрунтувати мету, зміст якої та форми фізичного виховання дітей, виходячи з основ анатомії та фізіології людини, медицини, санітарії та гігієни, приділивши велику увагу зміцненню нервової системи учнів і вихованню у них волі різними способами фізичного загартування.

ІДЕЯ НАЦІОНАЛЬНОГО ВИХОВАННЯ К. УШИНСЬКОГО В основі педагогічної системи К. Ушинського лежить ідея народності. ІДЕЯ НАЦІОНАЛЬНОГО ВИХОВАННЯ К. УШИНСЬКОГО В основі педагогічної системи К. Ушинського лежить ідея народності. “Всяка жива історична народність є найпрекраснішим створенням Господа на землі, і вихованню залишається тільки черпати з цього багатого і чистого джерела”, - писав він у статті “Про народність в громадському вихованні”. Народність - своєрідність кожного народу, зумовлена його історичними та географічними умовами. Характерною рисою народності за К. Ушинським є громадськість.

 Народна освіта повинна знаходитись в руках народу, а навчання дітей здійснюватися рідною мовою, Народна освіта повинна знаходитись в руках народу, а навчання дітей здійснюватися рідною мовою, яка має найяскравішим виявом народності. Навчання дітей рідною мовою, на думку К. Ушинського, має на меті: розвиток “природженої душевної здібності, яку називають даром слова”, введення дітей у свідоме володіння скарбами рідної мови, поясненням їм логіки цієї мови, тобто граматичних законів у її логічній системі.

Загальна оцінка ролі та значення мови в громадському житті дана К. Ушинським в його Загальна оцінка ролі та значення мови в громадському житті дана К. Ушинським в його статті “Рідне слово”. Мова народу – найкращий цвіт усього його духовного життя, який ніколи не в’яне”.

ДИДАКТИКА Й МЕТОДИКА ПОЧАТКОВОГО НАВЧАННЯ К. УШИНСЬКОГО К. Ушинський був видатним дидактом і педагогом-методистом. ДИДАКТИКА Й МЕТОДИКА ПОЧАТКОВОГО НАВЧАННЯ К. УШИНСЬКОГО К. Ушинський був видатним дидактом і педагогом-методистом. ДИДАКТИКА ЗАГАЛЬНА - загальні правила; - план навчання; СПЕЦІАЛЬНА Правила викладання окремих наук.

К. Ушинський вважав, що для забезпечення оптимізації навчального процесу треба добре знати основні закономірності К. Ушинський вважав, що для забезпечення оптимізації навчального процесу треба добре знати основні закономірності і принципи дидактики, індивідуальні та психологічні особливості розвитку дітей, які він виводив із закономірностей процесу пізнавання, добре розуміючи відмінності між процесом наукового пізнання і учіння.

К. Ушинський вважав, що навчальновиховний процес повинен виконувати такі основні функції: освітню, виховну, розвивальну, К. Ушинський вважав, що навчальновиховний процес повинен виконувати такі основні функції: освітню, виховну, розвивальну, які мають реалізуватися через зміст і методи навчання.

Він зробив спробу встановити критерії відбору змісту навчального матеріалу для школи: відповідність змісту рівню Він зробив спробу встановити критерії відбору змісту навчального матеріалу для школи: відповідність змісту рівню розвитку науки; важливість і значення для життя людини кожного знання, що дається в школі; врахування вікових особливостей і можливостей дітей при побудові навчального курсу; народність, тобто вивчення здобутків народної культури в усіх навчальних дисциплінах.

 У навчанні треба передбачати зміст і характер навчального матеріалу, посильність його для учнів, У навчанні треба передбачати зміст і характер навчального матеріалу, посильність його для учнів, міцність засвоєння знань, зв’язок з життям, наочність, емоційність, виховуючи навчання тощо. Усі ці педагогічнодидактичні принципи навчання детально розробляються в його творах, хоча самого терміну “принцип” в дидактиці Ушинського ще немає. Він називає їх як “необхідні умови будь-якого викладання”.

Дидактичні принципи Ушинський розглядав у тісному зв’язку з формами та методами навчання. К. Ушинський Дидактичні принципи Ушинський розглядав у тісному зв’язку з формами та методами навчання. К. Ушинський у своїй педагогічній системі багато уваги приділяв уроку. Необхідною умовою успішної організації навчальних занять мають бути заняття з постійним складом учнів, сталим розкладом, з поєднанням фронтальних та індивідуальних форм при умові провідної ролі вчителя.

У дидактичній системі К. Ушинського особливе місце займають проблеми початкової народної школи. Право на У дидактичній системі К. Ушинського особливе місце займають проблеми початкової народної школи. Право на виховання педагог розглядав як природне право кожної людини. В запровадженні загального обов’язкового початкового навчання К. Ушинський бачив могутній фактор прогресу народу і країни. К. Ушинський запропонував навчальний план народної школи в складі двох циклів – елементарного (пропедевтичного) і власне початкового (систематичного) навчання. Він був прихильником єдиної системи загальної освіти, народна школа виступала першою ланкою в усій системі освіти.

Кожен урок повинен мати цільову установку, бути закінченим і носити виховуючий характер. К. Ушинський Кожен урок повинен мати цільову установку, бути закінченим і носити виховуючий характер. К. Ушинський був одним з прихильників такої школи, яка забезпечувала б учнів різнобічними гуманітарними і реальними знаннями. Він стверджував, що у зв’язку з індустріальним розвитком суспільства виникає необхідність ознайомлення дітей з науками про природу і людину, оскільки вони розвивають вміння спостерігати життя, сприяють логічному мисленню і мають велике практичне значення.

УШИНСЬКИЙ ПРО ПІДГОТОВКУ ВЧИТЕЛЯ “Якщо медикам ми довіряємо своє здоров’я, то вихователям ввіряємо моральність УШИНСЬКИЙ ПРО ПІДГОТОВКУ ВЧИТЕЛЯ “Якщо медикам ми довіряємо своє здоров’я, то вихователям ввіряємо моральність і розум наших дітей, ввіряємо їхню душу, а разом з тим і майбутнє нашої Вітчизни”. Так визначав К. Ушинський роль і значення професії вчителя. Учитель повинен стати живою ланкою між минулим і майбутнім. І тому його справа – одна з найважливіших справ історії. Відводячи вчителеві відповідальну роль у суспільстві, К. Ушинський розробив певну систему його підготовки, зокрема у педагогічних семінаріях. Учитель має добре знати психологію дітей і чітко визначати мету своєї діяльності.

 Учитель має володіти педагогічним тактом, знати свою справу і завжди займатися самовдосконаленням та Учитель має володіти педагогічним тактом, знати свою справу і завжди займатися самовдосконаленням та підвищенням власної професійної майстерності. Для підготовки народних вчителів він пропонував створювати учительські семінарії. К. Ушинський вважав необхідним вихованням у майбутніх учителів потягу до знань, до самоосвіти.

ДИДАКТИЧНА СИСТЕМА К. Д. УШИНСЬКОГО МЕТА ОСВІТИ Поєднання формальної та матеріальної цілей освіти: - ДИДАКТИЧНА СИСТЕМА К. Д. УШИНСЬКОГО МЕТА ОСВІТИ Поєднання формальної та матеріальної цілей освіти: - забезпечення оптимальних шляхів засвоєння різноманітних знань про природу суспільство, необхідних для вдосконалення суспільного життя; - формування світогляду людини

ЗМІСТ ОСВІТИ Народна школа: рідна мова як провідний предмет навчання, засіб морального та розумового ЗМІСТ ОСВІТИ Народна школа: рідна мова як провідний предмет навчання, засіб морального та розумового розвитку дитини; арифметика, Закон Божий, елементи природознавства, основи вітчизняної історії; основи ремесла. Середня школа: гуманізація освіти (рідна мова і література, історія, географія, математика, природничі науки, сучасні іноземні мови); давні мови (лише для окремих спеціалістів); поєднання класичної і реальної освіти.

ПРИНЦИПИ І МЕТОДИ НАВЧАННЯ Принципи: наочність навчання; природо відповідність навчання; виховуючий характер навчання; зв’язок ПРИНЦИПИ І МЕТОДИ НАВЧАННЯ Принципи: наочність навчання; природо відповідність навчання; виховуючий характер навчання; зв’язок навчання з життям; свідомість і активність навчання; послідовність та систематичність навчання; міцність засвоєння знань. Методи: синтетичний (індуктивний); аналітичний (дедуктивний)

ПИТАННЯ ДО ОБГОВОРЕННЯ 1. Життя, педагогічна діяльність і світогляд К. Д. Ушинського. 2. Трактування ПИТАННЯ ДО ОБГОВОРЕННЯ 1. Життя, педагогічна діяльність і світогляд К. Д. Ушинського. 2. Трактування К. Д. Ушинським принципу народності виховання. 3. Ушинський про роль праці у вихованні. 4. Дидактика початкового навчання.

ТЕСТОВІ ЗАПИТАННЯ 1. Джерело пізнання за К. Д. Ушинським, це: а) наслідування та вигадка; ТЕСТОВІ ЗАПИТАННЯ 1. Джерело пізнання за К. Д. Ушинським, це: а) наслідування та вигадка; б) сприйняття; в) зовнішні почуття; 2. Редактором якого видання був Ушинський з 1860 по 1861 рік? а) “Современник”; б) “Журнал Министерства народного просвещения”; в) Журнал для воспитания; 3. Що викладав Ушинський у Гатчинському сирітському інституті? а) економіку; б) право; в) російську словесність;

4. Засоби етичного виховання за Ушинським: а) навчання; б) виховання; в) особистий приклад вчителя; 4. Засоби етичного виховання за Ушинським: а) навчання; б) виховання; в) особистий приклад вчителя; г) переконання; д) заохочення і стягнення; 5. Яка книга вийшла в світ у 1861 р. ? а) “Рідне слово”. б) “Людина як предмет виховання” в) “Дитячий світ”